W piątek 22 stycznia rozpoczęła się trzydniowa Światowa Buddyjska Konferencja Pokojowa w Sikong (ang. Sagaing) w środkowej Birmie. Na szczyt zaproszono około 700 osób, w tym około 200 przedstawicieli różnych związków religijnych z całego świata. Oficjalnym celem konferencji jest przezwyciężenie różnic religijnych w Birmie i na świecie.
Wydarzenie otworzył prezydent Thein Sein wzywając przywódców religijnych, narodowych i politycznych świata do współpracy w duchu kompromisu i unikania ekstremizmów.
Spora część konferencji poświęcona jest wymianie doświadczeń przezwyciężenia konfliktów i napięć religijnych w różnych krajach. Przybyli na nią działacze i przywódcy religijni z tak różnych państw jak: Norwegia, Etiopia, Chiny, Australia, Iran, Republika Południowej Afryki, Rosja, czy Wielka Brytania.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Sitagu International Buddhist Academy. Jeden z organizatorów Ashin Kumara zapowiadał: „przeprowadzimy studia przypadków z innych państw, gdzie zaistniały problemy religijne i będziemy uczyć się o tym jak wypracowano pokój pomiędzy różnymi wspólnotami”. Organizatorzy liczą także na poprawę wizerunku birmańskich buddystów, którzy przez ostatnie kilka lat nie cieszyli się dobrą prasą międzynarodową z powodu coraz brutalniejszych stosunków z mieszkającą na zachodzie Birmy mniejszością muzułmańską. W 2012 roku doszło do wybuchu przemocy w stanie Arakan, który przyniósł około 100 ofiar śmiertelnych i prawie 140 tyś. osób zmuszonych do przesiedleń.
Swoje wyrazy poparcia dla religijnej konferencji pokojowej wyraziły m. in. Ambasada USA w Birmie, biuro Unii Europejskiej i Agencja ONZ ds. Uchodźców.
Na podstawie: irrawady.org
Opracowanie: Michał Rekowski
Pozostaw odpowiedź