„Wszelkie podjęte wysiłki na rzecz promowania równości płci pozwoliły Bangladeszowi wyprzedzić Indie we wszystkich wskaźnikach społecznych”, powiedział Amartya Sen na wykładzie zatytułowanym “India: A Defence and a Critique”, który odbył się w ten weekend w Indian Institute of Technology w Bombaju.
Sen, pochodzący z Bengalu Zachodniego laureat Nobla z ekonomii, podkreślił, iż to „duża liczba kobiet zatrudnionych w sektorze zdrowia oraz pracujących jako nauczyciele pomogła im [Bangladeszowi] wyprzedzić Indie w statystykach Human Development Index.”
Noblista przypomniał także, że to właśnie równouprawnienie płci jest warunkiem wstępnym dla ogólnego rozwoju społeczeństwa. I tak, według najnowszego Human Development Raport, za który odpowiada ONZ, średnia długość życia w Bangladeszu wynosi 68,9; 65,4 lat to natomiast średnia długości życia w Indiach. Co do indeksu nierówność płci (Gender Inequality Index; GII) – wynosi on 0,59 dla Bangladeszu i 0,64 dla Indii. Ponadto również statystyki Banku Światowego, UNICEF i WHO wskazują na przewagę Bangladeszu, np. choćby w kwestii śmiertelność niemowląt – jest ona znacznie wyższa w Indiach (47 zgonów na 1000 urodzeń żywych) niż w Bangladeszu (39 zgonów na 1000 urodzeń żywych).
Więcej informacji na temat Human Development Report można znaleźć pod adresem: http://hdr.undp.org/en/
Źródło: thedailystar.net
Opracowanie: Natalia Nadkańska
Najnowsze komentarze