BLOGOSFERA

Chińskie zaduszki

Dzień 5 kwietnia, „Qing Ming Jie” w Chinach jest zwany od 1935 roku ”narodowym świętem czyszczenia grobów” (清明节-Święto Czyste i Jasne ).

kartka z kalendarza

Pierwotną bazą tego święta był rytuał wypędzania złych duchów, aby zaspokoić wędrówkę dusz i demonów na wieczny odpoczynek.
W dużych miastach kolumbarium zastępuje cmentarz, gdzie w urnach przechowuje się prochy ludzkie, w dniu zmarłych rodzina zabiera je do domu na uroczystość rodzinną.

Kolumbarium w świątyni

Na wsiach rodziny spotykają się przy grobach rodzinnych, które stoją
samotnie wśród pól ryżowych, na łąkach w szumie wiatru i traw.

Grób na polu

Dzień jest wyjątkową okazją do odwiedzin grobu przodków, kult zmarłych przodków należy do wyjątkowej tradycji.

Gdy tracimy młodego członka rodziny… jest żal i rozpacz nieopisana.
Gdy umiera osoba starsza, która sędziwie doczekała się sędziwego wieku… żal jest odmienny bardziej rozsądny, bez lamentacji i scen ukazujących rozpacz.

Podczas ceremonii żałobnej trumna ze zwłokami spoczywa przez 24 godzin w domu rodzinnym zmarłego, przed ołtarzem przodków, jest to czas czuwania całej rodziny i przyjaciół. Wszystkie przedmioty należące do zmarłego są spalone, mogą to być stół, krzesło, łóżko, pościel, naczynia kuchenne…
W dniu pogrzebu wszystkie osoby uczestniczące w ceremonii pogrzebowej są zaproszone rano na wspólny posiłek. Przy każdym stole zasiada 8 osób; im więcej stołów tym większym szacunkiem cieszył się zmarły za swego życia.

… Następuje rozpoznanie ciała w trumnie przez najbliższych członków rodziny. Dzisiaj w miastach ze względów ekologicznych trumny robi się z grubego kartonu przypominającego szlachetne drewno. Potem trumna jest spalona…

Na wsiach natomiast nadal miejscowi rzemieślnicy strugają drewniane trumny.

trumna

Po rozpoznaniu ciała najstarszy syn zamyka trumnę, wbija w nią gwóźdź , potem drugi syn i trzeci i.t.d.

Taki rytuał ma miejsce w miastach, w krematorium.

Na cmentarzach coraz mniej miejsca dla zmarłych duszyczek, więc wszyscy obecnie spalają zwłoki i umieszczają je w kolumbarium lub składają w istniejącym od dawna grobie rodzinnym.
Po ceremonii spalenia zwłok, w obecności wszystkich zaproszonych, przedstawiciel rodziny w/g przynależności otrzymuje zaświadczenie z danymi zmarłego, po czym udaje się ”do okienka” z takowym zaświadczeniem aby odebrać prochy złożone w kawałku czerwonego materiału. Rodzina przesypuje prochy do urny.

Następny etap to wspólny posiłek. Dekoracja czerwono-biała. Czerwony jest kolorem szczęści, biały – żałoby. Kobiety są ubrane na biało, mężczyźni mają białe buty z czerwonym akcentem i białe pasy u spodni.

W piątą niedzielę po pochówku odbywa się uroczystość ku pamięci zmarłego w jego rodzinnym domu.
Tradycja ta jest nadal zachowywana. Dodam, że obok trumny zauważa się zrobione z kolorowego papieru przedmioty związane z życiem ziemskim zmarłego, aby to co posiadał i lubił towarzyszyło mu w drugim życiu.

Papierowa dekoracja jest umieszczana w grobie zmarłego lub spalana podczas pochówku

W ogóle w/g tradycji Chińczycy wierzą w życie pozagrobowe, więc na grobach spotyka się żywność, najczęściej są ofiarowane mandarynki i brzoskwinie – symbol długiego i szczęśliwego życia , żeby duszyczki nie były głodne.

A w innych religiach, również składa się ofiary w różnorodnej postaci.

U katolików – chryzantemy. Podobno 96% tego kwiecia li tylko zdobi groby, a przecież ten piękny kwiat kultywowany w Chinach od 2700 lat jest symbolem słońca i dostojeństwa, zdobi chińskie ogrody jesienią. Pierwszą pisemną wzmiankę o chryzantemie znaleziono w pismach Konfucjusza.

Cyganie – wyprawiają festyny na grobach swych najbliższych,

Grecy układają żywność,

a Żydzi kamyczki.

Qing Ming 清明

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Chińskie zaduszki Reviewed by on 5 kwietnia 2014 .

Dzień 5 kwietnia, „Qing Ming Jie” w Chinach jest zwany od 1935 roku ”narodowym świętem czyszczenia grobów” (清明节-Święto Czyste i Jasne ). Pierwotną bazą tego święta był rytuał wypędzania złych duchów, aby zaspokoić wędrówkę dusz i demonów na wieczny odpoczynek. W dużych miastach kolumbarium zastępuje cmentarz, gdzie w urnach przechowuje się prochy ludzkie, w dniu

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Zhongguo 中国

"中国" - jest sinologiem, propagatorem Chin i kultury chińskiej. Przyjaciel narodu chińskiego. Podróżując po Chinach zagląda w miejsca trudno dostępne dla turystów. Mawia: "CHINY - to pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"

Pozostaw odpowiedź