BLOGOSFERA

A MOŻE TAK NAD MORZE …

Coraz bardziej jestem za pan brat z H.K. Bez ksztyny problemu poruszam się swobodnie po mieście i po okolicach. Trzeba przyznać, że komunikacja mi dużo pomaga, stoi ona na wysokim poziomie. Uwielbiam tradycyjne wąskotorowe tramwaje … szybkie metro, którym można nawet dotrzeć do Chin kontynentalnych … i oczywiście autobusy, niektóre z nich również są piętrowe podobnie jak tramwaje.

Dzisiaj na dworcu Cental wsiadamy w autobus, który nas zabiera do atrakcyjnej turystycznej mieściny Stanley znajdującej się na półwyspie, w południowo-wschodniej części wyspy.

stanley mapa

Oczywiście lepiej tutaj przyjechać w zwykły dzień tygodnia, wówczas miejsce nie przyciąga tłumów i jest mniej ludzi.

Chińska nazwa 赤柱 Chì zhù odnosi się do pierwotnej wsi, a nazwa Stanley skupia w sobie okoliczne tereny półwyspu.

Wierzono, że oryginalna kantońska nazwa wsi wzięła się od krzewu bawełny (wełniak azjatycki, bombax malabaricum, 木棉樹) pokrytego jasnym czerwonym kwiatem. Stąd też pchodzi nazwa tego idyllicznego miejsca w języku Hakka, oznaczającą czerwony filar (赤柱).

Angielską nazwę miejsce otrzymało od zacnego Lorda Stanley’a, brytyjskiego kolonialisty – premiera w momencie dołączenia Hong Kong’u do Wielkiej Brytanii.

W 1842 roku Brytyjczycy ulokowali w Stanley tymczasowe centrum administracyjne, przed przeniesieniem go do nowo powstałego miasta Victoria na północnym brzegu wyspy Hong Kong.

widok na Stanley

Przy wjeździe do miasteczka znajduje się bazar, stanowiący szereg małych sklepów i ulicznych straganów. Nie przez przypadek, że ten rynek w uroczej miejscowości Stanley przyciąga wielu mieszkańców, emigrantów i turystów. Można znaleźć tutaj ogromny wybór markowych ubrań, łącznie z dużymi rozmiarami. Akcesoria, biżuteria, meble, pamiątki, ozdoby i orientalne drobiazgi są sprzedawane po przystępnych cenach w samym sercu malowniczych uliczek utakanych w labiryncie.

Stanley-Market

Kilkanaście kroków na południe od barwnego targu na wzgórzu znajduje się cmentarz wojskowy. Warto tutaj zajrzeć i odkryć, że najstarsze mogiły pochodzą z 1841 roku.

cmentarz

Istniejąca fortyfikacja w Stanley była ostatnim bastionem wojsk brytyjskich i kanadyjskich. Ci, którzy ocaleli poddali się wojskom japońskim w grudniu 1941 roku. Po przekazaniu przez Hong Kong suwerenności Chińskiej Republice Ludowej od 1997 roku umocnienie obronne, gdzie znajdowały się koszary brytyjskie zajmowane jest przez chińską armię.

Stanley jest znane ze swych piaszczystych plaż.

plaza

Rozkosze sportów morskich zapraszają swych entuzjastów do uprawiania umiłowanych sportów. Jak przy wielu plażach w Hong Kong’u teren wodny jest zabezpieczony przed atakiem rekinów.

Ciesząc się delikatną bryzą można w jednej z małych restauracyjek na nadbrzeżu spokojnie delektować się owocami morza i specjałami kuchni chińskiej i potem udać się do jednego z licznych barów na lampkę schłodzonego białego wina.

bar

A jeśli to nie wystarczy, można pogapić się również na przechodniów nonszalancko spacerujących na nabrzeżu. Można się schronić przed grzejącym słońcem pod dachem typowej konstrukcji zapożyczonej z brytyjskiego Brighton.

molo

Po prawej stronie drewnianego molo wyłania się wspaniała budowla z epoki wiktoriańskiej Murray House pierwotnie zbudowana w dzisiejszej dzielnicy biznesowej w 1846 roku. To tutaj podczas okupacji japońskiej przez 44 miesiące miejsce było siedzibą dowództwa japońskiej żandarmerii wojskowej.

Budynek został przeniesiony do Stanley w 2000 roku .

Murray Housebył jednym z najstarszych zachowanych budynków użyteczności publicznej w Hong Kong’u. Podobnie jak wiele innych podobnych ówczesnej epoce kolonialnej, został zaprojektowany w stylu klasycznym. Na parterze kamienne łuki stwarzają poczucie monumentalności. Na wyższych kondygnacjach natomiast lżejsze kolumny doryckie i jońskie umożliwiają dostęp świeżego morskiego powietrza. Wszystkie piętra mają charakterystyczne dla lokalnego subtropikalnego klimatu werandy.

Miejsce to jest wymarzonym spotkaniem nowożeńców, którzy uwielbiają się w jego tle fotografować.

murray-house

Po II wojnie światowej w budynku znajdowało się kilka biur rządowych departamentów. Od 1965 roku podobno w nim zadomowiły się złe duchy…

Jest jeszcze wiele innych godnych miejsc do zobaczenia, ale zabrakło nam czasu by je odwiedzić.

Kiedyś tutaj powrócimy … zapisuję Stanley na liście mych priorytetów!

… i na pożegnanie – jeszcze ostatnie spojrzenie na morze

rzut na morze

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
A MOŻE TAK NAD MORZE … Reviewed by on 4 stycznia 2016 .

Coraz bardziej jestem za pan brat z H.K. Bez ksztyny problemu poruszam się swobodnie po mieście i po okolicach. Trzeba przyznać, że komunikacja mi dużo pomaga, stoi ona na wysokim poziomie. Uwielbiam tradycyjne wąskotorowe tramwaje … szybkie metro, którym można nawet dotrzeć do Chin kontynentalnych … i oczywiście autobusy, niektóre z nich również są piętrowe

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Zhongguo 中国

"中国" - jest sinologiem, propagatorem Chin i kultury chińskiej. Przyjaciel narodu chińskiego. Podróżując po Chinach zagląda w miejsca trudno dostępne dla turystów. Mawia: "CHINY - to pasja i powołanie. KRAJ, w którym jest najwięcej ludzi do polubienia"

Pozostaw odpowiedź