Chiny news,News

Chiny odpowiadają dodatkowymi cłami na amerykańskie towary

Źródło: tamint.com

Chińskie Ministerstwo Handlu wyraziło we wtorek (18.09) niezadowolenie z powodu decyzji Stanów Zjednoczonych o nałożeniu kolejnych ceł na chińskie produkty warte 200 mld dolarów. Oprócz tego Chiny w odpowiedzi ogłosiły wprowadzenie dodatkowych ceł na towary amerykańskie o łącznej wartości 60 mld dolarów.

Administracja prezydenta USA Donald Trumpa pomimo pojawiających się międzynarodowych i wewnątrzkrajowych głosów sprzeciwu ogłosiła wprowadzenie dodatkowego 10-procentowego cła na chińskie produkty, które ma obowiązywać od 24 września. Strona amerykańska zapowiedziała również zastosowanie innych środków taryfowych wobec Pekinu, m.in. podwyższenie ceł do poziomu 25% w 2019 roku.

– Wyrażamy głęboki żal z powodu tej decyzji. Chiny zmuszone są do podjęcia adekwatnych środków zaradczych, aby chronić swoje prawa i interesy, a także globalny porządek wolnego handlu – powiedział rzecznik chińskiego ministerstwa. Stwierdził również, że wprowadzone przez USA dodatkowe cła wprowadzają nowe wątpliwości w przypadku rozmów pomiędzy państwami.

Za deklaracjami poszły również czyny. Chiny ogłosiły nałożenie dodatkowego cła na produkty amerykańskie o wartości 60 miliardów dolarów, począwszy od 24 września. Komisja ds. taryf celnych chińskiej Rady Państwa udostępniła listę ponad 3,5 tys. amerykańskich produktów objętych dodatkowym cłem w wysokości 10% oraz ponad 1,6 tys. towarów objętych cłem w wysokości 5%.

W związku ze sprawą Komisja wydała oświadczenie, w którym stwierdziła: Rozmyślna decyzja rządu USA doprowadziła do eskalacji tarć między oboma krajami. Chiny zostały zmuszone do podjęcia środków zaradczych w obronie wolnego handlu i systemu wielostronnego, a także własnych uzasadnionych praw i interesów […] Jeśli strona amerykańska będzie kontynuowała te działania, naturalne jest, że Chiny (na nie) odpowiedzą.

Komisja w swoim oświadczeniu wyraziła również nadzieję, iż strona amerykańska powstrzyma eskalację tarć  i wspólnie będzie dbać o ochronę stosunków handlowych z Chinami poprzez równy, uczciwy i pragmatyczny dialog na zasadach wzajemnego szacunku i obopólnych korzyści.

Były chiński wiceminister handlu Wei Jianguo powiedział, że oba kraje powinny jak najszybciej wznowić dyskusję, aby zmniejszyć straty dla obu stron i zapewnić porządek w światowym handlu. 

Z kolei William Zarit, przewodniczący Amerykańskiej Izby Handlowej w Chinach, powiedział – Najlepszym wyjściem jest nieuchronny powrót do negocjacji zorientowanych na wyniki.

Fang Xinghai, wiceprzewodniczący Chińskiej Komisji Regulacyjnej ds. papierów wartościowych, stwierdził, że najnowsze działania taryfowe w USA będą miały negatywny wpływ na chińską gospodarkę, zmniejszając wzrost PKB o około 0,7 punktu procentowego. Dodał jednak, że przy szerokim polu manewru polityki fiskalnej i monetarnej, chińska gospodarka powinna pozostać stabilna.

Jak podaje ChinaDaily, w poniedziałek (17.09) gubernator stanu Michigan Rick Snyder powiedział podczas swojej wizyty w Pekinie, że jego pobyt w Chinach ma na celu poszukiwanie dalszej współpracy z chińskimi władzami centralnymi i lokalnymi. Snyder powiedział, że dodatkowe cła wpłynęły na lokalny amerykański przemysł np. przemysł samochodowy.

 

Opracowanie: Jakub Wirski

Na podstawie: xinhuanet.com, en.ce.cn, chinadaily.com.cn, cnbc.com

Udostępnij:
 • 15
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  15
  Udostępnienia
Chiny odpowiadają dodatkowymi cłami na amerykańskie towary Reviewed by on 19 września 2018 .

Chińskie Ministerstwo Handlu wyraziło we wtorek (18.09) niezadowolenie z powodu decyzji Stanów Zjednoczonych o nałożeniu kolejnych ceł na chińskie produkty warte 200 mld dolarów. Oprócz tego Chiny w odpowiedzi ogłosiły wprowadzenie dodatkowych ceł na towary amerykańskie o łącznej wartości 60 mld dolarów. Administracja prezydenta USA Donald Trumpa pomimo pojawiających się międzynarodowych i wewnątrzkrajowych głosów sprzeciwu

Udostępnij:
 • 15
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  15
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź