Inne-news,Wydarzenia i zapowiedzi

Azja w TV, 05.07-12.07.2010

chinese_dragons_flat_stanley_photosculpture-p153674363350249976qdjh_400

Monika Wawrzynowska w swojej rubryce Azja w TV prezentuje przegląd najciekawszych programów, filmów fabularnych i dokumentalnych dotyczących Azji, które będzie można obejrzeć w najbliższym tygodniu na polskojęzycznych kanałach telewizyjnych. Serdecznie zapraszamy:

Poniedziałek  05.07.2010

Sekret chińskiej zupy miłosnej The Secret of Chinese Love Soup, 09:25 | CANAL+

Od trzech tysięcy lat Chińczycy wierzą w lecznicze właściwości pożywienia. Są przekonani, że umiejętne wykorzystanie właściwych składników w kuchni ma dobroczynny wpływ na całe ciało. Podążając tropem niezwykłych kulinariów, Angel, menedżerka szanghajskiej restauracji, ma zamiar przyrządzić  zupę pobudzającą pożądanie i wzmagającą sprawność miłosną. Poszukiwania składników prowadzą ją na targowiska oraz do aptek i lekarzy. Towarzyszą jej filmowcy podpatrujący codzienne życie współczesnych Chin.

Kuchnie świata Planet Food Południowe Chiny, 19:00 | Travel Channel

Peter Gordon, nowozelandzki szef kuchni, odkryje przed widzami miejsce, w którym korzenie ma jedna z najświetniejszych kuchni świata. Widzowie zobaczą przyrządzanie soczystej wieprzowiny w przyprawach, wspólny obiad z załogą  smoczej łodzi, naukę przygotowywania popularnej potrawy dim sum oraz połów ryb przeznaczonych na weselne śniadanie.

The Host Potwór Gwoemul/ The Host, sc-fi – Korea Południowa 2006, 21:00 | CANAL+

Hie-bong Park prowadzi bar nad brzegiem rzeki w Seulu. W interesie pomaga mu najstarszy syn. Młodszy, Nam-il, jest bezrobotnym absolwentem uniwersytetu, a córka, Nam-Joo, to utalentowana sportsmenka. Oczkiem w głowie rodziny jest najmłodsza z rodu Hyun-seo. Pewnego dnia ludzie wypoczywający nad rzeką zostają zaatakowani przez potwora. Wielu traci życie. Hyun-seo jest wśród zaginionych. Niebawem okazuje się, że nastolatka została uwięziona przez bestię. Rodzina Parków wyrusza do labiryntu kanałów ściekowych, by zmierzyć się z monstrum.

Himalaya Himalaya l’enfance d’un chef, obyczajowy – Wielka Brytania/ Francja/ Nepal 1999, 21:00 | FilmBox HD

Dolpo to niewielka wioska zagubiona w śniegach nepalskich Himalajów, gdzie życie toczy się według starych kastowych reguł. Przywódcą społeczności jest charyzmatyczny Tinle, który właśnie boleśnie przeżył stratę syna. O jego śmierć obwinia młodszego Karmę i zabrania mu teraz prowadzenia karawany jaków. Ambitny Karma nie czuje się jednak winny. Sprzeciwiając się woli ojca, zabiera karawanę na szlak. Sędziwy Tinle nie zamierza łatwo zrezygnować z roli przywódcy. Razem z drugim synem, Norbou, wnukiem i starymi druhami wyrusza tropem Karmy.

Rytualne zdobienie ciała  Tattoo Hunter Indie, 23:30 | Discovery

Zdobienie ludzkiego ciała w wielu kulturach ma charakter rytualny, często związany z wierzeniami religijnymi. Antropolog Lars Krutak wnikliwie analizuje zwyczaje wojowników, kanibali i łowców głów. Przedstawia bogate dziedzictwo kulturowe kryjące się w prastarej sztuce tatuażu.

Wtorek 06.07.2010

A my idziemy Aruitemo aruitemo / Still Walking, obyczajowy – Japonia 2008, 16:10 | Ale Kino!

Letni dzień. Para staruszków otoczona dorosłymi dziećmi i wnukami spożywa uroczysty posiłek. Sielanka skrywa jednak trudny do uchwycenia cień. Syn i córka staruszków rzadko odwiedzają rodzinny dom. Teraz spotkali się z powodu pewnej rocznicy. Z urywków rozmów wynika, że przed piętnastoma laty utopił się ich starszy brat. Obrazek zwykłej rodziny pęka. Okazuje się, że pozorne szczęście jest tylko maską, a rodzinna historia naznaczona jest bólem.

The Host Potwór Gwoemul/ The Host, sc-fi – Korea Południowa 2006, 18:00 | CANAL+

Hie-bong Park prowadzi bar nad brzegiem rzeki w Seulu. W interesie pomaga mu najstarszy syn. Młodszy, Nam-il, jest bezrobotnym absolwentem uniwersytetu, a córka, Nam-Joo, to utalentowana sportsmenka. Oczkiem w głowie rodziny jest najmłodsza z rodu Hyun-seo. Pewnego dnia ludzie wypoczywający nad rzeką zostają zaatakowani przez potwora. Wielu traci życie. Hyun-seo jest wśród zaginionych. Niebawem okazuje się, że nastolatka została uwięziona przez bestię. Rodzina Parków wyrusza do labiryntu kanałów ściekowych, by zmierzyć się z monstrum.

Szkoła przetrwania Ultimate Survival Wietnam, 19:00 | Discovery

Brytyjski alpinista i poszukiwacz przygód, Bear Grylls, podróżuje po najbardziej niebezpiecznych i nieprzyjaznych zakątkach świata. Wykorzystując doświadczenie i techniki przetrwania, sprawdza, czy uda mu się tam przeżyć. W środku wietnamskiej dżungli Bear Grylls musi poradzić sobie z groźnymi pijawkami i plującą kobrą. Mistrz sztuki przetrwania spróbuje leśnego skorpiona.

Nieustraszony Fearless / Huo Yuan Jia / Jet Li’s Fearless, sensacyjne – Chiny/ Hongkong/ USA 2006, 20:25 | FilmBox Extra

Chiny, początek XX wieku. Yuanjia jest członkiem rodziny Huo, której głową jest sławny mistrz sztuk walki. Wbrew woli ojca młody Yuanjia chce zostać wojownikiem. Ponieważ nie wolno mu przychodzić na lekcje, które prowadzi ojciec, podpatruje walki innych i próbuje jak najwięcej się z nich nauczyć. Po śmierci ojca przejmuje prowadzenie szkoły wu-shu. Jego marzeniem jest zostać największym wojownikiem okręgu. Walczy z kolejnymi przeciwnikami i powoli zyskuje tytuł niepokonanego. Jedna z walk kończy się jednak tragedią.

Popioły czasu Powrót Dung che sai duk / Ashes of Time Redux, sensacyjne – Hongkong/ Chiny 1994, 21:00 | CANAL+

Ou-yang Feng prowadzi żywot samotnika. Opuścił rodzinne strony i zamieszkał na pustyni, gdy ukochana zostawiła go dla jego brata. Dawny mistrz miecza stał się zgorzkniały i cyniczny, stracił zainteresowanie doskonaleniem umiejętności. Mężczyzna trudni się pośrednictwem pomiędzy ludźmi potrzebującymi obrony a wędrownymi wojownikami. We dnie i w nocy odwiedzają go zleceniodawcy, najemnicy, znajomi i przyszli wrogowie, równie samotni i nieszczęśliwi jak on. Rozmowa z gośćmi to jedna z niewielu przyjemności, które pozostały Fengowi.

Środa 07.07.2010

Azja Panasia Singapur, 13:30 | Travel Channel

Niektórzy twierdzą,  że wycieczka po Singapurze jest jednocześnie przeglądem kuchni całego świata. Wędrując po najbardziej gwarnych miejscach starego Singapuru chińskiej dzielnicy oraz La Pa Sat Sian Richards pokaże, jak przyrządza się kang kong lemak warzywa po chińsku danie, z którego słynie to miasto oraz sambal udang bardzo pikantnie przyprawione krewetki.

Godzilla kontra Mechagodzilla Godzilla vs. Mechagodzilla, sc-fi – Japonia 1974, 14:30 | Ale Kino!

W jaskini na Okinawie odkryte zostają starożytne hieroglify oraz posążek bóstwa opiekuńczego Shisy, występującego pod postacią pół psa, pół lwa. Po odczytaniu inskrypcji okazuje się, że jest ona przepowiednią. Proroctwo mówi o potworze, który przybędzie, aby zniszczyć Japonię. Kraj znów pada ofiarą ataku Godzilli. Okazuje się jednak, że to fałszywy Godzilla Mechagodzilla, którego skonstruowali kosmici szykujący inwazję na Ziemię. Godzilla nie jest w stanie go zatrzymać. Zostaje pokonany i śmiertelnie ranny. Do walki z robotem staje Shisa.

Kuchnie świata Planet Food Południowe Chiny, 20:00 | Travel Channel

Peter Gordon, nowozelandzki szef kuchni, odkryje przed widzami miejsce, w którym korzenie ma jedna z najświetniejszych kuchni świata. Widzowie zobaczą przyrządzanie soczystej wieprzowiny w przyprawach, wspólny obiad z załogą  smoczej łodzi, naukę przygotowywania popularnej potrawy dim sum oraz połów ryb przeznaczonych na weselne śniadanie.

Księżniczka Yuki The Princess Blade / Shura Yukihime, sc-fi – Japonia 2001, 01:00 | TVP Kultura

Świat niedalekiej przyszłości. Japonia jest monarchią. Opozycja chce doprowadzić do upadku ustroju. Zwolennicy panującego porządku są przygotowani do stawienia oporu fali buntu. W celu stłumienia rebelii rząd wynajął tajną organizację przeszkolonych zabójców. Wśród członków grupy jest piękna i odważna Yuki. Gdy dziewczyna zaprzyjaźnia się z jednym z buntowników, młodym mechanikiem Takashi, zmienia przekonania. Zaczyna rozumieć, że monarchia oznacza brak wolności, buntuje się przeciwko niedawnym mistrzom. Teraz ścigają ją byli wspólnicy.

Czwartek  08.07.2010

Obieżyświat Globe Trekker Nieznane Chiny, 11:00 | Travel Channel

Megan McCormick, Justine Shapiro i Zay Harding poznają Chiny kraj mnóstwa wspaniałych, wartych zobaczenia miejsc. Megan odwiedzi Xianyang starożytną stolicę kraju i położone w jej okolicy Mauzoleum pierwszego Cesarza ze słynną Terakotową Armią. Skorzysta też z tradycyjnego masażu oraz spróbuje umiejętności w tai chi. Justine i Zay pojadą do Zakazanego Miasta, zapoznając się przy okazji z historią cesarskich rządów.

Wschód/ zachód słońca U Dalajlamy XIV Sunrise/ Sunset. Dalai Lama XIV, 14:25 | CANAL+ Film

Dalajlama budzi się o trzeciej nad ranem. Codzienne zajęcia obejmują gimnastykę, spacer, medytację, spotkania z pielgrzymami. Podczas jednego z wypełnionych obowiązkami dni Jego Świątobliwości towarzyszą filmowcy. Dokumentaliści postawili sobie za cel pokazanie Dalajlamy jako realnej postaci, a także zrozumienie fenomenu jednostki skupiającej na sobie uwagę milionów ludzi. Dzięki cierpliwości i życzliwości bohatera, z którą  ten odpowiadał na liczne pytania, powstał portret nieprzeciętnego człowieka.

Samarytanka Samaria, obyczajowy – Korea Południowa 2004, 22:30 | TVP Kultura

Żeby zdobyć pieniądze na podróż do Europy, Jae-yeong i Yeo-jin z oddaniem uprawiają prostytucję. Do łóżka z mężczyznami chodzi Jae-yeong, a Yeo-jin zajmuje się organizowaniem spotkań, ochrony i stroną finansową. Pewnego dnia Yeo-jin nie uprzedza przyjaciółki o policyjnej łapance. Ze strachu przez aresztowaniem Jae-yeong ratuje się skokiem z okna. Dotkliwie okaleczona, w krytycznym stanie trafia do szpitala i umiera. Ból po jej odejściu Yeo-jin gasi w dość osobliwy sposób. Odnajduje jej klientów i po kolei ich odwiedza, oddając im pieniądze.

Piątek  09.07.2010

Kuchnie świata Planet Food Tajlandia, 09:00 | Travel Channel

Tajlandia jest ojczyzną  najbardziej ostrych przypraw na świecie. Uważana za czwartą  pod względem popularności kuchnię na świecie, kuchnia tajska ceniona jest za niską zawartość tłuszczu oraz właściwości zdrowotne. Merrilees Parker odwiedza pola ryżowe, barkę ryżową wielkości lotniczego hangaru, sklepy na pływającym targu w Bangkoku oraz nocny targ w Ching Mai. Odkryje nowe owoce, a zwłaszcza słynnego duriana. Przygotuje na ulicznym straganie kluski Pad Thai, nauczy się sztuki rzeźbienia owoców oraz przygotowywania wykwintnych królewskich dań.

Krwawy ring Born To Defence/ Zhong hua ying xiong, Hongkong/ Chiny 1986, 20:00 | FilmBox Extra

Chiński żołnierz wraca z wojny do domu. Na miejscu okazuje się jednak, że nic nie jest tak jak przed wojną. W mieście stacjonują Amerykanie i to oni decydują o wszystkim. W wyniku nieoczekiwanego zbiegu okoliczności chiński weteran zostaje zaangażowany do walk na ringu z amerykańskimi marynarzami.

Dance, India, Dance, 20:30 | TV Puls

Osiemnastu uczestników, którzy walczą o tytuł najlepszego tancerza Indii, musi się  zmierzyć z różnymi stylami tanecznymi od bollywood dance, po hip-hop i taniec współczesny. Nad układami tanecznymi czuwa trójka najlepszych choreografów w Indiach: Remo D’Souzy, Geeta Kapura i Terence Lewis.

Rytualne zdobienie ciała  Tattoo Hunter Filipiny, 21:30 | Discovery World

Zdobienie ludzkiego ciała w wielu kulturach ma charakter rytualny, często związany z wierzeniami religijnymi. Antropolog Lars Krutak wnikliwie analizuje zwyczaje wojowników, kanibali i łowców głów. Przedstawia bogate dziedzictwo kulturowe kryjące się w prastarej sztuce tatuażu.

Bębniarz Zhan. gu / The Drummer, obyczajowy – Hongkong 2007, 21:35 | Cinemax

Wychowany w Hongkongu Sid pochodzi ze środowiska związanego z chińską triadą. Romans z żoną bossa mafii ściąga na niego poważne niebezpieczeństwo. Chłopak musi uciekać na Tajwan. Tam dołącza do grupy bębniarzy zen. Zafascynowany ich niezwykłą sztuką, ciężkim fizycznym treningiem oraz surowym trybem życia Sid stopniowo się zmienia i przestaje być lekkomyślnym nastolatkiem. Nieoczekiwany powrót do Hongkongu jest dla niego próbą charakteru Sid musi wybierać między lojalnością wobec rodziny a odnalezioną na Tajwanie wiarą w samego siebie.

Amazonka czasu Returner, sc-fi – Japonia 2002, 22:00 | Polsat

Kilkunastoletnia dziewczynka Milly przenosi się w czasie z roku 2084 do roku 2002, by zapobiec okrutnej wojnie z obcymi, która zrujnowała jej świat. Spotyka niejakiego Miyamoto zawodowego zabójcę, którego wbrew jego woli zmusza do współpracy. Chcąc ocalić świat przed zagładą, będą musieli stawić czoła złowrogiemu Mizoguchiemu najemnikowi triady, któremu Miyamoto wcześniej poprzysiągł zemstę.

Sobota  10.07.2010

Mały  Zizou Little Zizou, komedia – Indie 2008, 17:15 | HBO 2

Xerxes, zwany też Małym Zizou, uwielbia piłkę nożną i marzy, aby jego idol, Zinedine Zidane, odwiedził kiedyś Bombaj. Starszy brat Xerxesa, Ataxerxes, jest utalentowanym rysownikiem, a ich ojciec, Cyrus, samozwańczym obrońcą wiary. Chłopcy uwielbiają spędzać czas w domu przeciwnika ojca, liberalnego dziennikarza Bomana Pressvali, w córce którego kocha się Ataxerxes. W związku z opublikowanym przez Pressvalę artykułem, krytycznym wobec praktyk Cyrusa, konflikt między zwaśnionymi rodzinami nasila się, komplikując życie wszystkim wokół.

The Host Potwór Gwoemul/ The Host, sc-fi – Korea Południowa 2006, 20:00 | CANAL+ Film

Hie-bong Park prowadzi bar nad brzegiem rzeki w Seulu. W interesie pomaga mu najstarszy syn. Młodszy, Nam-il, jest bezrobotnym absolwentem uniwersytetu, a córka, Nam-Joo, to utalentowana sportsmenka. Oczkiem w głowie rodziny jest najmłodsza z rodu Hyun-seo. Pewnego dnia ludzie wypoczywający nad rzeką zostają zaatakowani przez potwora. Wielu traci życie. Hyun-seo jest wśród zaginionych. Niebawem okazuje się, że nastolatka została uwięziona przez bestię. Rodzina Parków wyrusza do labiryntu kanałów ściekowych, by zmierzyć się z monstrum.

Kuchnie świata Planet Food Południowe Chiny, 20:00 | Travel Channel

Peter Gordon, nowozelandzki szef kuchni, odkryje przed widzami miejsce, w którym korzenie ma jedna z najświetniejszych kuchni świata. Widzowie zobaczą przyrządzanie soczystej wieprzowiny w przyprawach, wspólny obiad z załogą  smoczej łodzi, naukę przygotowywania popularnej potrawy dim sum oraz połów ryb przeznaczonych na weselne śniadanie.

Bębniarz Zhan. gu / The Drummer, obyczajowy – Hongkong 2007, 21:35 | Cinemax

Wychowany w Hongkongu Sid pochodzi ze środowiska związanego z chińską triadą. Romans z żoną bossa mafii ściąga na niego poważne niebezpieczeństwo. Chłopak musi uciekać na Tajwan. Tam dołącza do grupy bębniarzy zen. Zafascynowany ich niezwykłą sztuką, ciężkim fizycznym treningiem oraz surowym trybem życia Sid stopniowo się zmienia i przestaje być lekkomyślnym nastolatkiem. Nieoczekiwany powrót do Hongkongu jest dla niego próbą charakteru Sid musi wybierać między lojalnością wobec rodziny a odnalezioną na Tajwanie wiarą w samego siebie.

Kylie Kwong: Moje Chiny Kylie Kwong: My China Kanton, 23:20 | Kuchnia.TV

Kylie Kwong, Australijka chińskiego pochodzenia, wybiera się do kraju przodków, aby na nowo odkryć bogactwo kontrastów. Podróż rozpoczyna w wiosce Toishan, z której pochodzi jej rodzina. Stamtąd wyrusza na kulinarną wycieczkę dookoła Chin. Po drodze przedstawia lokalne smaki i potrawy, gotuje wspólnie z Chińczykami, przyrządza znakomitości, których nie powstydziłyby się najlepsze restauracje.

Nieodebrane połączenie One Missed Call, horror – Japonia 2008, 23:40 | HBO 2

Przyjaciele amerykańskiej studentki, Beth Raymond, zaczynają ginąć w niewyjaśnionych okolicznościach. Wcześniej każde z nich odebrało zagadkową wiadomość głosową od samych siebie. Nagrania pochodziły z przyszłości i sugerowały, że właściciele telefonów zostaną zamordowani trzy dni później. Pewnego dnia taką wiadomość otrzymuje również Beth. Dziewczyna ma niewiele czasu, aby zmienić los i powstrzymać mordercę. W odkryciu tożsamości zabójcy pomaga jej detektyw Jack Andrews, którego siostra zginęła w podobnych okolicznościach.

Niedziela  11.07.2010

Dance, India, dance, 18:00 | TV Puls

Osiemnastu uczestników, którzy walczą o tytuł najlepszego tancerza Indii, musi się  zmierzyć z różnymi stylami tanecznymi od bollywood dance, po hip-hop i taniec współczesny. Nad układami tanecznymi czuwa trójka najlepszych choreografów w Indiach: Remo D’Souzy, Geeta Kapura i Terence Lewis.

Miłość o smaku Orientu The Ramen Girl, komedia – USA/ Japonia 2008, 18:30 | HBO

Młoda Amerykanka, Abby, po zerwaniu z chłopakiem próbuje zagospodarować sobie wolny czas. Pobyt w Tokio postanawia wykorzystać na naukę sztuki kulinarnej. Opanowanie tajników japońskiej kuchni wymaga dużo czasu i jeszcze więcej cierpliwości. Popisowym daniem Abby ma być tradycyjny makaron ramen, którego przyrządzania uczy się ona pod okiem japońskiego mistrza i despoty, Maezumiego.

Popioły czasu Powrót Dung che sai duk / Ashes of Time Redux, sensacyjne – Hongkong/ Chiny 1994, 20:00 | CANAL+ Film

Ou-yang Feng prowadzi żywot samotnika. Opuścił rodzinne strony i zamieszkał na pustyni, gdy ukochana zostawiła go dla jego brata. Dawny mistrz miecza stał się zgorzkniały i cyniczny, stracił zainteresowanie doskonaleniem umiejętności. Mężczyzna trudni się pośrednictwem pomiędzy ludźmi potrzebującymi obrony a wędrownymi wojownikami. We dnie i w nocy odwiedzają go zleceniodawcy, najemnicy, znajomi i przyszli wrogowie, równie samotni i nieszczęśliwi jak on. Rozmowa z gośćmi to jedna z niewielu przyjemności, które pozostały Fengowi.

Obieżyświat Globe Trekker Nieznane Indie, 22:00 | Travel Channel

Tym razem gospodarze programu będą poznawać Indie kraj, który powinien odwiedzić  każdy szanujący się podróżnik. Na Megan McCormick ogromne wrażenie zrobi niezwykle pikantna miejscowa kuchnia, Holly Morris przyjrzy się panującym w tym kraju warunkom sanitarnym, Andrew Dado wypróbuje możliwości swojego ciała podczas ćwiczeń jogi, zaś Justine Shapiro zajmie się szukaniem drogi do duchowego oświecenia.

Nowa policyjna opowieść San ging chaat goo si / New Police Story, sensacyjne – Hongkong/ Chiny 2004, 22:55 | FilmBox HD

Inspektor Chan Kwok-Wing, szef brygady specjalnej policji z Hongkongu, wysyła ludzi do banku, z którego przyszła wiadomość o napadzie. Dochodzi do strzelaniny. Policjanci giną w walce, a bandytom udaje się uciec. Policja ustala, że mordercy to Gang Pięciu miłośnicy sportów ekstremalnych, zabijający dla rozrywki i adrenaliny. Akcja w banku była dla nich rodzajem zawodów. Po tragedii Kwok-Wing wpada w depresję. Policjant, który ma zostać partnerem inspektora, namawia go, by rozprawił się z gangsterami.

Światowa odyseja Juliana i Kamili Julian and Camilla’s World Odyssey Południowe Indie, 23:00 | Travel Channel

Lądując w położonym na południu subkontynentu indyjskiego Chennai, nasi podróżnicy odwiedzili Bollywood. Było to dla nich ogromne przeżycie, a ponadto mieli szczęście spotkać największa gwiazdę tej wytwórni. Później Julian wybrał się do fryzjera, ściął sobie włosy i został ogolony prawdziwą brzytwą, zaś Kamila sprawiła sobie nowoczesny indyjski makijaż w salonie, którego niezwykle przyjacielski i utalentowany właściciel Mr. Cooper jest m.in. przewodnikiem turystycznym i śpiewakiem operowym

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Azja w TV, 05.07-12.07.2010 Reviewed by on 7 lipca 2010 .

Monika Wawrzynowska w swojej rubryce Azja w TV prezentuje przegląd najciekawszych programów, filmów fabularnych i dokumentalnych dotyczących Azji, które będzie można obejrzeć w najbliższym tygodniu na polskojęzycznych kanałach telewizyjnych. Serdecznie zapraszamy: Poniedziałek  05.07.2010 Sekret chińskiej zupy miłosnej The Secret of Chinese Love Soup, 09:25 | CANAL+ Od trzech tysięcy lat Chińczycy wierzą w lecznicze właściwości pożywienia.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź