Wydarzenia i zapowiedzi

Azja w TV 22.02-28.02.2010

fot: AngMoKio

fot: AngMoKio

Monika Wawrzynowska w swojej rubryce Azja w TV prezentuje przegląd najciekawszych programów, filmów fabularnych i dokumentalnych dotyczących Azji, które będzie można obejrzeć w najbliższym tygodniu na polskojęzycznych kanałach telewizyjnych. Serdecznie zapraszamy:

Poniedziałek  22.02.2010

Kuchnie świata (Planet Food) Chiny, 10:00 Travel Channel

Peter Gordon, nowozelandzki szef kuchni, odkryje przed widzami miejsce, w którym korzenie ma jedna z najświetniejszych kuchni świata. Widzowie zobaczą przyrządzanie soczystej wieprzowiny w przyprawach, wspólny obiad z załogą smoczej łodzi, naukę przygotowywania popularnej potrawy dim sum oraz połów ryb przeznaczonych na weselne śniadanie.

Inżynieria przyszłości (Mega Engineering), Chiny Szanghaj, 10:00 Discovery Science

Szanghaj to jedno z najbardziej zaludnionych miejsc na świecie. Budowa nowatorskiego drapacza chmur ma pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Rytualne zdobienie ciała (Tattoo Hunter) Filipiny, 14:00 Discovery World

Zdobienie ludzkiego ciała w wielu kulturach ma charakter rytualny, często związany z wierzeniami religijnymi. Antropolog Lars Krutak wnikliwie analizuje zwyczaje wojowników, kanibali i łowców głów. Przedstawia bogate dziedzictwo kulturowe kryjące się w prastarej sztuce tatuażu.

Indyjska uczta (Feast India), 20:00, 1:00 Travel Channel

Diwali to indyjskie święto, podczas którego niezwykle uroczyście obchodzi się Nowy Rok. Ten trwający pięć dni festiwal kończy się wielkim hukiem. Fajerwerki rozjaśniają niebo przez całą długość i szerokość Indii. W tym czasie konsumuje się ogromne ilości słodyczy, zamyka się stare księgi i rozpoczyna nowy rok obrachunkowy, domy ozdabia festonami z kolorowymi świetlikami oraz rozdaje miliony prezentów.

Rok smoka (Year of the Dragon), sensacyjny, 00:10 Zone Europa

Stanley White, oficer policji polskiego pochodzenia, podejmuje walkę z chińską mafią. Po śmierci Wonga władzę w Chinatown przejmuje jego zięć, młody Joey Tai. Chce jak najszybciej pomnożyć majątek i wyeliminować konkurentów. Prowadzi handel narkotykami, wymusza haracze, ma powiązania ze światem przestępczym Hongkongu i Tajlandii. Stanley stawia wszystko na jedną kartę. Podczas akcji ginie jego żona, a on zostaje odsunięty od sprawy.

Wtorek  23.02.2010

Niecodzienne rarytasy (Bizarre Foods) Filipiny, 06:00, 18:00, 2:00 Discovery Travel & Living

Ekspert kulinarnych smaków Andrew Zimmern znajduje się na Filipinach. Według tradycji miejscowej kuchni wszystko co się rusza, jest jadalne. Andrew spróbuje larw z drzewa kokosowego.

Dziwne praktyki doktora Leahy (Bite Me with Dr Mike Leahy) Indie, 13:00 National Geographic

Wirusolog Mike Leahy wyrusza do najczęściej odwiedzanych przez turystów rejonów świata, aby przybliżyć widzom stworzenia, które stanowią poważne zagrożenie dla życia i zdrowia człowieka. Pokazuje też podróżującym, w jaki sposób uniknąć niechcianych kontaktów. W tym odcinku udaje się do Brazylii na spotkanie z czerwonymi mrówkami, nietoperzami wampirami i kanderami

Rytualne zdobienie ciała (Tattoo Hunter) Tajlandia, 14:00 Discovery World

Zdobienie ludzkiego ciała w wielu kulturach ma charakter rytualny, często związany z wierzeniami religijnymi. Antropolog Lars Krutak wnikliwie analizuje zwyczaje wojowników, kanibali i łowców głów. Przedstawia bogate dziedzictwo kulturowe kryjące się w prastarej sztuce tatuażu.

Podróże z paletą i pędzlem (Splash of Color) Tajlandia, 15:05 Planete

Australijski malarz, Robert Hagan, udaje się w niebywałą podróż do najbardziej malowniczych zakątków świata. Barwne pejzaże i niezwykłe sceny rodzajowe służą artyście za inspirację do kolejnych obrazów, które powstają na oczach widzów. Hagan ma jasno określony cel: przemierzać ziemski glob w poszukiwaniu fascynujących obrazów. Znajduje je zarówno na pastwiskach Środkowego Zachodu USA, w dżunglach Kambodży i na plażach tropikalnych wysp. W jego pełnych życia obrazach utrwalone zostają niezwykłe sceny i miejsca

Tuż przed tragedią (Seconds From Disaster) Korea Seul, 20:30, 2:30 National Geographic

Kulisy zawalenia się galerii handlowej Sampoong w Seulu 29 czerwca 1995 r., w której zginęło 501 osób

Walki powietrzne (Dogfights) Latające Tygrysy, 22:25 Planete

Podczas wojen w Korei, Wietnamie i nad Zatoką Perską doszło do niezliczonych walk powietrznych, w których ścierały się ze sobą największe asy lotnictwa. Dokument stwarza unikalną możliwość obejrzenia rekonstrukcji spektakularnych podniebnych pojedynków. Od pojedynków między dwupłatowcami z czasów I wojny światowej po konfrontacje nowoczesnych myśliwców u schyłku XX wieku omówione w nim zostały kampanie, bitwy i potyczki, a także słynne maszyny i tajne bronie wrogich stron.

Łuk (The Bow / Hwal), Melodramat, Japonia/ Korea Południowa 2005, 23:30 TVP 2

Na starym kutrze, zakotwiczonym na morzu, mieszka stary rybak. Razem z nim jest dziewczyna, którą starzec znalazł jako 7-letnie dziecko i zaopiekował się nią, traktując jak przybraną córkę. Teraz rybak czeka na dzień, gdy dziewczyna skończy 17 lat, aby mógł się z nią ożenić. Dziewczyna nigdy nie opuszczała łodzi. Pewnego dnia na kutrze pojawia się grupa wędkarzy. Jednemu z nich towarzyszy dorosły syn, przystojny i sympatyczny student, który od razu wpada dziewczynie w oko.

Kuchnie świata (Planet Food) Singapur, 00:00 Travel Channel

W każdym z odcinków autorzy będą podążać za szefem kuchni w jego kulinarnej podróży po miejscach słynących z bogactwa i rozmaitości kuchni. Poznają osoby, które ze względu na wiedzę i gościnność opowiedzą o miejscowej diecie i zwyczajach. Gospodarze spróbują wyśmienitych dań i lokalnych specjałów, sami przygotują niektóre posiłki, a także będą brać udział w rozmaitych świętach i rytuałach związanych z przygotowywaniem różnych potraw i dań

Balzac i mała Chinka (Balzac et la petite tailleuse Chinoise / Balzac and the Little Chinese Seamstress), Francja/ Chiny 2002, 01:05 TVP 2

Chiny, rewolucja kulturalna. Dwaj inteligenci z miasta, 17-letni Luo i 19-letni Ma, zostają zesłani na reedukację poprzez ciężką pracę fizyczną. W wiosce w prowincji Seczuan zajmują miejscową ludność opowiadaniem filmów i grą na skrzypcach. Pewnego dnia zakochują się we wnuczce krawca. Aby zdobyć serce krawcówny, czytają jej zakazane książki. Pod wpływem utworów Balzaca dziewczyna dojrzewa, nabiera pewności siebie i przestaje akceptować dotychczasowe życie. Rezygnuje z pierwszej młodzieńczej miłości do Luo i wyrusza w nieznane.

Środa  24.02.2010

Rudy Maxa i jego świat (Rudy Maxa’s World) Tajlandia, 07:30 Travel Channel

Ulice Bangkoku wypełnione są autorikszami, motocyklowymi taksówkami, samochodami i dwunastoma milionami mieszkańców. Rudy Maxa pokaże zaciszne uliczki i kanały wodne miasta, a także zabierze widzów na jego legendarne bazary. Życie miasta spotyka się z sympatią odwiedzających go turystów, którzy przez to znajdują czas, by odkrywać to, co w Bangkoku jest wyjątkowe szmaragdowy Budda, bazary pełne ryb i kwiatów, kolorowe świątynie, trwające dzień i noc uroczystości z okazji 80. rocznicy urodzin króla, czy też rejs łódką po rzece Chao Phraya.

Spragniony podróżnik (The Thirsty Traveller) Tajwan, 12:30 Travel Channel

Azja tajemnicza i egzotyczna, dziwne smaki, dziwne zwyczaje i dziwne napoje. Dla naszego podróżnika to wystarczająca zachęta, aby odwiedzić Tajwan. Okaże się, że ta nowoczesna i uprzemysłowiona wyspa, swoiste megalopolis, wciąż żyje zgodnie ze swoją starą, liczącą tysiące lat kulturą.

Tuż przed tragedią (Seconds From Disaster) Korea Seul, 12.30 National Geographic

Kulisy zawalenia się galerii handlowej Sampoong w Seulu 29 czerwca 1995 r., w której zginęło 501 osób

W poszukiwaniu smaków (Taste Takes Off) Indie, 13:00 Travel Channel

Nie ma lepszego sposobu poznania kraju niż poznawanie jego kuchni. Tak właśnie zrobiła przewodniczka, Peta Mathias. Najpierw odwiedziła Delhi, gdzie zajrzała na targ z przyprawami, na którym można udusić się od unoszących się dookoła zapachów, a później pojechała do Radżasthanu. Ten północny stan odkrył przed nią dwie kompletnie różne kuchnie. Jedną prostą, opierającą się głównie na jogurtach, wielbłądzim mleku i chlebie, stworzyli mieszkańcy pustynnych wsi, zaś drugą bogatą i wyrafinowaną, spotyka się głównie w pałacach maharadżów.

Obieżyświat (Globe Trekker) Indie, 15:00 Travel Channel

Tym razem gospodarze programu będą poznawać Indie kraj, który powinien odwiedzić każdy szanujący się podróżnik. Na Megan McCormick ogromne wrażenie zrobi niezwykle pikantna miejscowa kuchnia, Holly Morris przyjrzy się panującym w tym kraju warunkom sanitarnym, Andrew Dado wypróbuje możliwości swojego ciała podczas ćwiczeń jogi, zaś Justine Shapiro zajmie się szukaniem drogi do duchowego oświecenia.

Wielkie konstrukcje (Megastructures) Japonia, 18:00 National Geographic

Most Akashi Kaikyo jest najdłuższym mostem na świecie. Został zbudowany w bardzo niebezpiecznym miejscu, przez sześć lat nie sprawiał żadnych kłopotów.

Kuchnie świata (Planet Food) Singapur, 20:00 Travel Channel

W każdym z odcinków autorzy będą podążać za szefem kuchni w jego kulinarnej podróży po miejscach słynących z bogactwa i rozmaitości kuchni. Poznają osoby, które ze względu na wiedzę i gościnność opowiedzą o miejscowej diecie i zwyczajach. Gospodarze spróbują wyśmienitych dań i lokalnych specjałów, sami przygotują niektóre posiłki, a także będą brać udział w rozmaitych świętach i rytuałach związanych z przygotowywaniem różnych potraw i dań.

Za ciosem (Knock off), Sensacyjne, Aruba/ Hongkong/ USA 1998, 21:00 TV 4

Hongkong, 1997 r. Mafia rosyjska zamierza wprowadzić na światowy czarny rynek marzenie terrorystów: mikrobombę. Międzynarodowe służby wywiadowcze robią wszystko, by do tego nie dopuścić. Bez rezultatów. Gdy świat stoi w obliczu wybuchu nowej fali terroryzmu, na scenie pojawia się Marcus Roy człowiek, który nie boi się walki. Porzuca beztroskie życie biznesmena i playboya, by wkroczyć w środek konfliktu międzynarodowych tajnych służb z terrorystami i handlarzami bronią.

Czwartek  25.02.2010

Walki powietrzne (Dogfights) Latające Tygrysy, 11:05 Planete

Podczas wojen w Korei, Wietnamie i nad Zatoką Perską doszło do niezliczonych walk powietrznych, w których ścierały się ze sobą największe asy lotnictwa. Dokument stwarza unikalną możliwość obejrzenia rekonstrukcji spektakularnych podniebnych pojedynków. Od pojedynków między dwupłatowcami z czasów I wojny światowej po konfrontacje nowoczesnych myśliwców u schyłku XX wieku omówione w nim zostały kampanie, bitwy i potyczki, a także słynne maszyny i tajne bronie wrogich stron.

