Wydarzenia i zapowiedzi

Azja w TV, 10-16 maja 2010


2


Monika Wawrzynowska w swojej rubryce Azja w TV prezentuje przegląd najciekawszych programów, filmów fabularnych i dokumentalnych dotyczących Azji, które będzie można obejrzeć w najbliższym tygodniu na polskojęzycznych kanałach telewizyjnych. Serdecznie zapraszamy:

Poniedziałek 10.05.2010

CJ7 CJ7, komedia – Hongkong 2008, 08:05 | HBO

Ti jest ubogim robotnikiem, który ciężko pracuje, aby jego syn Dicky mógł uczyć się w elitarnej prywatnej szkole. Mężczyzna robi wszystko, aby zapewnić chłopcu to, czego sam nie miał w dzieciństwie. Dicky nie czuje się jednak w szkole dobrze, ponieważ jego rodziny nie stać na modne ubrania i wymyślne gadżety. Pewnego dnia ojciec znajduje tajemniczą zabawkę psa-robota o imieniu CJ7, i zanosi ją synowi. Okazuje się, że zabawka posiada niezwykłe zdolności. Chcąc zaimponować kolegom, chłopiec postanawia zabrać ją do szkoły.

Wielkie konstrukcje Megastructures Olbrzymie mosty Chiny, 09:00, 12:00 | National Geographic HD

W Chinach powstały trzy imponujące mosty: Lupu najdłuższy na świecie most łukowy, Runyang trzeci najdłuższy na świecie most wiszący i Sutong, który już wkrótce będzie najdłuższym na świecie mostem podwieszonym.

Czyngis-chan Na podbój świata Aoki Ôkami: chi hate umi tsukiru made / The Blue Wolf: To the Ends of the Earth and Sea, biografia – Japonia 2007, 14:45 | CANAL+

XII-wieczna Mongolia składa się z toczących boje plemion. Syn przywódcy jednego z nich, młody Temudżyn, jest traktowany w specjalny sposób, ponieważ członkowie klanu widzą w nim odrodzonego totemicznego Błękitnego Wilka, wysłannika bogów. Chłopak snuje marzenia o położeniu kresu bratobójczym walkom oraz o Mongolii jako silnym, zjednoczonym państwie. Z czasem Temudżyn zaczyna realizować młodzieńcze fantazje, ale zdobycie pozycji wodza wszystkich Mongołów i tytułu Czyngis-chana jest okupione utratą przyjaźni, zdradą i rodzinną hańbą.

Strefa budowy Construction Zone Lotnisko Kansai, 20:00 | National Geographic

Japoński międzynarodowy port lotniczy Kansai, zbudowany na sztucznej wyspie w zatoce Osaki, zapada się w kierunku dna morskiego o około 70 cm rocznie. Mimo ostrzeżeń inżynierów, że lotnisko w końcu zatonie, japońskie władze planują budowę kolejnego portu także na zabranym morzu terenie, lecz tym razem na głębszych wodach Morza Japońskiego.

Sophie Grigson w krajach Dalekiego Wschodu Sophie Grigson In The Orient, Port pełen zapachów, 20:00 | Travel Channel

Sophie rozpocznie nowy dzień obfitym śniadaniem w restauracji Maxims. Później wraz z przewodniczką Wing wybierze się zabytkowym tramwajem na Wzgórze Wiktorii, z którego można podziwiać przepiękną panoramę Hongkongu. Następnie obie panie wrócą nad zatokę Repulse Bay oraz targowisko Stanley Market i zjedzą lunch w restauracji Bo Innovation. Później wybiorą się wodną taksówką na rejs po Aberdeen Harbour. Znajdą też czas na naukę przyrządzania przekąsek dim sum. Wieczorem odwiedzą Soho, gdzie skuszą się na spróbowanie drinków.

Szok kulturowy Culture Shock Bangkok, 21:00 | Travel Channel

Piorunująca mieszanina nowoczesności i tradycji Bangkoku, mimo pozornego funkcjonowania obok siebie w chaotycznej niezgodności, wydaje się współpracować ze sobą całkiem nieźle. Stolica Tajlandii jest bezładnym połączeniem koszmarnych korków ulicznych, wspaniałych niosących pokój świątyń, zawiłych kulturowych zachowań oraz nowoczesnych kolei miejskich. Nick Cheadle spróbuje odnaleźć sens w życiu tego niezwykłego miasta

Diamentowe psy Diamond Dogs, sensacyjne – Kanada/ Chiny 2007, 22:45 | HBO

Do Mongolii udaje się specjalnie przygotowana grupa poszukiwaczy, która ma za zadanie odnaleźć słynny i niezwykle cenny buddyjski artefakt. W wyprawie towarzyszy im były żołnierz, Xander Ronson, odpowiedzialny za ich bezpieczeństwo. Na miejscu okazuje się jednak, że na skarb, którego poszukują, rzucono niegdyś klątwę. Kiedy ginie kolejny uczestnik wyprawy, pozostali wpadają w panikę. Napięcie rośnie z minuty na minutę. Rozpoczyna się dramatyczna walka o przetrwanie.

Krwawa pięść Bloodfist, sensacyjne – USA/ Filipiny 1989, 23:10 | FilmBox

Kickboxer Jake Ray jakiś czas temu porzucił zawodowe walki. Kiedy jednak dociera do niego wiadomość o zamordowaniu jego brata, wyrusza do Manili w poszukiwaniu zabójcy. Jedynym śladem jest skrawek czerwonego materiału znaleziony w zaciśniętej pięści brata.

Rytualne zdobienie ciała Tattoo Hunter Filipiny, 23:30 | Discovery

Zdobienie ludzkiego ciała w wielu kulturach ma charakter rytualny, często związany z wierzeniami religijnymi. Antropolog Lars Krutak wnikliwie analizuje zwyczaje wojowników, kanibali i łowców głów. Przedstawia bogate dziedzictwo kulturowe kryjące się w prastarej sztuce tatuażu.

Żebrak i złodzieje Za jia xiao zi / Knockabout, sensacyjne – Hongkong 1979, 02:05 | TV 4

Dwie rywalizujące grupy wojowników zmuszone są do wyboru stylu życia: podstępnych złodziei lub szlachetnych żebraków.

Wtorek 11.05.2010

W 48 godzin 48 Hours In Singapur i Leon, 08:30, 14:30| Travel Channel

Simon Calder wyruszy do ekscytującego Singapuru miasta położonego na skrzyżowaniu dróg z całego świata. W towarzystwie Clintona Chenga wybierze się na zwiedzanie chińskiej dzielnicy. W restauracji Apollo Banana Lear Simon będzie jadł Biryani na prawdziwych liściach banana. Ciekawym sposobem oglądania miasta jest półgodzinny rejs po rzece na pokładzie łodzi oraz kolacja w centrum wyglądającym jak jedno wielkie targowisko. W drugim dniu pobytu przewodnik uda się na spacer po najstarszym zachowanym moście nad rzeką Singapur.

King Kong kontra Godzilla King Kong vs. Godzilla, sc-fi – USA/ Japonia 1962, 11:35 | Ale Kino!

Przedsiębiorca Tako pracuje w przemyśle farmaceutycznym. Pewnego dnia wysyła na Pacyfik ludzi, aby przywieźli stwora, którego tubylcy nazywają King Kongiem. Wysłannicy uprowadzają z wyspy uśpioną małpę. U wybrzeży Japonii gigant budzi się jednak i uwalnia. W tym samym czasie amerykańska łódź podwodna natrafia na dryfującą górę lodową o podejrzanym wyglądzie. W wielkiej bryle lodu zamrożony był Godzilla. Obudzony potwór pustoszy kraj. Do walki z jaszczurem staje King Kong, a Japonia zmienia się w arenę pojedynku olbrzymów.

Strefa budowy Construction Zone Lotnisko Kansai, 12:00 | National Geographic

Japoński międzynarodowy port lotniczy Kansai, zbudowany na sztucznej wyspie w zatoce Osaki, zapada się w kierunku dna morskiego o około 70 cm rocznie. Mimo ostrzeżeń inżynierów, że lotnisko w końcu zatonie, japońskie władze planują budowę kolejnego portu także na zabranym morzu terenie, lecz tym razem na głębszych wodach Morza Japońskiego.

Źródła odnawialnej energii Ultimate Power Builders , Samowystarczalny wieżowiec, 14:00 | Discovery Science

W Guangzhou w Chinach powstaje ekologiczny wieżowiec o nazwie Pearl River Tower. Będzie miał 71 pięter i 310 metrów wysokości. Ma on być obiektem nowej epoki, który produkuje więcej energii niż jej zużywa, wykorzystując do tego celu wiatr i słońce.

Sekret chińskiej zupy miłosnej The Secret of Chinese Love Soup, 15:45 | CANAL+ Film

Od trzech tysięcy lat Chińczycy wierzą w lecznicze właściwości pożywienia. Są przekonani, że umiejętne wykorzystanie właściwych składników w kuchni ma dobroczynny wpływ na całe ciało. Podążając tropem niezwykłych kulinariów, Angel, menedżerka szanghajskiej restauracji, ma zamiar przyrządzić zupę pobudzającą pożądanie i wzmagającą sprawność miłosną. Poszukiwania składników prowadzą ją na targowiska oraz do aptek i lekarzy. Towarzyszą jej filmowcy podpatrujący codzienne życie współczesnych Chin.

Największe z największych Building the Biggest Podziemny Singapur, 23:30 | Discovery Science

Spotkanie z ekspertami wznoszącymi ogromne konstrukcje, od gazociągów po elektrownie, oczyszczalnie ścieków i drapacze chmur. W Singapurze powstaje nowa linia metra, której budowa pochłonie 6,7 miliarda dolarów. Będzie to najdłuższa sieć kolejowa obsługiwana wyłącznie przez komputery.

Środa 12.05.2010
Obieżyświat Globe Trekker Nieznane Indie, 06:00 | Travel Channel

Tym razem gospodarze programu będą poznawać Indie kraj, który powinien odwiedzić każdy szanujący się podróżnik. Na Megan McCormick ogromne wrażenie zrobi niezwykle pikantna miejscowa kuchnia, Holly Morris przyjrzy się panującym w tym kraju warunkom sanitarnym, Andrew Dado wypróbuje możliwości swojego ciała podczas ćwiczeń jogi, zaś Justine Shapiro zajmie się szukaniem drogi do duchowego oświecenia.

Babcie na safari Grannies On Safari Japonia współczesność i starożytność, 08:30, 14:30 | Travel Channel

Babcie podczas barwnych nocy poznają najbardziej inspirujące i egzotyczne miejsca dwu najważniejszych japońskich miast: Tokio i Kyoto. Podróż po Japonii będzie obejmowała zwiedzanie wielkich świątyń, wizyty w znanych restauracjach i poznawanie współczesnej architektury. Podróżniczki udadzą się do położonej u podnóża wulkanu górskiej wioski Kusatsu, gdzie poznają terapeutyczne działanie siarkowych źródeł Onsen. Odwiedzą znajdujący się w pięciogwiazdkowym hotelu Royokan salon spa.

A my idziemy Aruitemo aruitemo / Still Walking, obyczajowy – Japonia 2008 , 16:00 | Ale Kino!

Letni dzień. Para staruszków otoczona dorosłymi dziećmi i wnukami spożywa uroczysty posiłek. Sielanka skrywa jednak trudny do uchwycenia cień. Syn i córka staruszków rzadko odwiedzają rodzinny dom. Teraz spotkali się z powodu pewnej rocznicy. Z urywków rozmów wynika, że przed piętnastoma laty utopił się ich starszy brat. Obrazek zwykłej rodziny pęka. Okazuje się, że pozorne szczęście jest tylko maską, a rodzinna historia naznaczona jest bólem.

Kuchnie świata Planet Food Tajlandia, 17:00 | Travel Channel

Tajlandia jest ojczyzną najbardziej ostrych przypraw na świecie. Uważana za czwartą pod względem popularności kuchnię na świecie, kuchnia tajska ceniona jest za niską zawartość tłuszczu oraz właściwości zdrowotne. Merrilees Parker odwiedza pola ryżowe, barkę ryżową wielkości lotniczego hangaru, sklepy na pływającym targu w Bangkoku oraz nocny targ w Ching Mai. Odkryje nowe owoce, a zwłaszcza słynnego duriana. Przygotuje na ulicznym straganie kluski Pad Thai, nauczy się sztuki rzeźbienia owoców oraz przygotowywania wykwintnych królewskich dań.

Krwawy ring Born To Defence/ Zhong hua ying xiong, Hongkong/ Chiny 1986, 20:10 | FilmBox Extra

Chiński żołnierz wraca z wojny do domu. Na miejscu okazuje się jednak, że nic nie jest tak jak przed wojną. W mieście stacjonują Amerykanie i to oni decydują o wszystkim. W wyniku nieoczekiwanego zbiegu okoliczności chiński weteran zostaje zaangażowany do walk na ringu z amerykańskimi marynarzami.

Trzęsienie ziemi w Chinach China Quake, 21:00 | National Geographic

Trzęsienie ziemi o sile 8 stopni w skali Richtera miało miejsce w chińskiej prowincji Syczuan 12 maja 2008 r. Wstrząsy były odczuwalne w Pekinie, Szanghaju, Pakistanie, Tajlandii, Birmie oraz w Hanoi. Zginęło 80 tys. ludzi, a dziesięć milionów utraciło dach nad głową. Naukowcy próbują ustalić przyczynę katastrofy.

Bracia krwi Tian tang kou / Blood Brothers, sensacyjne – Tajwan 2007, 21:55 | Cinemax

Chiny, lata 30. XX wieku. Gang, Hu i Feng, znudzeni życiem w rybackiej wiosce, wyruszają do Szanghaju. Zaczynają pracę w słynnym Paradise Club, prowadzonym przez bezwzględnego króla przestępczego podziemia. Początkowo naiwni i zagubieni, szybko odnajdują się w gangsterskim półświatku. Gdy sytuacja w mieście robi się napięta, przyjaciele postanawiają podjąć wyzwanie i spróbować przejąć władzę. Chociaż ich pozycja staje się coraz mocniejsza, uświadamiają sobie, że cena sukcesu jest wysoka. Pomiędzy przyjaciółmi pojawiają się nieporozumienia.

Nieodebrane połączenie One Missed Call, horror – Japonia 2008, 02:30 | HBO 2

Przyjaciele amerykańskiej studentki, Beth Raymond, zaczynają ginąć w niewyjaśnionych okolicznościach. Wcześniej każde z nich odebrało zagadkową wiadomość głosową od samych siebie. Nagrania pochodziły z przyszłości i sugerowały, że właściciele telefonów zostaną zamordowani trzy dni później. Pewnego dnia taką wiadomość otrzymuje również Beth. Dziewczyna ma niewiele czasu, aby zmienić los i powstrzymać mordercę. W odkryciu tożsamości zabójcy pomaga jej detektyw Jack Andrews, którego siostra zginęła w podobnych okolicznościach.

Czwartek 13.05.2010

Siedem cudów Chin Seven Wonders of China, Wielki Mur, odc. 4, 11:50 | TVP 2
Wielki Mur biegnie przez całe Chiny, od Zatoki Liaotuńskiej na wschodzie, po przełęcz Jaiyuguan na zachodzie. Tworzy go sieć umocnień i strażnic budowanych przez prawie dwa tysiąclecia. Początkowo był to 6-metrowy wał, ułożony z 10-centymetrowych warstw ziemi, który miały chronić przed nieprzyjacielskimi strzałami i mieczami. Większość konstrukcji pochodzi z okresu między XV a XVII stuleciem. Z czasem dobudowano przejścia i wieże, by mur stał się barierą nie do pokonania. Najbardziej imponujące umocnienia znajdują się w okolicach Pekinu.

Trzęsienie ziemi w Chinach China Quake, 14:00 | National Geographic

Trzęsienie ziemi o sile 8 stopni w skali Richtera miało miejsce w chińskiej prowincji Syczuan 12 maja 2008 r. Wstrząsy były odczuwalne w Pekinie, Szanghaju, Pakistanie, Tajlandii, Birmie oraz w Hanoi. Zginęło 80 tys. ludzi, a dziesięć milionów utraciło dach nad głową. Naukowcy próbują ustalić przyczynę katastrofy.

Powrót Godzilli The Return of Godzilla / Gojira, sensacyjne – Japonia 1984, 18:10 | Ale Kino!

Statek rybacki ulega na morzu tajemniczemu wypadkowi. Spośród załogi udaje się odnaleźć tylko jednego marynarza. Ocalony twierdzi, że katastrofę spowodował potwór Godzilla. W obawie przed wybuchem paniki japoński rząd trzyma informację w sekrecie. Tymczasem zniszczony zostaje radziecki atomowy okręt podwodny. ZSRR podejrzewa amerykańską prowokację. Trwa zimna wojna i świat staje na krawędzi konfliktu nuklearnego. W tej sytuacji Japończycy nie mogą dłużej ukrywać prawdy i ogłaszają publicznie wieść o powrocie Godzilli.

Hiroszima, moja miłość Hiroshima Mon Amour, obyczajowy – Francja/ Japonia 1959, 20:00 | TVP Kultura

Francuska aktorka przebywa w Hiroszimie w związku ze zdjęciami do antywojennego filmu. Przed wyjazdem poznaje japońskiego architekta, z którym wdaje się w namiętny romans. Podczas tego krótkiego związku bohaterowie przeżywają nie tylko miłosne uniesienia, ale dzielą się również ze sobą tragicznymi wspomnieniami własnej przeszłości. Rodzina Japończyka zginęła podczas wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie. Francuzka natomiast jako młoda dziewczyna zakochała się w niemieckim żołnierzu, który w dzień wyzwolenia został zastrzelony na jej oczach.

Bracia krwi Tian tang kou / Blood Brothers, sensacyjne – Tajwan 2007, 21:55 | Cinemax

Chiny, lata 30. XX wieku. Gang, Hu i Feng, znudzeni życiem w rybackiej wiosce, wyruszają do Szanghaju. Zaczynają pracę w słynnym Paradise Club, prowadzonym przez bezwzględnego króla przestępczego podziemia. Początkowo naiwni i zagubieni, szybko odnajdują się w gangsterskim półświatku. Gdy sytuacja w mieście robi się napięta, przyjaciele postanawiają podjąć wyzwanie i spróbować przejąć władzę. Chociaż ich pozycja staje się coraz mocniejsza, uświadamiają sobie, że cena sukcesu jest wysoka. Pomiędzy przyjaciółmi pojawiają się nieporozumienia.

Obieżyświat Globe Trekker Planeta małp, 22:00 | Travel Channel

Justine Shapiro odwiedzi Tajlandię i zobaczy, jak chroni się żyjące tam gibony białorękie. Holly Morris, Megan McCormick i Ian Wright będą podziwiać na Borneo i Sumatrze orangutany, największe małpy Azji. W odległych górach Ugandy autorzy będą szukać największej naczelnej małpy naszej planety, goryla górskiego, którego populacja żyjąca na wolności liczy zaledwie sześćset osobników

14:28 14:28, 23:35 | Planete

12 maja 2008 roku o godzinie 14:28 w chińskiej prowincji Syczuan zatrzęsła się ziemia. Wstrząs sejsmiczny o sile 8 stopniu w skali Richtera trwał 2 minuty i 34 sekundy, ale jego plon był przerażający: 69 tysięcy ludzi straciło życie, aż 15 milionów dach nad głową. Na Nowy Rok już można było kupić DVD z najbardziej przerażającymi scenami oraz albumy z fotografiami ciał. Chińska telewizja, zbyt zajęta kręceniem reportaży o wizytach na miejscu tragedii polityków, nie pokazała scen, do jakich dochodziło na pozostawionych przez trzęsienie ruinach.

Piątek 14.05.2010

Szok kulturowy Culture Shock Bangkok, 08:30, 14:30 | Travel Channel

Piorunująca mieszanina nowoczesności i tradycji Bangkoku, mimo pozornego funkcjonowania obok siebie w chaotycznej niezgodności, wydaje się współpracować ze sobą całkiem nieźle. Stolica Tajlandii jest bezładnym połączeniem koszmarnych korków ulicznych, wspaniałych niosących pokój świątyń, zawiłych kulturowych zachowań oraz nowoczesnych kolei miejskich. Nick Cheadle spróbuje odnaleźć sens w życiu tego niezwykłego miasta.

Czerwone kwiatki Kan Shang Qu Hen Mei / Little Red Flowers, Chiny 2006 , 14 maja – 08:45 | Ale Kino!

Czerwone kwiatki to wycięte z bibuły nagrody, które otrzymują najgrzeczniejsze dzieci w jednym z pekińskich przedszkoli z internatem. Nauczyciele z dumą wyczytują imiona kolejnych przedszkolaków, którzy zachowaniem zasłużyli sobie na czerwone odznaczenia. Jest jednak chłopiec, który nigdy nie zostaje wywołany. Jest nim niepasujący do otoczenia czteroletni indywidualista, w którym z dnia na dzień rośnie bunt przeciw regułom otaczającego go świata.

Esencja podróży Essential Seul, 10:30 | Travel Channel

W stolicy Południowej Korei, jednym z najbardziej oryginalnych miejsc światowej turystyki, widzowie zobaczą Danngo Robinsa, który pozwalał będzie rybkom szczypać swoje stopy, skusi się na łagodzące masaże, a także spróbuje swoich umiejętności w karaoke

Milarepa Milarepa: Magician, Murderer, Saint, biografia – Bhutan/ Indie 2006, 12:10 | Ale Kino!

Thopaga pochodzi z bogatej kupieckiej rodziny, a jego życie płynie dostatnio i szczęśliwie. Wszystko zmienia śmierć jego ojca, po której matka Thopagi staje się zależna od woli cynicznego stryja i podłej ciotki. Ci przejmują majątek rodziny Thopagi, a jego oraz jego matkę i siostrę skazują na życie w nędzy. Matka Thopagi znosi upokorzenia do czasu, kiedy syn dorasta. Wtedy szantażem skłania chłopaka, aby zaczął uczyć się czarnej magii i pomścił cierpienia rodziny. Wkrótce na dom stryja Thopaga sprowadza burzę, która uśmierca 35 osób.

Hiroszima, moja miłość Hiroshima Mon Amour, obyczajowy – Francja/ Japonia 195913:00 | TVP Kultura

Francuska aktorka przebywa w Hiroszimie w związku ze zdjęciami do antywojennego filmu. Przed wyjazdem poznaje japońskiego architekta, z którym wdaje się w namiętny romans. Podczas tego krótkiego związku bohaterowie przeżywają nie tylko miłosne uniesienia, ale dzielą się również ze sobą tragicznymi wspomnieniami własnej przeszłości. Rodzina Japończyka zginęła podczas wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie. Francuzka natomiast jako młoda dziewczyna zakochała się w niemieckim żołnierzu, który w dzień wyzwolenia został zastrzelony na jej oczach.

Obieżyświat Globe Trekker Przewodnik po Tokio, 15:00 | Travel Channel

W najnowszej serii programów prezentujących życie wielkich metropolii Ian Wright uda się na Daleki Wschód, do Tokio. Czas pobytu w japońskiej stolicy wypełni mu gra w bejsbol na stadionie Tokyo Dome, pływanie łodzią po rzece Sumida i nauka aikido. Odwiedzi również jeden z wielu dziwacznych tokijskich pubów, gdzie, siedząc w celi i popijając drinki, zostanie zakuty w kajdanki.

Obieżyświat Globe Trekker Malezja Penang, Malakka i Borneo, 22:00, 3:00 | Travel Channel

Ian Wright na początku podróży po Malezji odwiedzi Malakkę historyczne miasto z tradycjami handlowymi, w którym odbywają się krajowe zawody w siłowaniu się na ręce. Później pojedzie na wyspę Penang, znaną z największej na świecie populacji Chińczyków mieszkających poza granicami swojego kraju oraz dotrze na Borneo, gdzie odkryje wspaniałe lasy tropikalne i wejdzie na potężna górę Kinabalu.

Pijany mistrz Drunken Master, sensacyjne – Hongkong 1978 , 22:00 | Polsat

Historia młodego karateki, który szkolony jest przez surowego i bez przerwy pijanego mistrza sztuk walki. Sfrustrowany ucieka. Wdaje się w awanturę z zawodowym zabójcą i zostaje ciężko pobity. Skruszony wraca do nauczyciela, który odkrywa przed nim tajniki sztuki walki. Udowadnia również, że jego sposób życia może okazać się doskonałą strategią.

Ostatnia bitwa Ji jie hao / Assembly, dramat – Chiny/ Hongkong 2007, 01:30 | HBO

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1948 w czasie trwającej w Chinach wojny domowej. Zbliża się jedna z najważniejszych bitew w historii kraju. Stojący na czele Dziewiątej Kompanii Piechoty kapitan Gu Zidi dostaje rozkaz, by pod żadnym pozorem nie opuszczać placu boju. Jednakże siły wroga zdobywają coraz większą przewagę i nikt ani nic nie będzie ich w stanie zatrzymać. Kapitan Gu Zidi musi podjąć jedną z najtrudniejszych decyzji w żołnierskiej karierze wysłać oddział na pewną śmierć albo ocalić życie żołnierzy za cenę oskarżenia o dezercję.

Rykszarz Cyclo / Xich lo, kryminał – Francja/ Wietnam/ Hongkong 1995, 03:15 | Zone Europa

Bohaterem opowieści jest nastolatek ze slumsów Sajgonu. Chłopiec zarabia na utrzymanie, wożąc pasażerów rykszą. Pewnego dnia bohater zostaje napadnięty przez bandytów, którzy zabierają mu pojazd. Ryksza nie była własnością chłopca; wynajmował ją od kobiety zwanej Madame. Tajemnicza Madame okazuje się potężną postacią z przestępczego podziemia. Młody rykszarz musi teraz odpracować stracony wehikuł, wykonując zlecenia dla mafii. Madame oddaje chłopca pod kuratelę melancholijnego gangstera zwanego Poetą.
Sobota 15.05.2010

Godzilla kontra Mechagodzilla Godzilla vs. Mechagodzilla, sc-fi – Japonia 1974, 08:00 | Ale Kino!

W jaskini na Okinawie odkryte zostają starożytne hieroglify oraz posążek bóstwa opiekuńczego Shisy, występującego pod postacią pół psa, pół lwa. Po odczytaniu inskrypcji okazuje się, że jest ona przepowiednią. Proroctwo mówi o potworze, który przybędzie, aby zniszczyć Japonię. Kraj znów pada ofiarą ataku Godzilli. Okazuje się jednak, że to fałszywy Godzilla Mechagodzilla, którego skonstruowali kosmici szykujący inwazję na Ziemię. Godzilla nie jest w stanie go zatrzymać. Zostaje pokonany i śmiertelnie ranny. Do walki z robotem staje Shisa.

Kuchnie świata Planet Food Tajlandia, 12:00 | Travel Channel

Tajlandia jest ojczyzną najbardziej ostrych przypraw na świecie. Uważana za czwartą pod względem popularności kuchnię na świecie, kuchnia tajska ceniona jest za niską zawartość tłuszczu oraz właściwości zdrowotne. Merrilees Parker odwiedza pola ryżowe, barkę ryżową wielkości lotniczego hangaru, sklepy na pływającym targu w Bangkoku oraz nocny targ w Ching Mai. Odkryje nowe owoce, a zwłaszcza słynnego duriana. Przygotuje na ulicznym straganie kluski Pad Thai, nauczy się sztuki rzeźbienia owoców oraz przygotowywania wykwintnych królewskich dań.

Niebo i piekło Tengoku to jigoku, kryminał – Japonia 1963, 12:05 | TVP Kultura

Tokijskie ciekawostki Tokyo Revealed, 16:00, 23:00 | Travel Channel

Japonia to kraj pełen tajemnic i atrakcji, które dla turystów z Zachodu czasami wydają się dziwne i mało zrozumiałe. Zapewne należą do nich: no panty bars oryginalna japońska koncepcja barów erotycznych, w których zamiast podłogi są lustra, a kelnerki obsługują gości przyodziane jedynie w mini spódniczki oraz hotele kapsuły, które przypominają miejsca do spania w pociągach. Widzowie przyjrzą się różnym budowlom wzniesionym w rozmaitych stylach od miniaturowych gotyckich zamków po świątynie Bliskiego Wschodu.

Niedziela 16.05.2010

Sekrety chińskiej historii Secrets of Ancient China, 14:00 | Travel Channel

Kraj, który przez kilka tysięcy lat istnienia przeszedł wiele zmian, wciąż szczyci się ogromnym dorobkiem kultury. To właśnie dlatego przyjeżdża tu większość turystów odwiedzających Azję. Widzowie zobaczą znajdujące się w Pekinie piętnastowieczne Zakazane Miasto, ciągnący się przez kilka tysięcy kilometrów Wielki Mur oraz słynną Terakotową Armię w mieście Xi’an. Zwiedzą także pochodzący z III wieku p.n.e. grobowiec Shi Huangdi cesarza który zjednoczył Chiny, a także zbudowaną w XIV wieku Świątynię Nieba oraz chińską operę.

Obieżyświat Globe Trekker Hongkong i Tajwan, 15:00 | Travel Channel

Megan McCormick odkryje przed nami dwa chińskie małe smoki. Hongkong jest jednym z najdroższych miast świata. Megan w obawie o swój budżet zamieszka w Chungking Mansions, miejscu z najtańszymi noclegami w mieście. Wraz z nią poznamy półwysep Kowloon, popłyniemy linią promową Star Ferry oraz wjedziemy kolejką na Wzgórze Wiktorii, skąd rozciąga się przepiękna panorama na całe miasto. Natomiast na Tajwanie nasza przewodniczka odwiedzi stolicę kraju, Tajpej, w której to zobaczymy 101 Tower jeden z najwyższych wieżowców w Azji.

Babcie na safari Grannies On Safari Japonia współczesność i starożytność, 16:00 | Travel Channel

Babcie podczas barwnych nocy poznają najbardziej inspirujące i egzotyczne miejsca dwu najważniejszych japońskich miast: Tokio i Kyoto. Podróż po Japonii będzie obejmowała zwiedzanie wielkich świątyń, wizyty w znanych restauracjach i poznawanie współczesnej architektury. Podróżniczki udadzą się do położonej u podnóża wulkanu górskiej wioski Kusatsu, gdzie poznają terapeutyczne działanie siarkowych źródeł Onsen. Odwiedzą znajdujący się w pięciogwiazdkowym hotelu Royokan salon spa.

Szok kulturowy Culture Shock Bangkok, 18:30 | Travel Channel

Piorunująca mieszanina nowoczesności i tradycji Bangkoku, mimo pozornego funkcjonowania obok siebie w chaotycznej niezgodności, wydaje się współpracować ze sobą całkiem nieźle. Stolica Tajlandii jest bezładnym połączeniem koszmarnych korków ulicznych, wspaniałych niosących pokój świątyń, zawiłych kulturowych zachowań oraz nowoczesnych kolei miejskich. Nick Cheadle spróbuje odnaleźć sens w życiu tego niezwykłego miasta.

Myśląc o ekologii Think Green Indie, 20:00 | Travel Channel

Odwiedzając Indie Priscilla Temon zwróci uwagę na starania kraju dotyczące ochrony zasobów wody. W Radżasthanie Rajendra Singh opowie o planach budowy zbiorników retencyjnych mających na celu zabezpieczać ogromne obszary stanu przed pustynnieniem. Duchowy lider Veer Bhandra Mishra jest koordynatorem prac przy próbach oczyszczania Gangesu. Te, jak również inne przedsięwzięcia pokazują, że Indie bardzo poważnie myślą o ochronie swych wód w przyszłości.

Obieżyświat Globe Trekker Miasta Azji, 22:00 | Travel Channel

Program, w którym autorzy przedstawią życie niektórych azjatyckich miast. Holly Morris widzowie spotkają w Kalkucie stolicy Bengalu Zachodniego i zobaczą, jak radzi sobie z ulicznym zgiełkiem. Danielle Baker uda się do Szanghaju, gdzie odwiedzi buddyjską świątynię, będzie podziwiać chińskich akrobatów oraz poznawać tai chi. Natomiast Estelle Bingham odkryje Bangkok. Spróbuje umiejętności w kick boxingu, przespaceruje się po bazarze Pat Pong i zwiedzi wspaniały Grand Palace.

Uciec! Passages / Lu Cheng, obyczajowy – Chiny 2004, 00:40 | TVP Kultura

Chen i jego dziewczyna Xiaoping po oblanych egzaminach na uniwersytet postanawiają nie wracać do rodzinnego miasteczka, ale szukać szczęścia gdzie indziej. Pieniądze otrzymane od rodziców inwestują najpierw w interes związany z tajemniczymi grzybkami, które mają być sensacją medycyny naturalnej. Kiedy okazuje się, że zostali oszukani, próbują odzyskać pieniądze w inny sposób. I znów ktoś wykorzystuje ich naiwność. Choć zostają bez grosza, postanawiają zrobić wszystko, byle nie wracać do domu.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Azja w TV, 10-16 maja 2010 Reviewed by on 9 maja 2010 .

Monika Wawrzynowska w swojej rubryce Azja w TV prezentuje przegląd najciekawszych programów, filmów fabularnych i dokumentalnych dotyczących Azji, które będzie można obejrzeć w najbliższym tygodniu na polskojęzycznych kanałach telewizyjnych. Serdecznie zapraszamy: Poniedziałek 10.05.2010 CJ7 CJ7, komedia – Hongkong 2008, 08:05 | HBO Ti jest ubogim robotnikiem, który ciężko pracuje, aby jego syn Dicky mógł uczyć

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź