
Uzbrojony policjant przed nieoficjalnym obozem dla uchodźców Rohingya w okolicach Sittwe (źródło: Jpaing / The Irrawaddy)
Przynajmniej dwoje Rohingya zginęło, a siedmiu zostało rannych w czasie zamieszek, do których doszło w okolicach Sittwe, stolicy stanu Arakan.
Win Myaing, rzecznik rządu stanu Arakan potwierdził w poniedziałek (12.08), że jedna z osób zmarła w niedzielę w szpitalu w Sittwe, gdzie była leczona w związku z otrzymanymi ranami postrzałowymi. Śmierć innej osoby została zgłoszona przez przywódców społeczności Rohingya z obozu dla uchodźców wewnętrznych Buduwa w okolicach Ohn Htaw Gyi.
– Jedna osoba zmarła wczoraj, o drugiej dowiedzieliśmy się od ludności obozu, ale nie pokazali nam ciała – powiedział Win Myaing.
Rząd zapewnił rekompensatę poszkodowanym. Ranni otrzymali 200 tys. kyatów (205 dolarów), rodziny zabitych – 400 tys. kyatów (410 dolarów).
Do użycia broni doszło w dwóch oddzielnych zajściach w piątek (9.08). W czasie pierwszego z nich, rano, tłum zgromadzony przed posterunkiem policji zażądał wydania ciała Rohingya, który utonął dzień wcześniej. Policja odmówiła wydania ciała, w wyniku czego doszło do starć pomiędzy tłumem a policją.
Wieczorem w obozie Buduwa doszło do kolejnego starcia. Policja strzelała do tłumu zgromadzonego w związku w wcześniejszymi wydarzeniami.
Ranguński Myanmar Times powołując się na „rzecznika Rohingya” poinformował, że co najmniej pięć osób zginęło w związku z piątkowymi starciami. Rządowa, birmańskojęzyczna Myanma Alin nie poinformowała o ofiarach śmiertelnych. Według Myanma Alin osiem osób zostało zatrzymanych po tym jak pięciuset Rohingya zgromadziło się wokół posterunku, by odebrać ciało. W gazecie znalazła się informacja, że policja użyła gumowych kul, by rozpędzić tłum, który stawał się coraz bardziej agresywny, oraz że jeden z policjantów został pobity.
Rohingya to muzułmańska mniejszość, która zamieszkuje głównie w stanie Arakan. Birmańskie władze uznają Rohingya za nielegalnych imigrantów z Bangladeszu i odmawiają przyznania im obywatelstwa. W wyniku zeszłorocznych starć pomiędzy buddyjską większością zamieszkującą stan Arakan, a muzułmańską mniejszością Rohingya zginęło ponad 200 osób, a ponad 140 tys. zostało uchodźcami wewnętrznymi.
Na podstawie: irrawaddy.org
Opracowanie: Małgorzata Kret
Pozostaw odpowiedź