Przywódcy mniejszości etnicznych Birmy skrytykowali przebieg konferencji pokojowej, która odbyła się w zeszłym tygodniu w Naypyidaw. Arakańczycy i Szanowie szczególnie nieufni są wobec propozycji złożenia broni, do czego wezwał podczas konferencji Min Aung Hlaing, dowódca Sił Zbrojnych Birmy.
Khun Htun Oo z Narodowej Ligii na Rzecz Demokracji Szan stwierdził, że jest zbyt wcześnie, by opuszczać broń. Według niego to właśnie z uzbrojonymi grupami mniejszości etnicznych powinny rozmawiać władze birmańskie, nie zaś z utworzonymi przez nie cywilnymi partiami politycznymi.
Z kolei Aye Tha Aung z Partii Narodowej Arakanu powiedział, że rząd od początku istnienia kraju dążył do wyeliminowania mniejszości etnicznych. Zaznaczył, że jeżeli celem władz byłby rzeczywisty pokój, to w konstytucji z 2008 roku zawarto by zapisy o prawie mniejszości do samostanowienia.
Jedynie 8 z 20 grup zbrojnych mniejszości etnicznych w Birmie podpisało Narodowe Zawieszenie Broni 15 października 2015 roku. Część pozostałych grup zapowiedziała na początku stycznia, że będzie bojkotować dialog pokojowy toczący się w następstwie zawieszenia. Jego częścią była konferencja pokojowa w stolicy Naypyidaw z udziałem większości sił politycznych kraju, która trwała od 12 do 16 stycznia 2016 roku.
Na podstawie: irrawady.org,
Opracowanie: Michał Rekowski
Pozostaw odpowiedź