BLOGOSFERA

CHIŃSKIE CIEKAWOSTKI

Zamieszczam mały almanach, którego nie zawahacie się użyć w spotkaniu z wiedzą o Chinach. Na mojej liście przedstawiam kilkadziesiąt faktów i anegdot o Chinach i o Chińczykach.

Zachowanie

1 Podczas upałów można spotkać w miejscach publicznych licznych Chińczyków z podwiniętym podkoszulku do pach. Zwyczaj ten pochodzi jeszcze z czasów Rewolucji Kulturalnej i nikogo nie szokuje w dzisiejszych czasach.

TS

2 Chińczycy mają zwyczaj suszenia prania korzystając z promieni słonecznych . Nic w tym dziwnego…ale sznury z odzieżą rozwieszane są wszędzie: wewnątrz domu, na ulicy, na korytarzu i innych miejscach publicznych. Wyjaśnić to można tym, iż wiele osób nie posiada balkonu lub podwórka gdzie można wywiesić pranie. Słońce oczyszcza pranie i ten zwyczaj ma również tę zaletę, że jest opłacalny. Zaskakujący jest również fakt, że Chińczycy nie są zainteresowani kradzieżą suszonej się odzieży.

3 Niezależnie czy pada deszcz czy świeci słońce mieszkanki miast paradują z parasolkami. W ten sposób chronią swą cerę przed promieniami słonecznymi. Uważają, że biała cera odnosi się do wyższej klasy społecznej, a karnacja śniada jest typowa dla kobiet wiejskich.

4 Niektórzy mężczyźni zapuszczają paznokcie. Długie paznokcie oznaczają wysoki status społeczny. Rzeczywiście, posiadając długie paznokcie znaczy, że nie pracują na polach. W starożytnych Chinach, panował zwyczaj posiadania długiego paznokcia przy małym palcu. Im bardziej osobnik był ważny w hierarchi społecznej tym bardziej dłuższy był jego paznokieć.

paznokiec

5 Wskazywanie kciukiem drugiej osoby jest niegrzecznym gestem. Aby wskazać druga osobę, należy unieść otwartą dłoń w górę i tym gestem wskazać wybraną osobę.

6 Stać w kolejce nie jest jeszcze powszechną zasadą w Chinach. Często można się spotkać z przepychaniem, z użyciem łokci i nawet z wyrażeniem niezadowolenia. Na szczęście młode pokolenie ma inny sąd na ten temat.

7 Zimą Chińczycy mają otwarte okna, w mieszkaniach są ubrani w ciepłe ubrania. Wolą nie korzystać z centralnego ogrzewania (na południu takowe nie istnieje). Uważają, że zimne powietrze jest lepsze dla zdrowia.

8 Wiele osób lubi odpoczywać po południu w miejscach gdzie jest klimatyzacja. Duże sklepy są miejscem ich wypoczynku…podsypiają sobie w KFC lub Mc Donald’zie.

Zachowanie przy stole

9 Jeśli jesteście gośćmi Chińczyka, do dobrego tonu należy zostawić trochę jedzenia w miseczce. Oznacza to, że jesteście wystarczająco najedzeni.

10 Nie należy wbijać pałeczek w ryż. Gest ten przypomina palone kadzidełka na ofiarę dla zmarłego. Pałeczki układa się równolegle, a nie krzyżuje.

11 Podczas posiłku, tradycyjnie ważna osoba zaproszona siada naprzeciwko drzwi wyjściowych. Osoba mniej znacząca usadawiana jest dalej od tej bardziej znaczącej.

12 Okrągły stół obrotowy obraca się zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara.

13 Chińczycy jedzą głośno, rzucają kości, resztki jedzenia i papierki na podłogę. Zdarza się, że możemy ich zaszokować biorąc jedzenie palcami.

14 Często Chińczycy nakładają jedzenie do naszej miseczki bez uprzedniego się spytania.

Prezenty

15 Podczas ważnych świąt ofiarowuje się tzw. „czerwone koperty”, w których znajdują się banknoty.

czerwone koperty

16 Przy ofiarowaniu prezentu Chińczykowi należy pozostawić etykietkę z ceną. Normalne jest, że nie rozpakuje on ofiarowanego prezentu przed Wami.

17 Podczas wizyty ofiarowuje się raczej owoce niż kwiaty.

18 Jest źle widziane ofiarowywanie zegarków i zegarów, świec i kadzidełek, które są symbolem śmierci. Również nie ofiarowuje się ukochanej osobie parasolek i gruszek. Po chińsku- parasol (伞) wymawia się „san” , gruszka (梨) „li”. Te dwa słowa oznaczają separację (散 / 离). Nie należy również dawać noży, symbolizuje to zerwanie przyjaźni lub związku.

19 Jeśli chcecie coś ofiarować Chińczykowi to przez grzeczność kilkakrotnie będzie odmawiał waszą ofertę, aż w końcu ją zaakceptuje.

Tradycyjne wierzenia

20 Czerwień jest symbolem szczęścia, towarzyszy wszelkim ważnym uroczystościom. Kolor biały oznacza żałobę.

21 Cyfra 4, ze wzgledu na bliskość wymowy słowa „śmierć” jest synonimem nieszczęścia. Cyfra 8 przynosi szczęście.

22 Podczas świąt i ważnych uroczystości wystrzelają fajerwerki i sztuczne ognie aby odstraszyć złe duchy.

23 Młode matki po urodzeniu tradycyjnie odpoczywają przez miesiąc, leżąc w łóżku. W tym czasie młoda mama powinna się oszczędzać. Nie dopuszczając do żadnego wysiłku fizycznego, nie powinna jeść surowizny ani zimnych potraw, nie pić wody z kranu, alkoholu i herbaty. Również nie powinna myć włosów i powinna nosić nakrycie na głowie. Z innych restykcji, nie powinna oglądać TV, używać komputera aby nie dopuścić do problemów związanych ze wzrokiem.

Zwierzęta

24 W/g tradycyjnych wierzeń nietoperz przynosi szczęście, ryba jest synonimem obfitości, a koń mądrości i pieniędzy.
25 Smok to symbol mądrości i najwyższej władzy w Chinach. Chińczycy są jego dziećmi.
26 Feniks i żuraw są dwoma ważnymi ptakami chińskimi w legendach chińskich. Są one związane z kobiecym wdziękiem i małżeńskim szczęściem.

Historia i polityka

27 Podczas I połowy XX wieku Shanghai był jedynym miastem portowym, który przyjmował Żydów bez formalności wizowych.

28 Przystało się myśleć, iż wiekszkość Chińczyków nie ma rodzeństwa. Nie jest to jednak powszechną zasadą. Przy polityce jednego dziecka miliony rodzin z mniejszości narodowych i obszarów wiejskich może mieć 2-3 dzieci. Od 2013 roku nowa strategia rządu zakładała, że o drugie dziecko mogą starać się rodzice, którzy sami są jedynakami.

29 Chiny nie są państwem komunistycznym, mimo że KPCh sprawuje rządy od 65 lat. W rzeczywistości Chiny opierają się na modelu kapitalistycznym: społeczeństwo konsumpcyjne z płatnymi usługami publicznymi.
30 Cztery małe gwiazdy na narodowej fladze istnieją od września 1949 roku. Symbolizują one jedność narodu składającego się z pracowników, chłopów, klasy średniej (kupcy) i „patriotów kapitalistycznych”(intelektualiści). Piąta największa gwiazda, jest przypisywana KPCh.

flaga chinska

31 Mao Zedong nie jest jedynym politykiem, którego portret zawisiał na Bramie Niebiańskiego Spokoju przy Tiananmen. Portret Czang Kaj-szek’a również wisiał przed portretem Wielkiego Sternika

Mao Zednog

32 Od 1966 roku tuż przed świętem narodowym 1 października portret Wielkiego Sternika jest zmieniany. O świcie zawieszany jest nowy 1,5 tonowy, o wysokości 6 metrów i szerokości 4,5 m.

Język

33 Błędnie niektórzy sądzą, że Chińczycy mówią jednym i tym samym językiem od wszechczasów. Język ogólny jest nauczany w szkole i jest narzędziem porozumiewawczym między wszystkimi 56 narodami Chin. W rzeczywistości istnieje ponad 80 języków i dialektów w Chinach. Tak więc 400 milionów Chińczyków mawia własnymi językami.
34 Nie ma alfabetu chińskiego, istnieją tylko znaki. Ich liczba szacowana jest na około 60.000. Te najbardziej używane stanowią 10. 000 znaków. 1500 znaków jest bazą do swobodnego przeczytania artykułu w gazecie

35 Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, chińskie słowo nie zawsze składa się z jednego znaku. Potrzeba najczęściej dwóch znaków aby skomponować słowo.
36 Znak mający największą liczbę kresek i który jest nadal używany to biáng. Składa się z 56 kresek i odnosi się do makaronu rodem z prowincji Shaanxi. Niestety nie da się on wpisać w system komputerowy

Sans titre

Etnologia i antropologia

37 Chińska kuchnia jest jedną z najbardziej różnorodnych na świecie. Do tego stopnia, że mawia się o niej w liczbie mnogiej. Wyróżnia się 4 rodziny kuchni chińskiej w zależności od strefy geograficznej. Na północy, dania mają silne smaki. Na południu prym wiedzie kuchnia na parze. Na wschodzie, preferowane są dania wegetariańskie i owoce morza. I wreszcie na zachodzie, gustuje się bardziej w pikantnych potrawach.

38 Chińczycy nie mają tych samych korzeni etnicznych. Istnieje 56 narodów, w których 55 mniejszości etnicznych stanowi zaledwie 8 do 10% populacji. Ludność Chin to 1,4 miliard osobników. Lubię mawiać, że jest to kraj, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia.

39 Istnieje ponad 500 nazwisk, a imion nieskończona liczba. Najbardziej popularnych nazwisk jest około 100 i nosi je około miliona Chińczyków.

40. W 2008 roku, podczas Olimpiady w Pekinie ponad 4000 noworodków otrzymało imię „Aoyun”, będącym zdrobnieniem Igrzysk Olimpijskich.

41. W przeciwieństwie do obrazu, który posiadamy, wszyscy Chińczycy nie są niskiego wzrostu. W północnych Chinach, średni wzrost dochodzi do 1.78m dla mężczyzn i 1.68m dla kobiet. Najwyższy Chińczyk na świecie to mierzący 2 m 36 cm mieszkanien Mongolii Wewnętrznej – Bao Xishuna, który wpisał się do Księgi Rekordów Guinnessa.

Bao Xishun

42 W Chinach jest około 40 -70 milinów chrześcijan, około 100 – 150 milionów buddystów i około 20 milionów muzułmanów.

43 Sporo Chińczyków, zwłaszcza studentów ma zwyczaj jadać kolację około 16 :30. Regułą dla większości jest ją spożywać po pracy o godz. 18:00.

44 W chińskim kalendarzu księżycowym Nowy Rok Chiński zwie się „ Świętem Wiosny” i jest najważniejszym świętem w Chinach.

45 Niesłuszny jest sąd, że wszyscy Chińczycy jadają psie mięso… Trudno jest zrozumieć niektóre zwyczaje odmienne od naszych. Jest to mięso dość kosztowne i uważane za ważny składnik diety, ponieważ jest bogate w białko. Jednakże praktyka ta staje się coraz bardziej kontrowersyjna i kwestionowana przez Chińczyków. Pies praktycznie zniknął z kuchni chińskiej i jest jedzony tylko w głębokiej wsi Chin.

Niektórym rasom psów przypisuje się korzystne właściwości dla nerek. Psina jest zwłaszcza spożywana przez mężczyzn, podobno posiada zalety ekscytujące zbliżone do kawy.

46 Jest o 30 do 40 milionów mniej kobiet niż mężczyzn

47 Ponad 30 milionów Chińczyków żyje w domostwach wykutych w grotach. Te miejsca zamieszkania typowe dla terenów prowincji Shanxi, Shaanxi i w regionu autonomicznego Ningxia zwią się „Yaodong”.

yaodong

48 Istnieją Chińczycy o rudych i blond włosach oraz niebieskich oczach. Nie są oni ani albinosami, ani nie są potomkami białej rasy.

Wynalazki

49 Z bardziej znanych to: proch, papier, jedwab, druk, książka, księgarnia, kompas, pałeczki, akupunktura, laka, ster, koło wodne, uprząż, taczka, zegar słoneczny, sejsmograf, domino, karty do gry, liczydła, kadzidło, parawan, parasol, latawiec http://ankang55.salon24.pl/469602,stwory-na-wietrze , makaron, czajnik do herbaty,

50 Z mniej znanych to: lody, lodówka, granatnik przeciwpancerny, lakier do paznokci, papier toaletowy, szczoteczka do zębów, drewniana trumna, wiszący most, butla gazowa, banknoty, keczup, e-papieros … i nawet piłka nożna, pług i drewniana taczka, soczewka, dziesiętny system w liczeniu, porcelana, żelazko do prasowania, kusza, młyn wodny, złote i srebrne igły do akupunktury, zapałki, spadochron, cegła, ekploatacja węgla, rośliny siane w rzędach, szachy, drogomierz, pompy łańcuchowe zasilane wiatrem, szczepionka, egzaminy, kalendarz, aparatura astronomiczna …

…wynalazkiem godnym podziwu jest tzw. tryskająca misa. Dwa uchwyty przy wypełnionej wodą wazie przez odpowiednie pocieranie powinny „unieść wodę w powietrze”. Woda po prostu zaczyna tryskać do góry. Woda może tryskać nawet do 1 metra. Mówi się, iż cesarze myli dzięki tym naczyniom twarz.

W Państwie Środka odkryto również efekt żyroskopowy. Trudno sobie skojarzyć z czym je się żyroskop. A więc dla przykładu, gdy uczymy się jazdy na rowerze, próbujemy jazdy bez trzymania kierownicy. Jest to właśnie możliwe dzięki efektowi żyroskopowemu działającemu na przednie koło.

Nasz współczesny świat nie jest wyłącznie dziełem Zachodu

51 Aby chronić skórę przed słońcem i zachować białą cerę, Chińczycy wynaleźli face-kini, pełny kombinezon, który jest rodzajem kaptura zakrywającego twarz i ciało na plaży.

face-kini

52 Popularna legenda przypisuje wynalezienie sztuki parzenia herbaty legendarnemu cesarzowi Shennong „Boski Rolnik”, w 2737r. p.n.e. Wówczas to listek herbaty wpadł do czarki z gorącą wodą podczas snu cesarza.

53 Ping-pong będący jedną z najbardziej popularnych gier w Chinach nie jest wynalazkiem chińskim. Jest wynalazkiem angielskim z końca XIX wieku.

54 Ofiarowywanie „ciasteczek chińskich”
Fortune cooki nie jest tradycją chińską. Zwyczaj ten został wymyślony około 1920 roku przez cukiernika rodem z Kantonu, który rozdawał je bezdomnym w Los Angeles.

Geografia

55 Chiny są trzecim (po Rosji i Kanadzie) co do wielkości, największym państwem na świecie. Terytorium Chin to 9.596.961km².

china-mapa

56 Mimo swego ogromnego obszaru Chiny mają tylko jedną strefę czasu (UTC+8). Mieszkańcy prowincji Xinjiang, oprócz czasu pekińskiego, posługują się również odmiennym czasem lokalnym. Niektórzy mają zwyczaj noszenia dwóch zegarków.

57 Z ludnością o ponad 1,3 milliarda stanowiącą 1/6 światowej ludności, Chiny są najbardziej zaludnionym państwem świata.

58 Chiny posiadają najdłuższy (1.795 km) i najstarszy (V w p.n.e.) kanał na świecie. Na jego trasie znajduje się ponad 24 śluz i około 60 mostów. Zwie się on „Wielkim Kanałem”

59 Wielki Mur Chiński jest najdłuższą konstrukcją zbudowaną przez człowieka. Mimo pewnym przekonaniom, nie jest widzialny z Księżyca. Mur mierzy 8.851,8 kms od swego zachodniego końca Jiayuguan w górach Nan Shan aż do ujścia morskiego w Shanhaiguan.

60 Najwyższy szczyt górski – 8.848m, zwany jest Dachem Świata, inaczej Everest’em lub Qomolangma (Bogini – matka ziemii).

61 Z wysokości swych 185 metrów, zapora wodna „Trzech Przełomów” na rzece Jangcy jest największą zaporą na świecie.

62 „Zakazane Miasto” rozciągające się na powierzchni 72 hektarów powstało w Pekinie w latach 1406 – 1420. Jest największym pałacem królewskim na świecie.

64 Nazwa stolicy Chin zmieniała się na przestrzeni wieków. Była znana jako Yanjing, Dadu, Beiping i wreszcie Beijing (Pékin), co oznacza „stolica północy”.

65 W Shenyang, w północnej prowincji Liaoning przebiega dziwna droga. Jadąc nią wydaje się, że jedziemy pod górę … w rzeczywistości z niej zjeżdzamy w dół.

Rekordy

66 Huaxi (Jiangsu) jest najbogatszą wioską w Chinach. Każdy z jej mieszkańców pracuje w tym samym przedsiębiorstwie, którego dochody są równo dzielone wśród pracowników. Ponad 1.500 mieszkańców jest milionerami, mają oni piękne rozległe domy, luksusowe samochody…

67 W 2010 w aglomeracji Pekinu miał miejsce największy korek samochodowy na świecie. Trwał 12 dni i rozciągał się na prawie 100 km.

embouteillage

68 Największa restauracja znajduje się w stolicy prowincji Hunnan – Changsha. Zwie się „Zachodnie Jezioro”. Może przyjąć 5.000 osób. Najstarsza restauracja na świecie „Ma Yu Ching”, otwarta w 1153 funkcjonuje nadal w Kaifeng.

69 Mając 5 lat He Yide stał się najmłodszym pilotem samolotu na świecie. Jego lot trwał 35 minut.

70 Usadowiony w Luoshan, w prowincji Henan, miedziany posąd Buddy o wysokości 128m, jest najwyższym na świecie.

Fauna i flora

71 Narodowy symbol Chin – panda jest „wypożyczany” krajom zachodnim za dość dużą opłatą i jest wysyłany przez firmę FedEx.

72 Do stymulacji reprodukcji wielkiej pandy, niektóre ogrody zoologiczne przedstawiają swoim wychowankom filmy pornograficzne, w których aktorami są inne gatunki niedźwiedziowatych przebrane w czarno – białe kostiumy.

73 Liście herbaty Kou Chun Cha są zbierane ustami przez młode dziewice o dość imponującym biuście. Zbiory odbywają się w Xinyang w provincji Henan

Kou Chun Cha

74 W niektórych wiejskich regionach policja posługuje się gęsiami zamiast psami.
75 20% roślin endemicznych jest używana do celów medycznych.

Internet

76 Facebook, Twitter, Youtube i wiele innych serwisów społecznościowych są zablokowane w Chinach od 2009 roku W celu obejścia od cenzury można korzystać z sieci VPN.

77 W Chinach istnieją obozy leczące uzależnienie od Internetu

78 Całe wioski prosperują doskonale dzięki sprzedaży wysyłkowej przez internet. Zwie się je « wsie Taobao » – od nazwy witryny internetowej.

79 Jest możliwe wynająć sobie „ bratnią pocieszającą duszę”, z którą można podyskutować o swych problemach.

Różne

80 Podczas Święta Wiosny mężczyźni wolnego stanu wypożyczają „narzeczoną” za kwotę pieniężną, aby ją przedstawić swym rodzicom. W ten sposób unikają presji rodzinnej krytykującej ich wolny stan.

81 Niektórzy Chińczycy poddają się czyszczenia gałki ocznej nożem. Operacja tej dokonują uliczni specjaliści.

czyszczenie galki ocznej

82 Co pięć dni, w Chinach powstaje nowy „drapacz chmur”

83 W toaletach publicznych rzadko jest papier toaletowy, warto jest mieć przy sobie własny

84 Jest mało prawdopodobne, aby spotkać walkę z udziałem sztuki walk, takich jak Kung Fu podczas chodzenia po ulicach w Chinach.

Temat jest ogromny do eksploatacji. To tylko przedstawione w wielkim skrócie, najbardziej typowe punkty chińskich ciekawostek. Notka ta jest w pewnym stopniu uzupełnieniem lub dokończeniem „Chińskości do odkrycia”, które ukazały się pierwotnie na mym blogu

Udostępnij:
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Udostępnij
CHIŃSKIE CIEKAWOSTKI Reviewed by on 28 lutego 2015 .

Zamieszczam mały almanach, którego nie zawahacie się użyć w spotkaniu z wiedzą o Chinach. Na mojej liście przedstawiam kilkadziesiąt faktów i anegdot o Chinach i o Chińczykach. Zachowanie 1 Podczas upałów można spotkać w miejscach publicznych licznych Chińczyków z podwiniętym podkoszulku do pach. Zwyczaj ten pochodzi jeszcze z czasów Rewolucji Kulturalnej i nikogo nie szokuje

Udostępnij:
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Udostępnij

O AUTORZE /

Zhongguo 中国

"中国" - jest sinologiem, propagatorem Chin i kultury chińskiej. Przyjaciel narodu chińskiego. Podróżując po Chinach zagląda w miejsca trudno dostępne dla turystów. Mawia: "CHINY - to pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"

KOMENTARZE: 1

 • Bardzo dobry i obszerny artykuł, Super!

Pozostaw odpowiedź