Inne

Co z tą Polską w Azji? Odpowiadają kandydaci na urząd Prezydenta RP-dziś Waldemar Pawlak

Pawlak_3Szanowni,

Azja odgrywa w dzisiejszym świecie coraz większą rolę. Postanowiliśmy sprawdzić jak oceniają ten trend i co zamierzają w tym regionie zrobić po ewentualnych wygranych wyborach kandydaci na urząd Prezydenta RP. Niniejszą ankietę rozesłaliśmy do wszystkich dziesięciu kandydatów. Odpowiedzi (w kolejności zgłoszeń) będziemy publikować na stronie www.polska-azja.pl, w salonie24 i a w naszym klubie na Facebooku.

Pierwszym kandydatem który odpowiedział na naszą prośbę jest Waldemar Pawlak. Gratulujemy refleksu i dziękujemy!

1. Jaki priorytet w polskiej polityce zagranicznej, w której szerokie uprawnienia ma również Prezydent RP, powinna mieć Pana zdaniem Azja* ( 1 najniższy, 10 najwyższy) ?

Azja powinna otrzymać priorytet 6 ( po UE, USA, Rosji, Europie Środkowo – Wschodniej ). Ta wysoka pozycja wynika z dynamicznego rozwoju gospodarczego krajów azjatyckich. Chiny, Japonia i Indie już odgrywają ważną rolę w gospodarce światowej i ta tendencja będzie się utrzymywać. Następować będzie widoczny proces przesuwania się centrum gospodarki światowej w kierunku Azji. To stwarza możliwości rozszerzania współpracy gospodarczej z tym regionem. Ważna jest także otwartość gospodarek azjatyckich na współpracę z Polską.

2. Co uważa Pan za najistotniejsze dla Polski w tamtym regionie świata i co zrobiłby Pan jako prezydent w kontaktach z tym regionem?

Najistotniejszy jest rozwój kontaktów handlowych i zmniejszanie deficytu w handlu z Chinami. W ramach wymiany gospodarczej ważnym jest otwarcie gospodarek krajów azjatyckich na inwestycje polskich firm oraz zainteresowanie tamtego kapitału inwestowaniem w Polsce np. w specjalnych strefach ekonomicznych. Prezydent tworząc korzystny klimat w relacjach politycznych może przyczyniać się do tworzenia sprzyjających warunków do rozwoju kontaktów gospodarczych.


3. Które kraje Azji uważa Pan za najbardziej istotne dla Polski?

Z uwagi na dynamikę rozwoju dla Polski najbardziej interesującymi krajami są Chiny, Japonia i Indie. Już obecnie Chiny pod względem wymiany gospodarczej są najważniejszym naszym partnerem w Azji. Z uwagi na znaczenie węgla dla gospodarek obu krajów istnieją duże możliwości rozwoju współpracy w zakresie „czystych technologii” wykorzystania tego nośnika energii. Polskie maszyny i urządzenia górnicze są towarem, który może być atrakcyjnym produktem na rynku chińskim. Japonia znana jest jako jeden ze światowych liderów w zakresie nowoczesnych technologii. Na szczególną uwagę zasługują japońskie doświadczenia w zakresie wykorzystania energii jądrowej. W marcu bieżącego roku podpisałem memorandum o współpracy z Japonią w zakresie eksploatacji elektrowni jądrowych, zagospodarowania odpadów radioaktywnych, szkolenia kadr dla przemysłu jądrowego. Perspektywiczną, rozwijającą się w tempie ponad 8 % rocznie, jest gospodarka indyjska. Z Indiami możemy rozwijać współpracę w zakresie górnictwa, przemysłu elektronicznego, zbrojeniowego, spożywczego i czystych technologii. Przedsiębiorcy indyjscy są zainteresowani inwestowaniem w polską gospodarkę. Do wykorzystania jest otwartość strony indyjskiej na wejście polskiego kapitału do tamtej gospodarki.


4. Jak ocenia Pan polską politykę wobec Azji?

Jako minister gospodarki przykładam wielką wagę do rozwijania kontaktów gospodarczych z krajami azjatyckimi. Są jednak jeszcze spore możliwości do wykorzystania. Konieczne jest do tego tworzenie sprzyjającego klimatu politycznego.

Dziękujemy za wypełnienie ankiety!

Wszystkich zachęcamy do wzięcia udziału, w toczącej się na naszych łamach debacie “Co z tą Polską w Azji?”

Rozmawiała Cecylia Staniszewska

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Co z tą Polską w Azji? Odpowiadają kandydaci na urząd Prezydenta RP-dziś Waldemar Pawlak Reviewed by on 28 maja 2010 .

Szanowni, Azja odgrywa w dzisiejszym świecie coraz większą rolę. Postanowiliśmy sprawdzić jak oceniają ten trend i co zamierzają w tym regionie zrobić po ewentualnych wygranych wyborach kandydaci na urząd Prezydenta RP. Niniejszą ankietę rozesłaliśmy do wszystkich dziesięciu kandydatów. Odpowiedzi (w kolejności zgłoszeń) będziemy publikować na stronie www.polska-azja.pl, w salonie24 i a w naszym klubie na Facebooku. Pierwszym

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

komentarzy 8

 • „…się za przeproszeniem nie liczą”. Mikke by się liczył, gdyby ludzie nie myśleli, że się nie liczy. Większość ludzi, z którymi się stykam (czyli naprawdę spore grono) twierdzi, że zagłosowałoby na Korwina-Mikke, ale on i tak nie ma szans. Gdyby żaden z nich tak nie myślał, to byłoby ciekawie.

 • Pawlak bardzo słabo.Pozycja nr 4 dla Azji to bardzo nisko, nizej sie po prostu nie da realnie rzecz biorac.
  Ciekawia mnie wypowiedzi Leppera poniewaz On jezdził do Chin a na jego zaproszenie gosciła w Polsce w 2005 roku Chinska Liga Młodziezy Komunistycznej. Na wypowiedzi Korwina- Mikke tez czekam. Komorowski jako faworyt a zarazem to ze PO ruszyło cos w kontaktach polsko-chinskich (vide moj ostatni wpis na moim blogu) to tez bedzie istotna wypowiedz.

  • O Komorowskim nie wiedziałem, ale Lepper i Mikke to za przeproszeniem się nie liczą no. Bo Mikke to na przykład mówi i to nawet dobrze, no tak, ale on tylko MÓWI.

   • Kropla drazy kamien. Deng Xiao Ping tez miał kilka wzlotów i upadków. Partia komunistyczna w Polsce (nie oceniam) w okresie miedzywojennym była marginalna, mineło 5 lat wojny, swiat sie przebiegunował i stali sie jedyna siła w kraju. Było Imperium Rzymskie i go nie ma, wielka Mongolia, itd itp.Historia daje mase przykładów wiec trzeba wspierac to w co sie wierzy bo z podejsciem ze „on i tak nie ma szans” nigdy nie dokonałaby sie zadna zmiana, w kazdej dziedzinie zycia (nie tylko polityka). Jakas katastrofa typu Smolensk, mała wojna czy kleska zywiołowa , moze kryzys i wszystko moze sie zmienic. Narazie tylko mówi ale jednak ma internautów wokół siebie (Korwin – Mikke) posłem juz był , Lepper zreszta tez. Wszyscy sie licza, jak nie dzis to jutro, pojutrze. W polityce trzeba patrzec w przyszłosc nieco dalej niz nastepne wybory.

 • Czy możemy wymienić Donalda Tuska + resztę klasy politycznej GRATIS na jednego Donalnda Tsang’a ??

  Popieram W4rbird’a pieprzenie kotka przy pomocy młotka !!! czyli żadnych konkretów tylko utarte slogany !!

 • Jestem bardzo ciekawy tego, jak odpowie na takie pytania Janusz Korwin-Mikke. Mam nadzieję, że ujrzymy tutaj wywiad z nim.

 • Zaskoczyl mnie. Zna sie chyba na tym.

  • No co ty… znowu to powtarzanie ogólników. Nie powiedział nic czego bym niewiedział. I to ogólnikowe gadanie ‚Chiny, Japonia, Indie’, to już w ogóle. I znowu to gadanie o węglu w Chinach, zmniejszanie deficytu bla bla bla. Znów brak konkretów! „Chiny, Japonia i Indie już odgrywają ważną rolę w gospodarce światowej i ta tendencja będzie się utrzymywać.” Czy tak jest już od dosyć dawna, a nie „już”…? No i pozycja 6 – niska! Także… jak dla mnie słabo. Z drugiej strony po innych kandydatach nie spodziewam się w ogóle niczego więcej! Także, przyszłość Polski w Azji – taka jak obecnie, czyli nikła.

Pozostaw odpowiedź