BLOGOSFERA

Adam Machaj, Raport z Państwa Środka: Chińskie miasta widma

fot. Adam Machaj / Tianjin

Dużo mówi się ostatnio o tzw. chińskich miastach widmach. Mówi się to w kontekście budowania przez chińskich deweloperów, na zlecenie chińskiego rządu, całej masy osiedli mieszkaniowych, które po wybudowaniu stoją niemal całe puste. Dodam więcej. Nie chodzi tylko o budynki mieszkaniowe. Chodzi również o całą infrastrukturę wokół czyli drogi, budynki administracji, szkoły, szpitale, centra handlowe itd. Krytycy Chin twierdzą, że budowy te są inspirowane przez oderwanych od rzeczywistości decydentów z Pekinu, których celem jest jedynie utrzymanie wysokich wskaźników wzrostu PKB oraz utrzymanie zatrudnienia na dostatecznym poziomie, co właśnie dzieje się dzięki rozgrzanemu do czerwoności sektorowi budowlanemu i gdy tylko budownictwo osiągnie pewien punkt krytyczny, Chiny czeka katastrofa gospodarcza. Ten punkt widzenia miałby sens gdyby nie miało miejsca zjawisko, o którym również dużo się mówi w kontekście Chin. A mianowicie chodzi o niespotykaną dotąd w historii świata migrację ludności z wsi do miast. I nie jest to tylko zjawisko obrazowane przez chłopa, który z tobołkiem przemierza chińskie bezdroża aby po kilku dniach podróży postawić nogę w Pekinie czy Tianjinie ale jest to również kwestia rozrostu miast (metropolii), które poprzez urbanizację terenów zamiejskich poszerzają swoje granice. Już dziś masa osiedli mieszkaniowych w Chinach w nazwie posiada słowo „cun” co po chińsku znaczy „wieś” i wskazuje na wiejską przeszłość danej poddzielnicy czy osiedla.

Chiny szykują się na tą migrację już od kilku dobrych lat czego wynikiem są właśnie „miasta widma”. Rząd chiński reaguje na ten proces z wyprzedzeniem. Proszę sobie wyobrazić sytuację kiedy to całe masy ludności wiejskiej przybywają do miast a tam nie ma dla nich miejsca. Naturalnie ludzie Ci zasiedlają wszelkie pustostany, piwnice, przybudówki, itp., które nie spełniają żadnych norm sanitarnych oraz brak jest obok nich instytucji takich jak np. szkoła czy szpital. Tworzą się slamsy, szerzy się zaraza i patologie. My w Polsce nie jesteśmy przyzwyczajeni do tak odpowiedzialnej polityki rządu wobec zjawisk społecznych więc faktycznie wielu naszych rodaków nie jest w stanie wyobrazić sobie czemu ma służyć polityka budowania ponad potrzeby na dziś lub wczoraj. W Polsce wolimy zwalczać skutki a nie zapobiegać poprzez wyprzedzenie pewnych zjawisk społecznych nim nabiorą one znamiona katastrofy.

Przeniesienie się ludności z wsi do miast wpisuje się w cały proces zmian jakim obecnie podlegają Chiny i jest to tylko jeden z elementów szerszego zjawiska. Zapewnienie ludziom mieszkań oraz całej infrastruktury to jedno. Inne kroki jakie podejmuje rząd w Pekinie to stały rokroczny wzrost minimalnej pensji, upowszechnienie ubezpieczeń oraz świadczeń społecznych. Kolejnym elementem jest rozwój edukacji oraz co się z tym wiąże stawianie na nowe technologie a w konsekwencji zmiana profilu gospodarczego na produkcję towarów o dużej wartości dodanej. Inne procesy jakie obecnie dzieją się w Chinach mające pośredni lub bezpośredni związek z migracją ludności to: rozwój sieci transportu miejskiego oraz krajowego, ochrona środowiska, zmiany administracyjne jak np. sprawy związane z hukou (meldunek), walka z korupcją czy transparentność władzy.

Dodam jeszcze, że tam gdzie miasto wypiera wieś, burzone są stare budynki (bez kanalizacji, w opłakanym stanie technicznym) a ich mieszkańcy otrzymują nieodpłatnie nowe mieszkania w ramach rekompensaty. Przy okazji rodzą się kontrowersje, które są nieuchronne przy tak wielkiej skali zjawiska. Zawsze zdarzy się ktoś niezadowolony, którego przypadek szybko podchwycą światowe media. Przypadki takie są nieliczne i z reguły dotyczą ludzi starszych, którzy z racji wieku niechętni są na wszelkie zmiany a szczególnie przeprowadzki.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Adam Machaj, Raport z Państwa Środka: Chińskie miasta widma Reviewed by on 22 lutego 2013 .

Dużo mówi się ostatnio o tzw. chińskich miastach widmach. Mówi się to w kontekście budowania przez chińskich deweloperów, na zlecenie chińskiego rządu, całej masy osiedli mieszkaniowych, które po wybudowaniu stoją niemal całe puste. Dodam więcej. Nie chodzi tylko o budynki mieszkaniowe. Chodzi również o całą infrastrukturę wokół czyli drogi, budynki administracji, szkoły, szpitale, centra handlowe

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź