Chiny news,News

Chiny i Salwador nawiązały stosunki dyplomatyczne

Źródło: chinadaily.com.cn

We wtorek (21.08) w Pekinie przedstawiciele Chińskiej Republiki Ludowej i Republiki Salwadoru podpisali wspólny komunikat ustanawiający nawiązanie stosunków dyplomatycznych pomiędzy oboma państwami. Dokument ten podpisali chiński radca stanu i minister spraw zagranicznych Wang Yi oraz salwadorski minister spraw zagranicznych Carlos Castaneda. Wydarzenie to miało miejsce po tym, jak kraj z Ameryki Środkowej zerwał stosunki dyplomatyczne z Tajwanem.

– Nawiązanie stosunków dyplomatycznych w oparciu o zasadę jednych Chin jest zgodne z powszechnym konsensusem społeczności międzynarodowej i obecnym trendem – powiedział wiceprezydent Wang Qishan na spotkaniu z wizytującą delegacją salwadorską. Dodał również, że obie strony powinny dążyć do zwiększania wymiany, pogłębiania wzajemnego zaufania oraz owocnej współpracy, otwierając nowy rozdział w relacjach dwustronnych.

Zgodnie z podpisanym przez oba państwa komunikatem: Chińska Republika Ludowa i Republika Salwadoru, zgodnie z interesami i pragnieniem obu narodów, postanowiły uznać się nawzajem i nawiązać stosunki dyplomatyczne na poziomie ambasadorów, które obowiązywać będą od daty podpisania niniejszego komunikatu. W dokumencie padło również stwierdzenie: Rząd Republiki Salwadoru uznaje, że na świecie są tylko jedne Chiny oraz że rząd Chińskiej Republiki Ludowej jest jedynym legalnym rządem reprezentującym całe Chiny, a Tajwan jest niezbywalną częścią terytorium Chin.

W dokumencie mowa jest również o zerwaniu przez rząd Salwadoru stosunków dyplomatycznych z Tajwanem z dniem podpisania tego komunikatu. Salwador zobowiązał się również nie utrzymywać żadnych oficjalnych relacji ani oficjalnych wymian z Tajwanem. Rząd ChRL wyraził uznanie dla tego stanowiska.

Salwador stał się piątym krajem, który zerwał stosunki dyplomatyczne z Tajwanem od czasu, gdy Tsai Ing-wen z proniepodległościowej Demokratycznej Partii Postępowej stała się przywódcą na wyspie w maju 2016 roku. Oficjalnie stosunki dyplomatyczne z rządem w Tajpej utrzymuje obecnie 17 państw.

Rząd Chińskiej Republiki Ludowej i Rząd Republiki Salwadoru zgadzają się, że zgodnie z postanowieniami Konwencji wiedeńskiej o stosunkach dyplomatycznych z 1961 r. i wspólną praktyką międzynarodową, wymienią ambasadorów oraz zapewnią sobie nawzajem niezbędna pomoc w ustanowieniu i wykonywaniu funkcji ambasad w swoich stolicach na zasadzie wzajemności – głosi podpisany we wtorek dokument.

Po podpisaniu dokumentu Yi oraz Castaneda wzięli udział we wspólnej konferencji prasowej, podczas której chiński minister spraw zagranicznych określił Salwador jako „nowego przyjaciela w Ameryce Łacińskiej i regionie Karaibów” oraz „nowego partnera w promowaniu inicjatywy Pasa i Szlaku, oraz budowaniu społeczności wspólnej przyszłości dla ludzkości”. Zapowiedział, że Chiny będą współpracować z Salwadorem na rzecz wspólnego rozwoju, wzmacniania partnerstwa pomiędzy Państwem Środka a całą Ameryką Łacińską przyczyniając się do ogólnego ożywienia w państwach rozwijających się.

Z kolei Castaneda powiedział – Stworzenie więzi dyplomatycznych z ChRL to strategiczna decyzja Salwadoru i historyczne wydarzenie dla kraju. Dodał także, że jest gotowy współpracować z Chinami w celu zwiększenia zaufania politycznego, wzmocnienia wymiany na różnych poziomach i realizacji pragmatycznej współpracy. Wyraził nadzieję, że współpraca obu krajów zapoczątkuje nową erę i przyniesie korzyści obu narodom.

 

Opracowanie:  Jakub Wirski

Na podstawie: chinadaily.com.cn, chinaplus.cri.cn

Udostępnij:
 • 8
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  8
  Udostępnienia
Chiny i Salwador nawiązały stosunki dyplomatyczne Reviewed by on 23 sierpnia 2018 .

We wtorek (21.08) w Pekinie przedstawiciele Chińskiej Republiki Ludowej i Republiki Salwadoru podpisali wspólny komunikat ustanawiający nawiązanie stosunków dyplomatycznych pomiędzy oboma państwami. Dokument ten podpisali chiński radca stanu i minister spraw zagranicznych Wang Yi oraz salwadorski minister spraw zagranicznych Carlos Castaneda. Wydarzenie to miało miejsce po tym, jak kraj z Ameryki Środkowej zerwał stosunki dyplomatyczne

Udostępnij:
 • 8
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  8
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź