Zgodnie z wczorajszym oświadczeniem doradcy rządu chińskiego, władze zamierzają polepszyć sytuację młodych wędrownych robotników. Zmiany mają na celu ułatwienie mieszkańcom wsi, którzy przenieśli się do miast, uzyskanie meldunku w nowym miejscu zamieszkania.
Jak podkreśla Han Jun z rządowego Centrum Badań nad Rozwojem, sporządzona w ubiegłym miesiącu urzędowa notatka mówi wyraźnie o dążeniu Rady Państwowej do istotnej modyfikacji systemu meldunkowego. Nowe zasady będą jednak dotyczyły rejestracji pobytu w miastach znajdujących się w pobliżu rodzinnej wsi robotnika. Nie obejmą więc większości przybyszów do Pekinu czy Szanghaju, którzy przenoszą się do metropolii w poszukiwaniu pracy na budowach i w usługach.
Analityk zaznacza, że celem reformy jest skierowanie fali migracji ze wsi do mniejszych miast i miasteczek. Aby stworzyć warunki dla napływowej ludności, władze zamierzają zainicjować program rozbudowy infrastruktury w małych miejscowościach.
Liczba wędrownych robotników pochodzenia wiejskiego szacowana jest w Chinach na 240 milionów, z czego 150 milionów pracuje w dużych miastach. Z uwagi na brak meldunku większość z nich jest odcięta od podstawowych świadczeń socjalnych.
Han Jun dodał również, że rząd rozważa przeprowadzenie reformy prawa wyborczego, aby zwiększyć liczbę deputowanych reprezentujących wieś. W opinii badacza obecny przelicznik głosów – jeden deputowany na 960 tys. mieszkańców w przypadku wsi i odpowiednio 240 tys. mieszkańców w przypadku miast – jest niesprawiedliwy i ma charakter dyskryminacji wobec społeczności wiejskich.
Zbigniew Sabat
Pozostaw odpowiedź