Chiny,Polecane

Chiny pomogą Europie w walce z zadłużeniem. Przegląd prasy chińskiej 01-14.02.2012

1. Polityka i gospodarka

:: Wielkie koszty prowadzonej przez UE walki ze zmianami klimatu

09.02.2012 (pl.mofcom.gov.cn/Biuro Doradztwa Ekonomicznego i Handlowego przy Ambasadzie ChRL w RP) [1]

Polska Krajowa Izba Gospodarcza ogłosiła wyniki analizy, z treści której dowiadujemy się, że do roku 2015 walka ze zmianami klimatu będzie kosztowała polski przemysł 5mld zł rocznie, zaś do 2030 kwota ta wzrośnie do 22mld zł. Zdaniem ekspertów koszty te podzielą różne powiązane ze sobą branże, takie jak przemysł metalowy, cementowy, chemiczny, papierowy etc. PKIG zaapelowała do rządu o bojkot unijnej polityki walki ze zmianami klimatu. Co więcej, zaleciła uruchomienie mechanizmów prawnych, których celem byłaby redukcja jej skutków.

:: Reforma polskiego systemu emerytalnego przyniesie 3,8mld zł oszczędności w 2015

09.02.2012 (mofcom.gov.cn/Ministerstwo Handlu ChRL) [2]

Zgodnie z doniesieniami polskich mediów 07.02 polski Minister Pracy oświadczył, że dzięki stopniowemu podniesieniu wieku emerytalnego do 67. roku życia budżet państwa uzyska oszczędności w wysokości 200mln zł w 2013, 1,9mld zł w 2014, 3,8mld zł w roku 2015, a w kolejnych latach wskaźnik ten nadal będzie rósł. Dotąd mężczyźni przechodzili na emeryturę w wieku 65-, a kobiety 60 lat. Zgodnie z planem, dla mężczyzn proces przejściowy zakończy się w 2020, zaś do pełnego zrównania wieku emerytalnego kobiet dojdzie w 2040r.

Zgodnie ze statystykami w 2010r. w Polsce średnia długość życia kobiet wynosiła 80.6, a mężczyzn 72.1 lat.

:: Polski dług publiczny jasnym punktem na mapie Europy Wschodniej

10.01.2012 (Jinrong Shibao/Financial Times) [3]

Podczas trwającego w ostatnich latach kryzysu zadłużenia Polska stała się bezpieczną przystanią dla inwestorów.

Zgodnie z raportem Bloomberg oraz Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Analityków Finansowych (EFFAS) na temat inwestycji najbardziej wolnych od ryzyka, w ciągu ostatnich 3 lat wskaźnik rentowności polskich obligacji wzrósł o 8.3%, uzyskując pierwszą lokatę w tabeli, podczas gdy w tym samym czasie dla dwóch kolejnych w zestawieniu gospodarek – Niemiec i USA, wzrost ten wyniósł odpowiednio po 4% i 3%. Ponadto, spośród wszystkich gospodarek poddanych analizie, wahania polskiego długu publicznego stabilnością ustępują tylko długowi japońskiemu.

:: Media zachodnie donoszą, że Chiny zamierzają prowadzić transakcje naftowe z Iranem w RMB

13.02.2012 (ifeng.com; Zhonnguo Shangwubu/Ministerstwo Handlu ChRL) [4]

Rządy Chin i Iranu prowadzą rozmowy nt. zmiany waluty, w której rozliczane są transakcje naftowe z USD na RMB. Posunięcie to jest powodowane coraz większymi utrudnieniami związanymi z sankcjami USA i UE. Chiny już teraz używają yuana do rozliczania części transakcji z Iranem.

W 2011 chiński import ropy z Iranu wzrósł o 30%, kształtując się na średnim dziennym poziomie 557 tys. baryłek dziennie. Z drugiej jednak strony, w styczniu 2012 zaliczył blisko 50% spadek.

:: Według doniesień mediów zagranicznych sankcje wobec Iranu wymusiły na Chinach zmniejszenie importu ropy

13.02.2012 (ifeng.com) [5]

Opublikowany 9.02 raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej informuje, że w ostatnim czasie ilość ropy importowanej z Iranu przez Chiny spadła o ok. 50%. Sankcje międzynarodowe zwiększyły możliwości negocjacji cen importowych.

Chiny, przyjmując 20% irańskiego eksportu ropy są jej największym odbiorcą. Prawdopodobnym powodem spadku importu z Iranu są przeciągające się negocjacje dot. cen surowca, oraz zawarte w tym samym czasie umowy zwiększające import z Arabii Saudyjskiej, Rosji i Angoli.

:: Wen Jiabao: Chiny wykonały przygotowania do głębszego zaangażowania w rozwiązanie problemu zadłużeniowego w Europie

14.02.2012 (ifeng.com; Zhongguo Xinwen Wang/ChinaNews) [6]

W 14-tym spotkaniu przywódców chińskich i europejskich w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie, uczestniczyli przewodniczący Rady Państwa ChRL Wen Jiabao, przewodniczący Rady Europy Herman van Rompuy, oraz przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Wen Jiabao zapewnił o szczerym i silnym wparciu dla strony europejskiej oraz poczynionych przygotowaniach do zwiększenia chińskiego udziału w procesie rozwiązywania problemu zadłużenia. „Chiny opowiadają się, za zaostrzeniem dyscypliny finansowej w Europie. Natomiast efektem pogłębionych kontaktów w sektorze bankowym będzie utworzenie korzystnego środowiska współpracy, umocnienie wiarygodności na rynkach, oraz szybki wzrost gospodarczy.” – mówił Wen.

Strona europejska wyraziła podziękowanie za wyrazy wsparcia i zaprosiła chińskich partnerów do kooperacji.

:: Wen Jiabao: Szanujemy i chronimy wolność wyznaniową mniejszości tybetańskiej

14.02.2012 (Xinhua) [7]

14.02 po zakończeniu spotkania z przywódcami europejskimi w Pekinie Przewodniczący Wen Jiabao uczestniczyl w konferencji prasowej z udziałem zagranicznych dziennikarzy. Udzielał odpowiedzi na pytania m.in. o sytuację panującą w Tybecie.

Premier wyjaśniał: „Tybet jako region specjalny jest objęty autonomią. Przykładamy dużo uwagi zarówno do ochrony tradycji i kultury, jak i poszanowania wolności wyznaniowej mas ludności tybetańskiej. Ktokolwiek podburza mnichów do aktów radykalnych, oraz przyczynia się do destabilizacji sytuacji, działa tym samym na niekorzyść mniejszości tybetańskiej i rozwoju regionu, i dlatego zasługuje na potępienie. Tybet jest nieodłączną częścią Chin, a tybetańczycy naszymi braćmi. Rząd Chin od dawna pracuje nad rozwojem ekonomicznym i społecznym w Tybecie. Co więcej, swoje wysiłki nieprzerwanie zwiększa, gdyż poprawa poziomu życia ludu wiejskiego i pasterskiego jest jednym z głównych punktów planu rozwoju regionu.”

:: Xi Jinping spotkał się z Prezydentem USA

14.02.2012 (Xinhua) [8]

Wiceprzewodniczący Xi Jinping odbył wizytę w Białym Domu, gdzie przekazał Prezydentowi USA Barackowi Obamie list od Prezydenta Hu Jintao. W liście Hu zapewnia Obamę o nadziei: silnej współpracy, wykorzystania szans, pokonania trudności, wzajemnego szacunku, oraz budowy opartych na obopólnych korzyściach relacji chińsko-amerykańskich.

Xi Jinping podkreśił, że ta wizyta ma na celu podkreślić istotność kontynuowania wyznaczonego przez Hu Jintao i Baracka Obamę kierunku rozwoju relacji Chiny-USA.

2. Pozostałe

:: Podwójne standardy w McDonald’s?

05.02.2012 (Shandong Wanbao; Xinhua) [9a]

Amerykańska sieć fastfoodów McDonalds ogłosiła zaprzestanie stosowania „różowej mazi” („pink slime” [9b]) w procesie produkcji hamburgerów w USA. Mówi się, że w jej skład wchodzą pozostałości z obróbki krowiego mięsa takie jak głowy, kopyta i ogony. Pomimo poddawania procesom dezynfekcji poziom bakterii w tej substancji pozostaje niebezpiecznie wysoki; obecnie jest ona wykorzystywana już tylko do produkcji karmy dla zwierząt.

Internauci pytają czy w Chinach, które są dla McDonald’s 3. największym rynkiem zagranicznym również stosowana była „różowa maź”? Przedstawiciel sieci zapewnia, że „bezpieczeństwo pożywienia oferowanego przez McDonald’s jest dla firmy priorytetem, a hamburgery dostępne w chińskich restauracjach zawsze zawierały w 100% czyste mięso wołowe”. Niemniej jednak, owo oświadczenie budzi zastrzeżenia. Internauta DJ-Lulutong pisze: „Gdy McDonald’s wkraczał na rynek chiński z pewnością stosował amerykańskie normy.” Użytkownik pocahontas wtóruje: „Amerykański urząd bezpieczeństwa żywności zgłosił wątpliwości, a chiński nie? Doprawdy trudno w to uwierzyć.”

Przedstawiciel korporacji na rynek chiński p. Weng oświadczyła, że pytania dziennikarzy powinny zostać skierowane do odpowiednich urzędów, zaś firma nie bedzie więcej zabierać stanowiska w tej sprawie.

:: Święto Latarni chińskim karnawałem (fotorelacja)

06.02.2012 (Zhongguo Xinwen Wang/ChinaNews; Xinhua) [10a]

Tradycyjnie obchodzone od 13. do 18. dnia pierwszego miesiąca kalendarza księzycowego Święto Latarni ma długą i bogatą tradycję. W skład obchodów wchodzą modlitwy o błogosławieństwo, rozwiązywanie zagadek umieszczanych na latarniach, tańce smocze i lwie etc. Można powiedzieć, że na tle innych jest to święto „nietypowe”, bowiem zgodnie z tradycyjnym powiedzeniem „za dnia praca, nocą odpoczynek” większość związanych z nim czynności odbywa się w po zachodzie słońca. Dawniej bywało, że obchody trwały nawet 10 dni, jednak obecnie z różnych powodów (np. bezpieczeństwa, oraz słabnącej popularnosci święta) wykonuje się tylko część tradycyjnych czynności.

zdjęcia: http://news.xinhuanet.com/photo/2012-02/06/c_122662690.htm [10b]

:: Tajemniczy obraz na banknocie o nominale 100 RMB (wideo)

06.02.2012 (rmzs.net; Xinhua) [11a]

W ciągu ostatnich kilku dni chiński internet obiegło zagadkowe znalezisko. Na tle banknotu o nominale 100 yuanów jeden z internautów odnalazł wzór przypominający 3 koty w ceremonialnej pozie. Wywołało to falę spekulacji i zabawnych teorii nt. pochodzenia obrazka. Jak jednak wyjaśnił przedstawiciel Banku Centralnego, „koty” są zaledwie owocem wyobraźni internautów. Co ciekawe, sam obrazek nie jest przypadkowym wzorem. Do jego stworzenia za inspirację posłużył klasyczny symetryczny wzór znajdywany na naczyniach pochodzących z okresu Walczących Królestw (476-221 p. Chr.)

link do wideo: http://v.youku.com/v_show/id_XMzUwMTkxMjI0.html [11b]

:: Na kolei schwytano 1106 fałszywych sprzedawców biletów

07.02.2012 (Beijing Ribao/Beijing Daily) [12]

Wydział Kolejowy Biura Bezpieczeństwa informuje, że w związku ze wzmożonym ruchem pasażerskim w czasie obchodów Święta Wiosny, w celu ochrony prawowitych przywilejów pasażerów kolei, przeprowadzono akcję ‘Sokół’(猎鹰 „lieying”) wymierzoną w nielegalny obrót biletami. W związku z 987 próbami nadużyć schwytano 1106 fałszywych sprzedawców oraz skonfiskowano 9822 sztuki podrobionych biletów.

 

 

Źródła:

[1] http://pl.mofcom.gov.cn/aarticle/jmxw/201202/20120207959548.html

[2] http://www.mofcom.gov.cn/aarticle/i/jyjl/m/201202/20120207959545.html

[3] http://bond.eastmoney.com/news/1329,20120210190679480.html

[4] http://finance.ifeng.com/roll/20120213/5569821.shtml

[5] http://finance.ifeng.com/news/hqcj/20120213/5567382.shtml

[6] http://finance.ifeng.com/news/hqcj/20120214/5582905.shtml

[7] http://news.xinhuanet.com/2012-02/15/c_122701681.htm

[8] http://www.bjd.com.cn/10jsxw/201202/15/t20120215_1408323.html

[9a] http://news.xinhuanet.com/politics/2012-02/05/c_122657331.htm

[9b] http://www.faktychicago.com/wiadomosci/6921.html

[10a] http://news.xinhuanet.com/society/2012-02/06/c_122659430.htm

[10b]http://news.xinhuanet.com/photo/2012-02/06/c_122662690.htm

[11a] http://www.rmzs.net/show.asp?showid=8000

[11b] http://v.youku.com/v_show/id_XMzUwMTkxMjI0.html

[12] http://www.bjd.com.cn/jryw/201202/07/t20120207_1387580.html

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Chiny pomogą Europie w walce z zadłużeniem. Przegląd prasy chińskiej 01-14.02.2012 Reviewed by on 16 lutego 2012 .

1. Polityka i gospodarka :: Wielkie koszty prowadzonej przez UE walki ze zmianami klimatu 09.02.2012 (pl.mofcom.gov.cn/Biuro Doradztwa Ekonomicznego i Handlowego przy Ambasadzie ChRL w RP) [1] Polska Krajowa Izba Gospodarcza ogłosiła wyniki analizy, z treści której dowiadujemy się, że do roku 2015 walka ze zmianami klimatu będzie kosztowała polski przemysł 5mld zł rocznie, zaś do

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

komentarzy 7

 • Tylko co do reformy emerytalnej w Polsce czy to nie jest projekt jedynie życzeniowy.

  • Panie Stefanie, mam podobne przeczucie. Ostatnio wicepremier Pawlak publicznie dał wyraz braku wiary w Zakład Ubezwłasnowolnienia Socjalistycznego. Więc coś musi być na rzeczy! Moim zdaniem ten postkomunistyczny twór na 99,9% czeka speklakularny krach. Po nim nastąpią niepokoje społeczne, bo nawet tak cierpliwi ludzie jak Polacy w końcu osiągną moment wrzenia gdy „zajarzą”, że bezwstydnie roztrwoniono środki odebrane im pod przymusem – zarówno przedsiębiorcom jak i pracownikom. No chyba, że wcześniej zdarzy się cud i któryś rząd III lub IV RP wykaże wolę działania. Ale w cuda nie bardzo wierzę, a poza tym możliwe, że wtedy już będzie za późno.
   P.S. O przyszłość każdy powinien dbać samemu, kierując się własnym rozeznaniem, a nie sugestiami z proreżimowych środków masowego przekazu.

   • Avatar Wook

    Z tego co mi wiadomo to wicepremier mówiąc o kiepskiej jakości systemu emerytalnego miał na myśli samo OFE, które nie przyniosło pożądanych wzrostów pieniędzy wpłacanych na tenże twór a w niektórych przypadkach nawet zamiast wzrastać to spadło. Projekt być może i jest życzeniowy jednak premier jest zdeterminowany aby projekt ten przepuścić tak jak i ludowcy, jednak oni nie chcą sięgać aż tak daleko jak do 2040 roku. Zobaczymy czy uda im się osiągnąć jakiś kompromis. Reforma ta biorąc pod uwagę czynniki ekonomiczne i demograficzne jest niestety nieunikniona…

   • Avatar Zyggi

    @ Wook.
    youtube.com/watch?v=Ps5GrpJnPzA
    Wicepremier mówił o PAŃSTWOWYCH emeryturach, nie o OFE.

   • Avatar PZ

    @Zyggi
    Pawlakowi nalezaloby podziekowac za to, ze odwazyl sie powiedziec prawde spoleczenstwu co do ZUS. Teraz czekam na kolejnego odwaznego polityka, ktory z rowna szczeroscia wypowie sie na temat OFE. Zarowno ZUS jak I OFE to dwie strony tej samej monety – czyli skubania pieniedzy od ludzi pod przymusem (oczywiscie dla ich dobra) i decydowania za nich. Kto liczy, ze bedzie pod palmami spedzal emeryture bo zbiera w OFE mocno sie przeliczy. Jesli OFE sa takie dobre to niech beda dobrowolne, przeciez sie sprawdza, czyz nie?
    Dodatkowo problem z OFE dotknie niedlugo kwestia, czy inwestowac pieniadze w upadajace gospodarki UE czy tez nie (po decyzji Komisji Europejskiej musza zostac zniesione bariery ograniczajace procent inwestycji w akcje zagraniczne), co moze oznaczac ze GPW przestanie rosnac, a strumyczek funduszy (uszczuplony co prawda ostatnim ograniczeniem czesci skladki transferowanej do OFE, ale jednak) zacznie plynac do UE na podtrzymanie ich gield (a przy okazji emerytow z zachodu).
    Jesli optujemy za likwidacja ZUSu to za tym powinna isc takze likwidacja OFE – inaczej popelniamy ten sam blad jaki popelniono z bankami – oddajemy kontrole na pieniedzmi.

 • Panie Marcinie, bardzo dziękuję za przygotowanie przeglądu. Można się z niego dowiedziec dużo ważnych aktualności, także z Polski.

  • Dzięki za miłe słowa. Jeśli ktoś ma jakieś życzenia co do formy i treści to proszę śmiało strzelać, z pewnością je uwzględnię przy następnych wydaniach. Tym razem na próbę nieco streściłem niektóre wiadomości, aby – bez szkody dla zawartości – nie były takie długaśne i przez to może trochę bardziej przystępne.

Pozostaw odpowiedź