
Źródło: www.flickr.com/photos/yusuketora/8524951798/
W czwartek (05.10) Chiny podarowały Filipinom 3000 karabinów automatycznych w ramach gestu potwierdzającego ,,przyjacielskie i oparte na współpracy wzajemne stosunki‘‘.
Była to druga przesyłka broni z Pekinu do Manili oraz kolejny dowód na zacieśnianie więzi na linii Chiny-Filipiny odkąd Rodrigo Duterte objął prezydenturę w 2016 roku. Karabiny, wyceniane na około 3,3 miliony dolarów amerykańskich, zostaną przekazane filipińskiej policji narodowej, której rok temu amerykańscy ustawodawcy zablokowali kupno 26 000 karabinów M4.
Inne kraje południowo-wschodniej Azji również są w silnym związku ekonomicznym z Chinami:
Tajlandia
Armia Tajlandii przygotowuje się do przyjęcia pierwszej partii czołgów VT4 z Chin, 18 miesięcy po zaakceptowaniu ceny: 147 milionów dolarów amerykańskich. W nadchodzącym tygodniu 28 czołgów wykonanych przez China North Industries powinny dotrzeć do tajskiego portu wojennego.
W 2016 roku Tajlandia również złożyła zamówienie na okręty podwodne oraz w marcu br. na bojowe wozy piechoty.
Malezja
Malezja zdecydowała się kupić 4 chińskie okręty patrolowe podczas ostatniej wizyty premiera Najib’a Tun’a Razak’a w Chinach (listopad 2016). Dwa zostaną wybudowane w Chinach a kolejne dwa w Malezji. Całe przedsięwzięcie jest warte około 277 milionów dolarów amerykańskich.
Po głośnym skandalu z premierem Najib’em w roli głównej (był oskarżony o pranie brudnych pieniędzy, jednakże zaprzeczył jakimkolwiek nadużyciom), Malezji coraz bardziej zależy na dobrych stosunkach z Pekinem.
Mjanma (Birma)
Dla Mjanmy Chiny są głównym dostawcą broni, zapewniają samoloty myśliwskie, pojazdy opancerzone oraz statki marynarki wojennej.
W 2012 roku Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej przekazała swoje dwa starsze okręty eskortowe dla marynarki wojennej Mjanmy.
W maju obie marynarki wojenne po raz pierwszy wzięły udział we wspólnych ćwiczeniach. W ten sposób chińska marynarka wojenna zaakcentowała swoją obecność na Zatoce Bengalskiej oraz Oceanie Indyjskim.
Indonezja
W 2016 roku indonezyjska marynarka wojenna podpisała kontrakt na zakup artyleryjskiego systemu obrony bezpośredniej (ang. shipbourne close-in weapon system).
W poprzednich latach (2005 i 2009) Indonezja zamówiła również między innymi przeciwokrętowe pociski manewrujące.
Dodatkowo, oba kraje uzgodniły wymianę technologiczną w celu ulepszania niektórych rodzajów sprzętu wojskowego.
Na podstawie: scmp.com
Opracowanie: Monika Maślany
10 - 10Udostępnienia
Pozostaw odpowiedź