BLOGOSFERA

ASTRONOM I CESARZ

Johann Adam Schall, jezuita i niemiecki uczony współuczestniczył w rozwoju cesarskiego kalendarza i stał się przyjacielem władcy Państwa Środka.

astronom
Z 920 jezuitów, którzy brali udział w chińskiej misji między 1552 i 1800 rokiem, najbardziej znanym pozostaje Matteo Rici (Li Madou). Był on pierwszym, który otrzymał pozwolenie, aby żyć w Pekinie. To właśnie Matteo Ricci uhonorował się swym szacunkiem dla chińskiej tradycji, dostosowując się do jej zwyczajów. Przywiózł do Chin europejską muzykę, matematykę, historię i kulturę zachodnią. Ricci stał się modelem dobra i tolerancji. Obecnie jest on świeckim świętym sinologii, nawet Watykam ma plany aby go kanonizować.

Matteo Ricci

W skórę ojca Johann’a Adam’a Schall von Bell niejeden śmiałek chciałby się wcielić. Tang Ruowang urodził się w 1592 roku w Kolonii. Wyjechał ze swych rodowitych Niemiec w 1618 roku do Rzymu aby w 1619 dotrzeć do Makau. W Chinach przebywał do swej śmierci. We wczesnych latach głosi dobre słowo, raz w Pekinie, raz w Xian, aż w końcu w 1631 roku został powołany w Pekinie na urzędnika opracowującego reformę chińskiego kalendarza.

Ojciec Schall oprócz swych misyjnych akcji wyróżniał się wielką wiedzą w dziedzinie astronomii. Dzięki swej znajomości w tej domenie osiągnął najwyższe pozycje na dworze cesarskim, został mianowany szefem Cesarskiej Rady Astronomicznej przez cesarza Sunzhi. Pod swym chińskim nazwiskiem pracował w pałacu przez 20 lat, nauczając cesarza matematyki, fizyki i geografii. Cieszył się niesamowitym uznaniem i przywilejami u władcy, zgromadził wiele wyróżnień, krzewił chrześcijaństwo, udoskonalił kalendarz chiński. Był również autorem wielu dzieł napisanych w języku chińskim dotyczących badań zaćmień słońca i księżyca.

Życie Schall’a było eposowe. Studiował w kolegium Jezuitów w Rzymie. Uczył się teorii Kopernika, Keplera i Galileusza, przygotowując się do kapłaństwa. Pasjonował się opowieściami Mateo Ricci o Chinach, dążył do przyłączenia się do jego misji. Żył na przełomie dwóch dynastii, Ming i Qing. Po przedwczesnej śmierci cesarza w 1661 roku stał sie ofiarą dysharmonii wśród zachodnich i chińskich astronomów. Otrzymane dobrodziejstwa cesarskie stały się przyczyną zazdrości wśród jego wrogów, którzy oskarżają go za herezję i zdradę. Skazany na śmierć, został wtrącony do więzienia. Oficjalnym powodem tej dysgracji było niekorzystne wyznaczenie dnia pogrzebu cesarza. Jednak trzęsienie ziemi w Pekinie stało się jego zbawcą.

Zmarł 15 sierpnia 1666 roku. Jego grób znajduje się na pekińskim cmentarzu Zhalan w pobliżu Mateo Ricci.

cmentarz

Postać misjonarza, trzymającego w ręku mapę geograficzną wschodniej Azji, jest przedstawiana na frontonach chińskich zabytków w towarzystwie innego krzewiciela wiary w Chinach Matteo Ricci, również słynnego kartografa.

slynny misjonarz

Schall był szczególnie uzdolniony w obliczeniach astronomicznych – dokładne przewidywania zaćmień Księżyca były jego specjalnością – co było bardzo ważne w cesarskich Chinach. W dniu 1 września 1644 roku przewidział zaćmienie słońca co do minuty – chińscy astronomowie pomylili się o ½ godziny, a o godzinę muzułmańscy astronomowie. Pod koniec roku, cesarz Shunzhi mianuje Schall’a szefem Biura Astronomicznego.

W 1650, młody król daje mu ziemię i misjonarz zaczyna budować na niej katedrę Niepokalanego Poczęcia. Znana Południowa Katedra Nantang była wielokrotnie przebudowywana. Nadal odbywają się w niej msze dla katolików w Pekinie.

Trzy lata później, Shunzhi nadaje mu poetycki tytuł „Mistrza Tajemnicy” (w odniesieniu do jego zdolności do przewidywania zaćmień).
Cesarz zwie swego protegowanego „MAFA” (dziadek) i odwiedza jego dom aż 24 razy. W dowód uznania cesarz ofiarowuje misjonarzowi miejsce na cmentarzu. Schall również znał osobiście cesarzową – wdowę Cixi. Była ona wdzięczna misjonarzowi za uzdrowienie swej siostrzenicy z ciężkiej choroby.

Shunzhi

W liście z podziękowaniem za dar ziemi na cmentarzu, Schall napisał cesarzowi:

„Żyjąc w Chinach daleko od mojego domu w Europie, jestem bardzo szczęśliwy, będąc tak faworyzowanym przez dobrego cesarza. Nie otrzymawszy chwały za mojego życia, ma śmierć ją uczyni. Przyjaźń między nami jest jak związek pomiędzy rybą i wodą. ”

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
ASTRONOM I CESARZ Reviewed by on 14 września 2014 .

Johann Adam Schall, jezuita i niemiecki uczony współuczestniczył w rozwoju cesarskiego kalendarza i stał się przyjacielem władcy Państwa Środka. Z 920 jezuitów, którzy brali udział w chińskiej misji między 1552 i 1800 rokiem, najbardziej znanym pozostaje Matteo Rici (Li Madou). Był on pierwszym, który otrzymał pozwolenie, aby żyć w Pekinie. To właśnie Matteo Ricci uhonorował

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Zhongguo 中国

"中国" - jest sinologiem, propagatorem Chin i kultury chińskiej. Przyjaciel narodu chińskiego. Podróżując po Chinach zagląda w miejsca trudno dostępne dla turystów. Mawia: "CHINY - to pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"

Pozostaw odpowiedź