Kuchnie świata (Planet Food) Singapur, 14:00 Travel Channel

W każdym z odcinków autorzy będą podążać za szefem kuchni w jego kulinarnej podróży po miejscach słynących z bogactwa i rozmaitości kuchni. Poznają osoby, które ze względu na wiedzę i gościnność opowiedzą o miejscowej diecie i zwyczajach. Gospodarze spróbują wyśmienitych dań i lokalnych specjałów, sami przygotują niektóre posiłki, a także będą brać udział w rozmaitych świętach i rytuałach związanych z przygotowywaniem różnych potraw i dań.

Shaolin Soccer (Siu lam juk kau / Shaolin Soccer), Komedia, Hongkong/ Chiny 2001, 18:30 Ale Kino!

Pięciu mnichów ze słynnego klasztoru Shaolin, doskonale znających kung-fu, próbuje wypromować sztukę na świecie. Niestety, współczesność wydaje się nieczuła na ich akrobatyczne umiejętności. Postanawiają założyć zespół rockowy, ale i ten pomysł okazuje się chybiony. Zrezygnowani postanawiają się rozstać. Wtedy jeden z nich poznaje byłego piłkarza. Ten, widząc idealne wykopy, które mnich stosuje podczas pokazów kung-fu, wpada na szalony pomysł. Postanawia wprowadzić mnichów na boisko i wykorzystać ich zdolności do gry w piłkę nożną.

The Ring Krąg II (Ringu II), Horror, Japonia 1999, 02:00 Ale Kino!

Tajemnicza kaseta znów zaczyna zbierać tragiczne żniwo. Policja podejmuje śledztwo mające wyjaśnić okoliczności śmierci ofiar. Tymczasem Reiko, dziennikarka, która zajmowała się sprawą, i jej syn Yoichi znikają bez śladu. Własne dochodzenie rozpoczyna Mai Takano, która niepokoi się o los przyjaciółki. Dziewczyna, która była świadkiem jednej z pierwszych śmierci, wciąż jest w szoku. Mai zaczyna mieć przywidzenia, w których widzi Yoichiego, Reiko i jej zmarłego męża ofiarę kasety Rvuji Takayamę. Czuje, że przyjaciółka potrzebuje jej pomocy.

Piątek  26.02.2010

Rudy Maxa i jego świat (Rudy Maxa’s World) Tajlandia, 07:30 Travel Channel

Najpiękniejsze na świecie morze i plaże czekają na gości w południowej Tajlandii. Miejsce nazywane Wybrzeżem Andamańskim z kurortem Phuket znane jest wszystkim podróżnikom i amatorom słońca. Zatoka Phang Nga znana jest z lśniących zielonkawych wód, z których wyrastają strzeliste wapienne skały. Rudy Maxa będzie pływał pośród maleńkich wysepek w poszukiwaniu miejsc porośniętych namorzynami. Ponadto widzowie odwiedzą położoną nad brzegiem morza wioskę zniszczoną przez tsunami.

Kuchnie świata (Planet Food) Chiny, 10:00 Travel Channel

Peter Gordon, nowozelandzki szef kuchni, odkryje przed widzami miejsce, w którym korzenie ma jedna z najświetniejszych kuchni świata. Widzowie zobaczą przyrządzanie soczystej wieprzowiny w przyprawach, wspólny obiad z załogą smoczej łodzi, naukę przygotowywania popularnej potrawy dim sum oraz połów ryb przeznaczonych na weselne śniadanie.

Walki powietrzne (Dogfights) Hellcat postrach Pacyfiku, 11:55 Planete

Podczas wojen w Korei, Wietnamie i nad Zatoką Perską doszło do niezliczonych walk powietrznych, w których ścierały się ze sobą największe asy lotnictwa. Dokument stwarza unikalną możliwość obejrzenia rekonstrukcji spektakularnych podniebnych pojedynków. Od pojedynków między dwupłatowcami z czasów I wojny światowej po konfrontacje nowoczesnych myśliwców u schyłku XX wieku omówione w nim zostały kampanie, bitwy i potyczki, a także słynne maszyny i tajne bronie wrogich stron.

Rytualne zdobienie ciała (Tattoo Hunter) Indonezja, 14:00 Discovery World

Zdobienie ludzkiego ciała w wielu kulturach ma charakter rytualny, często związany z wierzeniami religijnymi. Antropolog Lars Krutak wnikliwie analizuje zwyczaje wojowników, kanibali i łowców głów. Przedstawia bogate dziedzictwo kulturowe kryjące się w prastarej sztuce tatuażu.

Perły cywilizacji (Trésors De Civilisation) Indie, 16:50 Planete

Obecnie UNESCO posiada na liście dziedzictwa narodowego ponad 800 obiektów stworzonych przez człowieka lub naturę, które świadczą o kulturalnej kondycji Ziemi. Serial przedstawia wybrane z tej listy perły-zabytki. Obiekty zostały wyselekcjonowane z powodu roli, jaką odegrały w historii państw, na terenie których się znajdują. Serial powstał pod patronatem UNESCO, a jego misją jest promowanie i ochrona światowego dziedzictwa kulturowego. Każdy odcinek przedstawia inny region, jego historię oraz zabytki.

Wielkie projekty genialni konstruktorzy (Mega Builders), Tajlandia Bangkok, 23:30 Discovery Science

Bangkokowi grozi paraliż komunikacyjny. Problem ma rozwiązać budowa gigantycznego mostu nad dzielnicą portową, nad rzeką Chao Phraya.

Cudowne miasto (Wonderful Town), Obyczajowy, Tajlandia 2007, 03:15 Ale Kino!

W niewielkim miasteczku Takua Pa w południowej Tajlandii, po przejściu tsunami w 2004 roku po zniszczonych budynkach pozostały ruiny. Do miejscowości przyjeżdża Ton, architekt z Bangkoku, by nadzorować odbudowę. Zamiast luksusowego hotelu wybiera skromny pensjonat prowadzony przez Na. Ma nadzieję, że dzięki temu pozostanie anonimowy. Między mężczyzną a właścicielką pensjonatu rodzi się namiętny romans. Młodszy brat dziewczyny, szef miejscowego gangu, zaczyna coś podejrzewać i podburza miasteczko przeciwko obcemu.

Sobota 27.02.2010

Podróże z paletą i pędzlem (Splash of Color) Tajlandia, 07:05 Planete

Australijski malarz, Robert Hagan, udaje się w niebywałą podróż do najbardziej malowniczych zakątków świata. Barwne pejzaże i niezwykłe sceny rodzajowe służą artyście za inspirację do kolejnych obrazów, które powstają na oczach widzów. Hagan ma jasno określony cel: przemierzać ziemski glob w poszukiwaniu fascynujących obrazów. Znajduje je zarówno na pastwiskach Środkowego Zachodu USA, w dżunglach Kambodży i na plażach tropikalnych wysp. W jego pełnych życia obrazach utrwalone zostają niezwykłe sceny i miejsca

Obieżyświat (Globe Trekker) Chiny, 11:00 Travel Channel

Migracja Chińczyków w XIX i XX wieku pozostawiła duży ślad we współczesnej kulturze na całym świecie. Drużyna Obieżyświata śledzi kroki chińskiej diaspory z ojczyzny do największych centrów, jak Penang w Malezji, San Francisco, Londyn, Nowy Jork oraz Lima, odkrywając motywy działania i historię Chińczyków.

Kuchnie świata (Planet Food) Chiny, 12:00 Travel Channel

Peter Gordon, nowozelandzki szef kuchni, odkryje przed widzami miejsce, w którym korzenie ma jedna z najświetniejszych kuchni świata. Widzowie zobaczą przyrządzanie soczystej wieprzowiny w przyprawach, wspólny obiad z załogą smoczej łodzi, naukę przygotowywania popularnej potrawy dim sum oraz połów ryb przeznaczonych na weselne śniadanie.

Niezwykłe wyzwania (Sync or Swim) Filipiny, 13:00, 20:00 Discovery Travel & Living

Jamie Aditya postanawia sprawdzić własne umiejętności taneczne i wokalne. Otrzymuje do wykonania trudne zadania, których musi się nauczyć w ciągu tygodnia. Następnie czeka go występ przed licznie zgromadzoną publicznością. Jamie nie tylko sam nie może się skompromitować, ale również nie może przynieść wstydu innym artystom. Muzyczne wyzwania to także dobry sposób na poznanie zwyczajów i kultury odwiedzanych miejsc. Podczas tej niezwykłej podróży Jamie zwiedzi Nową Zelandię, Mongolię, Tybet, Filipiny, Bali, Australię i Japonię.

Biografie. Ho Chi Minh (Ho Chi Minh), 14:55 Planete

Film opowiada o burzliwych kolejach losu człowieka, który przez Wietnamczyków uznawany jest za ojca ich państwa. Niewzruszony wobec potęgi wrogich mocarstw doprowadził do celu, który był ambicją jego życia: zjednoczenia Wietnamu. Pomimo fascynującego życiorysu Ho Chi Minh po dziś dzień pozostaje jedną z najbardziej enigmatycznych postaci naszych czasów. Gdy na początku lat 40-tych zaczął tworzyć partyzantkę, walczącą z okupującą Indochiny Japonią, przyjął imię, pod jakim znany jest po dziś dzień Ho Chi Minh, czyli niosący światło.

Konfucjanizm (Confucianism), 15:55 Planete

Filozoficzno-religijny system zwany konfucjanizmem narodził się w Chinach przed ponad 2 500 lat temu i wyznawany jest do dzisiaj. Na przestrzeni wieków rozwinął się i przyjął w wielu krajach Dalekiego Wschodu i wciąż wyznawany jest w Chinach, Korei, Wietnamie i Japonii. Przez lata jego zasady przenikały się wzajemnie z kulturą i tradycją wielu państw dalekowschodnich, poddając się różnym wpływom i modyfikacjom. Najważniejszym założeniem konfucjanizmu jest przekonanie, iż wszystko musi się dziać zgodnie z niebiańskim ładem.

Luksusowe podróże Varuna Sharmy (Inside Luxury Travel with Varun Sharma) Tajlandia, 17:00 Travel Channel

Varun Sharma przyznaje, że ma najlepszą pracę na świecie. Podróżując, będzie mieszkał w najwspanialszych apartamentach najlepszych na świecie hoteli i korzystał z najprzyjemniejszych zabaw. Zawsze może też liczyć na spa, by móc odnaleźć spokojny azyl na wypadek, gdyby korzystanie z luksusowego życia okazało się zbyt stresujące. Najczęściej ma to miejsce, gdy jego prywatny odrzutowiec zmuszony jest gdzieś wylądować. Jednak nie ma co się tak bardzo przejmować, bo przecież zawsze do dyspozycji jest limuzyna.

Cuda stworzone przez człowieka (China’s Man Made Marvels), Chiny Szanghaj, 18:00 Discovery Science

Most, który połączy Szanghaj z portem Ningbo, będzie najdłuższym transoceanicznym mostem na świecie i z pewnością przyczyni się do wzrostu gospodarczego w tym regionie.

Pusty dom (Bin-jip / 3-Iron), Kryminał, Korea Południowa/ Japonia 2004, 18:30 Ale Kino!

Tae-suk jest bezdomny. Mieszka w opuszczonych domostwach, w których stara się zachowywać jak duch. Śpi w cudzych łóżkach, myje się w cudzych łazienkach, korzysta z zapasów zgromadzonych w lodówce, ale w zamian pierze, sprząta i dokonuje drobnych napraw. Pewnego dnia włamuje się do luksusowej willi, w której mieszka kobieta maltretowana przez męża. Piękna Sun-Hwa, zamiast wezwać policję, zaczyna obserwować nietypowego włamywacza. Czując się niewidoczną dla świata, dostrzega w mężczyźnie kogoś podobnego do siebie.

Zapiski z japońskiego imperium (Japan: Memoirs of a Secret Empire), 18:40 Planete

Niezłomni szogunowie i waleczni samuraje, czarujące gejsze i niezrównani rzemieślnicy to ludzie, którzy współtworzyli japońskie odrodzenie datowane między XVI a XIX wiekiem. W tym właśnie czasie wyspy Nipponu wydostały się z mroku i chaosu, by odrodzić się w duchu pokoju i równowagi. Kwitnąca wówczas Japonia przez blisko 250 lat pozostawała w ścisłej izolacji od świata zachodniego, rządzona stalową ręką szogunatu. Serial przybliża dzieje azjatyckiego imperium, jego relacje z Zachodem, sytuację geopolityczną oraz osiągnięcia kulturowe.

Szef kuchni za granicą (Chef Abroad) Tajlandia, 19:30 Travel Channel

Szef kuchni Michael Smith powiedział, że tajska kuchnia jest jego najbardziej ulubioną kuchnią na świecie. Dodał jeszcze, iż poznał ją tylko i wyłącznie z książek kucharskich. Jego marzeniem jest zatem odwiedzenie Tajlandii, by samemu przekonać się, jak naprawdę przyrządza się niektóre potrawy w szczególności curry z makaronem.

Kuchnie świata (Planet Food) Singapur, 20:00 Travel Channel

W każdym z odcinków autorzy będą podążać za szefem kuchni w jego kulinarnej podróży po miejscach słynących z bogactwa i rozmaitości kuchni. Poznają osoby, które ze względu na wiedzę i gościnność opowiedzą o miejscowej diecie i zwyczajach. Gospodarze spróbują wyśmienitych dań i lokalnych specjałów, sami przygotują niektóre posiłki, a także będą brać udział w rozmaitych świętach i rytuałach związanych z przygotowywaniem różnych potraw i dań.

Kaszmir droga do wolności (Kashmir: Journey To Freedom), 01:55 Planete

Rozdarty konfliktem Kaszmir stał się na przestrzeni ostatnich dekad krainą terroru i rozpaczy. Zmęczeni zbrojną walką młodzi mieszkańcy regionu dzielonego przez Indie i Pakistan uznali, iż rozwiązanie ich problemu może przynieść jedynie pokojowy ruch wolnościowy. Ich celem jest wolność i niezależność. Marzą o duchowym odrodzeniu Kaszmiru w atmosferze tolerancji i zrozumienia. Młodzi muzułmanie zainicjowali pokojowy ruch, by wywalczyć niepodległość. Jednym z nich jest Usmaan Raheem Ahmad.

Lekcje architektury (Architectures) Tokio, 03:45 Planete

Seria przedstawiającą najwspanialsze osiągnięcia architektury od mających kilkaset lat pereł budownictwa, poprzez prace, które zwiastowały narodziny modernizmu w XX wieku do ostatnich topowych budowli. Tematem każdego odcinka jest inna budowla, a twórcy serii poddają szczegółowej analizie strukturę budynków, techniki ich budowy, kulturowo-historyczne inspiracje projektantów oraz rolę danego projektu w ewolucji architektury.

Niedziela  28.02.2010

Niezwykłe wyzwania (Sync or Swim) Indonezja Bali, 13:00, 20:00, 4:00 Discovery Travel & Living

Jamie Aditya postanawia sprawdzić własne umiejętności taneczne i wokalne. Otrzymuje do wykonania trudne zadania, których musi się nauczyć w ciągu tygodnia. Następnie czeka go występ przed licznie zgromadzoną publicznością. Jamie nie tylko sam nie może się skompromitować, ale również nie może przynieść wstydu innym artystom. Muzyczne wyzwania to także dobry sposób na poznanie zwyczajów i kultury odwiedzanych miejsc. Podczas tej niezwykłej podróży Jamie zwiedzi Nową Zelandię, Mongolię, Tybet, Filipiny, Bali, Australię i Japonię.

Mistrzowie inżynierii (Kings of Construction) Hongkong, 16:00, 3:00 Discovery Science

Na górzystej wyspie Lantau w Hongkongu zespół inżynierów prowadzi budowę jednej z najbardziej okazałych i niecodziennych kolejek linowych na świecie Ngong Ping 360.

Tajemnice powiązań inżynieryjnych Lotnisko w Hongkongu, 19:00 National Geographic

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Azja w TV 22.02-28.02.2010 Reviewed by on 22 lutego 2010 .

Monika Wawrzynowska w swojej rubryce Azja w TV prezentuje przegląd najciekawszych programów, filmów fabularnych i dokumentalnych dotyczących Azji, które będzie można obejrzeć w najbliższym tygodniu na polskojęzycznych kanałach telewizyjnych. Serdecznie zapraszamy: Poniedziałek  22.02.2010 Kuchnie świata (Planet Food) Chiny, 10:00 Travel Channel Peter Gordon, nowozelandzki szef kuchni, odkryje przed widzami miejsce, w którym korzenie ma jedna z najświetniejszych

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź