Inne-news,Wydarzenia i zapowiedzi

Azja w TV 26.04-02.05.2010

taekwondoMonika Wawrzynowska w swojej rubryce Azja w TV prezentuje przegląd najciekawszych programów, filmów fabularnych i dokumentalnych dotyczących Azji, które będzie można obejrzeć w najbliższym tygodniu na polskojęzycznych kanałach telewizyjnych. Serdecznie zapraszamy:

Poniedziałek  26.04.2010

Wyobcowani cudzoziemcy w Tokio They call us aliens foreigners in Tokyo, 08:50 | Planete

Do 1853 roku Japonia pozostawała w zupełnej izolacji od świata zachodniego. I chociaż od kilkudziesięciu lat dawny kraj ulega dynamicznej westernizacji, cudzoziemcom nadal trudno jest odnaleźć się w egzotycznej rzeczywistości. Niemiecki reżyser postanowił przyjrzeć się życiu przybyszów do Tokio. Śledząc ich wysiłki w dopasowywaniu się do zupełnie obcego stylu życia, nakręcił intrygujący dokument o zderzeniu kultur. Wszystko zaś w scenerii pełnego życia i ogromnego miasta.

Indyjska uczta Feast India Mumbai, 13:00 | Travel Channel

Chaos i nieustający gwar tego wielkiego handlowego miasta kusi i uwodzi. To miasto, w którym słynni Dabbawallahs wykonują codzienny rytuał dostarczania tysięcy robionych domowym sposobem posiłków do biur. Skala tego zjawiska jest tak wielka, że odnotowane jest ono nawet w Księdze rekordów Guinnessa. Zostanie pokazane święto przekąsek, które odbędzie się podczas nocnego karnawału na piaskach plaży w Juhu.

Czyngis-chan Na podbój świata Aoki Ôkami: chi hate umi tsukiru made / The Blue Wolf: To the Ends of the Earth and Sea, biografia – Japonia 2007, 16:15 | CANAL+ Film

XII-wieczna Mongolia składa się z toczących boje plemion. Syn przywódcy jednego z nich, młody Temudżyn, jest traktowany w specjalny sposób, ponieważ członkowie klanu widzą w nim odrodzonego totemicznego Błękitnego Wilka, wysłannika bogów. Chłopak snuje marzenia o położeniu kresu bratobójczym walkom oraz o Mongolii jako silnym, zjednoczonym państwie. Z czasem Temudżyn zaczyna realizować młodzieńcze fantazje, ale zdobycie pozycji wodza wszystkich Mongołów i tytułu Czyngis-chana jest okupione utratą przyjaźni, zdradą i rodzinną hańbą.

Sekret chińskiej zupy miłosnej The Secret of Chinese Love Soup, 17:25 | CANAL+

Od trzech tysięcy lat Chińczycy wierzą w lecznicze właściwości pożywienia. Są przekonani, że umiejętne wykorzystanie właściwych składników w kuchni ma dobroczynny wpływ na całe ciało. Podążając tropem niezwykłych kulinariów, Angel, menedżerka szanghajskiej restauracji, ma zamiar przyrządzić zupę pobudzającą pożądanie i wzmagającą sprawność miłosną. Poszukiwania składników prowadzą ją na targowiska oraz do aptek i lekarzy. Towarzyszą jej filmowcy podpatrujący codzienne życie współczesnych Chin.

Szok kulturowy Culture Shock Hongkong, 21:00 | Travel Channel

Hongkong to miasto z pierwszym na świecie gmachem wartym ponad miliard dolarów oraz miejsce spotkania się Wschodu z Zachodem, w którym wszyscy prowadzą interesy, aby zarabiać pieniądze. To tam mieszanina najrozmaitszych kuchni oferuje ekscytujące nowe smaki i luksusowe limuzyny przetaczające się ulicami. Ciężko pracujący ludzie napędzają kapitalistyczną ekonomię azjatyckimi walorami. Widzowie dolączą do Nicka Cheadle i zobaczą, jak porusza się on z nurtem niekończących się biznesów tej finansowego centrum.

Gniewna Planeta Angry Planet Indonezja, 23:00 | Travel Channel

Wyspy Indonezji to miejsce, w którym można zobaczyć kilka nadzwyczaj ekstremalnych zjawisk natury. Gospodarz programu rozpocznie podróż od wyspy Komodo, gdzie żyją masywne, wyglądające trochę jak dinozaury smoki z Komodo największe występujące na Ziemi jaszczurki. Później obejrzy siarczanowe wyziewy na zboczach wulkanu Papandayam, a w rejonie Sidoarjo spotka się z wieśniakami, których wioska została zalana mułem błotnego wulkanu oraz upora się z ambitnym założeniem wymagającej nadzwyczajnego wysiłku wspinaczki na czynny wulkan Semeru.

Konfucjanizm Confucianism Człowieczeństwo podróż miłości, 00:30 | Planete

Filozoficzno-religijny system zwany konfucjanizmem narodził się w Chinach przed ponad 2 500 lat temu i wyznawany jest do dzisiaj. Na przestrzeni wieków rozwinął się i przyjął w wielu krajach Dalekiego Wschodu i wciąż wyznawany jest w Chinach, Korei, Wietnamie i Japonii. Przez lata jego zasady przenikały się wzajemnie z kulturą i tradycją wielu państw dalekowschodnich, poddając się różnym wpływom i modyfikacjom. Najważniejszym założeniem konfucjanizmu jest przekonanie, iż wszystko musi się dziać zgodnie z niebiańskim ładem.

Wtorek 27.04.2010

Indyjska uczta Feast India Jodphur kopalnia soli i wioska Bishnoi, 08:30 | Travel Channel

Gwarne bazary Jodphuru oślepiają jaskrawością ubrań targujących się na nich kobiet. Dla kontrastu zabudowane niebieskimi domami spokojne uliczki starej dzielnicy oferują kojący i przyjemny chłód. Poznając okolice miasta widzowie odwiedzą kopalnię soli Baap Rin, surową, pełną bieli przestrzeń na odludnej pustyni Tar oraz wioskę Bishnoi, w której odkryją siłę społeczności, dowiedzą się, jak ważne znaczenie ma woda i wezmą udział w tradycyjnej ceremonii palenia opium.

Legenda Nezha The Legend of Ne Zha, odc. 13, dziecięce – Chiny 2003, 10:00 | TVP 1

Nezha, chcąc ratować ludzi z Chentang, oddaje życie. Córka Smoka, przekonana już o jego niewinności, przybywa za późno. Shengongbao obwieszcza dobrą nowinę: Shiji dociera do króla Zhou. Córka Smoka dowodzi ojcu i całemu dworowi niewinności Nezha i winy Dziewięcioogoniastego Lisa. Nezha trafia do nieba do bogini Nvwa, która postanawia przywrócić go do życia.

Indyjska uczta Feast India Diwali święto lamp, 13:00 | Travel Channel

Diwali to indyjskie święto, podczas którego niezwykle uroczyście obchodzi się Nowy Rok. Ten trwający pięć dni festiwal kończy się wielkim hukiem. Fajerwerki rozjaśniają niebo przez całą długość i szerokość Indii. W tym czasie konsumuje się ogromne ilości słodyczy, zamyka się stare księgi i rozpoczyna nowy rok obrachunkowy, domy ozdabia festonami z kolorowymi świetlikami oraz rozdaje miliony prezentów.

Esencja podróży Essential Seul, 16:00 | Travel Channel

W stolicy Południowej Korei, jednym z najbardziej oryginalnych miejsc światowej turystyki, widzowie zobaczą Danngo Robinsa, który pozwalał będzie rybkom szczypać swoje stopy, skusi się na łagodzące masaże, a także spróbuje swoich umiejętności w karaoke.

Strefa śmierci Kill Zone Bitwa o Hue: Wietnam, 17:00, 01:30 | Discovery World

Bitwa o Hue w Wietnamie rozegrała się w 1968 roku. Wietnamskie wojska przewyższały liczebnie oddziały amerykańskiej piechoty morskiej. W mieście trwały walki o każdy budynek.

Szef kuchni za granicą Chef Abroad Tajskie smaki Tajlandia, 19:30 | Travel Channel

Szef kuchni Michael Smith powiedział, że tajska kuchnia jest jego najbardziej ulubioną kuchnią na świecie. Dodał jeszcze, iż poznał ją tylko i wyłącznie z książek kucharskich. Jego marzeniem jest zatem odwiedzenie Tajlandii, by samemu przekonać się, jak naprawdę przyrządza się niektóre potrawy w szczególności curry z makaronem.

Nieodebrane połączenie One Missed Call, horror – Japonia 2008, 20:10 | HBO

Przyjaciele amerykańskiej studentki, Beth Raymond, zaczynają ginąć w niewyjaśnionych okolicznościach. Wcześniej każde z nich odebrało zagadkową wiadomość głosową od samych siebie. Nagrania pochodziły z przyszłości i sugerowały, że właściciele telefonów zostaną zamordowani trzy dni później. Pewnego dnia taką wiadomość otrzymuje również Beth. Dziewczyna ma niewiele czasu, aby zmienić los i powstrzymać mordercę. W odkryciu tożsamości zabójcy pomaga jej detektyw Jack Andrews, którego siostra zginęła w podobnych okolicznościach.

Konfucjanizm Confucianism Prawość szybka, lecz wąska droga, 00:40 | Planete

Filozoficzno-religijny system zwany konfucjanizmem narodził się w Chinach przed ponad 2 500 lat temu i wyznawany jest do dzisiaj. Na przestrzeni wieków rozwinął się i przyjął w wielu krajach Dalekiego Wschodu i wciąż wyznawany jest w Chinach, Korei, Wietnamie i Japonii. Przez lata jego zasady przenikały się wzajemnie z kulturą i tradycją wielu państw dalekowschodnich, poddając się różnym wpływom i modyfikacjom. Najważniejszym założeniem konfucjanizmu jest przekonanie, iż wszystko musi się dziać zgodnie z niebiańskim ładem.

Zbłąkany pies Nora Inu, kryminał – Japonia 1949, 01:15 | TVP Kultura

Środa  28.04.2010

Indyjska uczta Feast India Stare Delhi, 08:30 | Travel Channel

Bijące serce miasta Delhi znajduje się w Starym Delhi. Imponująca architektura Mogołów dominuje ponad wąskimi uliczkami, na których przepyszne muzułmańskie jedzenie sprzedawane jest w atmosferze przyjaznego chaosu. Wyjątkowe przysmaki odnaleźć można w labiryncie straganów jednego z największych bazarów przypraw w Azji, miejsca kuszącego dla każdego szefa kuchni. Program pokaże kuchnie sikhijskie świątyń. w której przygotowuje się posiłki dla tysięcy pielgrzymów.

Krykietowa dyplomacja Leg Before Wicket, 08:40 | Planete

Gdy Brytyjczycy opuścili indyjski subkontynent w 1947 r., powstały dwa niepodległe państwa Indie i Pakistan. Minęło ponad 60 lat, a oba państwa nadal tkwią w klinczu konfliktu. Jak się jednak okazuje, rolę medium w tym zażartym sporze pełnić może narodowa dyscyplina sportowa obu krajów krykiet. Dokument opowiada o dwóch nacjach podzielonych zadawnionymi waśniami. W obu narodach nie brak jednak ludzi gotowych do budowania mostu porozumienia. Należą do nich zawodnicy Chicago Giants, drużyny złożonej z indyjskich i pakistańskich krykiecistów.

Latający smok Flying Dragon, Hongkong/ Chiny 2001, 09:40 | FilmBox Extra

Obieżyświat Globe Trekker Nieznane Indie, 15:00 | Travel Channel

Tym razem gospodarze programu będą poznawać Indie kraj, który powinien odwiedzić każdy szanujący się podróżnik. Na Megan McCormick ogromne wrażenie zrobi niezwykle pikantna miejscowa kuchnia, Holly Morris przyjrzy się panującym w tym kraju warunkom sanitarnym, Andrew Dado wypróbuje możliwości swojego ciała podczas ćwiczeń jogi, zaś Justine Shapiro zajmie się szukaniem drogi do duchowego oświecenia.

Mały Zizou Little Zizou, komedia – Indie 2008, 16:55 | HBO Comedy

Xerxes, zwany też Małym Zizou, uwielbia piłkę nożną i marzy, aby jego idol, Zinedine Zidane, odwiedził kiedyś Bombaj. Starszy brat Xerxesa, Ataxerxes, jest utalentowanym rysownikiem, a ich ojciec, Cyrus, samozwańczym obrońcą wiary. Chłopcy uwielbiają spędzać czas w domu przeciwnika ojca, liberalnego dziennikarza Bomana Pressvali, w córce którego kocha się Ataxerxes. W związku z opublikowanym przez Pressvalę artykułem, krytycznym wobec praktyk Cyrusa, konflikt między zwaśnionymi rodzinami nasila się, komplikując życie wszystkim wokół.

Strefa śmierci Kill Zone: Battle of Inchon Bitwa o Inchon: Korea, 17:00 | Discovery World

15 września 1950 r., podczas wojny koreańskiej, Incheon był miejscem desantu wojsk amerykańskich. X Korpus Ekspedycyjny liczył ok. 70 tys. żołnierzy, 300 jednostek pływających wspieranych przez samoloty. Celem desantu było opanowanie drogi Inchon Seul Wonju i odcięcie wojsk KRL-D na południu Korei. Opór stawiany przez nieliczne jednostki północnokoreańskie był na tyle heroiczny, iż korpus potrzebował aż tygodnia na pokonanie 35 km.

Obieżyświat Globe Trekker Hongkong i Tajwan, 18:00 | Travel Channel

Megan McCormick odkryje przed nami dwa chińskie małe smoki. Hongkong jest jednym z najdroższych miast świata. Megan w obawie o swój budżet zamieszka w Chungking Mansions, miejscu z najtańszymi noclegami w mieście. Wraz z nią poznamy półwysep Kowloon, popłyniemy linią promową Star Ferry oraz wjedziemy kolejką na Wzgórze Wiktorii, skąd rozciąga się przepiękna panorama na całe miasto. Natomiast na Tajwanie nasza przewodniczka odwiedzi stolicę kraju, Tajpej, w której to zobaczymy 101 Tower jeden z najwyższych wieżowców w Azji.

Kulinarne sekrety Zakazanego Miasta The Forbidden City’s Cooking Secrets, 23:20 | Kuchnia.TV

Pani Liu przygotowuje menu dla chińskich dygnitarzy i ich gości od ponad 40 lat. Jedzenie serwowane jest w rządowych pałacach Mao. W ostatnich latach pani Liu poznawała tajniki receptur kuchni cesarskiej, studiując dokumenty zebrane w archiwach Zakazanego Miasta. Wszystko po to, aby zaserwować gościom odrobinę tradycyjnych smaków. Na specjalne okazje pani Liu stara się przygotować dania rodem z dawnych czasów, dokładnie odtwarzając odziedziczone po przodkach przepisy.

Konfucjanizm Confucianism Obyczajność tajemnicza siła, 00:40 | Planete

Filozoficzno-religijny system zwany konfucjanizmem narodził się w Chinach przed ponad 2 500 lat temu i wyznawany jest do dzisiaj. Na przestrzeni wieków rozwinął się i przyjął w wielu krajach Dalekiego Wschodu i wciąż wyznawany jest w Chinach, Korei, Wietnamie i Japonii. Przez lata jego zasady przenikały się wzajemnie z kulturą i tradycją wielu państw dalekowschodnich, poddając się różnym wpływom i modyfikacjom. Najważniejszym założeniem konfucjanizmu jest przekonanie, iż wszystko musi się dziać zgodnie z niebiańskim ładem.

Czwartek 29.04.2010

Indyjska uczta Feast India Cochin rozlewiska, 08:30 | Travel Channel

Na wybrzeżu indyjskiego stanu Kerala, chińskich sieci rybackich używa się tak samo jak robiono to ponad 600 lat temu. W samym Cochin można odnaleźć przepyszne uliczne jedzenie. Biorące udział w wyścigach łodzie prezentują się dumnie pełnią wspaniałych kolorów. program pokaże rejs po okolicznych rozlewiskach, których brzegi porastają liczne palmy kokosowe oraz typowe indyjskie thali, zestaw potraw odkrywający smak życia wioski z południa kraju.

Legenda Nezha The Legend of Ne Zha, odc. 14, dziecięce – Chiny 2003, 09:55 | TVP 1

Nezha składa przed Panią Nvwa przysięgę, że będzie strzegł pokoju i kochał wszystkich ludzi. Dochowania przysięgi ma pilnować magiczna pagoda. Nezha odnajduje Córkę Smoka. Razem wyruszają na poszukiwanie Perły. Odnajdują Białą Lisicę, obecnie Daji, związaną z królem Zhou. Za nią trafiają do siedziby Shiji i razem z Mistrzem Thiyi, związanym z boginią Nvwa, opiekunem Nezha, odnajdują Perłę. Mają jednak trudności z opuszczeniem z nią kryjówki Shiji.

Siedem cudów Chin Seven Wonders of China Armia terakotowa, 11:50 | TVP 2

Ponad osiem tysięcy figur strzeże grobowca pierwszego cesarza Chin, Shi Huangdi. W 1974 r. chińscy rolnicy kopiący studnię pod Xi’an w prowincji Shanxi natrafili na armię terakotowych wojowników znajdujących się w trzech podziemnych komorach. Figury mają średnio 180 cm wysokości, ważą od stu do trzystu kilogramów, każda jest inna. Sześć lat po tym odkryciu, kilometr dalej od komór, archeolodzy natrafili na ręcznie wykonane dwa rydwany z brązu, srebra i złota. Pojazdy stanowią część uzbrojenia, które cesarz zabrał ze sobą do grobowca.

Samarytanka Samaria,  obyczajowy – Korea Południowa 2004, 20:00 | TVP Kultura

Żeby zdobyć pieniądze na podróż do Europy, Jae-yeong i Yeo-jin z oddaniem uprawiają prostytucję. Do łóżka z mężczyznami chodzi Jae-yeong, a Yeo-jin zajmuje się organizowaniem spotkań, ochrony i stroną finansową. Pewnego dnia Yeo-jin nie uprzedza przyjaciółki o policyjnej łapance. Ze strachu przez aresztowaniem Jae-yeong ratuje się skokiem z okna. Dotkliwie okaleczona, w krytycznym stanie trafia do szpitala i umiera. Ból po jej odejściu Yeo-jin gasi w dość osobliwy sposób. Odnajduje jej klientów i po kolei ich odwiedza, oddając im pieniądze.

Obieżyświat Globe Trekker Nieznane Chiny, 22:00 | Travel Channel

Megan McCormick, Justine Shapiro i Zay Harding poznają Chiny kraj mnóstwa wspaniałych, wartych zobaczenia miejsc. Megan odwiedzi Xianyang starożytną stolicę kraju i położone w jej okolicy Mauzoleum pierwszego Cesarza ze słynną Terakotową Armią. Skorzysta też z tradycyjnego masażu oraz spróbuje umiejętności w tai chi. Justine i Zay pojadą do Zakazanego Miasta, zapoznając się przy okazji z historią cesarskich rządów.

Kulinarne sekrety Zakazanego Miasta The Forbidden City’s Cooking Secrets, 23:55 | Kuchnia.TV

Pani Liu przygotowuje menu dla chińskich dygnitarzy i ich gości od ponad 40 lat. Jedzenie serwowane jest w rządowych pałacach Mao. W ostatnich latach pani Liu poznawała tajniki receptur kuchni cesarskiej, studiując dokumenty zebrane w archiwach Zakazanego Miasta. Wszystko po to, aby zaserwować gościom odrobinę tradycyjnych smaków. Na specjalne okazje pani Liu stara się przygotować dania rodem z dawnych czasów, dokładnie odtwarzając odziedziczone po przodkach przepisy.

Konfucjanizm Confucianism Edukacja rozwój w służbie świata, 00:45 | Planete

Filozoficzno-religijny system zwany konfucjanizmem narodził się w Chinach przed ponad 2 500 lat temu i wyznawany jest do dzisiaj. Na przestrzeni wieków rozwinął się i przyjął w wielu krajach Dalekiego Wschodu i wciąż wyznawany jest w Chinach, Korei, Wietnamie i Japonii. Przez lata jego zasady przenikały się wzajemnie z kulturą i tradycją wielu państw dalekowschodnich, poddając się różnym wpływom i modyfikacjom. Najważniejszym założeniem konfucjanizmu jest przekonanie, iż wszystko musi się dziać zgodnie z niebiańskim ładem.

Piątek  30.04.2010

A my idziemy Aruitemo aruitemo / Still Walking, obyczajowy – Japonia 2008, 14:05 | Ale Kino!

Letni dzień. Para staruszków otoczona dorosłymi dziećmi i wnukami spożywa uroczysty posiłek. Sielanka skrywa jednak trudny do uchwycenia cień. Syn i córka staruszków rzadko odwiedzają rodzinny dom. Teraz spotkali się z powodu pewnej rocznicy. Z urywków rozmów wynika, że przed piętnastoma laty utopił się ich starszy brat. Obrazek zwykłej rodziny pęka. Okazuje się, że pozorne szczęście jest tylko maską, a rodzinna historia naznaczona jest bólem.

Godzilla, Mothra i król Gidorah atakują Godzilla, Mothra & King Ghidorah: Giant Monsters All-Out Attack, sc-fi – Japonia 2001, 16:20 | Ale Kino!

Godzilla zaatakowała Japonię po raz pierwszy około 50 lat temu. Od tej pory słuch o niej zaginął. Jednak z całego świata dochodzą niepokojące raporty, mogące oznaczać powrót potwora. Niespodziewanie na niebie pojawia się wielki szerszeń. Następnie z głębin jednego z jezior wynurza się wielka gąsienica. Na dodatek w podziemnej grocie naukowcy odkrywają zagrzebanego w lodzie trójgłowego smoka. Gdzieś na morzu pojawia się jeszcze jeden potwór liczący sobie miliony lat dinozaur.

Szok kulturowy Culture Shock Hongkong, 21:30 | Travel Channel

Hongkong to miasto z pierwszym na świecie gmachem wartym ponad miliard dolarów oraz miejsce spotkania się Wschodu z Zachodem, w którym wszyscy prowadzą interesy, aby zarabiać pieniądze. To tam mieszanina najrozmaitszych kuchni oferuje ekscytujące nowe smaki i luksusowe limuzyny przetaczające się ulicami. Ciężko pracujący ludzie napędzają kapitalistyczną ekonomię azjatyckimi walorami. Widzowie dolączą do Nicka Cheadle i zobaczą, jak porusza się on z nurtem niekończących się biznesów tej finansowego centrum.

Na pierwszej linii In the Line of Duty IV / Wong ga si je ji IV: Jik gik jing yan, sensacyjne – Hongkong 1989, 01:05 | TV 4

Stany Zjednoczone. Pewien policjant robi zdjęcia agentowi, który sprzedaje narkotyki. Niestety, zostaje dostrzeżony i zmuszony do ucieczki. Skorumpowany agent morduje policjanta. Świadkiem zdarzenia jest Luk, któremu ofiara tuż przed śmiercią przekazuje film z aparatu fotograficznego. Mężczyzna zostaje wrobiony w zbrodnię i aresztowany. Udaje mu się uciec. Gdy ginie jego przyjaciel, Luk postanawia wyjechać do Hongkongu. Jego śladem podążają para policjantów oraz tajny agent CIA.

Sobota  01.05.2010

King Kong kontra Godzilla King Kong vs. Godzilla, sc-fi – USA/ Japonia 1962, 08:00 | Ale Kino!

Przedsiębiorca Tako pracuje w przemyśle farmaceutycznym. Pewnego dnia wysyła na Pacyfik ludzi, aby przywieźli stwora, którego tubylcy nazywają King Kongiem. Wysłannicy uprowadzają z wyspy uśpioną małpę. U wybrzeży Japonii gigant budzi się jednak i uwalnia. W tym samym czasie amerykańska łódź podwodna natrafia na dryfującą górę lodową o podejrzanym wyglądzie. W wielkiej bryle lodu zamrożony był Godzilla. Obudzony potwór pustoszy kraj. Do walki z jaszczurem staje King Kong, a Japonia zmienia się w arenę pojedynku olbrzymów.

Czerwone kwiatki Kan Shang Qu Hen Mei / Little Red Flowers, Chiny 2006, 10:45 | Ale Kino!

Czerwone kwiatki to wycięte z bibuły nagrody, które otrzymują najgrzeczniejsze dzieci w jednym z pekińskich przedszkoli z internatem. Nauczyciele z dumą wyczytują imiona kolejnych przedszkolaków, którzy zachowaniem zasłużyli sobie na czerwone odznaczenia. Jest jednak chłopiec, który nigdy nie zostaje wywołany. Jest nim niepasujący do otoczenia czteroletni indywidualista, w którym z dnia na dzień rośnie bunt przeciw regułom otaczającego go świata.

Siedem potęg Mo Gong / Battle of Wits, Chiny/ Japonia/ Hongkong 2006,  14:15 | CANAL+ Film

370 r. p.n.e. Chinami targają wojny domowe. O supremację ubiega się siedem potęg. Poza nimi istnieje kilka mniejszych plemion żyjących w zagrożeniu ze strony gigantów. Należy do nich państwo-miasto Liang, które chce podbić władca Zhao, Xiang Yan-zhong. Miejscowy król zwraca się z prośbą o pomoc do wojownika Ge Li, wyznawcy filozofii Moziego, który postanawia oprzeć taktykę obrony miasta na mądrości i spokoju. Rosnąca popularność wojownika nie podoba się królowi Liang, który oskarża go o zdradę.

Tajemnice Bangkoku Secrets of Bangkok, 16:00 | Travel Channel

Bangkok ze świątyniami, pływającymi targami, dzielnicami rozrywki i centrami handlowymi, należy do jednych z niewielu azjatyckich miast, które mają do zaoferowania turystom ogromną ilość zabytków. Tym razem widzowie udadzą się na wycieczkę po mieście, by zobaczyć Grand Palace, na terenie którego, w jednej ze świątyń, znajduje się posąg Szmaragdowego Buddy. Później odwiedzą Vimanmek Teak Mansion największą na świecie rezydencję zbudowaną z drewna farmę węży, będącą ośrodkiem produkcji surowicy w Azji oraz wspaniałe „królewskie” słonie.

Szef kuchni za granicą Chef Abroad Tajskie smaki Tajlandia, 18:30 | Travel Channel

Szef kuchni Michael Smith powiedział, że tajska kuchnia jest jego najbardziej ulubioną kuchnią na świecie. Dodał jeszcze, iż poznał ją tylko i wyłącznie z książek kucharskich. Jego marzeniem jest zatem odwiedzenie Tajlandii, by samemu przekonać się, jak naprawdę przyrządza się niektóre potrawy w szczególności curry z makaronem.

Ostatnia bitwa Ji jie hao / Assembly, dramat – Chiny/ Hongkong 2007, 1 maja – 22:55 | HBO

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1948 w czasie trwającej w Chinach wojny domowej. Zbliża się jedna z najważniejszych bitew w historii kraju. Stojący na czele Dziewiątej Kompanii Piechoty kapitan Gu Zidi dostaje rozkaz, by pod żadnym pozorem nie opuszczać placu boju. Jednakże siły wroga zdobywają coraz większą przewagę i nikt ani nic nie będzie ich w stanie zatrzymać. Kapitan Gu Zidi musi podjąć jedną z najtrudniejszych decyzji w żołnierskiej karierze wysłać oddział na pewną śmierć albo ocalić życie żołnierzy za cenę oskarżenia o dezercję.

Żebrak i złodzieje Za jia xiao zi / Knockabout, sensacyjne – Hongkong 1979, 23:40 | TV 4

Dwie rywalizujące grupy wojowników zmuszone są do wyboru stylu życia: podstępnych złodziei lub szlachetnych żebraków.

14:28 14:28, dokument – Chiny 2009, 23:45 | Planete

12 maja 2008 roku o godzinie 14:28 w chińskiej prowincji Syczuan zatrzęsła się ziemia. Wstrząs sejsmiczny o sile 8 stopniu w skali Richtera trwał 2 minuty i 34 sekundy, ale jego plon był przerażający: 69 tysięcy ludzi straciło życie, aż 15 milionów dach nad głową. Na Nowy Rok już można było kupić DVD z najbardziej przerażającymi scenami oraz albumy z fotografiami ciał. Chińska telewizja, zbyt zajęta kręceniem reportaży o wizytach na miejscu tragedii polityków, nie pokazała scen, do jakich dochodziło na pozostawionych przez trzęsienie ruinach.

Mistrz blefu Bluffmaster, komedia – Indie 2005, 01:50 | TV 4

Roy Kapoor jest zawodowym oszustem i naciągaczem. Jednak najcenniejszą rzeczą na świecie jest dla niego miłość do Simmi. Gdy dziewczyna dowiaduje się, czym zajmuje się jej ukochany, porzuca go. Wówczas w życiu Roya pojawia się Dittu, naciągacz nieudacznik. Chłopak chce, aby król oszustów został jego nauczycielem. Roy odmawia. Wkrótce dowiaduje się, że jest śmiertelnie chory. Gdy ponownie spotyka Dittu, postanawia pomóc mu w realizacji największego przekrętu. Jednak sytuacja komplikuje się.

Niedziela 02.05.2010

Wietnam złota klatka, 16:25 | Religia TV

Film opisujący społeczność katolicką w Wietnamie. Choć władze komunistyczne rządzące Wietnamem nie prowadzą oficjalnej polityki prześladowań katolików, to jednak wolność, jaką mogą się oni cieszyć, przypomina swobodę ptaka w klatce. Historia katolicyzmu w Indochinach sięga blisko 400 lat. Katolicyzm należy do najprężniej rozwijających się ruchów religijnych kraju. Choć stale rośnie liczba powołań i wiernych, to na każdym kroku katolików spotykają utrudnienia w praktykowaniu wiary.

Szok kulturowy Culture Shock Hongkong, 18:30 | Travel Channel

Hongkong to miasto z pierwszym na świecie gmachem wartym ponad miliard dolarów oraz miejsce spotkania się Wschodu z Zachodem, w którym wszyscy prowadzą interesy, aby zarabiać pieniądze. To tam mieszanina najrozmaitszych kuchni oferuje ekscytujące nowe smaki i luksusowe limuzyny przetaczające się ulicami. Ciężko pracujący ludzie napędzają kapitalistyczną ekonomię azjatyckimi walorami. Widzowie dolączą do Nicka Cheadle i zobaczą, jak porusza się on z nurtem niekończących się biznesów tej finansowego centrum.

Sekrety chińskiej historii Secrets of Ancient China, 19:00, 23:00 | Travel Channel

Kraj, który przez kilka tysięcy lat istnienia przeszedł wiele zmian, wciąż szczyci się ogromnym dorobkiem kultury. To właśnie dlatego przyjeżdża tu większość turystów odwiedzających Azję. Widzowie zobaczą znajdujące się w Pekinie piętnastowieczne Zakazane Miasto, ciągnący się przez kilka tysięcy kilometrów Wielki Mur oraz słynną Terakotową Armię w mieście Xi’an. Zwiedzą także pochodzący z III wieku p.n.e. grobowiec Shi Huangdi cesarza który zjednoczył Chiny, a także zbudowaną w XIV wieku Świątynię Nieba oraz chińską operę.

Obieżyświat Globe Trekker Specjalność chińskiej dzielnicy, 22:00 | Travel Channel

Migracja Chińczyków w XIX i XX wieku pozostawiła duży ślad we współczesnej kulturze na całym świecie. Drużyna Obieżyświata śledzi kroki chińskiej diaspory z ojczyzny do największych centrów, jak Penang w Malezji, San Francisco, Londyn, Nowy Jork oraz Lima, odkrywając motywy działania i historię Chińczyków.

Mistrz blefu Bluffmaster, komedia – Indie 2005, 23:04 | TV 4

Roy Kapoor jest zawodowym oszustem i naciągaczem. Jednak najcenniejszą rzeczą na świecie jest dla niego miłość do Simmi. Gdy dziewczyna dowiaduje się, czym zajmuje się jej ukochany, porzuca go. Wówczas w życiu Roya pojawia się Dittu, naciągacz nieudacznik. Chłopak chce, aby król oszustów został jego nauczycielem. Roy odmawia. Wkrótce dowiaduje się, że jest śmiertelnie chory. Gdy ponownie spotyka Dittu, postanawia pomóc mu w realizacji największego przekrętu. Jednak sytuacja komplikuje się.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Azja w TV 26.04-02.05.2010 Reviewed by on 25 kwietnia 2010 .

Monika Wawrzynowska w swojej rubryce Azja w TV prezentuje przegląd najciekawszych programów, filmów fabularnych i dokumentalnych dotyczących Azji, które będzie można obejrzeć w najbliższym tygodniu na polskojęzycznych kanałach telewizyjnych. Serdecznie zapraszamy: Poniedziałek  26.04.2010 Wyobcowani cudzoziemcy w Tokio They call us aliens foreigners in Tokyo, 08:50 | Planete Do 1853 roku Japonia pozostawała w zupełnej izolacji

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

KOMENTARZE: 1

 • I have read several good stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting. I wonder how much effort you put to make such a magnificent informative site.

Pozostaw odpowiedź