Inne-news,Wydarzenia i zapowiedzi

Azja w TV. 21-27.12.2009

telewizorMonika Wawrzynowska w swojej rubryce Azja w TV tradycyjnie prezentuje przegląd najciekawszych programów, filmów fabularnych i dokumentalnych dotyczących Azji, które będzie można w tygodniu świątecznym obejrzeć na polskojęzycznych kanałach telewizyjnych.  Serdecznie zapraszamy:

21.XII.2009 Poniedziałek

Anthony Bourdain: Bez rezerwacji (Anthony Bourdain: No Reservations) Indie, 08:00 Discovery Travel & Living

Anthony Bourdain podróżuje po świecie w poszukiwaniu oryginalnych smaków. Bombaj zachwyca go różnorodnością kultur i potraw. Nic dziwnego, że Bourdain zakochuje się w Indiach.

Lekcje architektury (Architectures), Hale olimpijskie w Tokio, 12:10 Planete

Seria przedstawiającą najwspanialsze osiągnięcia architektury od mających kilkaset lat pereł budownictwa, poprzez prace, które zwiastowały narodziny modernizmu w XX wieku do ostatnich topowych budowli. Tematem każdego odcinka jest inna budowla, a twórcy serii poddają szczegółowej analizie strukturę budynków, techniki ich budowy, kulturowo-historyczne inspiracje projektantów oraz rolę danego projektu w ewolucji architektury.

Tajna wojna Chin (China’s Secret War), 12:25 TVP 2

Od ponad pięciu lat Darfur, zamieszkany przez czarną ludność rejon Sudanu, jest areną krwawego konfliktu, w którym zginęło kilkaset tysięcy ludzi. Sudański rząd, wspierany przez arabską formację paramilitarną Dżandżawidów, krwawo tłumi separatystyczne dążenia mieszkańców od dziesięcioleci żyjących w skrajnej nędzy i marginalizowanych przez arabskie władze w Chartumie. Filmowcy udali się na odległy płaskowyż Dżebel Moon, by zdobyć dowody świadczące o roli, jaką odgrywają w tym rejonie Chiny sojusznik Sudanu dostarczający sprzęt wojskowy.

Anthony Bourdain: Bez rezerwacji (Anthony Bourdain: No Reservations)Korea, 14:00, 2:00 Discovery Travel & Living

Nari przekonuje Anthony’ego Bourdaina, aby ten odwiedził jego ojczysty kraj. Ten ulega namowom i już wkrótce są w Seulu, gdzie czekają ich prawdziwe przygody.

Inżynieria ekstremalna (Extreme Engineering), Inteligentny tunel w Malezji. 17:00 Discovery World

Wyprawę do królestwa techniki. Program przedstawia największe cuda współczesnej inżynierii.

Wschód i Zachód (East and West), 20:45 Planete

Przyjęto uważać, że procesy myślowe u ludzi przebiegają w taki sam sposób, niezależnie od języka, jakim się posługują i kultury, do której należą. Okazuje się, iż tło kulturowe odgrywa niepoślednią rolę w kształtowaniu ludzkiej umysłowości. Od dawna badacze zastanawiali się, co w większym stopniu wpływa na ludzkie zachowanie: genetyka czy procesy socjalizacyjne. Specjalistyczne badania przyznają rację zwolennikom teorii o dominacji kulturowych determinantów. Według naukowców ludzie Zachodu i ludzie Wschodu myślą na zupełnie różne sposoby.

Cuda stworzone przez człowieka (Man Made Marvels Asia) Azja: Akwarium w Okinawie, 23:00 Discovery Science

Nowatorskie konstrukcje azjatyckich inżynierów i architektów na pierwszy rzut oka przeczą wszelkim prawom fizyki. Mosty, drapacze chmur czy linie kolejowe są przykładem fantazji i geniuszu ich twórców, którzy w trakcie realizowania projektów wykorzystują najnowsze zdobycze wiedzy.

22.XII.2009 Wtorek

Anthony Bourdain: Bez rezerwacji (Anthony Bourdain: No Reservations)Korea, 8:00 Discovery Travel & Living

Nari przekonuje Anthony’ego Bourdaina, aby ten odwiedził jego ojczysty kraj. Ten ulega namowom i już wkrótce są w Seulu, gdzie czekają ich prawdziwe przygody.

Anthony Bourdain: Bez rezerwacji (Anthony Bourdain: No Reservations) Indonezja, 14:00 Discovery Travel & Living

W Indonezji Anthony Bourdain poznaje kulturę i wyrafinowane smaki lokalnej kuchni. Zastanawia się, dlaczego tak wielu cudzoziemców chce zamieszkać w tym pięknym kraju.

Cuda stworzone przez człowieka (Man Made Marvels Asia)Azja:Koreański ekspres, 23:00 Discovery Science

Koreański pociąg, jadący z prędkością 300 km/ godz., po raz pierwszy wyjechał w trasę w 2004 roku. Widzowie dowiedzą się, w jaki sposób działa superszybka kolej.

Doktor Akagi (Kanzo Sensei), obyczajowy, 00:15 Zone Europa, Japonia/ Francja 1998

Rok 1945. Małe miasteczko Okayama na jednej z japońskich wysp. Wojna dobiega już końca. Lekarz rodzinny, nieco ekscentryczny doktor Akagi, usiłuje przyjść z pomocą każdemu z licznych pacjentów. Ale niemal wszystkim stawia jednakową diagnozę: zapalenie wątroby. Znalezienie skutecznego lekarstwa na tę chorobę stało się życiową misją i obsesją doktora. Z tego powodu lekarz zyskał przydomek „Doktor Wątroba” i stał się obiektem powszechnych żartów, a nawet oskarżeń o szarlatanerię. Niezrażony tym Akagi kontynuuje badania.

23.XII.2009 Środa

Anthony Bourdain: Bez rezerwacji (Anthony Bourdain: No Reservations) Indonezja, 8:00 Discovery Travel & Living

W Indonezji Anthony Bourdain poznaje kulturę i wyrafinowane smaki lokalnej kuchni. Zastanawia się, dlaczego tak wielu cudzoziemców chce zamieszkać w tym pięknym kraju.

Cuda stworzone przez człowieka (Man Made Marvels Asia) Azja: Petronas Towers, 23:00 Discovery Science

W Azji powstało wiele ambitnych projektów konstrukcyjnych, np. wieżowce Petronas Towers w Kuala Lumpur jeden z cudów współczesnej techniki. Podczas budowy zespół architekta Cesara Pelliego musiał pokonać wiele przeszkód, takich jak niestabilne podłoże i brak odpowiednich surowców.

24.XII.2009 Czwartek

Lisiczka (Kogitsune Helen), dziecięce, 09:00 TVP 2, Japonia 2006

Mieszkający na wsi 7-letni Taichi znajduje maleńką lisiczkę. Zwierzątko jest głuche i niewidome. Chłopiec zanosi je na posterunek policji, a policjant kieruje go do weterynarza Koji Yajimy. Ten, niezbyt chętnie, zgadza się zająć małym pacjentem. Taichi stara się odpracować u weterynarza koszty opieki nad lisiczką. Z czasem ciężko chore i cierpiące zwierzątko coraz bardziej przywiązuje się do opiekuna. Rodzi się między nimi przyjaźń.

Światło na krańcu świata (Light At The Edge Of The World) Mongolia, 09:00,12:00,15:00,18:00 National Geographic HD

Wade Davis wyrusza do Mongolii na spotkanie z członkami pradawnej społeczności nomadów, która od 2000 tysięcy lat kultywuje tradycje.

Trzęsienie ziemi w Azji (Asian Earthquake), Wszystko o tsunami, 16:00 Discovery Science

30,6 km pod powierzchnią Oceanu Indyjskiego trwa odwieczna wojna. Dwie płyty tektoniczne ścierają się ze sobą. W końcu 26 grudnia 2004 roku mniejsza z płyt tektonicznych gwałtownie podniosła się o ponad 29 metrów. Wzdłuż całej linii o długości ok. 1207,5 km wody oceanu wzbiły się, tworząc na powierzchni ogromną falę. Była to największa fala tsunami, którą kiedykolwiek odnotowano. Jej niszczycielska siła dotknęła Indonezję, Malezję, Tajlandię, Sri Lankę, Indie, Bangladesz oraz Somalię.

25.XII.2009 Piątek

26.XII.2009 Sobota

Shaolin Soccer (Siu lam juk kau / Shaolin Soccer), 13:15 Ale Kino! Hongkong/ Chiny 2001

Pięciu mnichów ze słynnego klasztoru Shaolin, doskonale znających kung-fu, próbuje wypromować sztukę na świecie. Niestety, współczesność wydaje się nieczuła na ich akrobatyczne umiejętności. Postanawiają założyć zespół rockowy, ale i ten pomysł okazuje się chybiony. Zrezygnowani postanawiają się rozstać. Wtedy jeden z nich poznaje byłego piłkarza. Ten, widząc idealne wykopy, które mnich stosuje podczas pokazów kung-fu, wpada na szalony pomysł. Postanawia wprowadzić mnichów na boisko i wykorzystać ich zdolności do gry w piłkę nożną.

Prawdziwy Shaolin (The Real Shaolin), 13:15 Planete, Chiny/ USA 2008

Stare chińskie przysłowie mówi, że wszystkie sztuki walki wywodzą się z Shaolin. Trudno jednak nazwać kung-fu elitarnym sposobem doskonalenia ciała i ducha. To nakręcany przez pop-kulturę przemysł. W chińskich szkołach uczą się obecnie setki adeptów sztuk walki. Większość trafia tam po obejrzeniu filmów i marzy o tym, by stać się kolejnym Bruce’em Lee. Część z nich to Europejczycy i Amerykanie, którzy o kulturze Chin niczego nie wiedzą. Dokument przedstawia czterech chętnych do osiągnięcia mistrzostwa w mniej lub bardziej tradycyjnym kung-fu

27.XII.2009 Niedziela

Podniebne jaskinie (Mountainous Sky Caves), 05:40 TVP 2, Japonia 2007

Dokument o zespole naukowców z Chińskiej Akademii Geologicznej, którzy prowadzą badania w górach południowych Chin, gdzie odkryto ponad 20 gigantycznych lejów krasowych o kilkusetmetrowej średnicy. Nazwano je Tiankeng, co znaczy „jamy stworzone przez bogów”. Od pradawnych czasów stanowiły one miejsca święte i nikt z miejscowej ludności nie śmiał do nich wchodzić.

Mistrzowie inżynierii (Kings of Construction), Tung Chung-nowa kolejka linowa w HongKongu, 06:00 Discovery Science

Na górzystej wyspie Lantau w Hongkongu zespół inżynierów prowadzi budowę jednej z najbardziej okazałych i niecodziennych kolejek linowych na świecie Ngong Ping 360

Niecodzienne rarytasy (Bizarre Foods) Tajwan, 08:00, 14:00 Discovery Travel & Living

Ekspert kulinarny Andrew Zimmern wyrusza na Tajwan. Tam kontynuuje poszukiwania najdziwniejszych potraw i przysmaków na świecie.

Strefa śmierci (Kill Zone: Battle of Inchon), Bitwa o Inchon: Korea, 06:00 Discovery World

15 września 1950 r., podczas wojny koreańskiej, Incheon był miejscem desantu wojsk amerykańskich. X Korpus Ekspedycyjny liczył ok. 70 tys. żołnierzy, 300 jednostek pływających wspieranych przez samoloty. Celem desantu było opanowanie drogi Inchon Seul Wonju i odcięcie wojsk KRL-D na południu Korei. Opór stawiany przez nieliczne jednostki północnokoreańskie był na tyle heroiczny, iż korpus potrzebował aż tygodnia na pokonanie 35 km.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Azja w TV. 21-27.12.2009 Reviewed by on 18 grudnia 2009 .

Monika Wawrzynowska w swojej rubryce Azja w TV tradycyjnie prezentuje przegląd najciekawszych programów, filmów fabularnych i dokumentalnych dotyczących Azji, które będzie można w tygodniu świątecznym obejrzeć na polskojęzycznych kanałach telewizyjnych.  Serdecznie zapraszamy: 21.XII.2009 Poniedziałek Anthony Bourdain: Bez rezerwacji (Anthony Bourdain: No Reservations) Indie, 08:00 Discovery Travel & Living Anthony Bourdain podróżuje po świecie w poszukiwaniu oryginalnych smaków.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź