Bangladesz news

Bangladeska Partia Nacjonalistyczna oskarża rząd o udział w napaści na ludność w rejonie Ramu

Premier Bangladeszu Sheikh Hasina

Premier Bangladeszu Sheikh Hasina

Przewodnicząca Bangladeskiej Partii Nacjonalistycznej (BNP) Khaleda Zia oskarżyła rząd o udział w napaści na ludność (głównie buddystów) w rejonie Ramu (Chittagong) i zażądała natychmiastowej kary dla sprawców. Dodała, że jeśli te żądania nie zostaną spełnione, sama wymierzy sprawiedliwość w momencie, gdy tylko BNP dojdzie do władzy: „Zażądaliśmy sądowego dochodzenia w sprawie tych tragicznych zdarzeń, ale rząd nie zrobił tego, o co prosiliśmy, ponieważ wie, że wyjdzie szydło z worka”, skomentowała sytuację Zia.

BNP twierdzi, iż to różne  „siły” rządowe, w tym Bangladeska Liga Studencka (Bangladesh Chhatra League, BCL; partia będąca studenckim skrzydłem Ligi Awami) oraz Liga Jubo (młode skrzydło Ligi Awami), są zaangażowane w ataki na buddystów, którzy zamieszkują obszary w okolicach Cox’s Bazar. Przewodnicząca BNP zażądał należnego odszkodowania dla ludności dotkniętej przemocą oraz niezbędnego wsparcia finansowego na odbudowę zniszczonych świątyń i domów, dodając, że „jeśli dojdziemy do władzy, zrobimy wszystko, aby odbudować świątynie i domy. Jesteśmy członkami tej samej rodziny.”

Zia powiedział także, iż rząd musi zakończyć tę farsę przekazaniem władzy rządowi bezpartyjnemu i neutralnemu oraz ustanowić inny system rządów, najlepiej poprzez zmianę konstytucji. Dalej, Khaleda Zia stwierdziła, iż w momencie, gdy Liga Awami był zawsze u władzy, kraj doświadczał wielu trudności, cierpienia i komplikacji: „Choć Liga Awami mówi o świeckości, faktycznie grabi własność publiczną, a incydenty w formie zaginięcia i zabójstwa są na porządku dziennym.” Natomiast „BNP wierzy w religijną harmonię. Dlatego przyjechaliśmy tutaj, aby zobaczyć to wszystko i wysłuchać ludzi. My, w przeciwieństwie do Ligi Awami, powołaliśmy specjalną komisję natychmi

ast po incydencie.”

Co więcej, była premier Bangladeszu stwierdziła, że Liga Awami jest synonimem anarchii, terroryzmu oraz destrukcyjnych działań i podkreśliła, iż „Liga Awamii kłamie zawsze; nigdy nie jest w stanie powiedzieć prawdy. I dlatego krzywdzą ludzi i kraju.” Dodała również, że partia rządząca nie zrobiła nic dla ludzi, ponieważ była zajęta sobą samą, swą własną strukturą: „[Liga Awami] miała zapewnić dla każdego członka rodziny pracę, ryż, nawóz i inne pomoce dla rolników. Czy oni zrealizowali swoje obietnice?”, dopytywała w przemowie Zia i dodała, iż „Rząd, który nie może chronić interesów ludzi i nie jest w stanie zapewnić im bezpieczeństwa musi odejść.”

Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Premier Bangladeszu Sheikh Hasina w odpowiedzi wezwała przewodniczącą BNP do zaprzestania wypowiadania wcześniej wspomnianych oszczerstw pod adresem Ligi Awami.

Premier Hasina wspomniała także w Bangabandhu International Conference Centre (BICC)  o  mających właśnie miejsce obchodach  czterdziestej  rocznicy założenia Ligi Jubo, młodego skrzydła Ligi Awami.

Sheikh Hasina podkreśliła w swym wystąpieniu, że Bangladesz jest siedzibą gminnej harmonii, natomiast to zwolennicy BNP dokonali podpalenia i zniszczenia zabytkowych świątyń buddyjskich. Dodała też, iż wkrótce po tym incydencie, to właśnie rząd i przywódcy z Ligi Awami znaleźli się pierwsi przy ofiarach. Z kolei liderka BNP znalazła się w poszkodowanym rejonie o wiele później, ponieważ zajęta była w tym czasie wieloma wyjazdami zagranicznymi (w tym do Indii). Odrzucając zarzuty BNP, premier Hasina podsumowała, iż Liga Awami nie musi się niczego uczyć od BNP, z już z pewnością nie tego, jak wspierać ludzi w czasie kryzysu.

W ramach odpierania dalszych zarzutów, Hasina podkreśliła, że rząd przekazał ofiarom jedzenie, ubrania i schronienie zaraz po incydencie. Rząd przeznaczył także 20 milionów taka na odbudowę domów i świątyń przy wykorzystaniu armii i Bangladeskiej Straży Granicznej.

Źródła: thenewnationbd.com, thedailystar.net, theindependentbd.com

Opracowanie: Natalia Nadkańska

zp8497586rq
Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Bangladeska Partia Nacjonalistyczna oskarża rząd o udział w napaści na ludność w rejonie Ramu Reviewed by on 12 listopada 2012 .

Przewodnicząca Bangladeskiej Partii Nacjonalistycznej (BNP) Khaleda Zia oskarżyła rząd o udział w napaści na ludność (głównie buddystów) w rejonie Ramu (Chittagong) i zażądała natychmiastowej kary dla sprawców. Dodała, że jeśli te żądania nie zostaną spełnione, sama wymierzy sprawiedliwość w momencie, gdy tylko BNP dojdzie do władzy: „Zażądaliśmy sądowego dochodzenia w sprawie tych tragicznych zdarzeń, ale

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar