Chiny news,Korea Pd news,News

Amerykańskie cła – początek wojny handlowej czy rozsądna polityka gospodarcza?

 

Źródło: eml.wikipedia.org/wiki/Donald_Trump

Władze Korei Południowej oraz Chin ostro skrytykowały wprowadzenie przez prezydenta USA Donalda Trumpa ceł na importowane panele słoneczne oraz pralki. Czy ta decyzja okaże się początkiem wojny celnej? 

W poniedziałek (22.01) Donald Trump oświadczył – Posunięcie to będzie korzystne dla naszych konsumentów i stworzymy mnóstwo miejsc pracy. [Cła] zademonstrują światu, iż USA nie da się więcej wykorzystywać. Dodał również, że wojny celnej nie będzie. –

Nowa ustawa stanowi konkretny przykład działania w ramach polityki “America First”, która ma za zadanie przywrócić miejsca pracy oraz bronić interesów amerykańskich przedsiębiorców. Inicjatywa ta to najpoważniejsze działanie administracji Trumpa w sferze handlu, poza wycofaniem się USA z Partnerstwa Transpacyficznego (TPP) oraz renegocjacją Północnoamerykańskiego Układu Wolnego Handlu (NAFTA).

Decyzja o wprowadzeniu ceł została zatwierdzona przez Waszyngton po tym, jak Międzynarodowa Komisja Handlu w USA (ITC) uznała, że amerykańscy przedsiębiorcy niesprawiedliwie cierpią z powodu taniego importu. ITC twierdzi, że firmy ze Stanów Zjednoczonych (głównie Whirlpool, Suniva i Solar World Americas) nie powinny musieć konkurować z producentami, którzy sztucznie zaniżają ceny dzięki wsparciu w postaci państwowych subsydiów.

Pierwsze 1.2 mln importowanych pralek zostanie obłożone stawką w wysokości 20%, która wzrośnie do 50% wraz z każdym kolejnym urządzeniem. W trzecim roku nastąpi redukcja (odpowiednio) do 16% i 40%. Natomiast opłata za panele słoneczne wyniesie 30%, a w czwartym roku spadnie do 15%. Jednakże, 2.5 gigawatów importowanych paneli (około 11.5 miliona) taryfa nie obejmie.

Korea Płd. zgłosiła decyzję USA do Światowej Organizacji Handlu (WTO). – Cła przedkładają względy polityczne nad międzynarodowe standardy. Ten rząd będzie aktywnie reagował na rozszerzające się protekcjonistyczne praktyki w celu obrony narodowych interesów – oznajmił koreański Minister Handlu Kim Hyun-chong.

Poza najnowszym zgłoszeniem Seul w przeszłości wnioskował, aby WTO zainterweniowało w innym konflikcie dotyczącym pralek. We wrześniu 2016 WTO oznajmiło, że Waszyngton naruszył międzynarodowe standardy, stosując kontrowersyjną metodę antydumpingową “zeroing” na koreańskie pralki. Biały Dom był zobowiązany do zastosowania się do zarządzenia WTO, jednakże nie zrobił tego w “rozsądnym przedziale czasowym” ustalonym przez organizację. W odwecie, stosując się do zasad WTO, Korea Płd. zażądała odszkodowania w wysokości $711 mln za straty poniesione przez krajowych producentów (głównie LG oraz Samsung).

Cło nałożone na panele słoneczne uderzy szczególnie w Chiny, które są ich największym światowym producentem. Władze chińskie oznajmiły, że decyzja Prezydenta USA jest “przesadna”. –Będziemy pracować z innymi członkami WTO, aby zdecydowanie bronić naszych słusznych interesów – oznajmił Pekin. Chińskie Ministerstwa Handlu oraz Przemysłu i Technologii wyraziły mocny sprzeciw wobec decyzji Trumpa, twierdząc, że ich kraj stał się celem protekcjonistycznych praktyk ze względu na szybki wzrost w sektorze paneli słonecznych.

Senator Pat Roberts, który przewodzi Komisji Rolnej Senatu, wyraził obawy, że cła na ww. produkty spowodują akcję odwetową w postaci taryf na produkty rolne z USA. Należy zatem rozważyć, czy głoszone przez Trumpa korzyści dla konsumentów oraz zwiększenie ilości miejsc pracy w USA przewyższą realne ryzyko odwetu celnego ze strony państw azjatyckich. Niepokojący wydaje się fakt, iż Organizacja Przemysłu Energii Słonecznej (SEIA) postulowała przeciwko opłatom, szacując, że ich implementacja spowoduje redukcję amerykańskich miejsc pracy o około 23 tys. Ponadto, SEIA sądzi, iż amerykańscy przedsiębiorcy nie nadążą za popytem na panele, przez co ucierpią również producenci komponentów oraz technologii komplementarnej.

SEIA oznajmiła również, że mocny lobbing na rzecz wprowadzenia ceł przez Suniva i Solar World Americas spowodowany był chęcią ukrycia złych praktyk zachodzących wewnątrz firm. Co ciekawe, obie firmy, które są największymi producentami paneli słonecznych w USA, są własnością zagranicznych podmiotów. Tuż po ogłoszeniu decyzji przez Prezydenta USA, wartość akcji tych korporacji wzrosła, a niektóre z nich zapowiedziały zwiększenie zatrudnienia.

Wiadomość ta jest z pewnością pozytywna, jednakże trzeba zastanowić się, czy ta poprawa nie będzie tylko krótkookresowa. Korzyści te mogą zostać łatwo zaciemnione przez kilka czynników. Straty, które poniosą koreańscy oraz chińscy producenci mogą spowodować redukcję zatrudnienia w ich oddziałach/filiach w USA (Samsung i LG już zapowiedziały prawdopodobną redukcję zatrudnienia). Ponadto, mniejsza konkurencja na rynku pralek i paneli spowodowana wprowadzeniem ceł może doprowadzić do jego monopolizacji. Negatywną konsekwencją takiej sytuacji może być wzrost cen i spadek jakości produktów, co z pewnością nie byłoby korzystne dla konsumentów.

Dodatkowo wysokie ceny paneli słonecznych mogą zredukować popyt na nie i spowodować powrót do konwencjonalnych źródeł energii, szkodliwych dla środowiska. Jednym z negatywnych, już widocznych efektów polityki Prezydenta USA jest pogorszenie stosunków dyplomatycznych z Koreą Płd. oraz Chinami.  Niemniej jednak, aby stwierdzić czy decyzja administracji Trumpa przyniesie więcej korzyści niż strat, należy obserwować przyszłe dane ekonomiczne oraz jakość stosunków dyplomatycznych na osi Waszyngon-Seul-Pekin.

 

Na podstawie: bbc.co.uk, koreatimes.co.kr, businessinsider.com.pl

Opracowanie: Aleksander Balabanov

Udostępnij:
 • 67
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  67
  Udostępnienia
Amerykańskie cła – początek wojny handlowej czy rozsądna polityka gospodarcza? Reviewed by on 1 lutego 2018 .

  Władze Korei Południowej oraz Chin ostro skrytykowały wprowadzenie przez prezydenta USA Donalda Trumpa ceł na importowane panele słoneczne oraz pralki. Czy ta decyzja okaże się początkiem wojny celnej?  W poniedziałek (22.01) Donald Trump oświadczył – Posunięcie to będzie korzystne dla naszych konsumentów i stworzymy mnóstwo miejsc pracy. [Cła] zademonstrują światu, iż USA nie da

Udostępnij:
 • 67
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  67
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź