Już od listopada tego roku pasażerowie tranzytowi będą mogli spędzić 72 godziny w Chongqingu bez konieczności posiadania wizy. Władze Chongqqingu liczą, że ta decyzja będzie miała znaczący wpływ na rozwój gospodarczy regionu oraz rozkwit turystyki. Będzie ona dotyczyć obywateli 45 krajów.
W ślad za władzami Pekinu, Szanghaju, Guangzhou i Chengdu również władze Chongqingu – jednego z czterech chińskich miast wydzielonych, 30-milionowej metropolii w środkowych Chinach – zdecydowały się na pozwolenie dla pasażerów tranzytowych na przebywanie w mieście bez konieczności posiadania wizy chińskiej. Turyści, którzy chcą skorzystać w pobytu bez konieczności wyrobienia wizy, muszą mieć ważny bilet lotniczy do innego kraju z potwierdzoną datą odlotu, miejscem w samolocie oraz koniecznymi wizami.
Ai Yang, zastępca sekretarza generalnego władz Chongqingu, widzi w tej decyzji szansę dla miasta w zakresie rozwoju lokalnej turystyki, handlu, kultury oraz współpracy z innymi krajami.
W 2012 r. międzynarodowe lotnisko Jiangbei w Chongqingu zajęło 9 miejsce w rankingu chińskich lotnisk o największym przepływie pasażerów z liczbą osób wynoszącą 22,05 mln. Władze miasta spodziewają się, że ich liczba się jeszcze zwiększy. W planie jest również budowa trzeciego terminalu, która ma być ukończona w 2015 r. Obecnie lotnisko obsługuje 21 międzynarodowych linii lotniczych, jednak już wkrótce liczba połączeń lotniczych ma się zwiększyć: pod koniec roku ma zostać uruchomione bezpośrednie połączenie między Chonqingiem a Sydney, a także loty do 45 krajów objętych nową polityką, w tym Rosji, Niemiec i Włoch.
Od stycznia do września Chongqing odwiedziło z co najmniej jednym noclegiem 52 mln osób, w tym 1,71 mln z zagranicy. Większość zagranicznych turystów pochodziła z USA, Kanady, Japonii, Korei Południowej, Singapuru, Malezji I Tajlandii. Nowa polityka ma na celu wzrost liczby turystów z zagranicy, w tym celu administracja turystyczna zadba o atrakcje dla tranzytowych pasażerów, jak np. wycieczka do Trzech Przełomów Jangcy czy atrakcje kulinarne.
Na podstawie: english.peopledaily.com
Opracowanie: Aleksandra Woźniak
KOMENTARZE: 1-
Tylko jak sie ma ten tranzyt do Trzech Przełomów skoro przez oferowane 72h nie możemy opuszczać granic miasta?
Chyba że wybrane agencje/biura turystyczne będą miały zgodę na zabieranie takich ‚tranzytowców’ poza miasto w konkretnym celu- wypad na Jangcy? Innej możliwości nie widzę.
pzdr