Artykuły,Komentarz eksperta,Komentarze,Publicystyka,Top news

A. Zwoliński: Co z kryptowalutami w Azji?

Sytuacja kryptowalut w Azji jest nie tylko wysoce zróżnicowana, lecz także dynamiczna; szukając tendencji, które zostały przybrane przez administracje rządowe, można właściwie sprowadzić je do banalnego podziału na podejście pozytywne i negatywne, chociaż i ten zdaje się zawodzić w odniesieniu do poszczególnych przypadków. W obliczu cząstkowych regulacji, punktowych decyzji o nieznanym horyzoncie czasowym, politycznych deklaracji i zmiennym podejściu do problemu, najbardziej racjonalnym wydaje się case study wybranych przypadków.

W 2017 roku Chiny podjęły, w drodze postępowań administracyjnych, zespół działań ograniczających działalność w przedmiocie kryptowalut. Lawinowo, w oparciu o szereg ustaw z zakresu rynku finansowego i nadzoru nad rynkiem finansowym, Ludowy Bank Chin wydał 4 września 2017 roku komunikat o wstrzymaniu i zakazie m.in. Initial Coin Offering (ICO), krajowej wymiany kryptowalutami przez platformy transakcyjne, określonych usług finansowych dotyczących kryptowalut i tokenów[1]. Na początku 2018 podjęto działania zmierzające do ograniczenia bądź zamknięcia kopalni bitcoinów. Z kolei, jak wskazał The South China Morning Post zgodnie z publikacją  Financial News, związanej z Ludowym Bankiem Chin, Chiny podejmą działania zmierzające do zablokowania dostępu do wszelkich platform dotyczących ICO i wirtualnych waluta[2].

Można zakładać, iż szereg inwestorów zwróci się w stronę innych inwestycji, porzucając kryptowaluty, ewentualnie będzie podejmowało się inwestycji w waluty wirtualne w podziemiu. Skutkiem chińskiej restrykcyjnej polityki wobec wirtualnych walut jest m.in. wzrost udziału Japonii w rynku bitcoina. Na chwilę obecną, wg. CryptoCompare jen japoński wynosi ok. 60% w zestawieniu ,,BTC Volume by Currency”. Jednocześnie obszar walut wirtualnych został uregulowanych w japońskim prawie (m.in. w ustawie o usługach płatniczych) – kierunek ten ma sprzyjać pewności działalności gospodarczej dotyczącej kryptowalut i otwartości na to rozwiązanie, przy zastosowaniu niezbędnego nadzoru. Japonia pozostaje największym rynkiem handlu bitcoinem.

Obecny stan prawny w Chinach w zakresie kryptowalut jest prawdopodobnie tymczasowy – można przewidywać, iż Chiny, po ustanowieniu stosownych regulacji i środków nadzoru, stopniowo będą dopuszczały obszar walut wirtualnych w rzeczywistości gospodarczej. Jednocześnie nie jest wykluczone, iż Chiny zdecydują się na wprowadzenie własnych rozwiązań blockchain, także dopuszczających udział państwowej kryptowaluty lub ściśle nadzorowanych przez państwo kryptowalut[3].

Zbliżoną strategię do chińskiej przyjęły Indie, których w kwietniu 2018 bank centralny wydał komunikat o zakazie sprzedaży i kupna kryptowalut, poprzedzony rządowymi ostrzeżeniami o ryzyku związanym z wirtualnymi walutami. Również rząd Korei Południowej, trzeciego w ujęciu wielkości rynku handlu bitcoinami, zdecydowały się podjąć kroki regulacyjne – na wstępie przyjmując bardzo ostry ton co do przyszłych przepisów i uniemożliwiając anonimowy handel kryptowalutami, obecnie skupiając się na samym fakcie regulacji wymiany[4]; jednocześnie wszczęto postępowanie karne wobec czterech członków organów giełd kryptowalut (oskarżenie o defraudację i oszustwo)[5]. Postawę, którą można określić jako neutralną, przyjął Singapur. W państwie-mieście, oprócz komunikatów uświadamiających ryzyko inwestycji w kryptowaluty, podjęto prace nad regulacjami dotyczącymi nie tyle samych kryptowalut, co możliwych nadużyć ich dotyczących.

Wobec Chin można wskazać przynajmniej kilka potencjalnych źródeł tak radykalnych działań. Po pierwsze, według chińskiej administracji większa część ICO stanowi oszustwa. Wskazuje się również, iż powodem mogą być obawy przed wzrostem znaczenia bankowości cienia, jak również odpływu kapitału z Chin spowodowane aktywnością związaną z kryptowalutami[6]. Przyglądając się oficjalnym komunikatom oraz mając na względzie specyfikę postępowania chińskich inwestorów w niektórych segmentach rynku, można zakładać także, iż podjęte ograniczenia spowodowane obawą przed ryzykowanymi działaniami inwestorów w obszarze kryptowalut.

Ponadto, w narracji rządów podejmujących działania regulacyjne dominuje obawa przed przestępstwami popełnianymi przy użyciu wirtualnych walut. Ze względu na swój charakter ICO i aktywność wokół kryptowalut może być podatna na działania z zakresu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Ten aspekt handlu kryptowalutami nie jest nowy w debacie publicznej m.in. podejmowany jest w UE, także i w Polsce (ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, wchodząca w większości w życie 13 lipca 2018). Obawy administracji wskazanych państw Azji może budzić również brak kontroli w kontekście wspomnianego już ryzyka stadnych i nieostrożnych działań inwestorów oraz możliwych interakcji pomiędzy dynamicznym i niekontrolowanym systemem kryptowalut, a rynkiem finansowym.

W dłuższej perspektywie można przewidywać, iż znaczna część państw Azji zdecyduje się na regulację kryptowalut, zamiast ich zakazu bądź pozostawienia poza sferą przepisów dedykowanych.

 

Adrian Zwoliński

 

[1] http://www.pbc.gov.cn/goutongjiaoliu/113456/113469/3374222/index.html

[2] http://www.scmp.com/business/banking-finance/article/2132009/china-stamp-out-cryptocurrency-trading-completely-ban

[3] http://forsal.pl/artykuly/1103220,chinskie-banki-centralne-rozwazaja-uzycie-walut-cyfrowych.html

[4] https://www.reuters.com/article/us-southkorea-bitcoin/south-korea-says-no-plans-to-ban-cryptocurrency-exchanges-uncovers-600-million-illegal-trades-idUSKBN1FK09J

[5] https://www.ft.com/content/0bab17f0-389c-11e8-8b98-2f31af407cc8

[6] https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-01-09/how-china-s-stifling-bitcoin-and-cryptocurrencies-quicktake-q-a

źródło zdjęcia: https://pixabay.com/pl/bitcoin-waluty-crypto-cyber-2057405/

Udostępnij:
 • 5
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  5
  Udostępnienia
A. Zwoliński: Co z kryptowalutami w Azji? Reviewed by on 16 kwietnia 2018 .

Sytuacja kryptowalut w Azji jest nie tylko wysoce zróżnicowana, lecz także dynamiczna; szukając tendencji, które zostały przybrane przez administracje rządowe, można właściwie sprowadzić je do banalnego podziału na podejście pozytywne i negatywne, chociaż i ten zdaje się zawodzić w odniesieniu do poszczególnych przypadków. W obliczu cząstkowych regulacji, punktowych decyzji o nieznanym horyzoncie czasowym, politycznych deklaracji

Udostępnij:
 • 5
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  5
  Udostępnienia

O AUTORZE /

Avatar

Pozostaw odpowiedź