Singapur news

Co cieszy mieszkańców w budżecie Singapuru na 2015 rok?

flickr.com

flickr.com

W ostatnim tygodniu lutego ogłoszono budżet Singapuru. Poniżej przedstawiamy czternaście postanowień, które cieszą mieszkańców, ale jest także cztery, które nie wzbudzają entuzjazmu.

1. Pieniądze na doskonalenie umiejętności dzięki programowi SkillsFuture.

Każdy Singapurczyk powyżej 25 roku życia otrzyma od rządu 500 dolarów singapurskich (SGD) do wykorzystania w programie SillsFuture. Jest to program mający na celu rozwijanie umiejętności.

2. Zniżki dla Foreign Domestic Worker Levy Concession.

Od 1 maja gospodarstwa domowe kwalifikujące się do Foreign Domestic Worker Levy Concession otrzymają kolejne zniżki. Opłaty wynoszą obecnie 265 SGD lub 120 SGD dla gospodarstw kwalifikujących się do ulgi. Opłata ulgowa zostanie obniżona do 60 SGD i będą mogły z niej korzystać rodziny z dziećmi poniżej 16 lat, a nie jak dotychczas 12.

3. Więcej pieniędzy w Centralnym Funduszu Oszczędnościowym (CPF).

Składki do CPF wzrosną z 5000 SGD do 6000 SGD.

Dodatkowo naliczane będą jednoprocentowe odsetki dla oszczędności w CPF dla osób powyżej 55 roku życia. Oznacza to nawet sześcioprocentowy wzrost dla pierwszych 30 000 SGD oszczędzonych na rachunku Special, Retirement or Medisave.

4. Program Silver Support Scheme pomoże osobom w podeszłym wieku.

W ramach programu Silver Support Scheme trzydzieści procent mieszkańców Singapuru w wieku 65 lat i powyżej otrzymywać będzie co trzy miesiące wypłaty w wysokości od 300 SGD do 750 SGD. Seniorzy o średnio-niskich dochodach otrzymają 600 SGD. Zostaną one automatycznie przyznane i będą zależne od dotychczasowych zarobków, rodzaju domostwa oraz jego wsparcia. Silver Support Scheme będzie realizowany w pierwszym kwartale 2016 roku.

5. Bonus dla Seniorów.

Zanim uruchomiony zostanie Silver Support Scheme seniorzy w wieku 65 lat i powyżej, których dochody w 2014 roku wynosiły 26 000 SGD lub mniej, otrzymają Bonus dla Seniorów.

Bonus w wysokości 150 SGD lub 300 SGD będzie przyznawany w postaci GST (podatek od towarów i usług). Będzie to także bonus dla osób powyżej 21 roku życia.

Vouchery GST wprowadzono w 2012 roku, aby pomóc osobom o niskich i średnich dochodach.

6. Dodatkowe środki w postaci vouchery GST.

1,4 mln Singapurczyków otrzyma dodatkowe 50 SGD w postaci voucherów GST.

7. Zwrot podatku dochodowego od osób fizycznych.

Podatnicy otrzymają jednorazowy, pięćdziesięcioprocentowy zwrot podatku (do 1000 SGD). Skorzystać z tej ulgi będzie mogło około półtora miliona podatników.

8. Zwolnienie z opłat egzaminacyjnych.

Zniesiona zostanie opłata za krajowe egzaminy na poziomach PSLE i GCE N, O i A. Dotyczy to szkół finansowanych przez rząd. Studenci zaoszczędzą dzięki tym zwolnieniom do 900 SGD. Dzienni studenci zostaną zwolnieni z opłat egzaminacyjnych na uczelniach technicznych.

9. Bardziej przystępna opieka nad dzieckiem.

Rząd rozpocznie nowy program Partner Operator Scheme, aby uzupełnić dotychczasowy Anchor Operator Scheme, prowadzony w ośrodkach opieki dla dzieci.

10. Ulgi od podatków drogowych.

Kierowcy samochodów będą mogli skorzystać z dwudziestoprocentowego zwrotu podatku drogowego. Właściciele motocykli będą mogli skorzystać z sześćdziesięcioprocentowego zwrotu.

11. Więcej ulg podatkowych od darowizn.

Ulgi podatkowe od darowizn wzrosną z 250 procent do 300 procent.

12. Dopłata do podwyżek pensji pracowników.

Do 2017 roku rząd wydłuży program Wage Credit Scheme, który miał wygasnąć w tym roku. Pozwoli to na dostosowanie się pracodawcom do trwającej restrukturyzacji.

W ciągu najbliższych dwóch lat rząd będzie współfinansował dwadzieścia procent podwyżek płac, które otrzymają pracownicy z miesięcznymi dochodami brutto poniżej 4000 SGD.

13. Zwrot podatku dla firm.

Firmy otrzymają trzydzieści procent zwrotu (do 20000 SGD) od podatku należnego za rok poprzedni.

14. Większe wsparcie dla firm lokalnych.

Rząd chce, aby więcej firm lokalnych weszło na rynek globalny. Ogłosił trzy środki w celu wsparcia. Ma to być kluczowa strategia do podniesienia ich dochodów.

Po pierwsze, rząd podniesie poziom wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw. Wszystkie działania w ramach dotacji International Enterprise Singapore będą wspierane od pięćdziesięciu do siedemdziesięciu procent przez 3 lata. Wsparciem będzie objętych około siedemset projektów.

Rząd zapewni większe wsparcie dla firm, które się umiędzynarodowią. Podjęte zostaną działania, które będą miały na celu dzielenie się ryzykiem i początkowymi kosztami rozbudowy firmy.

Zapewnione będzie także wsparcie dla dużych firm. Ma to być International Growth Scheme, czyli zachęta podatkowa dla firm, które podejmują wysiłki umiędzynarodowienia się.

W budżecie znalazły się także postanowienia, które nie będą cieszyły Singapurczyków.

1. Większe dochody z podatków.

Nie ucieszy to bogatych, ale resztę populacji z pewnością tak. Stawka podatkowa dla osób w górnym przedziale dochodów wzrośnie. Rząd liczy na dodatkowe 400 mln SGD rocznie.

Osoby z dochodami powyżej 320 000 SGD będą musiały odprowadzać podatek w wysokości 22, a nie 20 procent, jak było dotychczas.

Ci, którzy zarabiają 250 000 SGD, będą musieli odprowadzać podatki w wysokości 8,5 procent, czyli o 0,2 procent więcej. Efekty będą odczuwalne dopiero w 2017 roku.

2. Wyższe cło paliwowe.

Opłaty celne dotyczą paliwa nie zmieniały się od 2003 roku. Zostaną one podniesione ze skutkiem natychmiastowym.

3. Pracodawcy będą musieli odprowadzać wyższe składki do CPF.

Od 1 stycznia 2016 roku wysokość składek za pracowników pomiędzy 50 a 55 rokiem życia wzrośnie o dwa procent. Po jednym punkcie procentowym od pracodawcy i pracownika.

Wzrośnie także składka od osób w wieku powyżej 55 lat.

4. Program Productivity and Innovation Credit nie zostanie przedłużony.

Program, który został wprowadzony w celu zachęcenia przedsiębiorstw do korzystania z programu Productivity and Innovation Credit, nie zostanie przedłużony po 2015 roku.

Na podstawie: straitstimes.com

Opracowanie: Katarzyna Maj

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Co cieszy mieszkańców w budżecie Singapuru na 2015 rok? Reviewed by on 3 marca 2015 .

W ostatnim tygodniu lutego ogłoszono budżet Singapuru. Poniżej przedstawiamy czternaście postanowień, które cieszą mieszkańców, ale jest także cztery, które nie wzbudzają entuzjazmu. 1. Pieniądze na doskonalenie umiejętności dzięki programowi SkillsFuture. Każdy Singapurczyk powyżej 25 roku życia otrzyma od rządu 500 dolarów singapurskich (SGD) do wykorzystania w programie SillsFuture. Jest to program mający na celu rozwijanie

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź