Indie news,News

Bogaci zapłacą więcej?

Symbol rupii indyjskiej

Minister spraw wewnętrznych Indii, P. Chidambaram, zasugerował dzisiaj, że  zamożni obywatele powinni zostać obciążeni wyższymi podatkami.

„Musimy zwiększyć  wpływy z podatków. Wiem, że wielu ludziom się to nie spodoba”- powiedział Chidambaram w przemówieniu podczas spotkania AIMA (All India Management Association). Zapowiedział, że bogatsi obywatele powinni czuć się przygotowani na to, że państwo sięgnie do ich portfeli. Indyjski polityk powołał się na działanie prezydenta Baracka Obamy, który zaproponował obciążenie zamożniejszych wyższymi  poborami podatkowymi w celu ratowania amerykańskiej gospodarki.

Jak przypomina The Hindu, to właśnie Chidambaram, pełniąc kilka lat temu funkcję ministra finansów, obniżył podatki.

Źródło: www.thehindu.com

Opracowanie: Agnieszka Budyńska

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Bogaci zapłacą więcej? Reviewed by on 28 września 2011 .

Minister spraw wewnętrznych Indii, P. Chidambaram, zasugerował dzisiaj, że  zamożni obywatele powinni zostać obciążeni wyższymi podatkami. „Musimy zwiększyć  wpływy z podatków. Wiem, że wielu ludziom się to nie spodoba”- powiedział Chidambaram w przemówieniu podczas spotkania AIMA (All India Management Association). Zapowiedział, że bogatsi obywatele powinni czuć się przygotowani na to, że państwo sięgnie do ich

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

komentarze 4

 • Avatar Adam Izydorczyk

  Czy, aby na pewno podatek dochodowy zapłacą najbogatsi ? Kto zapłaci większy podatek dochodowy – osoba posiadająca 10 mln pln na koncie i dochód za 2011 – 100 tyś złotych czy osoba, która ma na koncie 1 mln pln oraz dochód roczny 300 tyś pln ? Podatek dochodowy nie jest płacony przez bogatych tylko przez tych, którzy chcą bogatych dogonić !! Dlatego kiedy słyszę, że bogaci chcą podwyżki podatków dochodowych to wiem jedno – chcą wyeliminować konkurencję !! Jeśli ktoś chce opodatkować bogatych niech wprowadzi podatek totalny czyli płacimy podatek od całości posiadanego majątku powiedzmy 0,5 % :+) lub niech bogaci się sami opodatkują ( czyli podatek dobrowolny )
  Po 2 w Chinach np. jest luxury tax ( zresztą w Chile też ) i jeśli możesz sobie kupić samochód za 150 tyś pln – jasnym jest, że stać cię również na zapłacenie dodatkowego podatku.

  Pomijam już kwestię skomplikowania uciążliwości oraz kosztów podatków dochodowych czy to PIT czy to CIT !! 1/3 wpływu z podatku PIT to koszty działania tego systemu O_o

  @Zyggi
  To jest jeszcze inna sprawa … ogólnie wielkie korporacje uciekają tam, gdzie zapłacą niskie podatki ( lub nie zapłacą ich wcale ) bo dostaną różnego rodzaju zwolnienia podatkowe etc.etc.

  Tutaj raczej chodzi o średnie przedsiębiorstwa, które płacą podatek w kraju, ale przez jego uciążliwość i wysokość nie mają możliwość akumulacji kapitału i poszerzania swojego zasięgu rynkowego. ( czyli ciężko im konkurować z gigantami !! ) Na tym to polega … dlatego po wyeliminowaniu konkurencji ludzie dziwią się, że mamy wielkie korporacje subsydiowane z pieniędzy podatników O_o

  • Cyt. „Czy, aby na pewno podatek dochodowy zapłacą najbogatsi ? Kto zapłaci większy podatek dochodowy – osoba posiadająca 10 mln pln na koncie i dochód za 2011 – 100 tyś złotych czy osoba, która ma na koncie 1 mln pln oraz dochód roczny 300 tyś pln ? Podatek dochodowy nie jest płacony przez bogatych tylko przez tych, którzy chcą bogatych dogonić !!”
   OK, tyle tylko, że ten, kto ma duży majątek, przeważnie ma też duży dochód, np. jako rentier. Opodatkowanie majątku to taka sama bzdura jak opodatkowanie mających duży dochód, bo kto niby ma oszacować wartość opodatkowanych majątków? Sami zainteresowani czy armia urzędasów? :-)
   Luxury tax jest tu chyba najlogiczniejszym rozwiązaniem, ale czy tacy np. parlamentarzyści III RP zaakceptowaliby takie rozwiązanie? Przecież w znacznej części składają się z byłych gołodupców, dla których celem strategicznym jest ustawienie siebie i rodzinki tudzież popisywanie się luksusowymi gadżetami przed „pospólstwem”?…

   • Avatar Adam Izydorczyk

    @Zyggi

    Przykład podatku totalnego podałem tylko po to, aby pokazać jak łatwo wszystkim bogatym, którzy chcą wyższe podatki dochodowe zagrać na nosie ( takiego rozwiązania nikt nie będzie popierać ) więc i samą kwestię wysokich podatków dochodowych dzięki temu można zaorać !!

    Po 2 kwestia czasu … logicznym jest, że osoba 40 letnia ma większy kapitał niż absolwent uczelni w wieku 25 lat !!!
    Więc opodatkowując ludzi opodatkowuje się ich tylko dlatego, że mieli możliwość w przeszłości akumulacji kapitału !! Jeśli dzisiaj podatek dochodowy będzie większy powiedzmy z 20 % na 40 % osoby młode, które chcą akumulować kapitał mają mniejsze możliwości etc.etc.

    Kolejna sprawa … „tyle tylko, że ten, kto ma duży majątek, przeważnie ma też duży dochód” to też nie zawsze jest prawdą .. to co podchodzi pod podatek dochodowy nie koniecznie musi być opodatkowane !! Np. masz 5 mln pln na lokatach etc.etc. i nie zapłacisz żadnego podatku dochodowego od tego ( oczywiście pomijając, że u nas jest podatek Belki ), ale w wielu krajach takiego podatku nie ma !!!

    Co do luxury tax też jestem jego zwolennikiem ( zresztą jestem zwolennikiem podatków pośrednich ), aby była jasność. Dla mnie CIT oraz PIT nie powinny istnieć !!!

 • Takie janosikowanie bywa medialne, ale najczęściej nie daje efektów. Bogatych stac, żeby wyprowadzic częśc interesów do rajów podatkowych albo po prostu gdziekolwiek taniej.
  Weźmy np. Szwecję, gdzie podatki są wywindowane do astronomicznego poziomu, a dla najbogatszych przekraczają… 100% dochodów. W efekcie np. IKEA (gł. akcjonariusz – Ingvar Kamprad) ma centralę w Holandii, Tetra Pak (zał. przez braci Rausing) w Szwajcarii, Oriflame w Luksemburgu etc. A firmy powstałe z fuzji szwedzko-zagranicznych z reguły preferują zagranicę: AstraZeneca i BAE Systems w UK, ABB w Szwajcarii, Akzo Nobel w Holandii.
  Jak Hindusi zaczną przesadzac z podatkami, to i tam ten mechanizm może zadziałac. Już dziś ArcelorMittal (78 mld USD sprzedaży w ub.r.) nie ma siedziby w Indiach tylko w Luksemburgu, mimo że dziś prowadzenie globalnej działalności z np. Mumbaju nie nastręczałoby trudności technicznych. Skoro Lakshmi Mittal swój głowny biznes wyprowadził z Indii, to czy inni magnaci jak Tata, Ambani czy Birla nie wyprowadzą chocby części swoich spółek poza kraj?

Pozostaw odpowiedź