Chiny news,News

Chiny i ich agresywna walka o ochronę środowiska

Aby ograniczyć postępujące zanieczyszczenie powietrza spowodowane spalaniem węgla, Pekin rozpoczął agresywną kampanię mającą na celu zachęcenie gospodarstw domowych i przemysłu do przejścia na czystsze paliwo. Jednak w przypadku milionów rodzin, które obecnie polegają na węglu, opóźnienie w rozwoju infrastruktury, szczególnie na północy Chin, znacznie utrudnia dostęp do gazu ziemnego.

Zgodnie z raportem China Youth Daily chiński pośpiech w przejściu z energii węglowej na czystą zmusił uczniów szkoły podstawowej w północnej prowincji Hebei do pozostania na świeżym powietrzu w czasie zajęć lekcyjnych: obecnie temperatura na tym obszarze waha się od 2 do 8 stopni Celsjusza:
-Kiedy zimno staje się nie do zniesienia, każe im (uczniom) biegać dookoła placu zabaw, co pomaga im się rozgrzać.- oświadczył jeden z nauczycieli z prowincji.
-Minęło już 20 dni od nadejścia zimy, a niektóre szkoły nadal nie posiadają odpowiedniego ogrzewania. Lepiej aby uczniowie siedzieli na zewnątrz, nawet w skąpym słońcu, aniżeli przebywali w zimnych salach lekcyjnych.- skomentował rodzic jednego z uczniów.

Według raportu niektóre szkoły nadal nie zamieniły swoich grzejników na elektryczne, a inne nadal nie mogą korzystać z nowo zamontowanych urządzeń z powodu problemów technicznych jak na przykład wahania napięcia. Jeśli chodzi o północną część Chin nie tylko szkoły borykają się z problemem ogrzewania: szpitale i fabryki również mocno odczuwają skutki nowej kampanii.

Jonathan Stern, specjalista ds. gazu ziemnego na Uniwersytecie Oksfordzkim w Wielkiej Brytanii, powiedział, że w wyścigu o czystsze środowisko, rozwój infrastruktury gazu ziemnego ma trudności z dotrzymaniem kroku:
-Gaz w Chinach wciąż znajduje się na wczesnym etapie rozwoju. Problemy (infrastruktury) związane z dostawą na zimę nie zostały jeszcze rozwiązane. Potrzeba jeszcze trochę więcej czasu na zbudowanie większej ilości magazynów gazu, może więcej gazociągów, aby sprostać zimowemu zapotrzebowaniu.-

W ramach kampanii wspierającej ochronę środowiska Chiny obrały również taktykę zerowej tolerancji jeśli chodzi o nieprzestrzeganie przepisów. Mowa tu między innymi o nielegalnym składowaniu odpadów, przekroczeniu limitów emisji czy manipulowaniu sprzętem monitorującym.  W pierwszych miesiącach 2017 roku chińskie firmy zapłaciły łącznie grzywny w wysokości 154 milionów USD.

Jeśli chodzi o najnowsze doniesienia związane z kampanią, jak podał People’s Daily w czwartek (07.12), z powodu rosnącego sprzeciwu ludzi pozostawionych samych sobie na mrozie, Chiny postanowiły załagodzić zakaz wydobywania węgla w północnych miastach. W oficjalnym liście opublikowanym przez Ministerstwo ds. Ochrony Środowiska poinformowano władze 28 miast o nakazie złagodzenia zakazu stosowania węgla w miejscach, w których proces konwersji nie został jeszcze zakończony. List podkreślił, że zapewnienie ludziom ciepła zimą jest ich najważniejszym celem, dodając, że ministerstwo zbada dokładniej ten problem podczas przyszłych inspekcji. Nie było dokładnie określone czy złagodzenie zakazu będzie dotyczyć również innych miast. Ministerstwo nakazuje również lokalnym urzędnikom, aby zadbali o stabilność cen i dostaw energii dla tych, którym udało się zamienić gaz na elektryczność.

Chiński import gazu w pierwszych 10 miesiącach 2017 roku wzrósł o 24,9 procent w porównaniu z 2016. Według raportu opublikowanego przez Bloomberg Chiny zamierzają wyprzedzić Koreę Południową i stać się największym importerem gazu ziemnego. Cysterny o łącznej pojemności 33,6 miliona ton odwiedziły Chiny w tym roku – jest to zaledwie 1,7 miliona poniżej poziomu Korei Południowej.

Na podstawie: scmp.com
Opracowanie: Monika Maślany
Udostępnij:
 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  6
  Udostępnienia
Chiny i ich agresywna walka o ochronę środowiska Reviewed by on 15 grudnia 2017 .

Aby ograniczyć postępujące zanieczyszczenie powietrza spowodowane spalaniem węgla, Pekin rozpoczął agresywną kampanię mającą na celu zachęcenie gospodarstw domowych i przemysłu do przejścia na czystsze paliwo. Jednak w przypadku milionów rodzin, które obecnie polegają na węglu, opóźnienie w rozwoju infrastruktury, szczególnie na północy Chin, znacznie utrudnia dostęp do gazu ziemnego. Zgodnie z raportem China Youth Daily

Udostępnij:
 • 6
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  6
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź