Birma news,News

Birma: Aung San Suu Kyi na pierwszej misji dyplomatycznej w Chinach

Źródło: commons.wikimedia.org

Źródło: commons.wikimedia.org

Aung San Suu Kyi, stojąca na czele Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD), w środę rozpoczęła czterodniową wizytę w Pekinie. Podczas wizyty spotkała się z prezydentem Xi Jinpingiem oraz premierem Li Keqiangiem. Wizyta w Chinach ma na celu zacieśnienie więzi gospodarczych i uspokojenie napięć powstałych w ramach poprzedniego rządu. Zaproszenie Suu Kyi jest przykładem na zmianę stanowiska Chin wobec władz Myanmaru. Mają świadomość, że stanowi ona siłę polityczną, której nie można ignorować.

Wizyta Aung San Suu Kyi do stolicy Chin jest jej pierwszą misją dyplomatyczną od momentu, gdy jej partia wygrała w ubiegłym roku wybory, odsuwając od władzy po ponad pięciu dekadach rządy junty wojskowej. Laureatka Pokojowej Nagrody Nobla na mocy konstytucji zmienionej przez wojskowych, nie może objąć stanowiska prezydenta, ale posiada kilka kluczowych stanowisk, w tym radcy stanu i ministra spraw zagranicznych. Jako szef NLD, Suu Kyi ma odegrać kluczową rolę w wyborach prezydenckich w listopadzie tego roku, choć jest mało prawdopodobne, aby mogła objąć takie stanowisko. Stąd też obecnie walczy o zniesienie klauzuli w konstytucji, która uniemożliwia jej kandydaturę.

Stosunki między tymi krajami pogorszyły się w ostatnich latach, szczególnie z powodu napięć i aktów przemocy na wspólnej granicy. Aung San Suu Kyi oczekuje od Chin wsparcia w rozmowach pokojowych  z uzbrojonymi grupami etnicznymi, dążącymi do większej autonomii, z którymi od ponad 70 lat toczy się wojna domowa. Chińskie wsparcie dla rebeliantów znacznie utrudniało wygaszenie konfliktu. Rebelianci działają w regionie Kokang, który graniczy z chińską prowincją Yunnan. Granica ta nie jest dostatecznie dobrze chroniona, co sprzyja rozwojowi konfliktu, a także ułatwiało handel narkotykami, bronią, kamieniami szlachetnymi i drewnem.

Po latach chińskiego wsparcia rebeliantów, teraz władze chcą przyłączyć się do zakończenia konfliktu. Szerzące się na granicy bezprawie skutecznie utrudnia handel chińsko-myanmarski. Pokój umożliwiłby Chinom budowę dróg i linii kolejowych, szczególnie na północy Myanmaru, aż do Zatoki Bengalskiej, tworząc sobie tym samym skrót do niedawno wybudowanych rurociągów naftowych i gazowych, które umożliwiły handel z Bliskim Wschodem poza Morzem Południowochińskim. Partii Suu Kyi zależy obecnie na wyciszenie wewnętrznych konfliktów etnicznych i  odbudowy gospodarki kraju po obaleniu rządowej junty. Chiny mają im w tym pomóc.

Zacieśnianie relacji będzie jednak trudne. Podczas gdy Zachód wprowadził sankcje wobec rządów wojskowych w Birmie, po umieszczeniu Suu Kyi w areszcie domowym, Chiny pozostały ich lojalnym sojusznikiem. To ważny element utrudniający współpracę z partią rządzącą. Wprowadzenie reform w 2011 roku i zacieśnienie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz ich poparcie dla Aung San Suu Kyi podczas wyborów w listopadzie, osłabiło wsparcie Chin.

Innym punktem zapalnym jest nacisk Chin na wznowienie budowy tamy i hydroelektrowni Myitsone  u zbiegu rzek Mali i N’mai i źródła rzeki Irawaddy, uznawanej za kolebkę cywilizacji birmańskiej. Koszt budowy szacuje się na 3,6 mld USD.  Prace zawieszono w 2011 roku na podstawie decyzji rządu wojskowej junty po masowych protestach w kraju. Chiny żądają zgody na wznowienie projektu, pomimo destrukcyjnego wpływu na środowisko naturalne i nierównomiernego udziału produkcji energii elektrycznej pomiędzy dwoma krajami.  Plany elektrowni zakładały, że 90% wytworzonej energii elektrycznej trafi do Chin, co jest  postrzegane jako symbol dominacji gospodarczej Pekinu nad Myanmarem. Stąd też Suu Kyi podczas rozmów zapowiedziała jedynie, że powstanie komitet do oceny projektu, nie mówiąc, czy będzie on wznowiony.

Chiny nie są jedynym krajem, który planuje zacieśnianie relacji pod inwestycje po dziesięcioleciach skorumpowanych rządów wojskowych. Aung San Suu Kyi stara się umacniać więzi zarówno z Pekinem, co Waszyngtonem. Dlatego też w przyszłym miesiącu przewodnicząca Narodowej Ligi na rzecz Demokracji planuje wizytę w Białym Domu.

Opracowała: Milena Borkowska

Źródła:

http://www.bbc.com/news/world-asia-33027754

http://www.channelnewsasia.com/news/asiapacific/myanmar-s-suu-kyi-says/3057622.html

http://www.nytimes.com/2016/08/21/world/asia/aung-san-suu-kyi-myanmar-china.html

https://www.ft.com/content/bca71e4e-6442-11e6-8310-ecf0bddad227

http://www.voanews.com/a/myanmar-china-visit-aung-san-suu-kyi/3470191.html

 

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Birma: Aung San Suu Kyi na pierwszej misji dyplomatycznej w Chinach Reviewed by on 22 sierpnia 2016 .

Aung San Suu Kyi, stojąca na czele Narodowej Ligi na rzecz Demokracji (NLD), w środę rozpoczęła czterodniową wizytę w Pekinie. Podczas wizyty spotkała się z prezydentem Xi Jinpingiem oraz premierem Li Keqiangiem. Wizyta w Chinach ma na celu zacieśnienie więzi gospodarczych i uspokojenie napięć powstałych w ramach poprzedniego rządu. Zaproszenie Suu Kyi jest przykładem na

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź