Chiny news

Chiny zwiększą swoją obecność na Bliskim Wschodzie

Chiny zwiększą swoje inwestycje w sektor energetyczny, infrastrukturę oraz pracochłonne sektory produkcyjne w krajach arabskich. Według chińskiego ministerstwa handlu zawirowania polityczne, jakie mają obecnie miejsce w świecie arabskim stworzą „większe możliwości” dla chińskich inwestycji w tym regionie.

Od momentu wybuchu zawirowań w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu wiele osób w Chinach obawiało się, że wydarzenia te ograniczą obecność Chin w tej części świata. Według urzędników z ministerstwa handlu w Pekinie, kraje arabskie raczej wzmocnią swoje więzy z Chinami, zwłaszcza kosztem relacji z krajami zachodnimi, ponieważ niektóre z nich wciąż walczą z kryzysem zadłużeniowym. Ministerstwo dostrzega ogromne możliwości inwestycji dla Chin w tym regionie, wynikające z popytu na chiński kapitał. Chiny będą starały się wzmocnić współpracę energetyczną z krajami arabskimi w kwestiach związanych z procesami wydobycia ropy naftowej licząc na „szersze otwarcie” gospodarek tych państw w celu ich ożywienia.

Spodziewając się, że kraje arabskie będą starały się rozwijać produkcję przemysłową celem walki z bezrobociem, władze Chin będą zachęcać chińskich przedsiębiorców do zwiększania inwestycji w przemyśle elektrycznym, samochodowym, lekkim oraz tekstylnym tych państw. W kwestii rozwoju infrastruktury państw Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej chiński rząd będzie zachęcał inwestorów ze swojego kraju do realizacji kontraktów w sektorach telekomunikacyjnym oraz transportowym.

Pod koniec 2010 roku chińskie inwestycje bezpośrednie wyniosły 15 miliardów USD, w tym nie finansowe inwestycje o wartości 4,2 miliarda USD. Wartość kontraktów realizowanych w państwach arabskich przez chińskie przedsiębiorstwa wyceniono na 116,9 miliardów USD. Chińskie inwestycje w państwach arabskich lokowane były przede wszystkim w przemyśle lekkim, energetycznym, tekstylnym, motoryzacyjnym oraz chemicznym. Jednocześnie do połowy roku 2010, wartość inwestycji pochodzących z krajów arabskich w Chinach wyniosła około 2,15 miliarda USD i  ulokowana była głównie na rynku nieruchomości, w przemyśle chemicznym i żywnościowym. Dotychczas 75 chińskich firm zainwestowało swój kapitał w Libii, między innymi realizując projekty na wielką skalę o łącznej wartości 18,8 miliarda USD. Ponadto około 500 firm pochodzących z Państwa Środka zainwestowało w Egipcie.

Jak stwierdził jeden z urzędników w ministerstwie handlu, w Chinach ze względu na wciąż niepewną sytuację w kilku krajach arabskich, zapewnienie bezpieczeństwa realizacji inwestycji w tych krajach będzie przedmiotem troski władz w Pekinie. Ministerstwo stwierdziło także, że Chiny nie będą realizowały żadnych projektów w Libii, dopóki sytuacja w tym kraju się nie ustabilizuje.

Kraje arabskie są ósmym, największym partnerem gospodarczym Chin. W 2010 roku obroty w handlu pomiędzy nimi a Chinami wyniosły 150 miliardów USD. Głównymi produktami importowanymi przez Chiny z państw arabskich są ropa naftowa, artykuły chemiczne oraz nawozy. Chiny natomiast do tych państw eksportują przede wszystkim produkty mechaniczne i elektryczne, obuwie, tekstylia oraz opony. Jak powiedział Yang Fuchang, były wiceminister spraw zagranicznych z powodu obecnej niestabilnej sytuacji politycznej w krajach arabskich, obroty handlowe między nimi a Chinami prawdopodobnie spadną do 100 miliardów USD.

Jan Wołoszyn

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Chiny zwiększą swoją obecność na Bliskim Wschodzie Reviewed by on 12 kwietnia 2011 .

Chiny zwiększą swoje inwestycje w sektor energetyczny, infrastrukturę oraz pracochłonne sektory produkcyjne w krajach arabskich. Według chińskiego ministerstwa handlu zawirowania polityczne, jakie mają obecnie miejsce w świecie arabskim stworzą „większe możliwości” dla chińskich inwestycji w tym regionie. Od momentu wybuchu zawirowań w krajach Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu wiele osób w Chinach obawiało się, że

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź