Birma news

Birmańscy piłkarze ze srebrem Igrzysk Południowo-Wschodniej Azji

Źródło: flickr.com

Na początku meczu przewagę posiadali Tajowie, którzy kontrolowali posiadanie piłki i z łatwością przemieszczali się z nią po płycie Stadionu Narodowego w Singapurze. Udana interwencja bramkarza Birmy Kyaw Zin Phyo w 7 minucie uratowała jednak jego drużynę przed stratą bramki i w miarę upływu czasu to Birmańczycy coraz częściej niepokoili defensywę rywali.

Pierwsza dobra okazja Birmy do zdobycia gola przyszła w 27 minucie, kiedy Nay Lin Tun przechwycił piłkę i silnie uderzył na bramkę, ale tajski bramkarz Chanin Sae-ear sparował strzał na rzut rożny.

Jego birmański odpowiednik również nie narzekał na brak pracy, szczególnie gdy w 42 minucie musiał bronić strzał z bliskiej odległości lub gdy w końcówce pierszej połowy uratował swój zespół przed podcinającą skrzydła bramką do szatni.

Co nie udało się Tajom tuż przed przerwą, powiodło się jednak osiem minut po wznowieniu gry. Piłka po wykopie z rzutu rożnego szczęśliwie znalazła się pod nogami Tanaboona Kesarata, który silnym strzałem pokonał birmańskiego bramkarza i wyprowadził Tajlandię na prowadzenie 1:0.

Chananan Pombubpha powiększył prowadzenie swojej drużyny w 63 minucie, kiedy to dopadł do sprytnie posłanej za linię obrony piłki i wyszedł zwycięsko z pojedynku sam na sam z bramkarzem.

W 78 minucie zwycięstwo Tajlandii przypieczętował Pinyo Inpinit.

Poniedziałkowa przegrana birmańskiej drużyny poprzedzona była niespodziewaną serią meczów bez porażki w fazie grupowej turnieju oraz półfinałowym zwycięstwem 2:1 nad Wietnamem.

Poprzednio Birmańczycy znaleźli się w finale w 2007 roku, kiedy również przegrali z Tajlandią. Ostatnie złoto Birma zdobyła przed ponad czterema dekadami, w 1973 roku. Igrzyska Południowo-Wschodniej Azji organizowane są co dwa lata.

Na podstawie: irrawaddy.org

Opracowanie: Krzysztof Kotlarski