
Makówki/ źródło: pixabay
Najnowsze raporty wskazują na spadek produkcji opium w Mjanmie. Malaje liczba upraw oraz nielegalnych transportów za granicę. Równocześnie w regionie wzrasta zapotrzebowanie na narkotyki syntetyczne, głównie metamfetaminę. Władze deklarują kontynuację walki z producentami i handlarzami.
Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości przedstawiło dane, z których wynika, że od 2015 r., liczba plantacji maku w Birmie spadła o 25 proc. Jeremy Douglas z UNODC stwierdził: spadek produkcji opium jest mile widziany, ale to wciąż nie zwycięstwo.
Według pracowników UNODC uprawy maku zajmowały w Mjanmie w 2017 r. 41 tys. ha, podczas gdy w 2015 r. było to 54,5 tys. ha. Jeszcze do niedawna, produkcja opium w kraju wzrastała. Jest to pierwszy od kilku lat tak poważny spadek.
Zmniejszenie produkcji tłumaczy się dwoma czynnikami. Pierwszym z nich jest wzrost zapotrzebowania na narkotyki syntetyczne, które stają się coraz bardziej popularne w Azji Południowo-Wschodniej i Chinach.
Raport UNODC, jako drugi z czynników, wskazuje poprawę warunków życia w najbiedniejszych regionach kraju. Im większa pomoc i rozwój danego regionu, tym większy spadek produkcji opium. Minister spraw wewnętrznych Mjanmy stwierdził, że rząd jest „zadowolony z postępów”.
Uprawy maku w Birmie znajdują się przede wszystkim w przygranicznych stanach Szan i Kaczin, które zamieszkuje duży odsetek mniejszości narodowych. Siły rządowe od lat walczą tam ze zbrojnymi grupami. Według doniesień prasy, obie strony korzystają na handlu narkotykami.
Mjanma to część tzw. złotego trójkąta. W jego skład wchodzą również Laos i Tajlandia. Region odpowiada za drugą co do wielkości produkcję opium w Azji. Narkotyki trafiają głównie do Chiny i Oceanii. Coraz częściej są również wysyłane dalej, do Europy i Afryki.
Birma jest drugim po Afganistanie producent opium na świecie. Ze względu na nowe trendy, w kraju rośnie liczba miejsc, gdzie produkowane są narkotyki syntetyczne, które według UNODC są znacznie bardziej niebezpieczne. Handel nimi przynosi również większe zyski.
Na podstawie: irrawaddy.com, unodc.org
Opracowanie Andrzej Łukasiak
11 - 11Udostępnienia
Pozostaw odpowiedź