Chiny news

Chiny: Stały Trybunał Arbitrażowy rozpatrzy skargi Filipin dotyczące sporu na Morzu Południowochińskim

źródło: en.wikipedia.org

źródło: en.wikipedia.org

Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze zadecydował w czwartek (29.10), że rozpatrzy siedem spośród piętnastu skarg wniesionych przez Filipiny przeciwko Chinom dotyczących sporu terytorialnego na Morzu Południowochińskim. Decyzja ta może zachęcić pozostałe kraje do kwestionowania chińskich roszczeń wobec wysp Spratly.

Jedna ze skarg, złożona przez Manilę, którą rozpatrzy Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze, kwestionuje zasadność chińskich roszczeń opartych na linii dziewięciu kresek, powołując się na Konwencję Narodów Zjednoczonych o prawie morza (UNCLOS).

Jak twierdzi Zhang Xinjun, znawca prawa morskiego z Uniwersytetu Tsinghua, w niedługim czasie decyzja trybunału pociągnie za sobą silne reakcje pozostałych krajów zamieszanych w spór terytorialny na Morzu Południowochińskim.

Tego samego dnia odbyła się wideokonferencja między dowódcami floty Chin i USA, w czasie której admirał Wu Shengli ostrzegł admirała Johna Richardsona, iż spotkania między siłami obu krajów, takie jak to sprzed kliku dni w pobliżu wysp Spratly, może przerodzić się w konflikt.

-Jeśli Stany Zjednoczone będą w przyszłości przeprowadzać tego typu niebezpieczne i prowokacyjne działania, może dojść do poważnych konfrontacji sił obu krajów, zarówno na morzu, jak i w powietrzu, a nawet rozpętać konflikt- ostrzegł Wu Shengli.

Do eskalacji napięcia na Morzu południowochińskim doszło po tym, jak amerykański niszczyciel USS Lassen wpłynął na wody wokół wysp Spratly w obrębie dwunastu mil morskich we wtorek (27.10).

Pekin twierdzi, iż ma suwerenne prawa do niemal całego basenu Morza Południowochińskiego, przez który rokrocznie przepływają towary o łącznej wartości 5 miliardów dolarów. Ponad to, Chiny podważają prawo Trybunału do jurysdykcji w tym sporze terytorialnym i zapowiedziały, iż nie uznają jakichkolwiek jego ustaleń.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało w piątek (30.10) oświadczenie, w którym powołuje się na opcjonalne wyjątki od artykułu 298 UNCLOS, co oznacza, iż żadne państwo nie może jednostronnie odwołać się do obowiązkowej procedury w kwestiach sporów terytorialnych bez zgody Chin.

Ian Storey z Instytutu Studiów nad Azją Południowo-Wschodnią (ISEAS) powiedział, iż zwycięstwo Filipin będzie pośrednim zwycięstwem pozostałych krajów występujących z roszczeniami.

-Powodem, dla którego Chiny odmówiły udziału w rozprawie jest to, że zdają sobie sprawę, że ich roszczenia na Morzu Południowochińskim stoją w sprzeczności z UNCLOS i w związku z tym, przegrałyby tę rozprawę- kontynuuje Storey. -Jeśli sprawa zostanie rozstrzygnięta na korzyść Filipin, będzie to równoznaczne z prawnym, ale także i moralnym zwycięstwem Filipin- dodaje.

Według Zhanga Mingliang, badacza z Uniwersytetu Jinan, niestawienie się na rozprawę może oznaczać dla Chin poważny uszczerbek na ich wizerunku, ponieważ ich zachowanie może zostać zinterpretowane jako brak poszanowania dla prawa międzynarodowego.

Jednakże, Euan Graham z Instytutu Lowy w Sydney przestrzega przed nazywaniem rozstrzygnięcia sprawy na korzyść Filipin „zwycięstwem”. – Filipiny mogą i najprawdopodobniej powinny wygrać tę sprawę. Jednak nie możemy zapominać, że sąd może także wziąć pod uwagę prawa historyczne Chin- ostrzega. Chociaż wyroku nie będzie można wyegzekwować, to jednak, jak dodał Graham, „siła doznanej przez Chiny kompromitacji nie powinna być lekceważona”.

Na podstawie: scmp.com

Opracowanie: Kamila Stasiak

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Chiny: Stały Trybunał Arbitrażowy rozpatrzy skargi Filipin dotyczące sporu na Morzu Południowochińskim Reviewed by on 1 listopada 2015 .

Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze zadecydował w czwartek (29.10), że rozpatrzy siedem spośród piętnastu skarg wniesionych przez Filipiny przeciwko Chinom dotyczących sporu terytorialnego na Morzu Południowochińskim. Decyzja ta może zachęcić pozostałe kraje do kwestionowania chińskich roszczeń wobec wysp Spratly. Jedna ze skarg, złożona przez Manilę, którą rozpatrzy Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze, kwestionuje zasadność chińskich roszczeń opartych na

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź