Chiny news

Chiński pływak Sun Yang zawieszony przez doping

źródło: flickr.com

Sun Yang, chiński zwycięzca olimpiady i mistrz świata w pływaniu został zawieszony w maju na trzy miesiące z powodu wykrycia u niego środków dopingujących.

Chińska Agencja Antydopingowa doniosła, że pływak uzyskał wynik pozytywny w teście na obecność zakazanej substancji – trimetazydyny. Miało to miejsce podczas narodowych mistrzostw w pływaniu w Hangzhou. Po ustaniu okresu zawieszenia, pływak ponownie wziął udział w zawodach i w sierpniu zdobył trzy złote medale w mistrzostwach odbywających się w Korei Południowej.

Sun Yang jest pierwszym Chińczykiem, któremu udało zdobyć się złoty medal podczas olimpiady. W 2012 roku w Londynie wygrał w zawodach na 400 i 1500 metrów stylem dowolnym.

Sun jest popularną gwiazdą sportową, jednak pojawiał się już wcześniej w wiadomościach ze względu na swoje zachowanie poza basenem. W zeszłym roku spędził w areszcie siedem dni w wyniku spowodowania wypadku samochodowego oraz nieposiadania prawa jazdy.

Opracowanie: Anna Bartnik