Wydarzenia i zapowiedzi

CSPA na 10. edycji Festiwalu Filmowego Pięć Smaków

W ubiegłą środę (16.11) w Warszawie rozpoczął się coroczny Festiwal Filmowy Pięć Smaków, podczas którego prezentowane są filmy powstające w krajach Azji. Bogaty repertuar festiwalu obejmuje zarówno premiery najnowszych projektów azjatyckich reżyserów, jak i również kultowe niemalże klasyki kinematografii azjatyckiej. Poza seansami filmowymi na uczestników festiwalu czekają również inne atrakcje  np. rozmowy festiwalowe pokazy specjalne czy też wydarzenia towarzyszące festiwalowi. Dzięki swojej unikalności festiwal na stałe wpisał się w kalendarium kulturalne Warszawy. Na tegorocznej, jubileuszowej edycji festiwalu, nie mogło zabraknąć przedstawicieli Centrum Studiów Polska-Azja, które sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem.

Festiwal rozpoczęła uroczysta gala otwarcia w warszawskim kinie Muranów, podczas której zgromadzona licznie publiczność miała okazję obejrzeć najnowsze dzieło japońskiej reżyserki Miwy Nishikawy – Długie przeprosiny (The long excuse). Poruszająca historia znanego pisarza, dla którego śmierć żony staje się impulsem do reorganizacji własnego życia, została znakomicie przyjęta przez warszawską publiczność. Warto nadmienić, że finalne rysy scenariusza powstały właśnie w Warszawie, podczas ubiegłorocznego FF Pięć Smaków, na którym gościła Miwa Nishikawa. Po seansie, na zgromadzonych czekał poczęstunek w postaci urodzinowego tortu i znakomitego japońskiego wina. Spotkanie było również niezwykłą okazją do dyskusji w gronie fanów kinematografii azjatyckiej.

Drugi dzień festiwalu obfitował w seanse, które rozpoczęły się już wczesnym popołudniem. W kinie Muranów odbyły się pierwsze pokazy filmów kontrowersyjnego japońskiego reżyseria Siona Sono. Kinoteka zaś zabrała nas w fascynującą podróż po kinie Azji Wschodniej, aby wieczór zakończyć w Indiach wraz z Kryszną – bohaterem kultowego indyjskiego Salaam Bombay w reż. Miry Nair. Mimo niemal trzydziestu lat od swojego powstania, film wciąż niezmiennie porusza kolejne pokolenia widzów na całym świecie, czego miałam okazję być świadkiem podczas seansu w warszawskiej Kinotece. Reakcje widowni utwierdzają w przekonaniu, że warto kontynuować pokazy odrestaurowanej azjatyckiej klasyki.

20161119_165748

Trzeci dzień festiwalu to dzień spotkań – tego dnia wyświetlano współczesne filmy, których twórcy zagościli na warszawskim festiwalu, aby opowiedzieć o  swoich projektach. Stąd też po wybranych pokazach odbyły się spotkania w formie Q&A, podczas których widzowie mogli zadawać gościom własne pytania. Nie była to jednak jedyna okazja do tego typu aktywności, gdyż kolejnego, czwartego dnia, również mieliśmy okazję do interakcji z twórcami filmów.

Czwartego dnia miałam przyjemność wziąć udział w seansie bengalskiego filmu Teren budowy (Under construction) w reżyserii Rubaiyat Hossain. Warto nadmienić, że jest to pierwszy bangladeski film w historii festiwalu. Po raz pierwszy wyświetlony został trzeciego dnia festiwalu, ja natomiast uczestniczyłam w drugim pokazie filmu. Wypełniona po brzegi sala (do tego stopnia, że dla autorki zabrakło miejsca, jednakże organizatorzy festiwalu zadbali, aby na sali znalazły się dodatkowe krzesła) żywo zareagowała na ten ambitny i odważny projekt bangladeskiej reżyserki. Po seansie odbyło się spotkanie z Shahaną Goswami – aktorką odtwarzającą główną rolę w filmie. Goswami opowiedziała co nieco o przygotowaniach do roli, jak również realiach pracy nad kinem niezależnym w Bangladeszu. Recenzja filmu już wkrótce znajdzie się na naszym portalu.

Jako orientalista i fanka azjatyckiej kinematografii (chociaż nieco bardziej mainstreamowej, niż tej prezentowanej na festiwalu) muszę pochwalić organizatorów festiwalu za różnorodność programu, dzięki któremu przeciętny widz ma okazję zapoznać się z różnymi aspektami azjatyckiej kinematografii, a także Azji i jej kultury w ogóle. Biorąc pod uwagę nazwę festiwalu – nie mogłoby być inaczej. Na pochwałę zasługuje również świetna organizacja techniczna wydarzenia i profesjonalizm ekipy obsługującej festiwal. Wielkim plusem są też stoiska, na których można zaopatrzyć się w festiwalowe pamiątki z urokliwą małpką.

Wszystkich fanów kina azjatyckiego zapraszam serdecznie na kolejne seanse – festiwal potrwa jeszcze do przyszłej środy (23.XI). Odbędą się zarówno powtórne seanse filmów, które mogliśmy oglądać już wcześniej, jak również kilka premierowych. Ze swojej strony polecam pokaz filmu pt. Zły (Jagat) w reż. Shanjheya Kumara Perumala, który porusza trudny temat mniejszości tamilskiej w Malezji. Na szczególną uwagę zasługuje także Miłosne piekło (Gulity of romance) Siona Sono, który z pewnością przypadnie do gustu fanom czarnego humoru i niekonwencjonalnej groteski. Pełen kalendarz projekcji wraz z opisami filmów dostępny jest na stronie internetowej festiwalu www.piecsmakow.pl.

Katarzyna Dombrowicz

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
CSPA na 10. edycji Festiwalu Filmowego Pięć Smaków Reviewed by on 21 listopada 2016 .

W ubiegłą środę (16.11) w Warszawie rozpoczął się coroczny Festiwal Filmowy Pięć Smaków, podczas którego prezentowane są filmy powstające w krajach Azji. Bogaty repertuar festiwalu obejmuje zarówno premiery najnowszych projektów azjatyckich reżyserów, jak i również kultowe niemalże klasyki kinematografii azjatyckiej. Poza seansami filmowymi na uczestników festiwalu czekają również inne atrakcje  np. rozmowy festiwalowe pokazy specjalne

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź