Wydarzenia i zapowiedzi

Azja w TV 30.08 – 05.09.2010

tancerkiMonika Wawrzynowska w swojej rubryce Azja w TV prezentuje przegląd najciekawszych programów, filmów fabularnych i dokumentalnych dotyczących Azji, które będzie można obejrzeć w najbliższym tygodniu na polskojęzycznych kanałach telewizyjnych. Serdecznie zapraszamy:

Poniedziałek  30.08.2010

Kuchnie świata Planet Food Malezja, 09:00 | Travel Channel

Merrilees Parker wybierze się na niezwykły rajd dookoła Malezji kraju, którego wielokulturowość świetnie odbija się w bogactwie sztuki kulinarnej. Przewodniczka będzie polować w dżungli używając dmuchawek, czyli rurek bambusowych, z których wydmuchuje się małe strzałki. Spróbuje także przygotować niektóre z miejscowych dań, m.in. potrawkę z makreli i zupę Laksa.

Pożegnania Okuribito / Departures, obyczajowy – Japonia 2008, 09:45 | CANAL+

Uzdolniony wiolonczelista Daigo Kobayashi po rozwiązaniu orkiestry pozostaje bez pracy. Postanawia sprzedać wiolonczelę i wraz z żoną Miką opuścić Tokio. Po przeprowadzce do rodzinnego miasteczka Daigo rozgląda się za nowym zajęciem. Udaje się na rozmowę kwalifikacyjną do agencji turystycznej. Na miejscu okazuje się, że chodzi o posadę w zakładzie pogrzebowym. Kobayashi przyjmuję ofertę. Od tego momentu jest tzw. nokanshi osobą składającą zwłoki do trumny. Obcując ze śmiercią, były muzyk na nowo odkrywa piękno życia.

Wojownicy krainy Zu Legend of Zu, fantastyka – Hongkong 2001, 15:50 | FilmBox

W legendarnej krainie Zu żyją przedstawiciele starożytnej rasy Omei. Dumna rasa urodzonych wojowników chroni ludzi przed zamieszkującymi piekielne otchłanie demonami. Omei, straciwszy życie, odradzają się. Jeden z wojowników Zu zdradził rodaków. Żądza władzy i potęgi sprawiła, że Onyx stał się kolejnym demonem pożerającym dusze pokonanych wrogów i stale rosnącym w siłę. Jego prawdziwe oblicze skrywa chmura płonących czaszek. Kolejny atak Onyxa na Zu przynosi nowe ofiary.

The Host Potwór Gwoemul/ The Host, sc-fi – Korea Południowa 2006, 16:25 | CANAL+ Film

Hie-bong Park prowadzi bar nad brzegiem rzeki w Seulu. W interesie pomaga mu najstarszy syn. Młodszy, Nam-il, jest bezrobotnym absolwentem uniwersytetu, a córka, Nam-Joo, to utalentowana sportsmenka. Oczkiem w głowie rodziny jest najmłodsza z rodu Hyun-seo. Pewnego dnia ludzie wypoczywający nad rzeką zostają zaatakowani przez potwora. Wielu traci życie. Hyun-seo jest wśród zaginionych. Niebawem okazuje się, że nastolatka została uwięziona przez bestię. Rodzina Parków wyrusza do labiryntu kanałów ściekowych, by zmierzyć się z monstrum.

Zagubieni w Pekinie Lost in Beijing, obyczajowy – Chiny 2007, 21:30 | FilmBox Extra

Liu Ping Guo pracuje jako masażystka stóp w ekskluzywnym salonie. Kiedy najbliższa koleżanka Liu traci pracę, z powodu bliższego kontaktu z klientem, przyjaciółki postanawiają to uczcić. Liu przesadza z alkoholem i zasypia w gabinecie szefa. Ten widząc bezwładną, skąpo ubraną pracownicę, nie może sobie odmówić wykorzystania jej. Całą scenę przez okno ogląda jej mąż, porywczy Kun, który zawodowo myje okna w pekińskich drapaczach chmur. Kiedy okazuje się, że kobieta jest w ciąży, Kun zawiera z Linem umowę.

Klątwa Ju-on Ju-On: The Grudge / The Grudge, horror – Japonia 2003, 23:55 | Ale Kino!

Z żalu po kimś, kto zginął gwałtowną śmiercią, powstaje klątwa „Ju-on”. Zła energia przekleństwa osiada w miejscach, w których zmarła osoba przebywała za życia, przenosząc się na tych, którzy do nich trafiają. Wolontariuszka Rika Nishina dostaje od przełożonego polecenie opieki nad staruszką. Wewnątrz domu podopiecznej panuje potworny bałagan, z zaniedbaną starszą panią nie można nawiązać kontaktu. Sprzątając dom, Rika słyszy podejrzane hałasy. Próbując zlokalizować ich źródło, trafia na czarnego kota i chłopca schowanego w szafie.

Wtorek  31.08.2010

Kuchnie Azji Culinary Asia Korea, 08:00, 14:00 | Travel Channel

Korea, dziesiąta pod względem rozwoju ekonomicznego gospodarka świata, podarowała jego mieszkańcom fantastyczne telefony komórkowe, błyskotliwe samochody i znakomitą elektronikę. Teraz nowoczesna Korea z równie wysoko rozwiniętym przemysłem muzycznym i filmowym serwuje światu smak kulturalnego i kulinarnego dziedzictwa z korzeniami sięgającymi ponad pięć wieków wstecz. Ceremoniały i zwyczaje zaobserwowane w restauracjach pokazują, że są one wiernym odbiciem domowych zachowań współczesnych Koreańczyków.

W poszukiwaniu smaków Taste Takes Off Północna Tajlandia, 16:30 | Travel Channel

Kolejną kulinarną przygodę widzowie rozpoczną od odwiedzenia Chiangmai głównego miasta północnej Tajlandii oraz poznania otaczającego je górskiego regionu graniczącego od północy z Birmą. Autorzy opowiedzą, jak tajska kuchnia wzbogaciła się o wiele potraw zapożyczonych z sąsiednich krajów, a także w jaki sposób pikantne papryczki chili stały się jej znakiem rozpoznawczym. W Kao Hom, szkole dla kucharzy, widzowie będą uczyć się o papryce i sztuce równoważenia smaków pikantnego, łagodnego, słodkiego i słonego

Ostatnia bitwa Ji jie hao / Assembly, dramat – Chiny/ Hongkong 2007, 20:00 | HBO 2

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1948 w czasie trwającej w Chinach wojny domowej. Zbliża się jedna z najważniejszych bitew w historii kraju. Stojący na czele Dziewiątej Kompanii Piechoty kapitan Gu Zidi dostaje rozkaz, by pod żadnym pozorem nie opuszczać placu boju. Jednakże siły wroga zdobywają coraz większą przewagę i nikt ani nic nie będzie ich w stanie zatrzymać. Kapitan Gu Zidi musi podjąć jedną z najtrudniejszych decyzji w żołnierskiej karierze wysłać oddział na pewną śmierć albo ocalić życie żołnierzy za cenę oskarżenia o dezercję.

Przewodnik po świecie dla smakoszy Food Lovers Guide To The Planet Indie, 20:00 | National Geographic

Południowe Indie to tygiel kultur i tradycji kulinarnych. Program zaprasza do Kerali na owoce morza i do Bangaloru na tradycyjne pieczywo. Przedstawia rolników, którzy stosują ekologiczne metody uprawy ziemi.

Środa  01.09.2010

Tokijska sonata Tokyo Sonata, obyczajowy – Japonia 2008, 07:50 | Cinemax

Biznesmen Ryuhei Sasaki jest głową typowej tokijskiej rodziny. Jego żona Megumi poświęciła się wychowaniu dwóch nastoletnich synów, Takashiego i Kenjiego. Wszyscy na pozór wydają się być szczęśliwi, jednak okazuje się, że każdy z członków rodziny skrywa jakąś tajemnicę. Ryuhei został zwolniony z pracy i boi się powiedzieć o tym w domu. Megumi odkrywa prawdę, jednak obawia się rozmowy z mężem. Studiujący Takashi coraz rzadziej odwiedza rodziców, a pragnący zostać wirtuozem fortepianu Kenji wydaje wszystkie pieniądze na lekcje muzyki.

W poszukiwaniu smaków Taste Takes Off Północna Tajlandia, 12:00 | Travel Channel

Kolejną kulinarną przygodę widzowie rozpoczną od odwiedzenia Chiangmai głównego miasta północnej Tajlandii oraz poznania otaczającego je górskiego regionu graniczącego od północy z Birmą. Autorzy opowiedzą, jak tajska kuchnia wzbogaciła się o wiele potraw zapożyczonych z sąsiednich krajów, a także w jaki sposób pikantne papryczki chili stały się jej znakiem rozpoznawczym. W Kao Hom, szkole dla kucharzy, widzowie będą uczyć się o papryce i sztuce równoważenia smaków pikantnego, łagodnego, słodkiego i słonego.

Przewodnik po świecie dla smakoszy Food Lovers Guide To The Planet Indie, 12:00 | National Geographic

Południowe Indie to tygiel kultur i tradycji kulinarnych. Program zaprasza do Kerali na owoce morza i do Bangaloru na tradycyjne pieczywo. Przedstawia rolników, którzy stosują ekologiczne metody uprawy ziemi.

Łuk The Bow / Hwal, melodramat – Japonia/ Korea Południowa 2005, 14:40 | FilmBox Extra

Na starym kutrze, zakotwiczonym na morzu, mieszka stary rybak. Razem z nim jest dziewczyna, którą starzec znalazł jako 7-letnie dziecko i zaopiekował się nią, traktując jak przybraną córkę. Teraz rybak czeka na dzień, gdy dziewczyna skończy 17 lat, aby mógł się z nią ożenić. Dziewczyna nigdy nie opuszczała łodzi. Pewnego dnia na kutrze pojawia się grupa wędkarzy. Jednemu z nich towarzyszy dorosły syn, przystojny i sympatyczny student, który od razu wpada dziewczynie w oko.

Zagubieni w Pekinie Lost in Beijing, obyczajowy – Chiny 2007, 23:15 | FilmBox Extra

Liu Ping Guo pracuje jako masażystka stóp w ekskluzywnym salonie. Kiedy najbliższa koleżanka Liu traci pracę, z powodu bliższego kontaktu z klientem, przyjaciółki postanawiają to uczcić. Liu przesadza z alkoholem i zasypia w gabinecie szefa. Ten widząc bezwładną, skąpo ubraną pracownicę, nie może sobie odmówić wykorzystania jej. Całą scenę przez okno ogląda jej mąż, porywczy Kun, który zawodowo myje okna w pekińskich drapaczach chmur. Kiedy okazuje się, że kobieta jest w ciąży, Kun zawiera z Linem umowę.

Jedwab Silk, melodramat – Kanada/ Francja/ Włochy/ Japonia 2007, 23:15 | HBO 2

Francuska prowincja, rok 1861. Młody Hervé Joncour, mąż Hélene, rozpoczyna pracę dla pana Baldabiou, przedsiębiorcy, który chce uczynić z miasteczka Lavilledieu ośrodek produkcji jedwabiu. Aby zdobyć jaja jedwabników, Hervé wyrusza do Japonii. W czasie podróży poznaje piękną gejszę. Chociaż Hervé nie zamienił z nią ani słowa, nie może o niej zapomnieć. Mężczyzna zaczyna regularnie odwiedzać Japonię. Każda wyprawa czyni go coraz bardziej nieszczęśliwym z powodu rozdarcia między miłością do żony a pragnieniem poznania tajemniczej Japonki.

Ip Man Yip Man, biografia – Hongkong 2008, 23:45 | CANAL+

Ip Man, mistrz Wing Chun kung-fu, mieszka z żoną i synem w chińskim mieście Foshan. Rzadko przyjmuje wyzwania od pragnących się z nim zmierzyć wojowników. Spokojne życie mężczyzny przerywa wybuch II wojny chińsko-japońskiej. Do Foshan wkraczają wrogie wojska. Ip Man zostaje wysiedlony. Aby utrzymać rodzinę, musi pracować dla najeźdźców. Generał Miura, miłośnik sztuk walki, zmusza miejscowych nauczycieli kung-fu do pojedynków. Gdy po jednym z nich przyjaciel Ip Mana znika bez śladu, mistrz wkracza do akcji.

Kochankowie roku tygrysa, melodramat – Polska/ Chiny 2005, 00:40 | TVP 2

Rok 1913. Dwóch Polaków ucieka z zesłania przez śniegi Syberii. Próbują przedostać się do Chin. Przeprawa przez rzekę Amur kończy się dla jednego z nich tragicznie. Stankiewicz ginie, a drugi z zesłańców, Wolski, wycieńczony i ranny traci przytomność. Odnajduje go ubogi chiński myśliwy i zabiera do chaty w górach. Guo i jego żona pomagają wrócić mężczyźnie do zdrowia. By nie kusić zesłańca urodą 16-letniej córki, ukrywają przed nim dziewczynę. Między przybyszem a przebraną za mężczyznę Song wybucha namiętność.

Czwartek  02.09.2010

Tokijska sonata Tokyo Sonata, obyczajowy – Japonia 2008, 07:50 | Cinemax 2

Biznesmen Ryuhei Sasaki jest głową typowej tokijskiej rodziny. Jego żona Megumi poświęciła się wychowaniu dwóch nastoletnich synów, Takashiego i Kenjiego. Wszyscy na pozór wydają się być szczęśliwi, jednak okazuje się, że każdy z członków rodziny skrywa jakąś tajemnicę. Ryuhei został zwolniony z pracy i boi się powiedzieć o tym w domu. Megumi odkrywa prawdę, jednak obawia się rozmowy z mężem. Studiujący Takashi coraz rzadziej odwiedza rodziców, a pragnący zostać wirtuozem fortepianu Kenji wydaje wszystkie pieniądze na lekcje muzyki.

Japonia, cesarz i armia Japan, The Emperor and the Army, 07:50 | Planete

Upadek ZSRR, wzrost potęgi Chin, unifikacja Europy i globalizacja doprowadziły japońskich ministrów do debaty o roli Kraju Kwitnącej Wiśni na międzynarodowej arenie politycznej i gospodarczej. Amerykanie zaś zadają pytanie o zaangażowanie Japończyków w konflikty na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Iraku. Japonia jako członek Rady Bezpieczeństwa ONZ uważa, że z finansowego punktu widzenia powinna angażować się militarnie w wojny na świecie. Jednak zabrania jej tego prawo. Zgodnie z konstytucją kraj ten nie może posiadać broni masowego rażenia.

Podróżnik Kolory Malezji Kuala Lumpur, 12:00 | TVP Historia

Malezja była bramą do skarbów Azji najpierw dla sułtanów Kalkuty, a potem Portugalczyków, Holendrów i Anglików. Obecnie uchodzi za jeden z najbardziej atrakcyjnych krajów na świecie. Inwestorów przyciągają kwitnąca gospodarka i korzystne warunki do jej rozwoju, niskie podatki i tolerancja dla przyjezdnych. Turystów wabią egzotyczne miasta, zabytki, kolorowy świat przygody i urokliwych wakacji. Symbolem tej mieszanki tradycji i nowoczesności jest stolica Malezji Kuala Lumpur, metropolia zbudowana z majestatem i rozmachem.

W stronę domu Luo Ye Gui Gen / Getting Home, komedia – Chiny/ Hongkong 2007, 14:40 | Ale Kino!

Pewnego wieczoru spotyka się dwóch przyjaciół, Zhao i Liu. Niespodziewanie Liu umiera. Przyjaciel pragnie wypełnić daną mu obietnicę i postanawia pochować go w jego rodzinnej, oddalonej o setki kilometrów wiosce. Jednak Zhao nie stać na zakup trumny i opłatę za transport ciała. Postanawia sam dowieźć przyjaciela na miejsce. Kupuje dwa bilety autobusowe i udaje, że jego towarzysz jest nieprzytomny, ponieważ jest pijany. Niestety, w trakcie podróży pojazd zostaje zatrzymany przez uzbrojonych bandytów.

Opowieść o Zen The Korean SEON Story Kwiaty nie mówią, 15:05 | Planete

Jak przekonują praktykujący, zen jest ścieżką do poznania własnej natury i sposobem powrotu do właściwego stanu ducha. Serial przybliża koreańską tradycję buddyjską. Pozwala zrozumieć jej nauki, ceremonię i związaną z nią sztukę, opanowywać i rozumieć emocje. Wskazuje, gdzie szukać fundamentalnych odpowiedzi dotyczących życia, śmierci i życia po śmierci. Twórcy dostają unikalną możliwość podejrzenia mnichów zen, którzy z jednakowym natchnieniem oddają się poszukiwaniu oświecenia, jak i rytuałowi parzenia herbaty.

CJ7 CJ7, komedia – Hongkong 2008, 15:15 | HBO

Ti jest ubogim robotnikiem, który ciężko pracuje, aby jego syn Dicky mógł uczyć się w elitarnej prywatnej szkole. Mężczyzna robi wszystko, aby zapewnić chłopcu to, czego sam nie miał w dzieciństwie. Dicky nie czuje się jednak w szkole dobrze, ponieważ jego rodziny nie stać na modne ubrania i wymyślne gadżety. Pewnego dnia ojciec znajduje tajemniczą zabawkę psa-robota o imieniu CJ7, i zanosi ją synowi. Okazuje się, że zabawka posiada niezwykłe zdolności. Chcąc zaimponować kolegom, chłopiec postanawia zabrać ją do szkoły.

Pożegnania Okuribito / Departures, obyczajowy – Japonia 2008, 16:10 | CANAL+

Uzdolniony wiolonczelista Daigo Kobayashi po rozwiązaniu orkiestry pozostaje bez pracy. Postanawia sprzedać wiolonczelę i wraz z żoną Miką opuścić Tokio. Po przeprowadzce do rodzinnego miasteczka Daigo rozgląda się za nowym zajęciem. Udaje się na rozmowę kwalifikacyjną do agencji turystycznej. Na miejscu okazuje się, że chodzi o posadę w zakładzie pogrzebowym. Kobayashi przyjmuję ofertę. Od tego momentu jest tzw. nokanshi osobą składającą zwłoki do trumny. Obcując ze śmiercią, były muzyk na nowo odkrywa piękno życia.

W poszukiwaniu smaków Taste Takes Off Wietnam, 16:30 | Travel Channel

Podczas podróży po Wietnamie Peta odwiedzi Hanoi miasto jezior, zacienionych alei, gwarnych i pełnych życia starych dzielnic oraz Hoi An, jedno z najpiękniejszych starych rybackich miasteczek w kraju. Wietnam to kraj urodzajny, w którym zmieszały się tradycje francuskie i chińskie. Dania miejscowej kuchni są świeże i zielone, a narodową potrawą jest zupa Pho rodzaj rosołu wołowego z makaronem i dodatkami. Przewodniczka spróbuje potraw sprzedawanych na ulicy i odwiedzi miejscowe bazary.

Notatnik z podróży Travel Notebook Indie z Carlą Tallop, 19:00 | Travel Channel

Indyjskie niespodzianki są tak wielkie, jak sam kraj. Indie wciąż pozostają krajem o niedocenionej i nieodkrytej potędze. Mają 23 oficjalne języki, 8 różnych religii, miliard sto milionów obywateli oraz siedem tysięcy kilometrów wybrzeża. Ten festiwal wrzawy, kolorów i twarzy nigdy nie pozwoli być w stosunku do siebie obojętny. Carla Talopp, francuska reporterka, będzie przewodnikiem w podróży od legendarnego Taj Mahal po pełen wspaniałych krajobrazów Rajasthan i nazywany maximum city Mumbai

Krwawy ring Born To Defence/ Zhong hua ying xiong, Hongkong/ Chiny 1986, 23:00 | FilmBox Extra

Chiński żołnierz wraca z wojny do domu. Na miejscu okazuje się jednak, że nic nie jest tak jak przed wojną. W mieście stacjonują Amerykanie i to oni decydują o wszystkim. W wyniku nieoczekiwanego zbiegu okoliczności chiński weteran zostaje zaangażowany do walk na ringu z amerykańskimi marynarzami

Piątek  03.09.2010

W poszukiwaniu smaków Taste Takes Off Wietnam, 12:00 | Travel Channel

Podczas podróży po Wietnamie Peta odwiedzi Hanoi miasto jezior, zacienionych alei, gwarnych i pełnych życia starych dzielnic oraz Hoi An, jedno z najpiękniejszych starych rybackich miasteczek w kraju. Wietnam to kraj urodzajny, w którym zmieszały się tradycje francuskie i chińskie. Dania miejscowej kuchni są świeże i zielone, a narodową potrawą jest zupa Pho rodzaj rosołu wołowego z makaronem i dodatkami. Przewodniczka spróbuje potraw sprzedawanych na ulicy i odwiedzi miejscowe bazary.

Esencja podróży Essential Południowa Korea, 14:30 | Travel Channel

Danny Robins odwiedzi Królestwo Pustelników, odkrywając przy okazji bogatą i pełną tajemnic przeszłość jego stolic Seulu i Gyeonju. Podczas podróży widzowie odwiedzą granicę z Koreą Północną, na której stacjonuje naprzeciwko siebie prawie milion żołnierzy, a także polecą na południe na wyspę Jeju, będącą wyjątkowo popularnym miejscem na spędzanie miodowych miesięcy.

Opowieść o Zen The Korean SEON Story Kwiaty nie mówią, 15:05 | Planete

Jak przekonują praktykujący, zen jest ścieżką do poznania własnej natury i sposobem powrotu do właściwego stanu ducha. Serial przybliża koreańską tradycję buddyjską. Pozwala zrozumieć jej nauki, ceremonię i związaną z nią sztukę, opanowywać i rozumieć emocje. Wskazuje, gdzie szukać fundamentalnych odpowiedzi dotyczących życia, śmierci i życia po śmierci. Twórcy dostają unikalną możliwość podejrzenia mnichów zen, którzy z jednakowym natchnieniem oddają się poszukiwaniu oświecenia, jak i rytuałowi parzenia herbaty.

Nieustraszony Fearless / Huo Yuan Jia / Jet Li’s Fearless, sensacyjne – Chiny/ Hongkong/ USA 2006, 20:05 | FilmBox Extra

Chiny, początek XX wieku. Yuanjia jest członkiem rodziny Huo, której głową jest sławny mistrz sztuk walki. Wbrew woli ojca młody Yuanjia chce zostać wojownikiem. Ponieważ nie wolno mu przychodzić na lekcje, które prowadzi ojciec, podpatruje walki innych i próbuje jak najwięcej się z nich nauczyć. Po śmierci ojca przejmuje prowadzenie szkoły wu-shu. Jego marzeniem jest zostać największym wojownikiem okręgu. Walczy z kolejnymi przeciwnikami i powoli zyskuje tytuł niepokonanego. Jedna z walk kończy się jednak tragedią.

Krwawy ring Born To Defence/ Zhong hua ying xiong, Hongkong/ Chiny 1986, 21:00 | FilmBox

Chiński żołnierz wraca z wojny do domu. Na miejscu okazuje się jednak, że nic nie jest tak jak przed wojną. W mieście stacjonują Amerykanie i to oni decydują o wszystkim. W wyniku nieoczekiwanego zbiegu okoliczności chiński weteran zostaje zaangażowany do walk na ringu z amerykańskimi marynarzam

Rytualne zdobienie ciała Tattoo Hunter Indie, 21:30 | Discovery World

Zdobienie ludzkiego ciała w wielu kulturach ma charakter rytualny, często związany z wierzeniami religijnymi. Antropolog Lars Krutak wnikliwie analizuje zwyczaje wojowników, kanibali i łowców głów. Przedstawia bogate dziedzictwo kulturowe kryjące się w prastarej sztuce tatuażu.

Kult zła Yi tian tu long ji zhi mo jiao jiao zhu / The Evil Cult, sensacyjne – Hongkong 1993, 22:35 | FilmBox

W czasach dynastii Yuen konkurujące ze sobą klany rywalizowały o złote miecze, będące kluczem do objęcia władzy nad szkołami walk. Bohaterem filmu jest Chang Mo Kei (Jet Li), syn mistrza Wu Tang, który chce pomścić śmierć ojca. Problem w tym, że pewien „defekt” uniemożliwia mu nauczenie się kung-fu.

Sobota  04.09.2010

Kuchnie Azji Culinary Asia Japonia, 08:00 | Travel Channel

W Japonii postęp dokonuje się z prędkością błyskawicy. Kraj będący zawsze w czołówce rozwoju był i jest miejscem narodzin najbardziej nowatorskich i ekscentrycznych rozwiązań w historii ludzkości. Od wysokiej estetyki nowoczesnej architektury po współczesną kulturę ulicy, od komiksów manga po dania błyskawicznej kuchni, japońska pomysłowość zmieniła sposób życia i odżywiania się. Miejscowa kuchnia nie tylko zdefiniowana jest przez egzotyczne składniki, lecz dania charakteryzują uniwersalne zasady i wartości.

Dom Latających Sztyletów Shi mian mai fu / House of Flying Daggers, sensacyjne – Chiny/ Hongkong 2004, 14:20 | Ale Kino!

Chiny, 859 r. Nieudolny cesarz nie potrafi kierować targanym konfliktami państwem. Najliczniejszą grupę buntowników stanowi tzw. Dom Latających Sztyletów. Jej członkowie łupią możnowładców i wspierają biedotę. Akcje przeprowadzają w ukryciu. Cieszą się dużym poparciem Chińczyków i wielu chce zasilić ich szeregi. Rosnący prestiż rebeliantów drażni otoczenie cesarza. Choć jego ludziom udaje się pojmać przywódcę grupy, ta nadal działa pod kierownictwem nowego wodza. Do złapania tego ostatniego zostają wyznaczeni dwaj kapitanowie.

Trzy królestwa Chi bi / Red Cliff, Chiny 2009, 15:00 | CANAL+

Chiny, rok 208 n.e. Żądny władzy kanclerz Cao Cao otrzymuje od cesarza z dynastii Han zgodę na wyprawę wojenną. Jej celem ma być zniszczenie dwóch wrogich, skłóconych armii. Jednej z nich przewodzi Liu Bei, drugiej Sun Quan. Cao Cao zaczyna wojnę od napaści na Liu Beia, zmuszając go do odwrotu. Po porażce strateg wodza, Zhuge Liang, sugeruje, by zwrócić się do trzeciego ze skłóconych królestw z propozycją sojuszu. Kontaktuje się z wojownikiem Sun Quana, Zhou Yu. Dwie, niegdyś wrogie armie łączą siły.

Esencja podróży Essential Południowa Korea, 18:00 | Travel Channel

Danny Robins odwiedzi Królestwo Pustelników, odkrywając przy okazji bogatą i pełną tajemnic przeszłość jego stolic Seulu i Gyeonju. Podczas podróży widzowie odwiedzą granicę z Koreą Północną, na której stacjonuje naprzeciwko siebie prawie milion żołnierzy, a także polecą na południe na wyspę Jeju, będącą wyjątkowo popularnym miejscem na spędzanie miodowych miesięcy.

Kowboj z Szanghaju Shanghai Noon, USA/ Hongkong 2000, 20:00 | Polsat

W 1881 r. w Zakazanym Mieście w Chinach księżniczka Pei Pei próbuje uniknąć małżeństwa narzuconego przez ojca. Niestety, zdradzona przez nauczyciela angielskiego zostaje podstępem uprowadzona do Ameryki. Cesarz wysyła do USA trzech zaufanych gwardzistów, którzy mają przekazać porywaczowi skrzynię złota w zamian za uwolnienie księżniczki. Wysłannikom towarzyszą tłumacz oraz jego siostrzeniec Chon Wang dźwigający bagaże wujka. Jego umiejętności okażą się nieocenione, zwłaszcza że kłopoty zaczynają się już na początku wyprawy.

Kylie Kwong: Moje Chiny Kylie Kwong: My China Pekin, 23:20 | Kuchnia.TV

Kylie Kwong, Australijka chińskiego pochodzenia, wraca do kraju przodków, aby na nowo odkryć bogactwo kontrastów w Chinach. Podróż rozpoczyna w wiosce Toishan, z której pochodzi jej rodzina. Stamtąd wyrusza na kulinarną wycieczkę dookoła Chin. Po drodze odkrywa lokalne smaki i potrawy, przygotowuje dania z najlepszych, świeżych składników, gotuje wspólnie z rodowitymi Chińczykami. W oryginalnym woku, w oka mgnieniu, przyrządza znakomitości, których nie powstydziłyby się najlepsze chińskie restauracje.

Nieodebrane połączenie One Missed Call, horror – Japonia 2008, 00:20 | HBO 2

Przyjaciele amerykańskiej studentki, Beth Raymond, zaczynają ginąć w niewyjaśnionych okolicznościach. Wcześniej każde z nich odebrało zagadkową wiadomość głosową od samych siebie. Nagrania pochodziły z przyszłości i sugerowały, że właściciele telefonów zostaną zamordowani trzy dni później. Pewnego dnia taką wiadomość otrzymuje również Beth. Dziewczyna ma niewiele czasu, aby zmienić los i powstrzymać mordercę. W odkryciu tożsamości zabójcy pomaga jej detektyw Jack Andrews, którego siostra zginęła w podobnych okolicznościach.

Niedziela  05.09.2010

Tokijska sonata Tokyo Sonata, obyczajowy – Japonia 2008, 13:10 | Cinemax 2

Biznesmen Ryuhei Sasaki jest głową typowej tokijskiej rodziny. Jego żona Megumi poświęciła się wychowaniu dwóch nastoletnich synów, Takashiego i Kenjiego. Wszyscy na pozór wydają się być szczęśliwi, jednak okazuje się, że każdy z członków rodziny skrywa jakąś tajemnicę. Ryuhei został zwolniony z pracy i boi się powiedzieć o tym w domu. Megumi odkrywa prawdę, jednak obawia się rozmowy z mężem. Studiujący Takashi coraz rzadziej odwiedza rodziców, a pragnący zostać wirtuozem fortepianu Kenji wydaje wszystkie pieniądze na lekcje muzyki.

Cuda stworzone przez człowieka China’s Man Made Marvels Chiny: Nowe oblicze Pekinu, 15:00 | Discovery Science

Kylie Kwong: Moje Chiny Kylie Kwong: My China Pekin, 16:05 | Kuchnia.TV

Kylie Kwong, Australijka chińskiego pochodzenia, wraca do kraju przodków, aby na nowo odkryć bogactwo kontrastów w Chinach. Podróż rozpoczyna w wiosce Toishan, z której pochodzi jej rodzina. Stamtąd wyrusza na kulinarną wycieczkę dookoła Chin. Po drodze odkrywa lokalne smaki i potrawy, przygotowuje dania z najlepszych, świeżych składników, gotuje wspólnie z rodowitymi Chińczykami. W oryginalnym woku, w oka mgnieniu, przyrządza znakomitości, których nie powstydziłyby się najlepsze chińskie restauracje.

Notatnik z podróży Travel Notebook Indie z Carlą Tallop, 21:00 | Travel Channel

Indyjskie niespodzianki są tak wielkie, jak sam kraj. Indie wciąż pozostają krajem o niedocenionej i nieodkrytej potędze. Mają 23 oficjalne języki, 8 różnych religii, miliard sto milionów obywateli oraz siedem tysięcy kilometrów wybrzeża. Ten festiwal wrzawy, kolorów i twarzy nigdy nie pozwoli być w stosunku do siebie obojętny. Carla Talopp, francuska reporterka, będzie przewodnikiem w podróży od legendarnego Taj Mahal po pełen wspaniałych krajobrazów Rajasthan i nazywany maximum city Mumbai.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Azja w TV 30.08 – 05.09.2010 Reviewed by on 29 sierpnia 2010 .

Monika Wawrzynowska w swojej rubryce Azja w TV prezentuje przegląd najciekawszych programów, filmów fabularnych i dokumentalnych dotyczących Azji, które będzie można obejrzeć w najbliższym tygodniu na polskojęzycznych kanałach telewizyjnych. Serdecznie zapraszamy: Poniedziałek  30.08.2010 Kuchnie świata Planet Food Malezja, 09:00 | Travel Channel Merrilees Parker wybierze się na niezwykły rajd dookoła Malezji kraju, którego wielokulturowość świetnie

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź