Badanie przeprowadzone w ramach Globalnej Ankiety Tytoniowej Ludzi Młodych pokazało, że co dziesiąty mieszkaniec Brunei między 13. a 15. rokiem życia w ciągu ostatniego roku palił papierosy.
Do palenia tradycyjnych papierosów przyznało się 8,5 proc. badanych, podczas gdy 1,4 proc. pali e-papierosy. Większość zmagających się z nałogiem (84,1 proc.) chciałaby z nim zerwać, ale tylko nieliczni szukają porad u specjalistów.
Jeden na pięciu uczniów zaopatruje się w papierosy w sklepach, na straganach lub kupuje u domokrążców. Trzy czwarte z nich nie spotkało się z odmową sprzedaży, mimo że są osobami nieletnimi. Prognozy ministra zdrowia nie są najlepsze. W oświadczeniu czytamy, że „co dziesiąty badany, który do tej pory nie palił, może popaść w nałóg w ciągu najbliższego roku”.
Większość uczniów ma świadomość, że zagrożeniem dla zdrowia jest także bycie biernym palaczem. Prawie 40 proc. zadeklarowało, że dym papierosowy wdycha w domu, a 59,2 proc. na wolnym powietrzy. Większość biernych palaczy jest za wprowadzeniem zakazu palenia w miejscach publicznych.
W badaniu, koordynowanym przez Ministerstwo Edukacji i Ministerstwo ds. religii, wzięło udział 1 574 młodych ludzi z 25 szkół. Dyrektor Centrum Promocji Zdrowia (HPC) powiedział, że początkowo w badaniu miało uczestniczyć 2 383 uczniów, ale nie wszyscy dostali zgodę rodziców. Jego zdaniem regularne przeprowadzanie podobnych ankiety może pomóc skutecznie kontrolować programy walki z nałogiem.
Na podstawie: bt.com.bn fot. pl.wikipedia.org
Opracowanie: Marta Myszkiewicz
Pozostaw odpowiedź