Stały Komitet Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (NPCSC) uchwalił w piątek (26.02) ustawę o wydobyciu surowców z dna morskiego. Nowe prawo ma chronić środowisko naturalne i zapewnić zrównoważoną eksplorację.
Ustawa została przyjęta po drugim czytaniu podczas sesji NPCSC, która odbywa się co dwa miesiące i została już podpisana przez przewodniczącego ChRL Xi Jinpinga. Wejdzie w życie z dniem pierwszego maja.
Jak podkreśla ustawa, eksploatacja nie powinna zagrażać środowisku naturalnemu dna morskiego wód międzynarodowych. Według Konwencji ONZ o prawie morza, której ChRL jest sygnatariuszem, dno morskie jest wspólnym dobrem ludzkości. Chiny będą także wspierać współpracę międzynarodową w zakresie eksploatacji i badań zasobów znajdujących się na dnie mórz.
Ustawa ta upoważnia rząd ChRL do formułowania planów i promocji badań zasobów naturalnych znajdujących się na dnie mórz.
Wszyscy zainteresowani eksploatacją będą musieli przedstawić odpowiednim chińskim instytucjom monitorującym kwestie związane z morzem swoje plany eksploatacji zawierające ocenę wpływu, jaki wydobycie surowców może wywrzeć na środowisko naturalne. Następnie, plan ten należy przedłożyć Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego (International Seabed Authority).
Na podstawie: news.xinhuanet.com
Opracowanie: Kamila Stasiak
Pozostaw odpowiedź