Artykuły,Publicystyka

A. Radziwiłł: „Postępować jak Kreteńczyk” – Kaodaizm

Synkretyzm religijny to po prostu łączenie w jedną całość różnych, zazwyczaj sprzecznych, koncepcji filozoficznych i religijnych. Jest to przemieszanie się ze sobą tradycji, religii i filozofii różnych kultur i narodów. Podobno, według etymologii oznacza „postępować jak Kreteńczyk”. To właśnie oni znani byli z tego, że wcielali do swojej kultury bóstwa innych narodów (lub starali się utożsamiać bóstwa innych ze swoimi).

Źródło: quanjing.com

Źródło: quanjing.com

Kaodaizm powstał dokładnie 90 lat temu i do dziś jest jedną z najbardziej niezwykłych religii świata. Cao Dai (Cao Đài), czyli kaodaizm, to typowa religia synkretyczna (monoteistyczna!). Powstała w ubiegłym wieku, w ówczesnych Indochinach. Oficjalna nazwa tej religii to Đại Đạo Tam Ky Pho Độ, czyli Wielka Religia Trzeciego Okresu Objawienia i Zbawienia. Pod wieloma względami jest to niezwykle kolorowa religia i trzecia co do wielkości w Socjalistycznej Republice Wietnamu (po buddyzmie i katolicyzmie). Jest to mieszkanka m.in. islamu, chrześcijaństwa, buddyzmu, konfucjanizmu, taoizmu, a nawet zoroastrianizmu. To dlatego w kościołach kaodaizmu znajdziemy buddyjską swastykę, chrześcijański krzyż, muzułmański półksiężyc, znak Yin i Yang, hinduski symbol Om czy również masońskie znaki. Na ścianach świątyń czasami wypatrzymy Mojżesza, Mahometa, Jezusa, Juliusza Cezara, a nawet Joannę d’Arc. Cao Dai raczej nie uznaje świętych katolickich, ale warto wspomnieć, że ichniejszy papież swego czasu kanonizował nawet Charliego Chaplina oraz Victora Hugo.

Sama religia powstała w 1926 roku i jest owocem objawień boga Cao Dai (co dosłownie ma znaczyć „Wysoka Wieża/Pałac”), który pokazał się pewnemu Wietnamczykowi pomiędzy 1919 a 1925 rokiem. Ngô Văn Chiêu, był Katolikiem, pracującym dla Francuzów jako gubernator wyspy Phu Quoc.

Źródło: quanjing.com

Źródło: m.mafengwo.cn

Założyciel kaodaizmu (stał się pierwszym papieżem). Ogłosił on podstawowe zasady religii, które nie były bardzo skomplikowane. Został stworzony też święty znak Cao Dai, czyli boskie oko przedstawiające boga. Bóg reprezentowany przez oko w kuli symbolizuje „boga widzącego ziemie”. Cao Dai uczy, że jest aż 36 poziomów Nieba i 72 planet posiadających inteligentne życie. Będąc w na pierwszym poziomie, mamy najbliżej do nieba. Miejsce 72 jest najbliżej piekła (Ziemia jest na poziomie 68). Ta bardzo pokojowa religia, niezwykle urozmaicona w przeróżne znaki i kolory (m.in. trzy kolory – żółty, niebieski, czerwony-reprezentują trzy główne religie świata).

Kaodaizm stał się przedmiotem drwin francuskich kolonialistów. Zaznaczmy, że dopiero w 1997 roku, władze wietnamskie oficjalnie uznały tę religię za legalną.

Mówiąc ogólnie, Cao Dai korzysta z m.in. z koncepcji konfucjanizmu, jego przykazań etycznych, ale poleca również praktyki okulistyczne, uznaje teorie karmy oraz posiada organizację hierarchiczną wzorowaną na katolicyzmie.

Źródło: quanjing.com

Źródło: quanjing.com

Wyznawcy uważają, że bóg Cao Dai przemówił do pierwszych założycieli, mówiąc im, żeby porzucili obecne religie i stworzyli nową-uniwersalną – opartą na braterstwie i podstawowych wartościach. Do dziś głoszą, że: „judaizm był pąkiem, chrześcijaństwo-kwiatem, zaś kaodaizm jest owocem”.

Obecnie centrum kaodaizmu znajduje się w prowincji Tay Ninh, niedaleko miasta Ho Chi Minh. Miejsce to przyciąga jak magnes, setki turystów dziennie (warto dodać, że wyznawcy/księża nie pobierają żadnych opłat). Religia ta przestrzega podstawową zasadę społeczeństwa: wypełniać obowiązki wobec siebie, rodziny, kraju, istot żywych i przyrody, unikać zła, żyć w zgodzie z naturą (roślinami, zwierzętami, ludźmi), uniknąć niepotrzebnego marnotrawienia jedzenia czy przestrzegać pięciu zasad: nie zabijaj, nie kradnij, nie cudzołóż, nie upijaj się, „nie grzesz słowem”. Religia też zachęca do wegetarianizmu-co najmniej dziesięć dni w miesiącu, dzięki temu mamy oczyścić swoje ciało oraz ducha. Msze w świątyniach Cao Dai wyglądają bardzo wyjątkowo, kolorowo i niezwykle uroczyście. Kardynałowie, biskupi, księża (również „księża” kobiety – nie mają one jednak możliwości starania się o pozycję „papieża”), zakonnice i wyznawcy ubrani są wszyscy w niesłychane tęczowe stroje. Istnieją cztery codzienne obrzędy, o 6 rano, w południe, o 6 wieczorem i północy.

Dzisiaj twierdzą, że na całym świecie jest ich 6 mln (przed 1997 rokiem, religia była tępiona przez władze wietnamskie, dlatego wielu wyznawców emigrowało-co ciekawe podobno w Kalifornii jest ich prawie 2 tysięcy!), ale ciężko to zweryfikować. Nie powstała jak dotąd żadna większa naukowa publikacja. W Wietnamie szacuje się, że ta liczba może wynosić od 2 do 2,5 mln. Pamiętajmy, że według niektórych badań większość dzisiejszych Wietnamczyków (niektóre badania mówią nawet o 80%), jest ateistami, ale często praktykującymi kult swoich przodków.

Pomimo ciągle nie bardzo przejrzystych reguł i praw-jedno jest pewne-kaodaizm zachęca do równości, czynienia dobra, unikania zła i pokoju. Zaglądając do ich świętego miejsca, nie będziemy żałować.

Antoni Radziwiłł – od kilku lat pracuje w chińskiej firmie zajmującej się inwestycjami zagranicznymi w Europie Środkowo-Wschodniej. Razem z Bohan.pl, jest współautorem pierwszego w Polsce polsko-chińskiego i chińsko-polskiego słownika biznesowego. Na stałe mieszka w Pekinie.

Udostępnij:
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Udostępnij
A. Radziwiłł: „Postępować jak Kreteńczyk” – Kaodaizm Reviewed by on 7 marca 2016 .

Synkretyzm religijny to po prostu łączenie w jedną całość różnych, zazwyczaj sprzecznych, koncepcji filozoficznych i religijnych. Jest to przemieszanie się ze sobą tradycji, religii i filozofii różnych kultur i narodów. Podobno, według etymologii oznacza „postępować jak Kreteńczyk”. To właśnie oni znani byli z tego, że wcielali do swojej kultury bóstwa innych narodów (lub starali się

Udostępnij:
 • 1
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  1
  Udostępnij

O AUTORZE /

Avatar

KOMENTARZE: 1

 • bardzo ciekawy tekst

Pozostaw odpowiedź