Chiny news

Chińska policja zatrzymała kilku działaczy na rzecz praw człowieka

Chińska policja zatrzymała jednego z obrońców praw człowieka pod zarzutem „stwarzania zakłóceń”, a także innego aktywistę, który miał być wcześniej śledzony. W międzyczasie starszy mężczyzna, który robił zdjęcia policjantom tłumiącym protesty w Pekinie, został skazany na przymusowe prace, co było drugim potwierdzonym wyrokiem za działalność sprzeciwiającą się polityce rządowej.

Od lutego tego roku kilkudziesięciu działaczy na rzecz przestrzegania praw człowieka w Chinach zostało zatrzymanych lub straciło kontakt ze swoimi rodzinami i znajomymi w wyniku działalności chińskich służb porządkowych, obawiających się o rozprzestrzenienie się protestów na terytorium Chin podobnych do tych, jakie miały miejsce w krajach arabskich.

Jedna z zatrzymanych osób, prawniczka Ni Yulan miała być aresztowana pomimo tego, że nie uczestniczyła w nawoływaniu do protestów antyrządowych, jak twierdzi jedna z osób z nią związanych, chcąca zachować anonimowość. Ni Yulan unikała angażowania się w protesty antyrządowe, a ponadto jej niepełnosprawność nie pozwoliłaby jej na uczestnictwo w protestach. Prawniczka znana z działalności na rzecz osób eksmitowanych, w 2002 roku została sparaliżowana w wyniku domniemanego pobicia przez policjantów, kiedy filmowała akcję wyburzania domu jednego ze swoich klientów. Jej córce miano nie pozwolić na zobaczenie się z matką i nie podano przyczyn jej zatrzymania.

Zatrzymanie Ni ma być jednym z dowodów na to, że chińskie władze próbują stłumić rodzący się w Chinach ruch na rzecz praw obywatelskich. Od końca lutego co najmniej sześciu prawników działających na rzecz praw człowieka zniknęło bez wieści.

Ni Yulan została także aresztowana oraz pobita przez policję w 2008 roku z powodu stawania w obronie osób, które straciły mieszkania dla umożliwienia organizacji igrzysk olimpijskich w Pekinie.

Z innym prawnikiem, działaczem na rzecz praw człowieka – Liu Xiaoyuan, nie można zawiązać kontaktu od czwartkowego wieczoru, co rodzi obawy, że został zatrzymany przez policję na fali innych zatrzymań. Liu miał doradzać rodzinie innego zatrzymanego, znanego artysty Ai Weiwei. Działacz miał być w ostatnim czasie obserwowany przez nieznaną osobę.

Inny działacz, Yang Qiuyu, według słów jego żony Wang Yuqin, miał być skazany na dwa lata „reedukacji poprzez pracę”. Yang, który prowadził agitacje na rzecz pisania petycji do władz, został zatrzymany przez policję 6 marca w pekińskiej dzielnicy Xidan, w miejscu tzw. Muru Demokracji, w którym narodził się w 1978 roku ruch na rzecz reform o tej samej nazwie. Yang zamierzał zamieścić w internecie zdjęcia obrazujące działania policji w dzielnicy Xidan.

Żona Yang Qiuyu otrzymała w czwartek informację od policji, że jej mąż zostanie wysłany do obozu pracy. Wang Yuqin zapowiedziała, że wynajmie prawnika, aby złożyć pozew sądowy przeciwko chińskim władzom, z powodu skazywania przez nie jej męża na karę obozu pracy bez przeprowadzania procesu sądowego. Yang miał już wcześniej przechodzić „reedukację poprzez pracę” trwającą dwa i pół roku, na którą został skazany w 2003 roku za sprzeciwianie się nielegalnym zajęciom gruntów. Stosowany przez chińskie władze system „reedukacji poprzez pracę” pozwala im na ograniczanie wolności do czterech lat, bez przeprowadzania procesu. Według krytyków system ten osłabia rządy prawa i uderza w więźniów politycznych tak samo, jak w dilerów narkotykowych lub prostytutki.

Jan Wołoszyn

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Chińska policja zatrzymała kilku działaczy na rzecz praw człowieka Reviewed by on 17 kwietnia 2011 .

Chińska policja zatrzymała jednego z obrońców praw człowieka pod zarzutem „stwarzania zakłóceń”, a także innego aktywistę, który miał być wcześniej śledzony. W międzyczasie starszy mężczyzna, który robił zdjęcia policjantom tłumiącym protesty w Pekinie, został skazany na przymusowe prace, co było drugim potwierdzonym wyrokiem za działalność sprzeciwiającą się polityce rządowej. Od lutego tego roku kilkudziesięciu działaczy

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź