Inne-news,Wydarzenia i zapowiedzi

Azja w TV, 28.12.2009- 03.01.2010

Azja TVMonika Wawrzynowska w swojej rubryce Azja w TV po raz ostatni w 2009 roku prezentuje przegląd najciekawszych programów, filmów fabularnych i dokumentalnych dotyczących Azji, które będzie można obejrzeć w najbliższym tygodniu na polskojęzycznych kanałach telewizyjnych.  Serdecznie zapraszamy:

28.12.2009 Poniedziałek

W poszukiwaniu smaków (Taste Takes Off) Północna Tajlandia, 13:00 Travel Channel

Kolejną kulinarną  przygodę widzowie rozpoczną od odwiedzenia Chiangmai głównego miasta północnej Tajlandii oraz poznania otaczającego je górskiego regionu graniczącego od północy z Birmą. Autorzy opowiedzą, jak tajska kuchnia wzbogaciła się o wiele potraw zapożyczonych z sąsiednich krajów, a także w jaki sposób pikantne papryczki chili stały się jej znakiem rozpoznawczym. W Kao Hom, szkole dla kucharzy, widzowie będą uczyć się o papryce i sztuce równoważenia smaków pikantnego, łagodnego, słodkiego i słonego

Prawdziwy Shaolin (The Real Shaolin), 18:05 Planete

Stare chińskie przysłowie mówi, że wszystkie sztuki walki wywodzą się z Shaolin. Trudno jednak nazwać kung-fu elitarnym sposobem doskonalenia ciała i ducha. To nakręcany przez pop-kulturę przemysł. W chińskich szkołach uczą się obecnie setki adeptów sztuk walki. Większość trafia tam po obejrzeniu filmów i marzy o tym, by stać się kolejnym Bruce’em Lee. Część z nich to Europejczycy i Amerykanie, którzy o kulturze Chin niczego nie wiedzą. Dokument przedstawia czterech chętnych do osiągnięcia mistrzostwa w mniej lub bardziej tradycyjnym kung-fu.

Indyjska uczta (Feast India), 20:00 Travel Channel

Chaos i nieustający gwar tego wielkiego handlowego miasta kusi i uwodzi. To miasto, w którym słynni Dabbawallahs wykonują codzienny rytuał dostarczania tysięcy robionych domowym sposobem posiłków do biur. Skala tego zjawiska jest tak wielka, że odnotowane jest ono nawet w Księdze rekordów Guinnessa. Zostanie pokazane święto przekąsek, które odbędzie się podczas nocnego karnawału na piaskach plaży w Juhu.

Cuda stworzone przez człowieka (Man Made Marvels China) Lotnisko w Pekinie, 23:00 Discovery Science

W Pekinie powstaje największe lotnisko na świecie.

29.12.2009 Wtorek

Kuchnie świata (Planet Food) Malezja, 10:00 Travel Channel

Merrilees Parker wybierze się na niezwykły rajd dookoła Malezji kraju, którego wielokulturowość świetnie odbija się w bogactwie sztuki kulinarnej. Przewodniczka będzie polować w dżungli używając dmuchawek, czyli rurek bambusowych, z których wydmuchuje się małe strzałki. Spróbuje także przygotować niektóre z miejscowych dań, m.in. potrawkę z makreli i zupę Laksa.

Cuda stworzone przez człowieka (Man Made Marvels China) Stadion „Ptasie gniazdo” 23:00 Discovery Science

Narodowy Stadion Olimpijski w Pekinie to konstrukcja stworzona ze stalowych prętów, łącząca architektoniczne style Wschodu i Zachodu. Program pokaże historię  budowy tego obiektu.

Indyjska uczta (Feast India), 14:30, 01:00 Travel Channel

Chaos i nieustający gwar tego wielkiego handlowego miasta kusi i uwodzi. To miasto, w którym słynni Dabbawallahs wykonują codzienny rytuał dostarczania tysięcy robionych domowym sposobem posiłków do biur. Skala tego zjawiska jest tak wielka, że odnotowane jest ono nawet w Księdze rekordów Guinnessa. Zostanie pokazane święto przekąsek, które odbędzie się podczas nocnego karnawału na piaskach plaży w Juhu.

Obieżyświat (Globe Trekker) przewodnik po Tokio, 03:00 Travel Channel

W najnowszej serii programów prezentujących życie wielkich metropolii Ian Wright uda się na Daleki Wschód, do Tokio. Czas pobytu w japońskiej stolicy wypełni mu gra w bejsbol na stadionie Tokyo Dome, pływanie łodzią po rzece Sumida i nauka aikido. Odwiedzi również jeden z wielu dziwacznych tokijskich pubów, gdzie, siedząc w celi i popijając drinki, zostanie zakuty w kajdanki.

Zagadka zbrodni (Memories of Murder / Salinui Chueok) 03:45 Ale Kino!, Korea Południowa 2003 kryminał

Młoda kobieta zostaje brutalnie zgwałcona i zamordowana. Grupa do zadań specjalnych wraz z detektywem z Seulu oraz lokalnym oficerem policji usiłują wytropić  mordercę. W trakcie śledztwa detektywi ustalają profil ofiar. Są to kobiety, które noszą czerwone ubrania. Dodatkowo odkrywają, że zbrodnie dokonywane są tylko w deszczowe noce. Detektywi postanawiają zastawić pułapkę na seryjnego zabójcę. Jednak następnego dnia dochodzi do kolejnej makabrycznej zbrodni.

30.12.2009 Środa

W poszukiwaniu smaków (Taste Takes Off) Wietnam, 13:00 Travel Channel

Podczas podróży po Wietnamie Peta odwiedzi Hanoi miasto jezior, zacienionych alei, gwarnych i pełnych życia starych dzielnic oraz Hoi An, jedno z najpiękniejszych starych rybackich miasteczek w kraju. Wietnam to kraj urodzajny, w którym zmieszały się tradycje francuskie i chińskie. Dania miejscowej kuchni są  świeże i zielone, a narodową potrawą jest zupa Pho rodzaj rosołu wołowego z makaronem i dodatkami. Przewodniczka spróbuje potraw sprzedawanych na ulicy i odwiedzi miejscowe bazary.

Wiosna, lato, jesień, zima… i wiosna (Bom yeoreum gaeul gaeul geurigo bom / Spring, Summer, Autumn, Winter… and Spring), 13:10 Ale Kino! Korea Południowa/ Niemcy 2003, obyczajowy

W małej świątyni mieszkają  dwaj buddyjscy mnisi. Stary opiekuje się młodym adeptem. Obaj bardzo się różnią: ten pierwszy reprezentuje spokój, mądrość i cierpliwość, a drugi dopiero uczy się sztuki życia i wciąż targają nim rozmaite namiętności. Zimą dziecko staje się  chłopcem, latem wyrasta na młodego człowieka, by jesienią osiągnąć dojrzałość. W miarę upływu kolejnych pór roku młody mnich rozwija się duchowo, choć nie zawsze utożsamia się  z zasadami wpajanymi mu przez starszego zakonnika.

Nankin (Nanking), 22:40 Planete

Dokument o masakrze ludności chińskiej na przełomie lat 1937 i 1938 w ówczesnej stolicy Chin, mieście Nankin. Zbrodni ludobójstwa, w wyniku której poniosło  śmierć ok. 300 tysięcy ludzi, dokonała Japońska Armia Cesarska. Liczba ofiar byłaby znacznie większa, gdyby nie garstka ludzi, którzy podjęli heroiczną decyzję o utworzeniu strefy bezpieczeństwa, w której znalazło schronienie ponad 200 tys. cywilów. W filmie wystąpią  świadkowie tamtych wydarzeń Chińczycy, którzy przetrwali rzeź  i żołnierze japońscy.

31.12.2009 Czwartek

Zimowe uroki Japonii (Winter Nagic in the Land of the Rusing Sun) 06:45 TVP 2

Film przedstawia zimowe raje Japonii. Rezerwat Jigokudani na wyspie Honsiu słynie z dzikich makaków japońskich, odwiedzających dolinę od listopada do marca. Małpy zaczęły schodzić z urwisk i lasów w celu zażywania kąpieli w gorących źródłach. Wyspa Hokkaido to park narodowy. Shiretoko jest z kolei zimowym rajem dla bielików olbrzymich. Można je spotkać nawet w porcie Rausu. 100 kilometrów od portu rozciąga się Zatoka Nemuro, gdzie okres zimowy spędza około 5 tys. łabędzi krzykliwych. W Parku Narodowym Kushiro ma siedlisko żuraw mandżurski.

Rudy Maxa i jego świat (Rudy Maxa’s World) Bagkok Tajlandia, 07:30 Travel Channel

Ulice Bangkoku wypełnione są autorikszami, motocyklowymi taksówkami, samochodami i dwunastoma milionami mieszkańców. Rudy Maxa pokaże zaciszne uliczki i kanały wodne miasta, a także zabierze widzów na jego legendarne bazary. Życie miasta spotyka się z sympatią odwiedzających go turystów, którzy przez to znajdują czas, by odkrywać to, co w Bangkoku jest wyjątkowe szmaragdowy Budda, bazary pełne ryb i kwiatów, kolorowe świątynie, trwające dzień i noc uroczystości z okazji 80. rocznicy urodzin króla, czy też rejs łódką po rzece Chao Phraya.

Obieżyświat (Globe Trekker) przewodnik po Tokio, 11:00 Travel Channel

W najnowszej serii programów prezentujących życie wielkich metropolii Ian Wright uda się na Daleki Wschód, do Tokio. Czas pobytu w japońskiej stolicy wypełni mu gra w bejsbol na stadionie Tokyo Dome, pływanie łodzią po rzece Sumida i nauka aikido. Odwiedzi również jeden z wielu dziwacznych tokijskich pubów, gdzie, siedząc w celi i popijając drinki, zostanie zakuty w kajdanki.

Superkonstrukcje (Super Structures) Kansai lotnisko na morzu, 18:00 Discovery World

Japoński międzynarodowy port lotniczy Kansai, zbudowany na sztucznej wyspie w zatoce Osaki, zapada się w kierunku dna morskiego o około 70 cm rocznie. Mimo ostrzeżeń  inżynierów, że lotnisko w końcu zatonie, japońskie władze planują  budowę kolejnego portu także na zabranym morzu terenie, lecz tym razem na głębszych wodach Morza Japońskiego.

Wściekła pięść (Fist of Fury) 21:45 TV 4 Hongkong 1972, sensacyjny

Akcja toczy się w latach 30., w kontrolowanym przez Japończyków Szanghaju. Chen, adept kung-fu, po długiej nieobecności przybywa do miasta odwiedzić szkołę, w której doskonalił się w sztukach walki. Ku swej rozpaczy dowiaduje się, że szkoła została rozwiązana, zaś prowadzący ją sędziwy mistrz zamordowany. Nietrudno odkryć, że za zbrodnią stoją Japończycy. Prawo jest jednak bezsilne; wszyscy boją się potężnych cudzoziemców. Wszyscy z wyjątkiem Chena, który nie spocznie, dopóki nie zemści się na mordercach.

Wschód i Zachód (East and West), 22:25 Planete

Przyjęto uważać, że procesy myślowe u ludzi przebiegają w taki sam sposób, niezależnie od języka, jakim się posługują i kultury, do której należą. Okazuje się, iż tło kulturowe odgrywa niepoślednią rolę  w kształtowaniu ludzkiej umysłowości. Od dawna badacze zastanawiali się, co w większym stopniu wpływa na ludzkie zachowanie: genetyka czy procesy socjalizacyjne. Specjalistyczne badania przyznają  rację zwolennikom teorii o dominacji kulturowych determinantów. Według naukowców ludzie Zachodu i ludzie Wschodu myślą na zupełnie różne sposoby.

1.1.2010 Piątek

Obieżyświat (Globe Trekker) Miasta Azji, 06:00 Travel Channel

Program, w którym autorzy przedstawią życie niektórych azjatyckich miast. Holly Morris widzowie spotkają w Kalkucie stolicy Bengalu Zachodniego i zobaczą, jak radzi sobie z ulicznym zgiełkiem. Danielle Baker uda się do Szanghaju, gdzie odwiedzi buddyjską świątynię, będzie podziwiać chińskich akrobatów oraz poznawać tai chi. Natomiast Estelle Bingham odkryje Bangkok. Spróbuje umiejętności w kick boxingu, przespaceruje się po bazarze Pat Pong i zwiedzi wspaniały Grand Palace.

Za kulisami (Inside Airshow Show Down) Pokazy lotnicze w Azji, 13:00 National Geographic

W 2007 r. największe w Azji pokazy lotnicze Asian Aerospace zostały przeniesione z Singapuru do Hongkongu

2.1.2010 Sobota

Esencja podróży (Essential) Seul, 10:00 Travel Channel

W stolicy Południowej Korei, jednym z najbardziej oryginalnych miejsc światowej turystyki, widzowie zobaczą Danngo Robinsa, który pozwalał będzie rybkom szczypać swoje stopy, skusi się na łagodzące masaże, a także spróbuje swoich umiejętności w karaoke.

Esencja podróży (Essential) Południowa Korea, 10:30 Travel Channel

Danny Robins odwiedzi Królestwo Pustelników, odkrywając przy okazji bogatą i pełną tajemnic przeszłość jego stolic Seulu i Gyeonju. Podczas podróży widzowie odwiedzą granicę z Koreą Północną, na której stacjonuje naprzeciwko siebie prawie milion żołnierzy, a także polecą na południe na wyspę Jeju, będącą wyjątkowo popularnym miejscem na spędzanie miodowych miesięcy

Cuda stworzone przez człowieka (Man Made Marvels Asia) Tunel Hsuehshan na Tajwanie, 18:00 Discovery Science

Trzynastokilometrowy tunel Hsuehshan na Tajwanie połączy metropolię z przedmieściami. Podczas budowy wykorzystywane są nowatorskie technologie i supernowoczesne maszyny, które muszą pokonać twarde skały, uskoki tektoniczne i miliardy litrów wody gruntowej pod wysokim ciśnieniem. Ogromny trud projektantów i wykonawców zaprocentuje w przyszłości, gdyż zbudowana z betonu i stali konstrukcja jest gwarancją rozwoju wyspy.

Jackie Chan i utracona rodzina (Traces of a Dragon), 20:45 Planete

Jackie Chan, mistrz kung-fu, niezrównany kaskader i akrobata, cieszy się popularnością na całym świecie. Pochodzący z Hongkongu aktor stworzył własny styl, wprowadzając do kina wschodnich sztuk walki elementy komedii. Biografia Chana jest powszechnie znana. Sam gwiazdor nie wiedział jednak niemal niczego na temat losów rodziny sprzed emigracji z kontynentalnych Chin. Historia ta okazała się na tyle niezwykła, że Chan zaprosił znajomą dokumentalistkę, aby nakręciła na ten temat film.

Rzeki i życie (Rivers And Life) Jangcy, 22:00 National Geographic

Opowieść o najdłuższej rzece Chin oraz ludach zamieszkałych na jej brzegach. Źródło Jangcy położone jest wysoko w Tybecie, w masywie gór Tangura. Droga wiodąca do krainy zamieszkałej przez Tybetańczyków, Kazachów i Mongołów jest długa, żmudna i wiedzie przez pustynne wyżyny

3.1.2009 Niedziela

Chińskie swaty (Match-making Parents) 06:15 TVP 2

Politykę późnego zakładania rodzin i posiadania jednego dziecka rozpoczęto w Chinach w 1979 r. Pierwszy rocznik przymusowych jedynaków skończy teraz 30 lat. Wielu z nich nie stanęło na ślubnym kobiercu. Wybierają wygodną  egzystencję pod dachem rodziców. Wychowani przez nadopiekuńcze rodziny, są od nich zależni nawet wtedy, gdy stają się  dorośli. Zdesperowani rodzice zamieniają się więc w swatów. Kilkadziesiąt procent chińskich jedynaków pozwala rodzicom podejmować  za nich decyzje w kwestii wyboru małżonka.

Inżynieria ekstremalna (Extreme Engineering) budowa lotniska w Hongkongu, 14:00 Discovery World

Aby wybudować port lotniczy Chek Lap Kok (CLK) w Hongkongu, dwie mniejsze wyspy połączono w jedną. Na uzyskanej w ten sposób powierzchni znajduje się teraz około 90 bramek, dwa pasy startowe oraz główny terminal o długości 1, 2 km. Wyspa musiała zostać połączona z centrum Hongkongu, odległym o ponad 35 km. Konieczne było zaprojektowanie 35 km nowych tuneli podwodnych, jednych z największych i najdłuższych na świecie mostów, autostrad oraz całkowicie nowej linii kolei szybkobieżnej. Cały projekt kosztował 22 miliardy dolarów.

Wściekła pięść  (Fist of Fury) 00:20 TV 4 Hongkong 1972, sensacyjny

Akcja toczy się w latach 30., w kontrolowanym przez Japończyków Szanghaju. Chen, adept kung-fu, po długiej nieobecności przybywa do miasta odwiedzić szkołę, w której doskonalił się w sztukach walki. Ku swej rozpaczy dowiaduje się, że szkoła została rozwiązana, zaś prowadzący ją sędziwy mistrz zamordowany. Nietrudno odkryć, że za zbrodnią stoją Japończycy. Prawo jest jednak bezsilne; wszyscy boją się potężnych cudzoziemców. Wszyscy z wyjątkiem Chena, który nie spocznie, dopóki nie zemści się na mordercach.

Na przekór przeciwnościom (The Last Survivor) Nocek Hodgsona, 03:25 Planete

Seria ukazuje zagrożone gatunki koreańskiej fauny w ich naturalnym środowisku. Jest wśród nich nietoperz nocek Hodgsona, tajemniczy latający ssak. Rozmiary jego populacji szacuje się obecnie na około 200 sztuk. Równie dramatycznie przedstawia się sytuacja jelonka błotnego, zwierzęcia będącego niegdyś symbolem zwierzęcego świata Korei. W obu odcinkach widz ma szansę nie tylko obejrzeć zdjęcia dzikiej przyrody, ale także poznać jej tajemnice oraz kulisy działań naukowców, mających na celu ocalenie jej przed zagładą. 

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Azja w TV, 28.12.2009- 03.01.2010 Reviewed by on 29 grudnia 2009 .

Monika Wawrzynowska w swojej rubryce Azja w TV po raz ostatni w 2009 roku prezentuje przegląd najciekawszych programów, filmów fabularnych i dokumentalnych dotyczących Azji, które będzie można obejrzeć w najbliższym tygodniu na polskojęzycznych kanałach telewizyjnych.  Serdecznie zapraszamy: 28.12.2009 Poniedziałek W poszukiwaniu smaków (Taste Takes Off) Północna Tajlandia, 13:00 Travel Channel Kolejną kulinarną  przygodę widzowie rozpoczną od odwiedzenia Chiangmai głównego miasta

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

KOMENTARZE: 1

 • Swietne, mozna się czegoś nauczyć :-)

Pozostaw odpowiedź