BLOGOSFERA

Adam Machaj, Raport z Państwa Środka: Najstarsze Chinatown na świecie

fot. Adam Machaj / Chinatown w Manili.

fot. Adam Machaj / Chinatown w Manili, kliknij w zdjęcie aby odtworzyć materiał wideo.

Wczoraj miałem okazję być na najstarszej Chinatown na świecie. Stolica Filipin, Manila, dzielnica Binodo i to właśnie tam mieszka chińska diaspora, która może poszczycić się najdłuższą historią na świecie. Powstanie Chinatown w Manili datuje się na rok 1598 czyli wtedy kiedy to w Polsce rządził król Zygmunt III Waza. Przed Chińczykami dzielnica Binodo była zamieszkiwana przez Hiszpańskich kolonizatorów i dzięki temu architektura tego miejsca to mieszanka stylów azjatyckich oraz europejskich. Obok targowisk, małych wąskich uliczek gdzie w prostych kamieniczkach na parterach znajdują się punkty usługowe, handlowe oraz gastronomiczne a na piętrach mieszkania kupców, możemy także napotkać zabytkowe kościoły oraz stare gmachy użyteczności publicznej. Pikanterii miejscu dodaje dość niski poziom ekonomicznego rozwoju Filipin co sprawia, że na ulicach pośród bogatych wystaw i drogich samochodów spotkamy również rowerowe riksze, bardzo prymitywnie urządzone warsztaty oraz faktycznie oryginalne stare ornamenty i zdobienia na budynkach. Atmosfera iście handlowa i bardzo żywa. Co bardzo ciekawe w Manili zamieszkuje również grupa etniczna klasyfikowana jako Chińscy Metysi (Sanglay) czyli osoby których przodkowie mają korzenie zarówno chińskie jak i filipińskie. Może kiedyś w Wólce Kosowskiej też wykształci się mniejszość Sinopolaków i też wielu z nich przejdzie na katolicyzm jak miało to miejsce w Manili pośród społeczności Chińskich Metysów.

Co do samych Filipin to wyrobiłem już sobie jakieś zdanie na temat tego kraju (jest to zdanie wyrobione na podstawie pobytu tylko w Manili). Jest tanio, taniej niż w Chinach, taniej niż w Polsce czyli można sobie poszaleć ale jest też niebezpiecznie więc trzeba uważać jak, gdzie i z kim się szaleje. Obecność uzbrojonej ochrony w Mc Donaldzie z ostrą bronią, w spożywczych sklepach tak samo a w dużych galeriach handlowych widok ochrony wyposażonej w broń długą, jednak coś mówi. Wchodząc na pocztę doświadczymy kontroli jak na lotnisku, przeszukanie oraz sprawdzenie wykrywaczem metalu. Na dzielnicach gdzie mieszkają bogaci Filipińczycy domy ogrodzone jak nasze więzienia. Mur na 2-3 metry, metalowa brama, a nad murem rzędy drutu kolczastego, brakuje tylko wieżyczek ze strażnikami.

Ciekawym zjawiskiem jest bardzo dobra, komunikatywna oraz powszechna znajomość języka angielskiego wśród Filipińczyków. Śmiem stwierdzić, że procentowo więcej Filipińczyków mówi po angielsku niż Chińczyków po mandaryńsku. Byle tragarz czy starowinka handlująca na ulicy mówi komunikatywnym angielskim.

Centrum biznesowe miasta, dzielnica Makati, dość bogate. Drapacze chmur, drogie auta, drogie restauracje i butki, palenie w knajpach zbanowane. Dalej od centrum już dużo gorzej ale do zniesienia. Czytałem gdzieś jakieś mądre analizy które przewidują, że w najbliższych dekadach to właśnie Filipiny zrobią największy postęp gospodarczy na świecie. Pożyjemy zobaczymy. Taksówkarz mówił, że i tak większe i lepsze biznesy należą już do Chińczyków lub są robione z Chińczykami w kooperacji. Manila posiada 3 linie naziemnego metra. Ikoną kraju są jeepneye, kolorowe minibusy w starym stylu robione na bazie starych jeepów oraz trójkołowe motoriksze.

Zapraszam wszystkich do kliknięcia w zdjęcie powyżej celem odtworzenia wideo obrazującego Chinatown w Manili, pierwsze 3 i pół minuty to materiał archiwalny z czasów kolonialnych a następnie czasy współczesne. Poniżej również kilka zdjęć wykonanych z mojego pobytu w Manili.

Pozdrawiam z Międzynarodowego Portu Lotniczego w Manili, terminal 2, Le Bistro – jest WiFi, stoliki na zewnątrz pod palmami, można palić. Kierunek Kanton.

Adam Machaj, Manila 21.03.2014

Manila 1

Manila 2

manila 3

Manila 5

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Adam Machaj, Raport z Państwa Środka: Najstarsze Chinatown na świecie Reviewed by on 26 kwietnia 2014 .

Wczoraj miałem okazję być na najstarszej Chinatown na świecie. Stolica Filipin, Manila, dzielnica Binodo i to właśnie tam mieszka chińska diaspora, która może poszczycić się najdłuższą historią na świecie. Powstanie Chinatown w Manili datuje się na rok 1598 czyli wtedy kiedy to w Polsce rządził król Zygmunt III Waza. Przed Chińczykami dzielnica Binodo była zamieszkiwana

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź