A. Radziwiłł: Prowincja Anhui – trochę o geszefcie (regionalnym!)

 ›  ›  › A. Radziwiłł: Prowincja Anhui – trochę o geszefcie (regionalnym!)

Artykuły,Publicystyka

A. Radziwiłł: Prowincja Anhui – trochę o geszefcie (regionalnym!)

Niebogata prowincja Anhui (czytaj “Anhłej”….nieinaczej!), ale według niektórych jedno z najszybciej rozwijających się regionów w Chinach (PKB w Anhui w roku 2014 – wzrost o 9,2% w porównaniu do 2013 roku). To tutaj kierujemy dzisiejszy wzrok i to właśnie z tą prowincją jestem również związany.

Jest to jedno z wielu miejsc w Chińskiej Republice Ludowej – i jak każde – mające swoją własną piękną historię, dialekt, legendy, ale zostawmy to. Dzisiaj mowa jest o czymś innym…

Wspomnijmy tylko, że obecny Premier – Li Keqiang, Hu Jintao – były Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej, Xu Haifeng – pierwszy Chińczyk, który zdobył złoty medal na Olimpiadzie, Bi Sheng – wynalazca ruchomej czcionki lub Mulan[II], wszyscy są lub byli z pochodzenia “Anhuiczykami”[I]. Również Xi DaDa często tutaj zagląda, odwiedzając rolników i robiąc im szerokopojętą “inspekcję”.

O czym jeszcze warto pamiętać? W 2015 roku Chiński Urząd Patentowy i Znaków Towarowych otrzymał 68314 zgłoszeń, z czego aż 11180 z prowincji Anhui – tym samym region zajmuje 5 miejsce w „chińskim patentowym rankingu” (lokalne władze w raportach głoszą: bezprecedensową falę innowacji i przedsiębiorczości!). Coś jeszcze? Może tylko, że uroda, zapał i inteligencja tutejszych kobiet, są znane w całym Państwie Środka![III]

Zrzut ekranu 2016-07-28 o 12.35.32

Dzisiaj skupmy się jednak na biznesie – z naszej perspektywy, czyli zwykłych pokornych przedsiębiorców. Od razu mała rada dla początkujących: myśląc o biznesie w Chińskiej Republice Ludowej, pamiętajmy o konkretnym regionie czy prowincji. To typowy błąd “lao wai’ów businessman’ów”[IV], którzy szukając możliwości w Chinach kierują się bardzo niedobrą ideą: “Rynek jest ogromy! Jeżeli sprzedam mój produkt jednemu Chińczykowi, to będę miliarderem”. Z pewnością byłoby to miłe, ale plan jest po prostu nieprawdopodobny. Znacznie lepiej skupić się na chińskiej prowincji (lub danym regionie/czy nawet mieście), której populacja często przekracza całkowitą ludność niejednego kraju.

Tak więc “regionalno-biznesową” przygodę – na przykład – rozpoczynamy w niezamożnej prowincji Anhui…

Zrzut ekranu 2016-07-28 o 12.36.34

Darmowa reklama prowincji Anhui (jeden Region: ponad 60 mln ludności)

Reklama byłaby świetna, gdyby legendarna Mulan wyraźnie wspomniałaby w filmie skąd jest! Reklama byłaby jeszcze lepsza, gdyby podczas zeszłorocznego spotkania z Prezydentem RP, Premier Chińskiej Republiki Ludowej Li Keqiang opowiedziałby trochę o swoim miejscu urodzenia. W takim razie chyba nie pozostaje mi nic innego jak samemu zrobić małą propagandę miejsca położonego w malowniczym, uroczym dorzeczu Jangcy i Rzeki Żółtej, we wschodniej oraz bardzo rolczniczej części Państwa Środka. Zaczynamy.

Powierzchnia prowincji to 139.600 km2 (północna część prowincji – żyzne gleby, południowa – tereny górzyste), a liczba ludności wynosi ponad 60 milionów osób (trochę mniej niż Włochy lub “nieeuropejska Wielka Brytwanka” :) ). Anhui to dosyć ważny region rolniczy w Chinach. Ziemia jest tutaj bardzo żyzna i płodna, nadająca się do różnego rodzaju upraw. Co tutaj się uprawia? Ryż (południe prowincji), soję, kukurydzę, pszenicę, gaoliang (odmiana sorga), bawełnę, orzeszki ziemne, słodkie ziemniaki (na północy) rzepak, oczywiście herbatę i ostatni trend – tytoń. Obszar przeznaczony pod uprawy wynosi ponad 5,7 mln ha (57000 km2), a lasy zajmują obszar mniej więcej 12% prowincji (ponad 300 gatunków drzew!). Wspomnijmy jeszcze, że jeżeli chodzi o hodowlę to dominuje tu trzoda chlewna (w 2015 roku – hodowano ponad 17 mln świń). Produkcja mięsa to głównie wieprzowina, wołowina i baranina.

Zrzut ekranu 2016-07-28 o 11.32.42

Z cięższego przemysłu[V] wydobywa się tutaj węgiel kamienny (okolice Huainan), rudy żelaza (okolice Ma’anshan – największe huty w Hefei, Huainan, Wuhu), miedzi (okolice Tongling), cynku, ołowiu i pirytów[VI]. Znajdziemy tutaj również inne surowce mineralne – ponad 138 rodzajów (!), ale to węgiel, żelazo, miedź, siarka i ałunit są uważane za pięć najważniejszych.

Zrzut ekranu 2016-07-28 o 12.39.14

Zrzut ekranu 2016-07-28 o 12.39.07

Gospodarka prowincji opiera się na branżach, takich jak: produkcja samochodów, sprzętu gospodarstwa domowego, przemysłu chemicznego, technologii informatycznych, biofarmaceutyków oraz przetwórstwa żywności. Jeżeli kogoś też to interesuje (sprzęt używany w rolnictwie) to m.in. 2,43 mln traktorów i 675 tysięcy maszyn transportowych!
Powinniśmy też zaznaczyć, że w porównaniu do sąsiadujących prowincji, wydaje się, że Anhui nadal jest trochę w tyle (według niektórych źródeł PKB per capita wynosi jedną trzecią tego, co w prowincjach np. Zhejiang lub Jiangsu). Co ciekawe, w 2014 roku, w Anhui stworzono około 671 tysięcy nowych miejsc pracy.

Zrzut ekranu 2016-07-28 o 11.33.13

Warto odnotować, że prowincja Anhui, w ostatnich latach przyciągnęła dostrzegalne BIZ. W 2014 roku, bezpośrednie inwestycje zagraniczne dominowały w sektorach produkcyjnych i nieruchomości, co stanowiło – odpowiednio – 45% i 29% ogólnej liczby inwestycji. Co ciekawe to Hong Kong był i jest najwiekszym źródłem inwestycji zagranicznych w Anhui (US$7,681mln, czyli 62.2% wszystkich inwestycji). Inni widoczni inwestorzy to Tajwan, USA i Japonia. Obecnie kapitał zagraniczny w prowincji wynosi ponad 10 mld USD (z listy 500 zagranicznych największych firm na świecie, aż 67 jest w Anhui).

Zrzut ekranu 2016-07-28 o 12.39.39

Według danych, bilans zagranicznej wymiany handlowej – w 2013 roku – wyniósł ponad 45mld USD (wzrost o ponad 16% w stosunku do 2012 roku). Co do eksportu, wartość wyniosła ponad 28mld USD (czyli wzrost o 16,2% do 2012 roku), a wartość dóbr importowanych wyniósł ponad 17mld USD (wzrost o 38,6%). Warto zaznaczyć jeszcze, że w Anhui, w 2013 roku otworzono 246 nowych firm z zagranicznym kapitałem (wzrost o 26,8% w porownaniu do 2012 roku). W wymianie handlowej dominuje eksport maszyn elektrycznych, tekstyliów, żelaza oraz wyrobów gumowych (lub pokrewne). W imporcie natomiast: rudy metali, odpady metalowe oraz maszyny przemysłowe. Głównymi krajami importowymi były: Chile, Australia, Japonia, Niemcy i USA.

Zrzut ekranu 2016-07-28 o 12.39.47

Trzy główne miasta, czyli jedni z największych konsumentów w prowincji Anhui

Dane ze strony Ambasady RP w Pekinie podają, że prowincja jest niejednolita pod względem dochodu na jednego mieszkańca. Największe dochody na mieszkańca są w miastach Hefei, Wuhu, Anqing, Fuyangi i Ma’anshan – bedąc głównymi rynkami konsumenckimi w prowincji Anhui. W 2013 roku sprzedaż towarów konsumpcyjnych osiągnęła wartość 648mld RMB – wzrost o 14% w porównaniu do 2012 roku, z tego 528mld RMB to sprzedaż w ośrodkach miejskich!

Zrzut ekranu 2016-07-28 o 12.39.51

1. Hefei (stolica Anhui, 7.5 mln mieszkańców) to najszybciej rozwijające się miasto w prowincji Anhui (parę lat temu okrzyknięte przez The Economist “najszybciej rozwijającą się gospodarkę metropolii na świecie” – cokolwiek to znaczy :) ). Miasto ma parę tysięcy przedsiębiorstw z międzynarodowym kapitałem. Hefei chwali się, że utrzymuje kontakty handlowe z ponad 180 krajami. Jest to z pewnością jedno z głównych ośrodków życia gospodarczego prowincji. W mieście jest również jeden z najbardziej prestiżowych technicznych uniwersytetów w Chinach: University of Science and Technology.

Sektory takie jak: przemysł motoryzacyjny, produkcja sprzętu AGD, przemysł chemiczny (w tym produkcja opon), IT, oraz przetwórstwo żywności – odnotowują największe zyski. W Hefei znajdziemy dwie strefy ekonomiczne: Hefei Economic & Technological Development Area oraz Hefei High-tech Industrial Development Zone. Może wspomnijmy też o głównych firmach w mieście: JAC (produkcja ciężarówek), Meiling (sprzęt AGD), Royalstar (sprzęt AGD), Hitachi (produkcja wind) oraz Gt Tire (produkcja opon).

2. Drugie miesto to Anqing (ponad 6 mln mieszkanców). W 2012 roku PKB miasta wyniosło 136 mld RMB. O czym warto wspomnieć? Może o sprzedaży towarów konsumpcyjnych, które osiągnęły 46 mld RMB (dane z 2012 – wzrost o 16,1% w porównaniu do 2011 roku). Anqing to przede wszystkim ważne centrum logistyczne, bowiem posiada duży port na rzece Jangcy (przeważa tu obsługa towarów takich jak miedź, rudy żelaza, srebro, ołów lub wapień). Fundamentem rozwoju gospodarczego jest przemysł petrochemiczny, produkcja maszyn i części (głównie dla motoryzacji i przemysłu okrętowego). BIZ w 2012, wzrosły w Anqing o 23,6% w porównaniu do 2011. Dodajmy, że według niektórych źródeł, w mieście jest trochą ponad 150 firm z kapitałem zagranicznym.

3. Trzecie najważniejsze miasto to Wuhu (4 mln mieszkanców). Również posiada ważny port na rzece Jangcy. W mieście dominuje przemysł ciężki oraz lekki – motoryzacja, części samochodowe, urządzenia domowe. W Wuhu znajdziemy również dwie strefy przemysłowe: Wuhu Economic & Technological Development Zone i Wuhu Export Processing Zone. Miasto jest siedzibą koncernu motoryzacyjnego Cherry Group Co., Ltd, który produkuje około 1 mln samochodów rocznie albo Conch Group, czołowy producent cementu (12.000 ton dziennie… sporo).

A na arenie Polski i Anhui…

A teraz trochę danych pomiędzy Polanami a “Anhuiczykami”. Być może ktoś powie, że informacje z 2012/2013 roku są już nieaktualne – zgoda – ale skoro łatwo je znaleźć i pokazują pewną tendencję, myślę, że warto przy okazji je również przytoczyć – jako typową ciekawostkę przyrodniczą. Pamiętajmy przy tym, że według Ambasady RP w Pekinie, prowincja jest jedną z najszybciej rozwijających się, a przynajmniej należy do czołówki.

Od razu podkreślmy, że w 2013 roku wymiana handlowa z prowincją Anhui zanotowała znaczny wzrost w porównaniu do 2012 (eksport z Polski – wzrost o 203,06%; importu z Polski – spadek o 15,18%).

Zrzut ekranu 2016-07-28 o 12.39.59

Jak zauważa Ambasada RP w Pekinie, wymiana handlowa z Polską – w porównaniu do innych chińskich prowincji – nie jest wielka (bądźmy szczerzy, jest jedną z najniższych). Znajdziemy też informacje, że coroczny, duży przyrost eksportu w Anhui – być może – spowoduje, że stanie się łakomym kąskiem dla polskich firm. Zobaczymy! Z pewnością, potrzebna jest tam odpowiednia promocja polskich produktów.

Zrzut ekranu 2016-07-28 o 12.46.38

Źródła podają, że eksport czy import pomiędzy regionami (Polska-Anhui, Anhui-Polska) jest dosyć przypadkowy (kontrakty krótkoterminowe lub jednorazowe umowy), więc nie wyciągajmy pochopnych wniosków (2012 rok – wzrost o 203,06%…..). Głównym towarem eksportowym do Polski był kauczuk i produkty pokrewne. Eksport produktów z Anhui do Polski jest bardziej różnorodny i interesujący (patrz tabelka).

Zrzut ekranu 2016-07-28 o 12.40.17

Anhui to z pewnością niezamożna prowincja, jednak zeszłoroczna konferencja daje trochę do “regionalnych” przemyśleń. W zeszłym roku ponad 900 firm z Anhui przyleciało do Polski, na seminarium zorganizowane przez Bank Of China. Jest to dobra wiadomość, ponieważ, mimo tego że “Anhuiczycy” nie bardzo wiedzą gdzie leży Polska (a Polanie gdzie leży Anhui), od czasu do czasu staramy się o podobne konferencje na arenie polsko-anhuiskiej. Co roku prowincja Anhui organizuje podobne międzynarodowe “zloty”, które służą w nawiązywaniu kontaktów (chodzi bardziej o kontakty długoterminowe). Spotkania dotyczą zazwyczaj problematyki współpracy handlowej, inwestycyjnej i naukowo – technicznej etc.

Należy też wspomnieć o delegacjach odwiedzających Polskę (kilka raz w roku!). W 2015, na naszym Dolnym Śląsku, Marszałek przyjął chińską delegację z prowincji Anhui, która swoją drogą jest “partnerską prowincją” tego Województwa. Przyjaźń pomiędzy regionami trwa juz 19 lat, a “partnerstwo”, “współpraca gospodarcza i kulturowa” z roku na rok ma być bardziej widoczna. Nie mamy wiary w “partnerstwa” na oficjalnych dokumentach, ale mocno trzymamy kciuki, żeby narodził się z tego ciekawy dolnośląsko-anhuijski projekt konkretnej współpracy .

Profil gospodarczy prowincji Anhui pewnie w jakimś stopniu zbliżony jest do profilu polskiej gospodarki. Chodzi nam o ogólnopojęte rolnictwo. Radzimy jednak skupić się na największych miastach w Anhui, o których była mowa nieco wyżej. Powolne ożywienie gospodarcze w prowincji utrzymuje stabilny i dość szybki wzrost, jednak wydaje się, że to rynek w największych miastach prowincji, będzie interesujący dla polskich produktów (maszyny rolnicze, górnicze, tekstylne?), inwestycji etc[VII]. Przy okazji, kłaniamy się polskiemu rządowi w pas, i prosimy o większą promocję “Polan” w Anhui czy innym chińskim regionie (promocja polskich produktów istnieje już od dawna, ale prosimy o dużo, dużo więcej!).

Na koniec “prowincjonalno-biznesowych” opowieści

Powtórzmy jeszcze raz, że od czasu do czasu, prowincja organizuje różnego typu seminaria i konferencje. Ostanio na “SME Cross-border Investment and Trade Conference”, przyjechało ponad 700 lokalnych małych i średnich przedsiębiorstw (!), z bardzo różnych sektorów przemysłowych (ochrona środowiska, zielona energia, technologie, produkcja maszyn, produkcja sprzętu AGD, przemysł spożywczy, przetwórstwo tradycyjnych chińskich leków etc.). Spotkania takie jak to, są świetną okazją do nawiązania pierwszych biznesowych relacji.

“Uczeni w pismach biznesowych” powiadają, że wszędzie można dobrze zarobić. To pewnie prawda, tak więc w swom imieniu zapraszam polskich inwestorów, przedsiębiorców, turystów, szukających w zbożu czy ryżu, i kogo tam jeszcze, do przeanalizwania $ uroczej $ prowincji $ Anhui $ i zadawania mi licznych pytań (tylko raz jeszcze, proszę Pana/Panią, niech Pan/Pani pamięta: czyt. “Anhłej… nieinczej :) ).

Ten, trochę przydługi artykuł, jest dla wybranych czytelników, którzy planują w przyszłości biznes w Chińskiej Republice Ludowej. Ponadto małym zadaniem artykułu, jest pokazanie innego spojrzenia na biznes w “rożnorodno-biznesowym” Państwie Środka. Niczego nie nakazujemy (!) tylko sugerujemy: myślmy lokalnie i bardziej regionalnie, a rzadziej o biznesie “w całych Chinach”. Umowa stoi?

Długi, ale jakże ważny P.S.:

a) Jak “założyć” przedsiębiorstwo w Anhui (schemat jest prosty, ale – uwaga – to nie jest łatwe zadanie!): www.english.ah.gov.cn/content/detail/53e1daff38439c0f58796d00.html

b) Czołowe firmy w prowincji Anui (przychody/zyski – niestety dane za 2010 rok):

– Anui Conch Cement Co (SHA: 600585) jest przodującym producentem i dystrybutorem cementu. RMB 34.51 mld przychodów i RMB 6.17 mld zysku netto za 2010 rok.

– Maanshan Iron & Steel Co (SHA: 600808) jest producentem żelaza i stali oraz dystrybutorem. RMB 64.98 mld przychodów i RMB 1.1 mld zysku netto za 2010 rok.

– Guoyang Securities Co (SHE: 000728) specjalizuje się w obsłudze zadłużenia, wypłat dywidendów, opieki i uwierzytelniania papierów wartościowych; ubezpieczen papierów wartościowych, zarządzania aktywami etc. RMB2.24 mld przychodów i RMB 924.98 mln zysku netto za 2010 rok.

– SDIC Xinji Energy Co (SHA: 601918) jest zaangażowany w poszukiwanie, mycie, przetwarzanie i dystrybucji węgla. RMB 7.01 mld przychodów i RMB 1.25 mld zysku netto za 2010 rok.

– Tongling Nonferrous Metals Group Co (SHE: 000630) jest producentem i przetwórcą metali nieżelaznych i produktów chemicznych. RMB 51.3 mld przychodów i RMB 899.21 mln zysku netto za 2010 rok.

– Cherry Group Co., Ltd, producent samochodów (z siedziba w Wuhu). Około 1 mln samochodów rocznie.

c) Przykład: Alibaba. Pamiętając o poniższym punkcie “d)”, potencjalnego partnera w Anhui możemy znaleźć np. na platformie Alibaba.com. Polecam również kontaktować się z profesjonalistami lub Ambasadą RP w Pekinie (WPHI), którzy mogą pomóc w znalezieniu odpowiedniego klienta.

d) Sprawdzajmy legalność firm. Konieczna, wielokrotna i osobista inspekcja fabryki/firmy lub potencjalnego partnera. Wiara w klientów lub przyszłych partnerów jest dobrą cechą, ale lepszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w bilet lotniczy do Chin i przekonanie się o wszystkim na własne oczy – lub wynajmując do tego profesjonalistę (www.ahaic.gov.cn, dla Anhui). Ambasada RP w Pekinie pomaga przy sprawdzaniu chińskich firm (w miarę swoich “sił”).

e) Polski Biznes dla konkretnego chińskiego Regionu. Prowincję Anhui warto postrzegać jako „bazę wypadową” do sąsiadujących prowincji. Pamiętajmy też o innych prowincjach/miastach w Państwie Środka. Myśląc lokalnie i dostosowując swój biznesplan do danego “miejsca”, być może łatwiej będzie nam rozwinąć skrzydła nawiązując konkretną współpracę (patrzmy też na “profil biznesowy” danej chińskiej prowincji/regionu).

f) Wskazówka. Warto pamiętać, że w Pekinie, wszystkie chińskie prowincje mają swój reprezentacyjny wieżowiec. To tutaj, w stolicy, mogą Państwo stawiać pierwsze kroki, spotykając się z kim trzeba na wyższym bądź niższym szczeblu. Polecam!

g) WWW. Na śniadanie: www.knoema.com/atlas/china/anhui, obiad: www.gochina.gov.pl, kolację: www.china.trade.gov.pl oraz deser www.gov.uk/government/publications/exporting-to-china/exporting-to-china; skąd pochodzi część danych z artykułu.

h) Ochrona znaków towarowych w Chinach. Temat rzeka.
http://www.uprp.pl/konferencja-ochrona-znakow-towarowych-w-chinach/Lead14,58,13847,7,index,pl,text/

Antoni Radziwiłł: od kilku lat pracuje w dużej chińskiej korporacji. Czasami pisze co nieco na temat Chin. Razem z Bohan.pl, jest współautorem pierwszego w Polsce, polsko-chińskiego i chińsko-polskiego słownika biznesowego. Na stałe mieszka w Pekinie.

[I] Co prawda nazwa Anhui “została” utworzona dopiero w XVII wieku, ale powiedzmy, że Mulan też się tutaj urodziła!

[II] Jeżeli mogę to tak nazwać – pamiętajmy, że prowincja nie ma żadnych pobódek autonomicznych J.

[III] W Anhui jest znaczna przewaga kobiet niż mężczyzn; na 138 kobiet przypada 100 mężczyzn, co czyni Anhui jedną z najbardziej niezrównoważonych płciowo prowincji.

[IV] “老外”- tak w slangu, mówi się o cudzoziemcach (czasami z negatywnym wydźwiękiem).

[V] Przemysł w Anhui jest zdominowany przez przemysł ciężki, co stanowiło 67% wartości dodanej brutto przemysłu prowincji; dane z 2014 roku.

[VI] Piryt to minerał żelaza z gromady siarczków – nadsiarczek żelaza.

[VII] Przypominamy, że University of Science and Technology jest jednym z najbardziej prestiżowych technicznych uniwersytetów w Chinach!

Udostępnij:
 • 33
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  33
  Udostępnienia
A. Radziwiłł: Prowincja Anhui – trochę o geszefcie (regionalnym!) Reviewed by on 28 lipca 2016 .

Niebogata prowincja Anhui (czytaj “Anhłej”….nieinaczej!), ale według niektórych jedno z najszybciej rozwijających się regionów w Chinach (PKB w Anhui w roku 2014 – wzrost o 9,2% w porównaniu do 2013 roku). To tutaj kierujemy dzisiejszy wzrok i to właśnie z tą prowincją jestem również związany. Jest to jedno z wielu miejsc w Chińskiej Republice Ludowej

Udostępnij:
 • 33
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  33
  Udostępnienia

O AUTORZE /

komentarzy 7

 • informacje calkiem ok, ciezko znalesc podobne artykuly

 • Czy sa podobne materialy na temat innych prowincji ? Jezeli tak, prosze o info.

 • Dziekuje za dane, akurat jedziemy tam z nasza firma.

 • przydalaby sie podobna analiza dla wszystkich prowincji

 • Niezly tekst.

 • Z Chinami mam doczynienia juz 7 lat. Mysle dokladnie tak samo jak autor – w Chinach, Polska ma szanse tylko w biznesie regionalnym. Musimy skupic sie na konkretnym chinskim rejonie, inaczej „polski biznes” w Panstwie Srodka sobie nie poradzi. To dobre :) — „nieeuropejska Wielka Brytwanka” :)”.
  CSPA, prosze o wiecej podobnych analitycznych artykulow.

 • Bardzo ciekawe! Dzieki!

Pozostaw odpowiedź