BLOGOSFERA

Adam Machaj, Raport z Państwa Środka: Wychowanie

 

 fot. AM
 W Chinach wychowanie dzieci to sprawa priorytetowa dla całej rodziny oraz kraju jako całości. Oczywiście w niemal każdej cywilizacji i kulturze wychowanie dzieci stanowi bardzo ważny element życia rodzin oraz całych społeczności ale poprzez różnice pomiędzy naszym europejskim modelem życia a chińskim warto wyodrębnić pewne różnice i poświęcić temu tematowi post na blogu o Chinach.
 Zasadniczym powodem w podejściu do dzieci w Chinach jest brak obowiązkowego systemu ubezpieczeń emerytalnych co w naturalny sposób wykształciło bardzo sprawnie działającą zależność międzypokoleniową. Mianowicie przyjęło się już tak, że rodzice dają dzieciom niemal wszystko a dzieci potem dbają o rodziców jak tylko mogą. W takim układzie dzieci spełniają rolę naszego ZUS-u i z obserwacji wnoszę, że są w tym dużo ale to dużo bardziej wydajni niż w/w instytucja. Oczywiście ktoś powie a co jak dziecko odwróci się na pięcie albo po prostu nie uda mu się w życiu i ledwo sam siebie utrzyma. Jeżeli chodzi o to pierwsze to znam wiele rodzin i takiego przypadku po prostu nie spotkałem a ma to swoje podłoże w wielowiekowej tradycji przestrzegania wartości rodzinnych. Jeżeli chodzi o drugą wątpliwość to to już jest raczej mniej ważne jeżeli dziecko rozumie swoje położenie względem rodziców, z głodu tu nikt nie umiera i tak to jakoś się kręci. Oczywiście jak już wspomniałem nie istnieje przymusowy system ubezpieczeń ale nie znaczy, że takowego nie ma i wiele osób jednak jest w jakiś sposób zabezpieczonych poprzez normalną emeryturę od państwa.
 Kolejną wartością, która determinuje w znaczny sposób podejście do wychowania dzieci w Chinach jest chińskie zamiłowanie do pieniędzy, do ich zdobywania. Wszystko co robi młody człowiek jest pod to dopasowane. Bardzo rzadkim jest hobby z pasji i wsparcie rodziców przy takich przedsięwzięciach. Całkowity rozwój skierowany jest na osiągnięcie w przyszłości jak najlepszych wyników finansowych więc nauka języków tak, harcerstwo nie – szkoda czasu na bieganie po lesie. W konsekwencji życie nastolatków jest względem ich np. polskich rówieśników bardzo ubogie ale też i nienarażone na różnego rodzaju zakręty życiowe. Przy tej okazji należy wspomnieć, że nie ma w Chinach wykolejeńców. Są ludzie, którym udało się więcej lub mniej ale nie ma takich, którzy zatracili się w knajpach czy osiedlowych bramach – takiego zjawiska brak. Oczywiście to stan na dzisiaj. Chiny otworzywszy się na Świat czerpią z zagranicy najlepsze wzorce jednak czasem pewne niepokojące zjawiska również potrafią się przedostać i rozwijać.
 W kulturze chińskiej pozycja rodziny jest bardzo wysoka. Mniej liczy się jednostka jako taka a dużo bardziej rodzina wraz z jej hierarchiczną strukturą. Tym sposobem wszystko co rodziny jest również własnością dziecka, łącznie ze znajomościami i portfelem rodziców. Efektem tego jest mała zaradność chińskiej młodzieży oraz bardzo ograniczona decyzyjność o własnym losie. Rodzice podejmują ostateczną decyzję. Jak wszystko ma to swoje dobre i złe strony. Złą jest to, że rodzice jako starsi wolą nie podejmować żadnego ryzyka a swoją pociechę starają się zamknąć w złotej klatce. Pozytywną stroną takiego podejścia jest brak właśnie wykolejeńców i innych wizjonerów, którym się nie udało i którzy mogą generalnie uznać życie za ciekawe ale nieudane. Tutaj raczej każdy jakoś przędzie tyle, że jest to nudne życie w naszym rozumieniu.
 Jeżeli chodzi o takie sprawy jak alkohol czy papierosy to mniej więcej wygląda to tak jak u nas – chodzi o wiek inicjacji i oczywiście z wyłączeniem płci ładniejszej, której nie przystoi pić czy palić nawet w wieku lat dwudziestu kilku.
 Abstrahując od tych wszystkich różnic dzieci w Chinach kochają swoich rodziców a rodzice z wzajemnością swoje dzieci jak to ma miejsce wszędzie indziej na świecie.
Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Adam Machaj, Raport z Państwa Środka: Wychowanie Reviewed by on 4 maja 2012 .

Wychowanie    fot. AM  W Chinach wychowanie dzieci to sprawa priorytetowa dla całej rodziny oraz kraju jako całości. Oczywiście w niemal każdej cywilizacji i kulturze wychowanie dzieci stanowi bardzo ważny element życia rodzin oraz całych społeczności ale poprzez różnice pomiędzy naszym europejskim modelem życia a chińskim warto wyodrębnić pewne różnice i poświęcić temu tematowi post

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

KOMENTARZE: 1

Pozostaw odpowiedź