Birma news

Birma: Konferencja pokojowa UNFC

UNFC-logoPrzywódcy grup etnicznych zamieszkujących Birmę spotkali się na konferencji w Chiang Mai w północnej Tajlandii, gdzie ponowili swoje żądania wspólnego, ogólnonarodowego porozumienia pokojowego pomiędzy rządem a wszystkimi grupami etnicznymi, które ma być wstępem do stałego pokoju w kraju.

W czasie spotkania zorganizowanego przez Radę Związkową Zjednoczonych Narodowości (United Nationalities Federal Council, UNFC) byli obecni przedstawiciele Zjednoczonej Armii Państwa Wa (United Wa State Army, UWSA). To pierwsze spotkanie grup etnicznych, w których uczestniczy UWSA. Przywódcy Wa poszukują wsparcia od innych grup w celu utworzenia autonomicznego regionu Wa w Birmie.

– Nie znamy intencji rządu, ale podpisaliśmy zawieszenie broni w celu kontynuowania porozumień w drodze do stałego pokoju. Nie planujemy podpisywania kolejnych porozumień zanim rząd nie przedstawi oficjalnych planów ogólnonarodowego zawieszenia broni – powiedział Khun Okkar, drugi sekretarz UNFC podczas konferencji prasowej w piątek (02.08).

– Naszym celem jako UNFC jest pokojowe porozumienie dla wszystkich grup etnicznych – powiedział David Takarpaw, jeden z przywódców UNFC.

Przedstawiciele przemawiali na zakończenie czterodniowej konferencji pokojowej zorganizowanej przez UNFC, sojusz jedenastu grup etnicznych, m.in. Kaczinów, Karenów i Szan.

Żądania UNFC były wspierane przez kilku ważnych polityków z grup etnicznych, mieszkających obecnie w Rangunie, takich jak Aye Thar Aung z Arakan League for Democracy i Pu Chin Sian Thang z Chin State’s Zomi Congress for Democracy. Po raz pierwszy politycy dołączyli do konferencji zorganizowanej przez partyzantów.

Grupy etniczne w Birmie od dekad walczyły o uzyskanie większej politycznej autonomii poprzez utworzenie państwa federalnego. Chcą również lepszej ochrony praw grup etnicznych i wprowadzenia zmian do utworzonej przez wojsko konstytucji z 2008 roku. Od czasów objęcia stanowiska prezydenta przez Thein Seina w 2011 roku rząd podpisał porozumienia pokojowe z dziesięcioma z jedenastu głównych grup etnicznych. Prezydent obiecał też zorganizowanie konferencji pokojowej z udziałem wszystkich grup zbrojnych. Partyzanci oczekują, żeby rząd zgodził się na rozmowy w sprawie utworzenia państwa federalnego. Sprzeciwiają się planom rządu na zwieranie indywidualnych porozumień pokojowych z poszczególnymi grupami, zamiast tego oczekują szerokiego, ogólnonarodowego zawieszenia broni.

Przedstawiciele UNFC poinformowali, że chcą, żeby przywódczyni opozycji, Aung San Suu Kyi, była obserwatorką procesu pokojowego i dodali, że planują zgłoszenie poprawek do konstytucji razem z NGOsami i aktywistami z grup etnicznych.

W konferencji wzięło udział około 130 przedstawicieli grup etnicznych, wśród nich przedstawiciele NGOsów grup etnicznych oraz przedstawiciele partyzantek niebędących członkami UNFC, takich jak milicje Kokang i Mongla. Najbardziej znanymi uczestnikami konferencji spoza UNFC byli przedstawiciele UWSA, największej i najlepiej uzbrojonej partyzantki w Birmie. UWSA, która posiada bazy w północnym stanie Szan i w okolicach granicy birmańsko-chińskiej liczy ponad 20 tys. osób.

Przedstawiciele UWSA nie uczestniczyli w piątkowej konferencji, przedstawiciele UNFC tylko wspomnieli o obecności jak zawsze tajemniczych przywódców Wa. – UWSA chce odrębnego państwa Wa z prawem do samostanowienia. Od UNFC oczekują uznania tego żądania – powiedział Khun Okkar.

Na podstawie: irrawaddy.org
Opracowanie: Małgorzata Kret

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Birma: Konferencja pokojowa UNFC Reviewed by on 5 sierpnia 2013 .

Przywódcy grup etnicznych zamieszkujących Birmę spotkali się na konferencji w Chiang Mai w północnej Tajlandii, gdzie ponowili swoje żądania wspólnego, ogólnonarodowego porozumienia pokojowego pomiędzy rządem a wszystkimi grupami etnicznymi, które ma być wstępem do stałego pokoju w kraju. W czasie spotkania zorganizowanego przez Radę Związkową Zjednoczonych Narodowości (United Nationalities Federal Council, UNFC) byli obecni przedstawiciele

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź