Wydarzenia i zapowiedzi

CSPA i Collegium Civitas zapraszają na premierę książki dr. Michała Lubiny – „Niedźwiedź w cieniu Smoka”

Centrum Studiów Polska-Azja oraz Collegium Civitas serdecznie zapraszają na premierę książki dr. Michała Lubiny pt. „Niedźwiedź w cieniu smoka. Rosja-Chiny 1991-2014”, która odbędzie się 17 grudnia (środa) o 18:00 w Collegium Civitas (XII piętro w Pałacu Kultury i Nauki, sala 1222).

Premiera „Niedźwiedzia w cieniu Smoka” Michała Lubiny to już 39. Spotkanie CSPA.

Smaczku dodaje fakt, iż książka dotycząca relacji rosyjsko-chińskich zostanie zaprezentowana w Pałacu Kultury i Nauki (PKiN) ufundowanego przez Józefa Stalina, a nazywanego przez mieszkańców Warszawy popularnie „Pekinem”. Lepszego miejsca na dyskusję o relacjach między naszym wschodnim sąsiadem a Państwem Środka nie można sobie (przynajmniej w Polsce) wyobrazić.

10525863_882114801829153_4297096726259680503_n

Po otwarciu spotkania i krótkim wprowadzeniu autora, w dyskusji o książce udział wezmą również: znawca Rosji, w której spędził wiele lat, dziennikarz, publicysta i wydawca sekcji międzynarodowej Polskiego Radia Grzegorz Ślubowski, a także prof. Waldemar Dziak, wykładowca Collegium Civitas oraz kierownik Zakładu Azji Wschodniej w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

Po zabraniu głosu przez Grzegorza Ślubowskiego i prof. Waldemara Dziaka przewidywana jest dyskusja wokół książki i jej tez, także z udziałem publiczności.

Spotkanie moderować będzie Radosław Pyffel z Centrum Studiów Polska-Azja (CSPA)

Po zakończeniu dyskusji będzie możliwe nabycie książki z dedykacją autora.

Serdecznie zapraszamy!


Więcej o książce:

Niedźwiedź w cieniu smoka. Rosja-Chiny 1991-2014 (Kraków, Wydawnictwo Akademicka 2014) Michała Lubiny to pierwsza w języku polskim całościowa monografia opisująca współczesne stosunki rosyjsko-chińskie. Bazując na bogatym materiale źródłowym i osobistej znajomości Rosji i Chin przez autora, praca głosi, że lata 1991-2014 stanowią okres przełomowy dla stosunków na linii Moskwa-Pekin. Po raz pierwszy w historii najnowszej to Chiny stały się partnerem silniejszym, zyskując wieloaspektową przewagę nad Rosją w relacjach wzajemnych, która to przewaga prawdopodobnie będzie się tylko pogłębiać.

„Umiejętności analityczne już w tej chwili sytuują Michała Lubinę w gronie jednego z najlepszych znawców relacji politycznych i gospodarczych nie tylko pomiędzy tymi dwoma państwami, ale też i w znaczącej części północno-wschodniej i środkowej Azji”.

Z recenzji prof. dr hab. Romana Bäckera, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu:

„Tekst stanowi najpotężniejsze i bardzo wyczerpujące opracowanie stosunków rosyjsko-chińskich w okresie ścisłej współczesności (…) to przykład bardzo umiejętnego i fundamentalnego oglądu współczesnego stanu stosunków międzynarodowych na wschód od Unii Europejskiej”

Z recenzji prof. UJ dr hab. Joachima Dieca, dyrektora Instytutu Rosji i Europy Wschodniej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie:

Michał Lubina jest doktorem nauk społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, asystentem w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ i analitykiem w Centrum Studiów Polska-Azja w Warszawie. Ukończył rosjoznawstwo UJ oraz studia dalekowschodnie UJ, był również kilkukrotnym stypendystą Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (m.in. w latach 2009/2010 w Pekinie) oraz laureatem grantu Narodowego Centrum Nauki. Jest autorem dwóch książek: pierwszej w Polsce historii Birmy: „Birma. Historia państw świata w XX i XXI w.” (wyd. Trio, Warszawa 2014) oraz monografii „Birma: centrum kontra peryferie. Kwestia etniczna we współczesnej Birmie 1948-2013″ (wyd. Kon-Tekst, Kraków 2014).

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
CSPA i Collegium Civitas zapraszają na premierę książki dr. Michała Lubiny – „Niedźwiedź w cieniu Smoka” Reviewed by on 10 grudnia 2014 .

Centrum Studiów Polska-Azja oraz Collegium Civitas serdecznie zapraszają na premierę książki dr. Michała Lubiny pt. „Niedźwiedź w cieniu smoka. Rosja-Chiny 1991-2014”, która odbędzie się 17 grudnia (środa) o 18:00 w Collegium Civitas (XII piętro w Pałacu Kultury i Nauki, sala 1222). Premiera „Niedźwiedzia w cieniu Smoka” Michała Lubiny to już 39. Spotkanie CSPA. Smaczku dodaje

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź