O Nas

 › O Nas

O Nas

Szanowni Państwo,

Dziękujemy za odwiedzenie naszego portalu i strony CSPA. Centrum Studiów Polska-Azja (CSPA) powstało w 2008 roku jako organizacja typu think tank. Szybko okazało się, że jesteśmy jedyną tego typu instytucją w Polsce, a nawet w Europie Środkowo-Wschodniej. W skład naszego zespołu wchodzą specjaliści krajów Azji dysponujący praktyczną wiedzą wyniesioną z wieloletnich doświadczeń pracy na rynkach dalekowschodnich, pobytu w Azji, znajomości miejscowych realiów, języków i kultury. Łącznie spędziliśmy w różnych krajach Azji… kilkaset lat! Na tle wielu instytucji akademickich, zajmujących się Azją w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej (w których wielu z nas pracuje), wyróżnia nas przede wszystkim praktyczne prezentowanie naszej wiedzy: ściśle współpracujemy z mediami, biznesem oraz organizacjami i instytucjami, paradoksalnie częściej międzynarodowymi niż polskimi. Z kolei od licznych i aktywnych w Polsce stowarzyszeń pasjonatów, podróżników czy miłośników kultury azjatyckiej odróżnia nas to, że skupiamy się na stosunkach międzynarodowych, gospodarce, przemianach społecznych w Azji itd.

Gdy zaczynaliśmy naszą działalność w 2008 roku niewiele osób dawało nam szansę. Azja w Europie Środkowo Wschodniej była i w dużej mierze nadal uznawana jest za egzotykę i raczej miejsce ciekawych podróży niż temat poważnych debat. A zatem think tank czy organizacja pozarządowa nie zajmująca się w Polsce popularyzowaniem kultury Azji, ale dyskusją na poważne tematy, wydawała się być tworem oderwanym od rzeczywistości. Jednak udało się. Szybko okazało się, że nie mówimy sami do siebie. Założony przez nas portal www.polska-azja.pl odniósł sukces. Miesięcznie odwiedza go od 30 do 40 tysięcy unikalnych użytkowników. Toczą się na nim ciekawe dyskusje na tematy azjatyckie, które nie mogą już dziś toczyć się w głównych, mainstreamowych mediach. 13 procent naszych czytelników to osoby z zagranicy. Czytają nas i publikują na portalu Polacy mieszkający w Azji. W 2010 roku uruchomiliśmy telewizję internetową, gdzie zamieszczane są liczne wyprodukowane przez nas materiały video. Obecnie portal to już społeczność kilkudziesięciu osób z całej Polski czy nawet świata. Autorów, komentatorów, redaktorów i czytelników współtworzących polska-azja.pl.

Jednak jako CSPA działamy nie tylko poprzez nowoczesne media cyfrowe, ale także te tradycyjne. Nasi eksperci i współpracownicy udzielają licznych komentarzy wszystkim mediom, które o to proszą, a także są często zapraszani jako goście w programach publicystycznych, gdzie służą często najświeższymi informacjami o Azji i oferują ciekawy komentarz uwzględniający specyfikę danych krajów, którą poznaliśmy poprzez długoletnie osobiste doświadczenia. (Więcej w dziale Media).

Od 2010 roku bierzemy udział w grupach roboczych Asia-Europe Meeting i reprezentujemy Polskę na wielu międzynarodowych seminariach poświęconych sprawom azjatyckim. Staramy się, by głos Polski, która dopiero musi stworzyć własną politykę wobec Azji, był słyszany i brany pod uwagę, także przy tworzeniu polityki europejskiej.

W 2011 roku, przy współpracy z Konrad Adenauer Stiftung, byliśmy gospodarzami XIIIth Think Tank Dialoge, w którym wzięło udział blisko 30 ekspertów z Azji i Europy. Impreza w warszawskim Marriocie cieszyła się dużym zainteresowaniem mediów i publiczności. W ramach polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, razem z polskim przedstawicielstwem w UE i European Institute for Asian Studies, zorganizowaliśmy seminarium w Parlamencie Europejskim: The rise of Asia- Central European Perspective, które spotkało się z wielkim zainteresowaniem. W efekcie podjęliśmy współpracę z European Institute for Asian Studies, a część komentarzy ekspertów CSPA zaczęła ukazywać się w języku angielskim i ukazuję się także na stronach internetowych i portalach zaprzyjaźnionych think tanków w Brukseli i na całym świecie.

Oprócz działalności eksperckiej i popularyzatorskiej, dzięki rozlicznym kontaktom, wiedzy i doświadczeniu, oferujemy swoją pomoc polskim firmom, instytucjom i przedsiębiorcom, którzy planują rozpoczęcie swojej działalności w Azji lub natrafiają tam na trudności (zapraszamy do działu Oferta). Zorganizowaliśmy kilka delegacji biznesowych głównie do Chin, z czego największe to Luohe Foof Expo 2011 i delegacja branży spożywczej oraz Guangdong 2011. Wkrótce ruszą kolejne projekty przygotowane ze stroną chińską. W latach 2008-2012 wykonaliśmy kilkadziesiąt projektów, w tym m.in. przygotowanie sinojęzycznej wersji strony www.poland.gov.pl czy sinojęzycznego dossier prezydenta Komorowskiego w czasie jego wizyty w Chinach w grudniu 2011 roku. Od 2010 roku kilku z naszych ekspertów uzyskało status doradców Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych, biorąc udział w posiedzeniach Komisji i publikując teksty i analizy w sejmowym wydawnictwie Debata.Nie dalibyśmy rady tego wszystkiego stworzyć bez wsparcia naszych sponsorów i darczyńców, bez życzliwości wielu ludzi, którzy docenili naszą pracę i rozumieją naszą ideę, budowania mostów między Polską a krajami Azji. Bardzo tym wszystkim ludziom dziękujemy. W 2011 roku finansowo wsparło nas kilkadziesiąt osób z całej Polski i świata. W listopadzie 2011 roku powstał specjalny system regularnych darczyńców, którzy co miesiąc deklarują określoną sumę na wsparcie CSPA i portalu.

W 2012 roku po raz pierwszy będzie można przekazać 1% własnego podatku na działalność CSPA, która uzyskała status Organizacji Pożytku Publicznego. Wystarczy tylko wpisać:

NR KRS: 0000318211
NAZWA: CENTRUM STUDIÓW POLSKA- AZJA

Jeśli uważacie Państwo że to co robimy jest potrzebne, prosimy o wsparcie. Przekazanie 1% podatku, namówienie do tego rodziny, znajomych, a nawet szefa czy pracowników.

Będziemy też wdzięczni za dołączenie do naszych darczyńców czy też regularnych darczyńców poprzez wpłaty na konto CSPA:

Centrum Studiów Polska-Azja
Lukas Bank 81 1940 1076 3066 2355 0000 0000
Adres: Nowy Świat 27, 00-029 Warszawa

Liczy się każdy grosz, możemy obiecać, iż żadna złotówka nie zostanie zmarnowana na pozorowane działania.

Zapraszamy do współpracy i wsparcia wszystkie polskie instytucje państwowe i prywatne, a także naukowców, ekspertów, dziennikarzy, przedsiębiorców, studentów i wszystkich tych, którzy chcieliby się swoją wiedzą o Azji podzielić z innymi, przyczyniając się do lepszego zrozumienia tego odległego regionu i przygotowując Polskę do wyzwań XXI wieku. Zbudujmy razem most do Azji!

Z orientalnym pozdrowieniem

CENTRUM STUDIÓW POLSKA-AZJA

A.D 2015

Pozostaw odpowiedź