Japonia news,News

Choroba Minamata – japoński lekarz namawiany przez ministerstwo odmówił współpracy w sądzie

Lekarz, który odrzucił wielokrotne prośby Ministerstwa Środowiska o poświadczenie nieprawdy w sądzie, pomaga starszej kobiecie procesującej się z rządem japońskim w sprawie najtragiczniejszego przypadku zanieczyszczenia środowiska w historii kraju. Sprawa jest obecnie rozpatrywana przez Sąd Najwyższy, ale jej geneza sięga 1978 i 1980 roku, kiedy to władze pref. Kumamoto odrzuciły wniosek powódki o uznanie za ofiarę choroby Minamata.

87-letnia obecnie Japonka mieszka w Osace, ale pochodzi z pref. Kumamoto, gdzie w latach 50. XX w. po raz pierwszy odnotowano przypadki zachorowań na chorobę Minamata, w wyniku której może dojść do drętwoty kończyn, porażenia układu nerwowego, uszkodzenia wzroku a nawet śmierci. Przyczyną zachorowań była konsumpcja ryb oraz owoców morza z Zatoki Minamata zanieczyszczonej rtęcią przez wytwórnię tworzyw sztucznych należącą do koncernu Chisso.

Powódka wniosła sprawę do sądu przeciwko rządowi centralnemu oraz prefekturalnemu, by walczyć o unieważnienie decyzji władz Kumamoto. Sąd Okręgowy w Osace poparł argumentację kobiety i nakazał wydanie certyfikatu poświadczającego status ofiary choroby Minamata, który upoważnia do świadczeń medycznych finansowanych przez państwo. Jednak w kwietniu 2012 r. Sąd Apelacyjny w Osace wydał wyrok na niekorzyść kobiety. Według obrońców powódki podczas przygotowań do wniesienia apelacji Ministerstwo Środowiska miało się zwrócić do Takeshi Sato z prośbą o przedstawienie dowodów korzystnych dla strony rządowej. Sato jest byłym dyrektorem Szpitala Kohondai, podlegającego the National Center for Global Health and Medicine i prowadził badania w podobnej sprawie zatrucia rtęcią, która miała miejsce w pref. Niigata. W czerwcu 2011 r. lekarz przestudiował objawy choroby powódki, jej tryb życia oraz dolegliwości. Zdaniem lekarza drętwota kończyn występująca u powódki jest klasycznym objawem choroby Minamata. Sato napisał opinię dla sądu, która całkowicie negowała twierdzenie oskarżonych, że kobieta cierpi nie na chorobę Minamata, ale na zwyrodnienie stawów kręgów szyjnych i lędźwiowych. Przedstawiciele ministerstwa nie prosili lekarza o zmianę pisemnej opinii. Namawiali jednak Sato, żeby zeznał w sądzie, iż decyzja władz prefekturalnych o odmowie wydania certyfikatu była „właściwa”. Gdy ten odmówił urzędnik z ministerstwa wielokrotnie powtarzał prośbę o zeznawanie na korzyść oskarżonych. Strony nie doszły jednak do porozumienia w tej sprawie i ostatecznie lekarz nie został wezwany na rozprawę. Po tym jak Sąs Apelacyjny odrzucił wniosek kobiety Sato skontaktował się z prawnikami powódki i poinformował o działaniach Ministerstwa Środowiska.

26 lutego kobieta przedłożyła Sądowi Najwyższemu opinię medyczną napisaną przez Sato oraz zeznania, które nie zostały przedstawione w sądzie niższej instancji. Prawnicy powódki uważają, że gdyby sąd apelacyjny otrzymał opinię lekarza, to najprawdopodobniej orzekłby na korzyść kobiety. Rozprawa przed Sądem Najwyższym odbędzie się 15 marca.

Głównym punktem pozwu jest kwestia odpowiedniości rządowych standardów przyznawania certyfikatów ofiar choroby Minamata. Jeśli sąd odrzuci te standardy, to w efekcie zniknie cała baza, która była podstawą do odmowy przyznania certyfikatów osobom nie spełniających rządowych wytycznych. Do tej pory około 3 tysiące Japończyków otrzymało certyfikat poświadczający chorobę Minamata, jednak tysiącom innych odmówiono takiego zaświadczenia.

Źródło: Asahi Shinbun

Opracowała: Agata Czapkowska

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Choroba Minamata – japoński lekarz namawiany przez ministerstwo odmówił współpracy w sądzie Reviewed by on 27 lutego 2013 .

Lekarz, który odrzucił wielokrotne prośby Ministerstwa Środowiska o poświadczenie nieprawdy w sądzie, pomaga starszej kobiecie procesującej się z rządem japońskim w sprawie najtragiczniejszego przypadku zanieczyszczenia środowiska w historii kraju. Sprawa jest obecnie rozpatrywana przez Sąd Najwyższy, ale jej geneza sięga 1978 i 1980 roku, kiedy to władze pref. Kumamoto odrzuciły wniosek powódki o uznanie za

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź