Artykuły,Pakistan news,Spotkania CSPA

A. Kuszewska: Relacja ze spotkania z p. Yasirem Rehmanem

3 grudnia br. na zaproszenie dr Agnieszki Kuszewskiej gościł w CSPA p. Yasir Rehman, pakistański dziennikarz. Spotkanie to stanowiło kontynuację rozważań nad zagadnieniami południowoazjatyckiego bezpieczeństwa w kontekście rozgrywających się obecnie konfliktów, zapoczątkowaną podczas poprzednich spotkań, między innymi wizyty p. Khalida Aziza, która miała miejsce na początku listopada. P. Rehman, mający wieloletnie doświadczenie w pracy w Associated Press Of Pakistan, wygłosił referat pod tytułem „Core dispute about Jammu and Kashmir”, w którym omówił główne przyczyny i przebieg indyjsko-pakistańskiego konfliktu o Kaszmir. Odniósł się także do sytuacji bieżącej, podkreślając, że brak możliwości skutecznego rozwiązania konfliktu kaszmirskiego stanowi nie tylko główną przeszkodę w normalizacji relacji między Indiami i Pakistanem, ale także jest najistotniejszym problemem dla bezpieczeństwa w całym regionie. Wyraził nadzieję, że dwustronny dialog przyczyni się wreszcie do znalezienia konstruktywnego rozwiązania konfliktu, powtarzał tez często wykorzystywany przez stronę pakistańską argument, że na spornym terytorium powinien zostać przeprowadzony plebiscyt, który da możliwość mieszkańcom Kaszmiru, by zdecydowali o swojej przyszłości. Warunkiem do przeprowadzenia takiego plebiscytu powinno być jednak wycofanie wojsk stacjonujących w Kaszmirze i zastąpienie ich oddziałami i obserwatorami międzynarodowymi.  Przyznał jednak, że ten warunek będzie trudny do zrealizowania i dodał, że możliwość istnienia suwerennego Kaszmiru w sąsiedztwie potężnych nuklearnych sąsiadów jest praktycznie niemożliwa.

1
Najbardziej interesującym elementem spotkania była jednak dyskusja, która koncentrowała się na dwóch zasadniczych kwestiach: polityce zagranicznej Pakistanu oraz wolności mediów w tym państwie. Odnośnie polityki zagranicznej skupiono się na analizie trudnych relacji ze Stanami Zjednoczonymi. Nasz gość podkreślił, że ten dwustronny sojusz pomimo głębokiego braku zaufania między obiema stronami, jest dla Waszyngtonu i Islamabadu niezbędny w stabilizacji sytuacji bezpieczeństwa w regionie. Dla Pakistanu niezbędne jest wsparcie militarno-gospodarcze płynące ze Stanów Zjednoczonych, dla USA zaś Pakistan pozostaje według słów naszego gościa, głównym strategicznym sojusznikiem w regionie. Pan Rehman powtórzył też to, co podkreślają inni eksperci: że stabilny politycznie i gospodarczo Afganistan leży w interesie Pakistanu, który obawia się rozlania terroryzmu na swoim terytorium. Nasz gość wyraził wątpliwość, czy możliwe są rozmowy pokojowe z pakistańskimi talibami, konkludując, że ich działalność i religijny ekstremizm stanowią największe wyzwanie dla bezpieczeństwa wewnętrznego Pakistanu. Otwartym pozostało pytanie o rzeczywiste korzyści dla Pakistanu płynące z sojuszu z Chinami. Pan Rehman wyraził opinię, że przeciętni Chińczycy niewiele wiedzą o Pakistanie, a tymczasem pakistańskie dzieci już w szkołach uczone są o przysłowiowej „głębi przyjaźni chińsko-pakistańskiej”. Dodał, że dla Chin Pakistan jest znakomitym rynkiem zbytu – chińskie produkty można znaleźć właściwie wszędzie.

2
Część dyskusji dotyczyła też bezpieczeństwa w Pakistanie i problemów, z jakimi na co dzień borykają się mieszkańcy tego państwa. Pan Rehman podkreślił, że przytłaczająca większość Pakistańczyków zdecydowanie przeciwstawia się terroryzmowi, a ataki ekstremistów uderzają przede wszystkim w zwykłych ludzi. Dodał, że kryzys energetyczny jest bardzo uciążliwy zarówno w życiu codziennym, jak i dla gospodarki państwa, gdyż przerwy w dostawie energii zdarzają się nawet kilka razy dziennie.

Zarówno pan Rehman jak i prowadząca spotkanie A. Kuszewska podkreślili fakt istnienia w Pakistanie publicystyki na wysokim poziomie, pokazując za przykład dziennik „Dawn”, w którym można znaleźć rzeczowe analizy problemów wewnętrznych i zewnętrznych, z którymi boryka się Pakistan. Należący do South Asia Free Media Association dziennikarz zwrócił uwagę na prawo do swobodnej wypowiedzi w mediach, gdzie na porządku dziennym jest krytyczne podejście do polityki rządu i zachowania elit politycznych. Dodał jednak, że w przypadku oceny działalności armii zachowywana jest większa powściągliwość. W spotkaniu uczestniczyły osoby zainteresowane tematyką azjatycką i szeroko pojętymi stosunkami międzynarodowymi, przybyli także goście z Pakistanu, między innymi jedyna w Polsce pochodząca z Pakistanu lektorka języka urdu.

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
A. Kuszewska: Relacja ze spotkania z p. Yasirem Rehmanem Reviewed by on 6 grudnia 2013 .

3 grudnia br. na zaproszenie dr Agnieszki Kuszewskiej gościł w CSPA p. Yasir Rehman, pakistański dziennikarz. Spotkanie to stanowiło kontynuację rozważań nad zagadnieniami południowoazjatyckiego bezpieczeństwa w kontekście rozgrywających się obecnie konfliktów, zapoczątkowaną podczas poprzednich spotkań, między innymi wizyty p. Khalida Aziza, która miała miejsce na początku listopada. P. Rehman, mający wieloletnie doświadczenie w pracy w

Udostępnij:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

O AUTORZE /

Agnieszka Kuszewska – doktor habilitowany w dziedzinie nauk społecznych, w dyscyplinie: nauki o polityce (doktorat: Uniwersytet Śląski, habilitacja w Polskiej Akademii Nauk). Pracuje w Katedrze Polityki Międzynarodowej Uniwersytetu SWPS. Na uczelni prowadzi szereg wykładów i warsztatów autorskich związanych z wyzwaniami współczesnego bezpieczeństwa i konfliktów międzynarodowych. Ekspertka ds. Indii i Pakistanu w Centrum Studiów Polska-Azja. Przedmiotem jej badań są polityczne, społeczne i gospodarcze problemy Azji Południowej, znaczenie Indii i Pakistanu we współczesnych stosunkach międzynarodowych, geostrategiczne wyzwania mocarstw i konflikty międzynarodowe, prawa człowieka, zwłaszcza w kontekście konfliktu kaszmirskiego. Regularnie prowadzi badania w regionie, zwłaszcza w Pakistanie, wykładała m. in. na uniwersytetach w Islamabadzie, Lahaur i Fajsalabadzie. Autorka licznych publikacji dotyczących ww. zagadnień, w tym trzech monografii: Indyjsko-pakistański konflikt o Kaszmir (PWN, 2010), Indie i Pakistan w stosunkach międzynarodowych. Konflikty, strategie, bezpieczeństwo (Wyd. Difin, 2013) oraz Zrozumieć Pakistan. Radykalizacja, terroryzm i inne wyzwania (PWN, 2015). Należy do Zarządu Warszawskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych oraz do European Association for South Asian Studies.

Pozostaw odpowiedź