Artykuły,Chiny news

B. Zgliński: Rozwój chińskich sił morskich w kontekście sporów terytorialnych na akwenie Morza Wschodniochińskiego i Morza Południowochińskiego

Okręt podwodny klasy Kilo; fot. commons.wikimedia.org

Okręt podwodny klasy Kilo; fot. commons.wikimedia.org

Nieunormowana sytuacja prawna na najbliższych akwenach morskich ChRL wymusza rozwój sił morskich tego państwa pozwalający wypełnić stawiane na tych akwenach zadania, czyli ochronę granic, wyłącznej strefy ekonomicznej oraz innych interesów ChRL wynikających z suwerenności tego państwa. Specyfika wymienionych w tytule akwenów premiuje niektóre systemy broni. Na ich przykładzie będzie można dokonać próby określenia znaczenia Morza Wschodniochińskiego i Morza Południowochińskiego w polityce bezpieczeństwa ChRL oraz prześledzić rozwój sił morskich w tym kontekście.

Obydwa akweny są oddzielone od otwartego oceanu przez archipelagi wysp, charakteryzują się nagromadzeniem sporów terytorialnych oraz dotyczących delimitacji wyłącznych stref ekonomicznych oraz gęstą siecią szlaków żeglugowych. Aby sobie zapewnić kontrolę nad wspomnianymi obszarami ChRL nie musiałaby drastycznie zmieniać obranej do tej pory ścieżki rozwoju sił morskich.

Pierwszym systemem uzbrojenia, który może wypełnić cele stawiane przez kierownictwo ChRL marynarce, to małe (lub stosunkowo małe) jednostki nawodne. Stanowią one kompromis pomiędzy kosztami a zyskami. Z racji małych odległości sprawdzać będą się w takich warunkach jednostki tak małe, jak kutry rakietowe typu 022 (Hubei) o wyporności poniżej 250 t. Zwodowano ponad 80 okrętów tej klasy, z których każdy ma na pokładzie 8 pocisków woda-woda lub woda-ziemia. Pozwalają one w razie konieczności utrzymać w szachu większe okręty przeciwnika. Ich uzupełnieniem są nowe korwety klasy 056 (Jiangdao). Każdy z kilkunastu zwodowanych (planowana seria obejmuje 40 okrętów) okrętów wyposażony jest w 4 pociski manewrujące o zasięgu do 300 km, 8 SAM oraz 6 wyrzutni torped. Zasięg, sięgający 2000 Mm, dodatkowo zwiększa bazujący na pokładzie helikopter.

Drugim systemem uzbrojenia, którego modernizacja powinna zwiększyć siłę oddziaływania ChRL na opisywanym obszarze, są okręty podwodne o napędzie dieslowskim. Charakterystyka wspominanych akwenów niweluje główną wadę napędu tradycyjnego, jakim jest mały zasięg. Okręty klasy Kilo czy typu 041 (Yuan) mają zasięg dochodzący do 8000 Mm, co w zupełności wystarcza w opisywanych warunkach. Przy zasilaniu elektrycznym okręty te uznawane są za b. trudne do wykrycia. Samo groźba ich pojawienia się na danym akwenie wprowadza element niepewności w kalkulacjach przeciwnika. Możliwość skrytego minowania przez okręty podwodne dodatkowo zwiększa ich wartość w kontekście użycia ich na tak uczęszczanym akwenie morskim.

Kolejnym rodzajem uzbrojenia mającym zastosowanie na wspomnianym obszarze jest lotnictwo bazujące na lądzie. Posiadając w swoim arsenale samoloty o zasięgu od 2000 do ponad 3000 Mm oraz rozwijając technologię tankowania w powietrzu ChRL jest obecnie w stanie zapewnić wsparcie lotnicze na całym opisywanym obszarze. Nie wymaga to jednocześnie inwestycji w drogie i pozostające obecnie w początkowej fazie testów lotnictwa bazowania morskiego. Zaznaczyć jednocześnie należy, że w porównaniu z najnowocześniejszymi siłami lotniczymi operującymi w regionie (USA i Japonia) siły te odstają pod względem zaawansowania technologicznego.

Ostatnim elementem, na którym chciałbym zwrócić uwagę, jest postępująca rozbudowa różnego rodzaju morskich sił policyjnych ChRL. Tylko jedna z tych organizacji od 2000 roku otrzymała 11 okrętów wojennych wycofanych z marynarki wojennej, zwodowała 13 nowych oraz planuje zwodować kolejne 36. Niektóre z jednostek mają możliwość przyjęcia na pokładzie helikoptera. Siły te doskonale sprawdzają się w misjach patrolowych na spornych obszarach, co już niejednokrotnie wykorzystywały władze ChRL.

Obserwując modernizacje wspomnianych powyżej systemów uzbrojenia ChRL w perspektywie 3-5 lat będziemy mogli wysnuć wnioski co dalszych kierunków modernizacji sił morskich ChRL. Jeżeli nacisk zostanie położony na wodowanie i rozwój małych jednostek nawodnych, klasycznie napędzanych okrętów podwodnych czy lotnictwa morskiego bazującego na lądzie to można będzie przyjąć że Morza Wschodnio- i Południowochińskie zajmować będą centralną pozycje w planowaniu działań marynarki wojennej ChRL. Dodać należy do tego postępujące prace nad przeciwokrętowymi pociskami balistycznymi, które stanowią uzupełnienie wspomnianych komponentów. Jednocześnie oznaczałoby to odsunięcie w czasie rozwoju morskich sił oceanicznych. Spowodowane by to było niemożliwością zastosowania wspomnianych wyżej rodzajów uzbrojenia w dużej odległości od własnych brzegów (oprócz korwet, których np. hiszpańskie odpowiedniki brały udział w misji antypirackiej w Rogu Afryki). Jednocześnie przy ograniczonych środkach na modernizacje sił zbrojnych nie jest możliwe jednoczesne przeprowadzania programu budowy sił oceanicznych i przybrzeżnych.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
B. Zgliński: Rozwój chińskich sił morskich w kontekście sporów terytorialnych na akwenie Morza Wschodniochińskiego i Morza Południowochińskiego Reviewed by on 18 lipca 2013 .

Nieunormowana sytuacja prawna na najbliższych akwenach morskich ChRL wymusza rozwój sił morskich tego państwa pozwalający wypełnić stawiane na tych akwenach zadania, czyli ochronę granic, wyłącznej strefy ekonomicznej oraz innych interesów ChRL wynikających z suwerenności tego państwa. Specyfika wymienionych w tytule akwenów premiuje niektóre systemy broni. Na ich przykładzie będzie można dokonać próby określenia znaczenia Morza

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

komentarze 2

 • Avatar Bartlomiej Zglinski

  Po części się z Panem zgadzam. Aspekt ekonomiczny nie jest jedynym powodem tych sporów (chociaż ich eskalacja w II połowie XX wieku przyspieszyła po ogłoszeniu raportu o zasobach węglowodorów w regionie). Należy zwrócić uwagę na aspekt symboliczny: obrona własnego terytorium, opieranie się obcym wpływom itp. Co do obniżania wydatków na obronę, to Europa i tak od długiego czasu się zbliża się go granicy błędu statystycznego. Co do USA, to w dalszym ciągu jest z czego obniżać ;)

 • Nie mogę się oprzeć wrażeniu że cała ta wrzawa o wyspy ma dla Chin nie tylko podłoże ekonomiczne ale chodzi o coś znacznie więcej.Te prężenie muskułów zapewne ma na celu między innymi zdobycie dominacji w regionie i w dalszej kolejności wyrugowanie amerykanów ze strefy.A to by dało Chińczykom wolną rękę w tym akwenie.Siła militarna odgrywa przy tym widoczne znaczenie -i będzie we współczesnym świecie a scenariusz napisze życie.Szkoda że zapominają o tym kraje Europy jak i Ameryka Obamy.Tak na marginesie, znowu obniżony budżet na obronę o kolejne miliardy,wspaniale.Przejadamy pieniądze nie myśląć o przyszłości.

Pozostaw odpowiedź