Chiny

Chiński sen, podwójne zgromadzenie, afera wieprzowa, Apple przeprasza – Przegląd prasy chińskiej

Przewodnik:

I.                    Wstęp: w skrócie
II.                  Polityka i gospodarka
III.                Społeczeństwo
IV.               Dane makroekonomiczne
V.                 Polska w Chinach

I.                Wstęp: w skrócie

W marcu, jak każdego roku, najszerzej omawianym przez chińskie media wydarzeniem był odbywający się w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie w dniach 3-14.03 12. Zjazd Podwójnego Zgromadzenia – wspólne obrady dwóch najbardziej znaczących organów politycznych KPCh – OZPL (Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych) oraz LPPKKCh (Ludowa Polityczna Konferencja Konsultatywna Chin). W obradach, oprócz liczącej 2987 grupy delegatów KPCh, tradycyjnie wzięli udział przedstawiciele organizacji społecznych, partii demokratycznych oraz mniejszości etnicznych.

zjazd

Podczas obrad w drodze głosowania oficjalnie zatwierdzono nowe przywództwo ChRL. Przewodniczący Xi Jinping zdobył 2952 głosów (1 przeciw, 3 wstrzymało się), zaś premier Li Keqiang 2940:3 (wstrzymało się 6). Tym samym proces płynnego przekazania władzy, który mogliśmy obserwować w ciągu ostatnich 2-3 lat, dobiegł końca. Ponadto podejmowano kwestie ważne dla polityki wewnętrznej, jak np. rządy prawa, ochrona środowiska i nierówności zarobkowe. Zestawienie najgorętszych tematów tegorocznego zjazdu znajdą Państwo w cz. III.

hu-xi

Obrady tegorocznego kongresu zwieńczyło przemówienie Xi Jinpinga. Szczególne miejsce w wystąpieniu zajął tzw. „chiński sen” (中国梦), którego realizacji Chiny podejmą się w najbliższych latach. O tym, czym jest „chiński sen” i co ma wspólnego ze swoim amerykańskim odpowiednikiem, więcej w cz. II.

kongo2

Po oficjalnym mianowaniu na przewodniczącego ChRL Xi Jinping wyruszył wraz ze swoją żoną Peng Liyuan w 8-dniową serię wizyt zagranicznych. Pierwszym krajem, który odwiedzili, była Rosja, następnie zaś kraje afrykańskie: Tanzania, RPA oraz Kongo. Wybór ten ma szczególne znaczenie symboliczne, gdyż pozwala domniemywać, że w nadchodzącej kadencji przywódcy Chin szczególne wysiłki skierują właśnie na rozwój relacji z Rosją oraz Afryką.

kongo3

Podczas wizyt w krajach afrykańskich Xi Jinping wielokrotnie nawiązywał do sloganu, którego użył podczas zamknięcia obrad tegorocznego Podwójnego Zgromadzenia – „chiński sen może iść ramię w ramię z afrykańskim snem” [1]. Przewodniczący podkreślał konieczność budowy relacji na linii Chiny-Afryka, opartych na wzajemnych korzyściach. W proponowanej koncepcji Afryka miałaby stać się źródłem surowców oraz potężnym, ponadmiliardowym rynkiem zbytu (między 2000 a 2012 bilans handlowy wzrósł z 10 do ponad 200 mld dol.), zaś Chiny miałyby dostarczać technologii oraz środków dla modernizacji kontynentu. W tym celu na trzy najbliższe lata wyasygnowano fundusz kredytowy na cele rozwojowe w wysokości 20 mld dol.

pengliyuan1

W podróży media chińskie akcentowały obecność żony Xi Jinpinga – Peng Liyuan, która wywiązała się ze swojego „wizerunkowego” zadania wprost znakomicie – wizyta w Rosji: http://www.youtube.com/watch?v=qJDRjyjWiiM, i Tanzanii: http://www.youtube.com/watch?v=OvaqROIMjHQ

Pierwsza dama znana jest głównie ze swojej kariery muzycznej: http://www.youtube.com/watch?v=L7sO8g_wrVY – wykonanie piosenki pt. 天路 (tiānlù, „Niebiańska droga”).

Z kolei media zachodnie bardziej niż samymi wizytami oraz ich znaczeniem politycznym były zainteresowane występem Peng Liyuan dla żołnierzy pacyfikujących rozruchy na placu Tiananmen w 1989 roku. Ten wątek nie był jednak podejmowany w mediach chińskich.

pengliyuan2

Podczas obrad grupy BRICS w Durbanie (RPA) przywódcy państw grupy zapowiedzieli powołanie finansowanego wspólnie Banku Rozwoju. Ostatecznie jednak z powodu braku porozumienia w kwestii źródeł finansowania instytucji jej powstanie odsunięto na dalszą przyszłość.[2]

BRICS

W ostatnich dniach marca doszło do wyraźnej eskalacji napięcia na Półwyspie Koreańskim. Stanowisko ChRL w kwestii „wypowiedzenia wojny” przez KRLD wyraził wiceminister chińskiego MSZ Zhang Yesui: „Chiny nie chcą, aby na Półwyspie Koreańskim nastał wojenny chaos oraz sprzeciwiają się prowokacjom którejkolwiek ze stron”. Ponadto ustami rzecznika MSZ Hong Lei podkreślono, że „konflikt nie leży w interesie żadnej ze stron”.

Jak zwykle obok głównych wydarzeń świata polityki toczyły się sprawy dnia codziennego. Pierwszą z nich była sensacyjna afera związana z wykryciem tysięcy tusz wieprzowych „zutylizowanych” w rzece Huangpu, z której zaopatrywany w wodę jest Szanghaj. Wraz z kolejnymi odsłonami afery liczba wydobywanych z rzeki martwych świń systematycznie rosła, aby w końcu osiągnąć 20 tys. Martwe świnie miały przywędrować aż z prowincji Zhejiang, zaś prawdopodobną przyczyną ich pojawienia się w rzece jest paniczna reakcja hodowców, będąca efektem akcji władz wymierzonej w nielegalny handel mięsem pochodzącym z padliny i chorych zwierząt. W mięsie wykryto obecność wirusa nie stanowiącego zagrożenia dla ludzi. Organa kontroli konsekwentnie utrzymywały, że obecność tuszy wieprzowych w rzece nie wpłynęła na jakość wody dostarczanej odbiorcom. W części III. odważniejsi czytelnicy znajdą link do reportażu traktującego o zmaganiach firm sprzątających z tym problemem.

Drugą informacją, która wywołała szeroką dyskusję, są przeprosiny szefa Apple, Tima Cooka. Chiński urząd ochrony konsumentów wezwał firmę do zmiany polityki napraw i wymiany sprzętu oraz wydłużenia gwarancji.

sorry

Dotychczas produkty objęte były gwarancją przez jeden rok, zaś po oddaniu wadliwego sprzętu do naprawy serwis nie udostępniał urządzenia zastępczego. Co prawda fakt złożenia przeprosin 1.04 wywołał podejrzenia o to, że są one podszyte ironią, jednak był on wystarczający dla usatysfakcjonowania chińskiej opinii publicznej. [3]

W IV. części przeglądu znajdują się dane makroekonomiczne na styczeń i luty. PMI dla sektora produkcyjnego z wynikiem 50,1% stanowi wartość najniższą od 5 miesięcy. Wzrost importu zaliczył wartość najniższą od 13 miesięcy. Wartość nadwyżki handlowej jest najniższa od 11 miesięcy. Konsumpcja prywatna wzrosła o 12,3% r/r. Zgodnie z najnowszymi danymi na marzec współczynnik PMI wzrósł do 50,9%.

W ostatniej części przedstawiamy najciekawsze informacje z Polski, a wśród nich: o planowanej wizycie Shinzo Abe w Polsce; o wyczynie Polaka, Krystiana Herby, któremu udało się wskoczyć na rowerze na szczyt drugiego najwyższego budynku świata (Shanghai World Financial Center – 495m – wideo[4]); a także o… kąpieli „morsów” w Zalewie Zegrzyńskim.

swfc

Zapraszam do lektury.

II.            Polityka i gospodarka

:: Nowe przywództwo KPCh

15.03.3013 (Global Times) http://www.globaltimes.cn/features/npc-and-cppcc-sessions-2013/

Infografika przedstawiająca strukturę najwyższych władz ChRL:

structure

Xi Jinping* – Przewodniczący ChRL oraz Centralnej Komisji Wojskowej – więcej: http://www.brookings.edu/about/centers/china/top-future-leaders/xi_jinping

Li Yuanchao – wiceprzewodniczący ChRL – http://www.brookings.edu/about/centers/china/top-future-leaders/li_yuanchao

Zhang Dejiang* – Przewodniczący Stałego Komitetu OZPL – http://www.brookings.edu/about/centers/china/top-future-leaders/zhang_dejiang

Li Keqiang* – Przewodniczący Rady Państwa – http://www.brookings.edu/about/centers/china/top-future-leaders/li_keqiang

Zhou Qiang – Przewodniczący Najwyższego Sądu Ludowego – http://www.brookings.edu/about/centers/china/top-future-leaders/zhou_qiang

Cao Jianming – Przewodniczący Najwyższej Prokuratury Ludowej

Wang Qishan* – Sekretarz Centralnej Komisji Dyscyplinarnej – http://www.brookings.edu/about/centers/china/top-future-leaders/wang_qishan

Liu Yunshan* – Pierwszy Sekretarz Sekretariatu KC – http://www.brookings.edu/about/centers/china/top-future-leaders/liu_yunshan

Zhang Gaoli* – Pierwszy wicepremier – http://www.brookings.edu/about/centers/china/top-future-leaders/zhang_gaoli

Yu Zhengshang* – Przewodniczący Ludowej Politycznej Konferencji Konsultatywnej Chin – http://www.brookings.edu/about/centers/china/top-future-leaders/yu_zhengsheng

*osoba wchodzi w skład 7-osobowego biura politycznego KPCh.

Więcej informacji o nowym przywództwie: http://www.bloomberg.com/news/2013-03-16/who-s-who-in-china-s-new-government-leadership-lineup.html

:: „Chiński sen”. Ceremonia zakończenia wspólnych obrad OZPL i LPKKPCh. (wideo)

17.03.2013 (CNTV) http://news.cntv.cn/2013/03/17/VIDE1363486443977648.shtml

Podczas uroczystego zakończenia zjazdu przemówienie wygłosił, już oficjalnie jako nowy przewodniczący, Xi Jinping. W wystąpieniu znalazły się odniesienia do poprzednich przywódców (od Mao Zedonga po ustępujący duet Hu-Wen), obecnego statusu Chin na arenie międzynarodowej, historii narodu, budowy społeczeństwa umiarkowanego dobrobytu (小康社会, xiaokang shehui) oraz konieczności wdrażania „socjalizmu o chińskiej charakterystyce”. Najwięcej miejsca poświęcone zostało jednak realizacji „chińskiego snu” (中国梦,”chinese dream”).

Zdaniem Xi Jinpinga: „Aby zrealizować chiński sen Chiny muszą podążać własną drogą rozwoju”. Wśród elementów składowych „chińskiej drogi rozwoju” znaleźć się powinny: chiński duch, patriotyzm, oraz otwartość na reformy.

– Należy zadbać o rozwój demokracji ludowej oraz kontynuację reform na wszystkich szczeblach zmierzających ku stworzeniu rządów prawa. Jednocześnie musimy budować gospodarkę, politykę, kulturę, społeczeństwo, ekologię, oraz pogłębiać program reform otwarcia w myśl Doktryny Naukowego Rozwoju – mówił nowy przewodniczący ChRL.

Xi Jinping zwrócił się również do rodaków (同胞) w Hongkongu i Makao, a także wyraził konieczność wzajemnego otwarcia i rozwoju pozytywnych relacji po obydwu stronach Cieśniny Tajwańskiej.

Wideo: http://news.cntv.cn/2013/03/17/VIDE1363486443977648.shtml

Chinese-dream

Grafika autorstwa chińskiego internauty: „Gdy lud będzie zjednoczony, to Chiny wzbiją się do lotu. Mój chiński sen”.

:: Korea Północna: „Równoległy rozwój gospodarki oraz potencjału atomowego”

31.03.2013 (Xinhua) http://news.xinhuanet.com/world/2013-03/31/c_115224979.htm

Podczas generalnego zgromadzenia Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei przyjęto rezolucję, w myśl której rozwój gospodarki oraz obronnego arsenału atomowego zostaje podniesiony do statusu nowej doktryny KRLD.

nk

:: „Chiny nie chcą aby na Półwyspie Koreańskim pojawił się wojenny chaos oraz sprzeciwiają się prowokacjom którejkolwiek ze stron sporu” (wideo)

02.04.2013 (ifeng; Renmin Ribao) http://news.ifeng.com/world/special/chaoxiansanheshi/content-3/detail_2013_04/02/23810096_0.shtml

http://roll.sohu.com/20130402/n371564044.shtml

Chiny zajęły stanowisko ws. ostatnich deklaracji przywództwa północnokoreańskiego, zgodnie z którymi kraje na Półwyspie wchodzą w stan wojny.

Wiceminister Spraw Zagranicznych ChRL Zhang Yesui oznajmił: „W ostatnim czasie sytuacja na Półwyspie Koreańskim wciąż się zaostrza. Półwysep znajduje się w najbliższym sąsiedztwie Chin, zatem zmiany sytuacji na Półwyspie są ściśle związane ze stabilnością na peryferiach ChRL”.

Chiny od początku do końca czynią wysiłki dla ochrony Półwyspu oraz jego stabilności, dążą do denuklearyzacji obszaru, oraz wspierają rozwiązywanie problemów w drodze negocjacji.

Strona chińska nie chce, aby na Półwyspie doszło do wojny oraz chaosu; sprzeciwia się prowokacjom którejkolwiek ze stron; a także sprzeciwia się, aby którakolwiek ze stron dążyła do destabilizacji na Półwyspie oraz w regionie”.

nk2

Na zdjęciu Kim Dzong Un opracowujący wraz ze sztabem wojskowym plan ataku na USA.

Rzecznik chińskiego MSZ Hong Lei podczas rutynowej konferencji prasowej w dniu 02.04.13 dodał: „(…)Konflikt na Półwyspie nie leży w interesie żadnej ze stron. Ochrona stabilności na Półwyspie oraz w regionie Azji Płn.-Wsch. jest naszą wspólną odpowiedzialnością. Mamy nadzieję, że strony zdystansują się od obecnych wydarzeń, zachowają zimny rozsądek i powrócą do dialogu, którego efektem będzie poprawa relacji, postęp w denuklearyzacji Półwyspu, oraz utrzymanie stabilności i długotrwałego pokoju w regionie.”

III.        Społeczeństwo

:: Najważniejsze kwestie podjęte podczas 1. Sesji 12. Podwójnego Zgromadzenia

21.03.2013 (Reader8.cn) http://www.reader8.cn/exam/20130321/1121120.html

Oto najgorętsze tematy dyskutowane podczas tegorocznych obrad OZPL i LPKKCh:

 1. Rozwiązanie problemów zw. z ochroną środowiska.
 2. Kontynuacja reformy systemu meldunkowego.
 3. Wzmocnienie kontroli rynku nieruchomości.
 4. Realizacja aktywnej polityki finansowej i monetarnej.
 5. Rozszerzenie obszarów testowych dla nowych polityk podatkowych.

W sprawozdaniu roboczym z prac rządu premier ChRL Li Keqiang podkreślił, że trzeba jednocześnie prowadzić reformę systemu podatkowego, kontynuować obniżanie podatków, przyspieszyć prace nad reformami podatku obrotowego oraz VAT[5], rozszerzyć listę specjalnych stref oraz branż, w których testuje się nowe rozwiązania podatkowe.

 1. Reforma systemu redystrybucji zarobków.

Zgodnie z rekomendacją ustępującego premiera Wen Jiabao, należy pogłębiać reformę systemu inwestycyjno-finansowego, regulacji cen, oraz klasyfikacji jednostek pracowniczych (单位,danwei). System redystrybucji zarobków jest jednym z fundamentów rozwoju systemu gospodarki wolnorynkowej w państwie socjalistycznym.

 1. Reforma systemu nadzoru bezpieczeństwa żywności i lekarstw.

Należy usprawnić działania kontrolne, egzekwować odpowiedzialność właścicieli przedsiębiorstw, stworzyć efektywny naukowy system nadzoru, nie dopuszczać do poważnych zagrożeń bezpieczeństwa.

 1. Wiarygodność organów władzy.

Działania urzędników oraz organizacji państwowych powinny być transparentne. Organa rządowe powinny być pod powszechną kontrolą oraz być gotowe na krytykę ze strony społeczeństwa.

 1. Budowa czystej polityki.

:: Zapis procesu wyławiania martwych świń z rzeki Huangpu (wideo)

14.03.2013 (caixin) http://china.caixin.com/2013-03-14/100501377.html

Materiał przedstawia zmagania pracowników służb sprzątających z zadaniem oczyszczania rzeki Huangpu. Przedstawiciele organów kontroli jakości wody w rzece zapewniają, że nie doszło do skażenia.

Wideo: http://china.caixin.com/2013-03-14/100501377.html – Niezalecane dla osób wrażliwych.

:: Chińska Organizacja Ochrony Konsumentów wzywa firmę Apple do przeprosin

31.03.2013 (sina) http://news.sina.com.cn/o/2013-03-31/033926691449.shtml

Na oficjalnej stronie firmy Apple opublikowano list z przeprosinami sygnowany przez szefa korporacji Tima Cooka.

Firma oskarżana była o arogancję względem chińskich konsumentów. Miała się ona przejawiać w kwestii napraw i wymiany sprzętu – okres gwarancyjny na produkty nabyte w Chinach wynosił dotąd 1 rok i był znacznie krótszy od stosowanego w innych krajach. Co więcej, serwis obejmował tylko naprawy, podczas gdy w innych krajach dochodzi głównie do wymiany urządzeń.

A visitor tries an iPhone at an Apple store in Beijing

W liście otwartym prezes firmy zapowiedział dostosowanie polityki firmy do oczekiwań konsumentów. Ponadto zamiast napraw oferowane będą całkowite wymiany sprzętu wraz z gwarancją przedłużoną o kolejny rok.

O podobne praktyki „agresywnej sprzedaży” oskarżano wcześniej inne firmy, m.in. Nokię.

W chwili obecnej Chiny są drugim co do wielkości rynkiem zbytu produktów firmy. Przewiduje się, że w niedalekiej przyszłości zajmą pierwsze miejsce.

IV.        Dane makroekonomiczne

Oficjalne dane styczeń i luty 2013:

makro

źródło: http://money.163.com/special/201302data1/ (Wangyi/NetEase)

:: W 2013 wzrost PKB na poziomie 7,5%

06.03.2013 (Wangyi/NetEase) http://money.163.com/13/0306/05/8P8SPGIM00253B0H.html

V.            Polska w Chinach

W chińskich serwisach pojawiły się m.in. następujące informacje związane z Polską:

03.03.2013

:: Polska: Kierowca autobusu stracił przytomność – odważny pasażer chwycił za kierownicę ratując pozostałych (wideo) http://video.sina.com.cn/p/news/v/2013-03-03/072662116481.html

16.03.2013

:: Napad na konwój w Wólce Kosowskiej http://www.chinadaily.com.cn/hqgj/jryw/2013-03-16/content_8514252.html

17.03.2013

:: Kąpiel „morsów” w Zalewie Zegrzyńskim. http://www.chinadaily.com.cn/hqgj/jryw/2013-03-18/content_8528467.html

morsy

17.03.2013

:: Wstrząs w kopalni węgla. 17 górników uwięzionych pod ziemią. http://www.gold678.com/C/20130320/201303200754381700.html

18.03.2013

:: Polakowi udało się wspiąć na szczyt Shanghai World Financial Center. (wideo) http://video.sina.com.cn/p/news/v/2013-03-18/074262178523.html

Krystian Herba pokonując na rowerze 2754 stopnie wskoczył na 100. piętro i ustanowił nowy rekord Guinessa.

swfc2

Budynek ma wysokość 492m i jest obecnie najwyższym wieżowcem w Chinach, oraz drugim najwyższym na świecie.

20.03.2013

:: Wywiad z Ambasadorem RP w Chinach: „Szukamy klucza do Chińsko-Polskich relacji gospodarczych.” (wideo) http://v.huanqiu.com/interview/201303/20130320144357.shtml

20.03.2013

:: USA zainstalują w Polsce system obrony rakietowej http://roll.sohu.com/20130320/n369475528.shtml

21.03.2013

:: Nowy punkt logistyczny na trasie Europa-Chiny. Łódź nowym „portem” dla chińskich towarów w Europie – zalety nowego połączenia towarowego. http://news.hexun.com/2013-03-27/152526060.html

29.03.2013

:: Shinzo Abe planuje wizytę w Polsce. Zdaniem analityków celem wizyty jest zwiększenie wrażenia obecności Japonii w Europie Wschodniej. http://www.dzwww.com/xinwen/xinwenzhuanti/2008/ggkf30zn/201303/t20130329_83097 40.htm

29.03.2013

:: Polskie miasto jako drugie w Europie zapewni bezpłatny transport publiczny. http://news.sina.com.cn/o/2013-03-29/084226677512.shtml

 

Pozostałe źródła:

[1] http://news.xinhuanet.com/world/2013-03/26/c_115153795.htm

[1a] http://www.globaltimes.cn/content/768592.shtml

[1b] http://bbs.cntv.cn/thread-20008529-1-1.html

[2] http://news.xinhuanet.com/world/2013-03/27/c_124511949.htm http://news.xinhuanet.com/world/2013-03/28/c_124511982.htm

[3] http://www.cnhuadong.net/system/2013-4-3/content_221536.shtml

[4] http://video.sina.com.cn/p/news/v/2013-03-18/074262178523.html

[5] http://shanghai.trade.gov.pl/pl/download/file/f,3804 – system podatkowy w Chinach

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Chiński sen, podwójne zgromadzenie, afera wieprzowa, Apple przeprasza – Przegląd prasy chińskiej Reviewed by on 9 kwietnia 2013 .

Przewodnik: I.                    Wstęp: w skrócie II.                  Polityka i gospodarka III.                Społeczeństwo IV.               Dane makroekonomiczne V.                 Polska w Chinach I.                Wstęp: w skrócie W marcu, jak każdego roku, najszerzej omawianym przez chińskie media wydarzeniem był odbywający się w Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie w dniach 3-14.03 12. Zjazd Podwójnego Zgromadzenia – wspólne obrady dwóch najbardziej znaczących

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź